Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:38 13.06.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Питане за петруниното  
Автор Eлeнka ()
Публикувано14.02.09 23:49



Моля,
ако някой има "невероятно редкия" запис, както установява проверката ми в нета на петрунино хоро, в 12/16
3-2-2-2-3
Ако въобще има такъв запис.
Повечетор които открих са само на теория 12/16, но на практика се броят на раз два три четири, вместо на 1,2,3,4,5, и освен елено моме друго не ми остава да заиграя на него :)
Има записи от Р. Македония на хоро с такъв размер, за съжаление в доста бавна форма.
Записа ми трябва за илюстриране на хорото на незапознати.
Остава ми най-какрая да го свирим ние :)



И всъщност защо повечето школи в България го играят на музика за еленино?
Като в по-старите записи, както и автентични съм го слушала само като оригинал във варианта посочен по-горе от мен, броен на 1,2,3,4,5, а не на 1,2,3,4,....
???
Съвсем ще се объркат хората не-родени в област, където се играе петрунино, или раснали в град...
Чудна работа.
Поздрави.

www.lebivino.com

Редактирано от Eлeнka на 15.02.09 00:06.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано15.02.09 13:52



За пръв път чувам Петрунка да се играе на Еленино хоро.Може като стъпки да се вмества ,но в школата където играя аз това не се прави.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано15.02.09 14:44



Евала на твойта школа, бих казала. :)
Защото до сега все така играят.
Петруниното се играе на еленино.
Погледни повечето танцови уроци на видео, така популярни.
Гледам в нета един инструктор (нямам идея кой е и коя школа е), говори за 1,2,3,4,5, а после като пуснат музиката-пак си е 1,2,3,4 броенето.
Аз лично нямам проблеми, нито с ритмите, нито с хорото, ама ме терзае, че хората не могат да се научат правилно така...

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано16.02.09 12:31



Никога не ги гледам.Причината е че всеки се прави на инструктор.За мен това може да е само дипломиран хореограф.аз години съм играла,сега продължавам също като любител,това обаче не значи мога да съм инструктор ,щом мога да броя тактове.
Ето защо работя само с професионалисти хореографи и корепетитори също професионалисти.Личен избор.
Преди време бях на фестивал в чужбина.Шашнах се от незнанието на хора които претендират че са вещи.Грешки,грешки и пак грешки.Така че не се учудвам ,но за мен е неприемливо и недопустимо.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автормъpмopka (Нерегистриран)
Публикувано16.02.09 20:02



Който иска да види истински тракийски и македонски танци, играни така , както преди 100 години, то трябва да отиде в някое село в Беломорска Тракия и Егейска Македония. В България всичко е извратено и опошлено вече...





Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано16.02.09 21:18



Здравей,
какво точно ознаава извратено? Как изглежда?
Поздрави.
Станислав



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано16.02.09 21:31



Леле, за съжаление си супер прав/а...
Затова ходя по селата и се опитвам да извадя каквото е останало от хората, ама поне е 100% действително.
И за още едно съжаление няма нищо общо с "инструкторските" предписания.
Ако някой инструктор не е съгласен, то ще е, защото си защитава хляба (нормално е).
За Гърция го повтарям много отдавна на всички покрай мен, че хората си пазят танците и традицията наистина.
Но една мадама ми каза:
"Не искам да каня на събитията, организирани от мен гърци, защото са скучни, каква скука да гледаш как някой играе едно и също и се върти само в кръг"...
Какво да обяснявам повече...

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Cтaниcлaв]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано16.02.09 21:41



