Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:31 20.05.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Питане за петрунинотонови  
Автор Eлeнka ()
Публикувано14.02.09 23:49



Моля,
ако някой има "невероятно редкия" запис, както установява проверката ми в нета на петрунино хоро, в 12/16
3-2-2-2-3
Ако въобще има такъв запис.
Повечетор които открих са само на теория 12/16, но на практика се броят на раз два три четири, вместо на 1,2,3,4,5, и освен елено моме друго не ми остава да заиграя на него :)
Има записи от Р. Македония на хоро с такъв размер, за съжаление в доста бавна форма.
Записа ми трябва за илюстриране на хорото на незапознати.
Остава ми най-какрая да го свирим ние :)



И всъщност защо повечето школи в България го играят на музика за еленино?
Като в по-старите записи, както и автентични съм го слушала само като оригинал във варианта посочен по-горе от мен, броен на 1,2,3,4,5, а не на 1,2,3,4,....
???
Съвсем ще се объркат хората не-родени в област, където се играе петрунино, или раснали в град...
Чудна работа.
Поздрави.

www.lebivino.com

Редактирано от Eлeнka на 15.02.09 00:06.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано15.02.09 13:52



За пръв път чувам Петрунка да се играе на Еленино хоро.Може като стъпки да се вмества ,но в школата където играя аз това не се прави.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано15.02.09 14:44



Евала на твойта школа, бих казала. :)
Защото до сега все така играят.
Петруниното се играе на еленино.
Погледни повечето танцови уроци на видео, така популярни.
Гледам в нета един инструктор (нямам идея кой е и коя школа е), говори за 1,2,3,4,5, а после като пуснат музиката-пак си е 1,2,3,4 броенето.
Аз лично нямам проблеми, нито с ритмите, нито с хорото, ама ме терзае, че хората не могат да се научат правилно така...

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано16.02.09 12:31



Никога не ги гледам.Причината е че всеки се прави на инструктор.За мен това може да е само дипломиран хореограф.аз години съм играла,сега продължавам също като любител,това обаче не значи мога да съм инструктор ,щом мога да броя тактове.
Ето защо работя само с професионалисти хореографи и корепетитори също професионалисти.Личен избор.
Преди време бях на фестивал в чужбина.Шашнах се от незнанието на хора които претендират че са вещи.Грешки,грешки и пак грешки.Така че не се учудвам ,но за мен е неприемливо и недопустимо.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автормъpмopka (Нерегистриран)
Публикувано16.02.09 20:02



Който иска да види истински тракийски и македонски танци, играни така , както преди 100 години, то трябва да отиде в някое село в Беломорска Тракия и Егейска Македония. В България всичко е извратено и опошлено вече...





Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано16.02.09 21:18



Здравей,
какво точно ознаава извратено? Как изглежда?
Поздрави.
Станислав



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано16.02.09 21:31



Леле, за съжаление си супер прав/а...
Затова ходя по селата и се опитвам да извадя каквото е останало от хората, ама поне е 100% действително.
И за още едно съжаление няма нищо общо с "инструкторските" предписания.
Ако някой инструктор не е съгласен, то ще е, защото си защитава хляба (нормално е).
За Гърция го повтарям много отдавна на всички покрай мен, че хората си пазят танците и традицията наистина.
Но една мадама ми каза:
"Не искам да каня на събитията, организирани от мен гърци, защото са скучни, каква скука да гледаш как някой играе едно и също и се върти само в кръг"...
Какво да обяснявам повече...

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Cтaниcлaв]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано16.02.09 21:41



Отиди, в който и да е ансамбъл в Бг на репетиция, и ще видиш какво значи думата "извратено", в сравнение с красотата и стила на хората в оригиналния им вариант.
Мога да дам пример с много хора, едно от които аз лично приемам за "извратено", и това е селското (за пояс и т.н.), играно във варианта "шопско" по ансамблите с едно "дупене" в началото.
Жалко е, за прекрасното хоро, което от 60 години полека се е извращавало, докато достигне до съвремения "вид".
Да не говорим за т. нар. "северняшко хоро"- Елено моме, което не знам защо (всъщност знам защо) всички баби знаят в няколко варианта в сяла Югозападна България.
Пайдушкото, което е заклеймено също като "северняшки" танц, а се играе под път и над път около Бяло Море, Турция, и т.н. ( а тук се нарича туп-тан кисело млеко)
Копаницата (ганкиното), която също е един уж "тракийски" танц, а съседите ни от Гърция и Македония я играят във всички познати ни форми и в България.
А прочутото "малешевско" хоро, всъщност не се казва "малешевско', а някой "чужденец" за Мелешевията, намерил го там го е нарекъл така. Хорото е "четворка", "с един карак" както му казват там, а "четворка" с "два крака", е уж незаменимото "шопско"... леле каква каша са забъркали господата хореографи "специалисти". Чак ми става зле като се сетя. И всъщност "малешевското" не се играе само там, а се играе и в Огражден, и в Пирин, и в Беласица, и още много други места и т.н. и т.н.
Започнах само с имената на разни хора, а ако продължа с това как се играят в действителност, на някой може да му стане зле...от истината.
Станиславе, заповядай на 22 на курбана в Спатово, към обяд, неделя, за да разбереш какво се казва "не-извратено" хоро.
Миналия път се хванаха баби, които не бяха играли от 20 години...но незабравили.
Нека не забравяме смисъла на хората.
Защо ги играем? Защо са се играли? Защо ще се играят?
Може ли да се запази смисъла и днес, и как така една европейска страна като Гърция е успяла, а тук се оправдаваме с модерните времена.
Откога сме по-напред от южните ни съседи, че да се тупаме в гърдите и да се правим на по-"модерни", че да изоставяме това, което предците са ни завещали, да го изменяме, с оправдание за модернизиране, и "в крак с времето".
Кои сме ние от 21 век, че да изменяме нещо, което е така от...нямам идея колко века? С какво сме по-различни?

Дайте да си отговорим на тези въпроси, ако има смисъл.
Или всеки да си прави бизнеса, за сметка на културното богатство, оставащо или не оставащо за нашите деца.
Поздрави.
Елена, Формация, "Леб и вино" , гр. Мелник

www.lebivino.com<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 16.02.09 21:53.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 16.02.09 21:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от Eлeнka на 16.02.09 21:58.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Cтaниcлaв]  
Автормъpмopka (Нерегистриран)
Публикувано16.02.09 21:54



Е, ти не живееш ли в БГ, бе Слави!? Кво да ти обяснявам...



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано17.02.09 11:55



Здравейте,
е след едно конкретно обяснение по може човек да схване за какво става на въпрос. Не забравяйте че голяма част от гражданите на България са в градове, те никога няма да пазят традицийте в този смисъл както Еленка пише, просто защото те ги виждат от съвсем друг ъгъл. Първите им срещи с фолклор са по дискове, радио, телевизия, после клубове и концерти и събори, не по обреди и по субори и всекидневие и тнт както в "някой" села и градчета ( че те за съжаление не са толкова много както преди ). Това вече са градски хорра, с типични градски дух, инспирирани от градският живот и битие, и със свиренето става същото, това е естествено развитие на нещата, няма смисъл да се спира, ако някой се опита зор ще му е. Пък автентичното ще можи да се опази само на автентична територия, каквато е природата и селският бит, ако някой отиде в града и се опитва да е автентичен е все едно да скочиш в морето и да се опитваш да вървиш вместо да плуваш.
На курбана за съжаление няма да мога да дойда, ще бъда в Балчик и ще правим фолклорен концерт. Иначе с удоволствие.
Поздрави.
Станислав




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.