Отиди, в който и да е ансамбъл в Бг на репетиция, и ще видиш какво значи думата "извратено", в сравнение с красотата и стила на хората в оригиналния им вариант.
Мога да дам пример с много хора, едно от които аз лично приемам за "извратено", и това е селското (за пояс и т.н.), играно във варианта "шопско" по ансамблите с едно "дупене" в началото.
Жалко е, за прекрасното хоро, което от 60 години полека се е извращавало, докато достигне до съвремения "вид".
Да не говорим за т. нар. "северняшко хоро"- Елено моме, което не знам защо (всъщност знам защо) всички баби знаят в няколко варианта в сяла Югозападна България.
Пайдушкото, което е заклеймено също като "северняшки" танц, а се играе под път и над път около Бяло Море, Турция, и т.н. ( а тук се нарича туп-тан кисело млеко)
Копаницата (ганкиното), която също е един уж "тракийски" танц, а съседите ни от Гърция и Македония я играят във всички познати ни форми и в България.
А прочутото "малешевско" хоро, всъщност не се казва "малешевско', а някой "чужденец" за Мелешевията, намерил го там го е нарекъл така. Хорото е "четворка", "с един карак" както му казват там, а "четворка" с "два крака", е уж незаменимото "шопско"... леле каква каша са забъркали господата хореографи "специалисти". Чак ми става зле като се сетя. И всъщност "малешевското" не се играе само там, а се играе и в Огражден, и в Пирин, и в Беласица, и още много други места и т.н. и т.н.
Започнах само с имената на разни хора, а ако продължа с това как се играят в действителност, на някой може да му стане зле...от истината.
Станиславе, заповядай на 22 на курбана в Спатово, към обяд, неделя, за да разбереш какво се казва "не-извратено" хоро.
Миналия път се хванаха баби, които не бяха играли от 20 години...но незабравили.
Нека не забравяме смисъла на хората.
Защо ги играем? Защо са се играли? Защо ще се играят?
Може ли да се запази смисъла и днес, и как така една европейска страна като Гърция е успяла, а тук се оправдаваме с модерните времена.
Откога сме по-напред от южните ни съседи, че да се тупаме в гърдите и да се правим на по-"модерни", че да изоставяме това, което предците са ни завещали, да го изменяме, с оправдание за модернизиране, и "в крак с времето".
Кои сме ние от 21 век, че да изменяме нещо, което е така от...нямам идея колко века? С какво сме по-различни?

Дайте да си отговорим на тези въпроси, ако има смисъл.
Или всеки да си прави бизнеса, за сметка на културното богатство, оставащо или не оставащо за нашите деца.
Поздрави.
Елена, Формация, "Леб и вино" , гр. Мелник

www.lebivino.com<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 16.02.09 21:53.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eлeнka на 16.02.09 21:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от Eлeнka на 16.02.09 21:58.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Cтaниcлaв]  
Автормъpмopka (Нерегистриран)
Публикувано16.02.09 21:54



Е, ти не живееш ли в БГ, бе Слави!? Кво да ти обяснявам...



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано17.02.09 11:55



Здравейте,
е след едно конкретно обяснение по може човек да схване за какво става на въпрос. Не забравяйте че голяма част от гражданите на България са в градове, те никога няма да пазят традицийте в този смисъл както Еленка пише, просто защото те ги виждат от съвсем друг ъгъл. Първите им срещи с фолклор са по дискове, радио, телевизия, после клубове и концерти и събори, не по обреди и по субори и всекидневие и тнт както в "някой" села и градчета ( че те за съжаление не са толкова много както преди ). Това вече са градски хорра, с типични градски дух, инспирирани от градският живот и битие, и със свиренето става същото, това е естествено развитие на нещата, няма смисъл да се спира, ако някой се опита зор ще му е. Пък автентичното ще можи да се опази само на автентична територия, каквато е природата и селският бит, ако някой отиде в града и се опитва да е автентичен е все едно да скочиш в морето и да се опитваш да вървиш вместо да плуваш.
На курбана за съжаление няма да мога да дойда, ще бъда в Балчик и ще правим фолклорен концерт. Иначе с удоволствие.
Поздрави.
Станислав



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Cтaниcлaв]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано17.02.09 12:25



Станиславе,
Не смятам, че изворното е свързано със селски дух, в това е цялата погрешност на схващането на българина.
Да извора е до природата, но това хем е всичко, хем не е съвсем.
Всичко е в нашата настройка, за която природата само помага, и насочва.
Имам много приятели, които са потвърждение на моята теза, че и в големия град, човек може да практикува, не да слуша само или гледа изворното, както и да си ЗАПАЗИ усещането за изворност, независимо къде се намира.
Значи ли, че отивайки в чужбина (т.е. раздяла с родното) един българин губи своята настройка, своето усещане за света, изграждано със столетия от предците му. Не поддържам тази идея.
В по-грубия вариант е "бай Ганъо си е бай Ганъо".
Т.е. ако не сте забелязали сънародниците ни в чужбина-където и да отидат, външно стават като другите, ако пожелаят, но ако чуят гайда например, и нещо им скача в сърцето, и ги кара да играят.
Отиването в града, промяната на бита е нещо като отиването в чужбина-нещо чуждо за нас.
Но това не би трябвало да попречи на запазването на вътрешното усещане за музика, танц, и светоглед. да не би преди да не е имало градове?
Да си припомним малко уроците по история и полисите от кога ги има по света, както и много преди това.
Моля, замислете се, дали е необходимо да бъркаме като други преди нас от периода между 45 и 89, че селото и селячеството, и селянията са народното.
Не, те са народното, а народното е чистото, което носим в душите си, което всеки трябва да "поизлъска", от натрупалата го софийска прах, или бургаски дим примерно.
Станиславе, не се чувствай вече като отделен елемент от това, което си. Нашия общ приятел, е едно прекрасно доказателство, как можеш да носиш дънки и блузка, да живееш в София, да работиш в офис примерно , и да пееш като него, да си говориш диалекта, и да имаш един от най-автентичните светогледи от голям град, който ние познаваме.
Света се променя, и винаги се е променял, само ние си въобразяваме, че ние сме най-важното време, и нашите открития са най-добрите, и точно в нашето време, трябва да се затрие начина на мислене от миналото, и че точно ние не сме вече "селяни", и точно ние трябва да имаме градска култура, която да замени нещо друго от "преди".
И около световните войни са мислели така, подсъзнателно, защото са създали старите градски песни, и през 60 те и 70 те пак са мислели така и са започнали да създават произведения на фолклорна основа с класически инструменти.
И през 90-те и края на века се мислеше така и се създаде поп-фолка, и сега се мисли така и се създават рок-фолка, денс-фолка и т.н. все миксове между фолк и още нещо. Кажи ми след 50 години какво ще смесваш ако същинското и изворното вече е попретопено в нашите мисли и чувства....?
Познавам много хора от цял свят, в чиито страни се е случило непоправимото, и сега консумират нашия фоклор, и ни мислят за големи "будали" затова, че не уважаваме това, което имаме и сме имали, а търсим някакви модернистични решения.
Поздрави

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано18.02.09 11:02



Според мен всеки да свири и слуша което му е на сърцето и разума приема, пък другото от самосебеси идва, насила хубост и въобще нищо не става.
Поздрави.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано18.02.09 12:12



Еленка ,може и да си права.Но разясни ми какво е това нещо което е "извратено" по твоите думи "дупене"в началото на шопското.
Те се играят така както са предавани от поколение на поколение.Защо хвърляш вината на хореографите ? Всеки знае че ансамбловото играене е много различно от играенето по начало. В моя край съм се учила да играя граовско от баби. Нима те също са извратени в това отношение. Май нещо бъркаш . Никой не може да установи кое напрактика е точния правилен начин.Причината за това е че ние черпим информация не от дълбоки стари времена а от такива баби и дядовци .Те са нашия бит и култура.и тях ли ще обвиниш.Да ли пък това което си чела не е неточната информация.Познавам известен наш хореограф,който събира стари хора и песни от всички села и паланки из българия.от него никога не съм чула да твърди че точно еди кое си хоро е валидно само за определен край.хората се играят из цяла България и бивши нейни територии ,но с различни орнаментики.
Бях на фестивал в Кипър и там сърбите викаха изненадващо за всичкини,"дръж се земьо шоп те гази". Това затвърди дълбоко у мен че това са потомствени наследници на българи . Играеха гора които ги играем и у нас,с разлика в някои орнаментики.Всяко хоро има и своята символика.В това е богатството в техния изказ на тялото.иначе много еднаква и еднотипна ще е във фолклорно отношение България.Не са само бабите в Спатово оригинални,страната ни е осеяна все още със живи наследници на тази култура.Спора ви е безмислен.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано18.02.09 20:58



Така,
за да не стане недоразумение, предлагам да си насрочим среща и да отидем при минимум 70 годишен човек, който го играе с "издупване" като в софийските ансамбли...и да видим дали наистина е така?
Става ли?
"дупене" аз наричам фигурата при която се обръщаме със задните части напред, т.е. обратно на воденето на хорото, не с цел да го поведем с лице към останалите, а така да се играе от всички, да се изпълнява т.нар. стъпка "граовка" отдолу-2 пъти.
Ето това аз наричам "дупене" и до сега не съм го срещнала нито в България, нито в Македония, нито в Сърбия да го играе така нито един човек около 70 години, непосещавал ансамбъл.
Колкото до Дръж се земъо, шоп те гази, никой не може да ме убеди, че това, което представят сръбските ансамбли е сръбски фоклор, откъдето и да го погледнеш.
За мен първо не е фолклор, а постановки, купени, или "понагледнати" от българските хореографи, и второ не е "сръбски" в точния смисъл на думата. Просто е постановка, играна от сръбски ансамбъл, а както те обичат да понагледват "шопските" постановки от Бг, те са си "понагледнали" и извикването.
Не твърдя, че са "крадени" както доста хора с националистическо мислене го правят. Твърдя, че този фолклор съществува като район в Сърбия, просто тези от Белград не го разбират и не могат да създадат свои постановки, а купуват или "понаглеждат", защото реалния според Мен сръбски фолклор няма нищо общо с балканското. Това съм усетила, когато съм пътувала, или срещала хора от северозападна Сърбия.
По-скоро са Ренесансови западни танци, тип селячество от Средновековието.
Ще кажа защо мисля така, с убеждението, че може и аз да не съм права...

Нямам идея къде се помещава фолклорната школа определяща сръбските постановки, но най-вероятно е някой по-голям град, като Белград, където живеещите и учещи се танцъори ни най-малко познават фолклора на източна Сърбия, която трябва да се смята, че принадлежи към "шопите", които те се опитват да имитират.
Т.е. те не могат да усетят нито характера, нито движенията, първо защото се занимават със стилизиран фолклор, второ, защото предполагам 90 или 100% не са родени и израсли в село от Източна Сърбия, или град за да усетят духа на района, който е много близък до това, което в Бг се нарича "шопско".
Ако не съм се изразила добре или не разбираш мисълта ми-ще го повторя, в следващия си постинг.
Сръбските ансамбли - отдавана по цял свят е известно, че те са префекти танцови балетни трупи, идеални, откъдето и да ги погледнеш, но такова нещо като фоклор на сръбските сцени липсва.
Т.е. един сръбски ансамбъл провикнал се по-горното, не може да бъде никакъв критерий дали там е останало нещо българско или не.
И още нещо защо решаваш, че Дръш се земъо... е мерител за българщина?
Дали е въобще реално народно възклицание, ще си отговориш на въпроса, ако преди това отговориш какво наистина значи "шоп"...
И какъв въоще е смисъла на цялото възклицание, и доколко не е просто поредната ансамблова постановка?
Дали някой друг на Балканите се извиква цели речи докато играе най-сложното си хоро, или просто става едно викане от удоволствие (Иха, Иху и т.н. подобни), придружено с разтърсване на главата и засилени ритмични движения при танца?
Ти танцуваш ли?
Идвало ли ти е наум да говориш докато танцуваш, или да казваш нещо, точно в най-бързата част, когато евентуално нямаш въздух, за друго освен да захранваш мозъка, мускулите и мисълта си колко е хубаво да танцуваш?
Само ти задавам моите въпроси за размисъл, и аз съм готова да отидем ако ми кажеш в кое село, или поне 3 села с по 5 души играят с "издупване" "селското".
Поздрави.

www.lebivino.com

Редактирано от Eлeнka на 18.02.09 21:02.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Cтaниcлaв]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано18.02.09 21:06



да така е.

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано19.02.09 11:04



ами ще ти отговоря защо "дръж се земльо ,шоп те гази "за мен е мерило.Защото те го викаха на български или по точно на диалектичен български.За дупенето,нещо не ми става ясно.Може би имаш впредвид ,обръщането в посока лямо и заиграването с граовка в посока дясно.следва обръщане на тялото в дясно и право.това ли слагаш под внимание,или трупа изсцяло е завъртян /гръб,лице/и последва /лице,гръб/?
виждала съм да се обръщата цялото хоро завъртайки се ,но това незнам да ли е дупене.Не съм специалист.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано19.02.09 11:16



Преди време при нас дойде една хореографка,няма да споделям името ,да прави анкета.Темата беше колко хора знаете.Правеше го за едно статистика.Помежду другото тя е преподавател в Нов Бългорски Университет , САЩ гр.Чикаго.Там води група от американци и преселници българи които са емигранти но не по икономически причини. За другите не знам ,но аз написах една за мен внушителна бройка хора,че знам.Когато дойте следващия път,ето какво беше учудването ни на всички:/Драги българи количеството което знаят в Америка е двапъти по -голямо като брой хора на човек,отколкото тук.Ще дойде момент в историята ни ,когато ще си купуваме хората и фолклора като цяло от чужбина.Те дори се опитват да изкарат патенти.Доста колеги за които в България дори не се знае ,вървят от години по селата и събират автентичните български хора.има хора за които българина дори не подозира че ги е имало.едно от тях е Ратавка./Това какво ви говори.едно българско хоро , показвано от сърби ,които упорито твърдят че хорото е тяхно но не и българско.То е почни същото като Гинка.



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано19.02.09 12:18



От години вече повтаряме едно и също,
но вече започвам да ни слушат някои хора забелязвам насам натам.
На запад се уважава правенето и знаенето на нещо, а не книгите и писаниците, нотите.
Говоря за хората.
Най-много се уважават хора като например Ив Моро, и други, знаещи и показващи на живо хора, а не българските хореографи.
Не е ли смешно, един френски инструктор примерно да има повече ангажименти като преподавател на балкански фолклор, отколкото българските .хаххаха
И да бъде по-уважаван, само защото преди 50 години е учил, недоучил, от селата тук.
Може да не ви се вярва, но музиката вече я купуваме от запад.
В момента имам ученичка от Осло, популярна там група за фолклор, но свирят чалга. Дошла да научи каквото може от мен, хубаво.
Ние си купихме преди няколко години записи от Америка, за да видим какво слушат хората там като балканска музика, и те струваха 90 долара...
Дали това е нормална цена, като има и по-скъпи неща, колекционерски, които се продават от там.
Нашите деца ще бъдат принудени да си купуват музиката, танците, или да канят американци и японци да ни учат как се играе и пее, докато ние се задоволяваме с чалгичка и обработен фолклор...
Стига сте спали бе хора, че като се събудите, ще сте само с едното голо самочувствие колко сме велики с ансамблите за "народни песни и танци".
А няма да можете да изиграете по истински начин нещо родно, а пречупено или през хореографията, или през нечий западен поглед.
Вижте как играят в Дунав, в Израел...Това ви чака след 10 години, някоя кака от примерно Узбекистан, с еврейско-американски произход да Ви казва как се играе Йове,и че е примерно сръбски танц, заимстван от нас простите по време на комунизма...
На нашия събор дойдоха няколко такива екземпляра, от незнам къде си-да се упражняват с бабите, на хорото, а колко човека от София дойдоха...и се хванаха на хорото, за да усетят истината?
"Ние си го знаем нашенското си хоро..."-цитирам, бабите са скучни?
да ама тия баби поне знаят защо го правят, занят, че с играенето оставаш жив и здрав до 100 и над години, зная, че с песните се лекува душата, и не ти трябват книжки за йога и антистрес масажи (примерно), или някой Гуру да те обучава как се живее.
"Лежи на това уше и ке заспиш" казват старите хора...
Не искам да ставам многословна, да не досаждам на всички, но не зная защо не се осъзнават хората какво става, как се продава музиката ни, даже и записи от БАН, как се патентоват хора, как се правят школи по танци от нашата и съседни страни, и как една Американка ми твърдеше, че сърцето и бие по "български", и знае повече от нас...
И на репликата ми " Но не можеш никога да го направиш като нас"....ме блокира в скайпа. Ноу комент казват те.
Изпозлвайте "треската", която ви стои забита, по балкански, и не я "дялайте" както ни съветват да го правим, ами съхранете родното, емоцията, чувствата, и т.н. и т.н.
Това е моето лично мнение, което не желая да натрапвам на никой, който все още не се е сблъскал с реалността, а живее някъде между оркестрациите и бумагите, нотите, имената на великете бг-композитори, концертите, фалшивите усмивки и високо вдигнатите крака на момите на хорото...
Поздрави.

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано19.02.09 12:27



Дупенето е тръгване надясно, но с гръб, но не както е популяро в 3/4 завождане на хорото "излитането" по селски, а тръгване с гръб с двете граовки отдолу. Абе няма такова нещо бе.
вари ме печи ме, не може никой да ме убеди, че селското съществува във вариант някъде си, както се играе в софийските школи.
Истинския танц, не е в стъките и тяхното копиране, а в стила.
В настроението.
За какво настроение и стил можем да говорим в най-общо казано популярните ансамбли за обработен фолклор, с техните ужасяващи, изкуствени усмивки, изпъчени пози, изправени и стегнати рамене и шии, но не стъпващи и на малки пръст на тяхната майка- Класическия руски балет, и класическа руска школа за обработен фолклор?
Аз не мога да говоря.
Гледай, ако не си гледал/а видеото от концерта на Игор Моисеев в София , с "шопския" танц, като изключим чат пат , че ритъма губят, поради народността, не ви ли прилича на бг-ансамбъл от настоящите сцени?
Не заради постановката, която играят, тъй като тя е аранжирана от наш хореограф, а заради постановката на тялото, която те имат и в останалите си танци (украински и т.н.).
Имам възможността да се срещам периодично с фолклорни школи в Русия, и са професионалисти.
Но знаят какво правят.
бла бла. Много може да се говори.

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Автормъpмopka (Нерегистриран)
Публикувано19.02.09 19:15




Дядо ми казваше (Бог да го прости!): Македонците са тези , благодарение на които я е имало, има я и ще я има Българщината и България! Браво , Еленке , за горните ти думи, но още по голямо "Браво!" за безценното ви НАРОДНО изкуство! Истинска Македонка, истинска Българка, истински Човек си....



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано19.02.09 19:42



Бре!



www.lebivino.com

Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано20.02.09 11:27



Казваш го с очила,свали ги!!!Еленка права си.Подкрепямте напълно.ами хайде да основем нещо като сдружение за опазвани на афтентичния фолклор.Аз не съм специалист но съм готова да работя за това.То говоренето си е едно на ръка,важното е да се действа по някакъв начин.Ще си призная нещо.Като марка сташно се дразнех като слушаха у дома народна музика,вървеше някакво предаване по националната единствена тогава телевизия.Сега на тези си години разбирам какво ги е карало моите родители да обичат тази музика.Вижте аз съм вече на 45 години,не се срамувам да си презная.Мъдростта е тази която движи света,лично според мен.играла съм ,играя исега .Доста млади идват и се отказват ,било им трудно ,аз пък и други мои колежки пак около тези години можем да играем с часове без да чустваме умора.Сега разбирам и лека и пръст на майка ми,която казваше:като пусто обичам тая земя .само ми трябва хубава народна музика и мога да не изправя гръб цял ден от градината.Не са виновни младите,вината си е у нас самите ,дори не в държавата като институция.еленка страшна добре те разбирам ,нека направим нещо.Имам двама синове,които станаха и семейни.Чалга не слушат,но не могат да изиграят едно хоро.Може бизащото съм настоявала ,и това е била тяхната детска чиста съпротива,но на сила нищо не става.То идва само отвътре.успех на всички.Съжалявам че на тоя студ няма да можем да дойдем Еленка,пък и е задушница в събота на 21.02.Прати ми видео след това на адрес evya@abv.bg или на скайпа eli_2410 Ще съм много благодарна





Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Авторbeaubourg (Нерегистриран)
Публикувано22.02.09 02:06



Здравей,

не знам как е на запад и на изток, но тука вече малко мирише на шовинизъм, особено случая с американката и скайпа.
Иначе баща ми ми е разказвал, че като е бил малко момче и е носел вода на нивата, целия ден са пеели докато жънат и после като се прибират пак. На седенки са пеели и накрая на съборите. Без да пропускам всички видове обичаи и обреди - лазаруване, коледуване, сватбата естествено и прочее. И всяко събитие си е имало своите песни. От това всичкото днешно време е останало само пеенето по събори. Затова бавните песни някак не стоят като ги пее бабата пред микрофона, а наоколо щъкат туристи и щракат с каквато техника имат подръка.
Та мисълта ми е, както и да ги запазваме песните и танците, макар че последните по имат шанс, няма как да са със същия смисъл, който са влагали родителите ни, което малко или много изменя същността им, дори и да ги пеем по техния начин, с тогавашната мелодия и ритъм и съпровод дори. Същото и за танците, как да набиеш добруджанската, като никога не си стъпвал на нивата, не си я морил земята (и тя тебе) от тъмно до тъмно, как да приклекнеш, като никога не си вдигал чувала с мливото, като вероятно дори и не знаеш какво е мливо. (На мен ми се наложи скоро да качвам до 6-ия етаж няколко чувала пясък, та я докарах чупката донякъде

).
Дори и да ти го е показал най-стария дядо.
За да стане танца или песента, трябва да дойде отвътре, така че въпроса не е кой и как ще ти го покаже. Така че не съм против просветителската дейност. Твърдо съм ЗА даже. Но не чрез отричане. И не запада да ни е мярката.
Както казваше Валя Балканска (може и да се бъркам дали точно тя беше) Остави ги неравноделните ритми, те са за западняците да се чудят. Изпей една бавна песен, да се разбере, че си певец.

ПП
Между другото, отдавна ги няма великите български композитори, концерти има тук-там и отвреме-навреме, а високо вдигнатите крака на момите на хорото са се ценяли по всяко време и ще се ценят винаги, само височината на вдигането се е променяла с времето.
Голяма част от ансамблите се закриха, професионалните музиканти се пръснаха, а хореографите избягаха в чужбина, така че за българския фолклор се очертава светло бъдеще.

Поздрави за усилията, и наистина наблягайте повече на това, което трябва да се случи, а не на това, което не трябва.
Успехи



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: beaubourg]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано22.02.09 20:43



Здрасти, и на всички,
Далеч съм от всички "изми", които са модерни напоследък в и извън нашата страна.

Единствената идея, с която живеем ние е, чрез събития и действия (но не по някой проект хахаха), наистина да възродим това, което е останало като култура, за да може нашите деца да не я търсят, където няма да я намерят (т.е. на друго място). Предлагам и други да се захванат с такива неща, но да ги правят както трябва, с много подготовка, и идея за смисъла.
Днес беше нашия Курбан (вече 4 пореден), нямам идея до кога ще можем и как ще можем да го правим, но всеки път става все по-естествено, и по-близко до реалността.
Днес дойдоха и деца, играха, пяха, по собствено желание, участвайки в църковната служба, и веселбата после.
Това е вече добре.
За наша радост точно в нашето село времето беше топло, слънчево и без вятър, чак да не повярваш, тъй като в Мелник, който е на 5 км оттук имаше сняг, студ и вятър!
Ще пускам видеата през седмицата на нашия канал в ютюб, които вече излизат автоматично в сайта ни, посочен по-долу в папката НЮ, и после пак Ню видеос.
Поздрави

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано22.02.09 20:59



Ние правим, правим, правим,
каквото можем и колкото можем.
Курбани, хора, събори, съвсем скоро и Кемене Симпозиум, за информация на всички, кеменето е изчезващ инструмент, както разбрах напоследък , не само за нашата страна, но и в съседните.
Това, което естествено липсва е финасова, подкрепа. Всеки знае колко струва организация на събитие. До сега ни помагат приятели, и ние.
Доброволци от селата приготвят храната, отделят си целия ден, и работят и то здраво, за да стане вкусна храна на открито за 100 или 300 души.
Доброволци я раздават, доброволци почистват и т.н.
Хората стават все по-различни, и от нашето село, и от околните.
Така, че всеки, който иска да помогн-
или сам да организира такива събития, но да се цели най-дълбока автентичност, и пренос на традицията, или да ни помогне на нас. То както отбелязах, може да стане по два начина, или с жива сила, или с финанси, от акъл нямаме нужда

, за това, което правим.
Колкото за сдружение, мислим по въпроса.
Много е вероятно да се случи или тази година, или другата. Имаме си достатъчно работа за свършване, и нямаме време за сдружения, което напълно осъзнавам, че би ни улеснило занапред.
Аз тук не "си говоря", защото докато си говоря тук, в близките два дни бях в Кюстендилски и Пернишкия музей, срещнах се и с етнографи от съседските ни страни за възможна съорганизация на Кемене Симпозиума, а и Курбан направихме в неделя, организиран още преди това.
Какво мога да кажа, освен, че на дали има много ентусиасти като нас, защото от цялата работа не се печели нищо, а понякога това е основния критерий на хората за свършване на нещо.
Не ги обвинявам, мисля, че ние все още сме млади и приоритета са ни идеите, а не това, че трябва да си купя къща например.
Напоследък са модерни разни "проекти", които освен финасови облаги за организиращите го, с минимални усилия, май не водят до същинско запазване на някаква традиция, или до нейното възраждане.
Поздрави.

www.lebivino.com


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.