Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:05 13.06.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано19.02.09 19:42



Бре!



www.lebivino.com

Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: мъpмopka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано20.02.09 11:27



Казваш го с очила,свали ги!!!Еленка права си.Подкрепямте напълно.ами хайде да основем нещо като сдружение за опазвани на афтентичния фолклор.Аз не съм специалист но съм готова да работя за това.То говоренето си е едно на ръка,важното е да се действа по някакъв начин.Ще си призная нещо.Като марка сташно се дразнех като слушаха у дома народна музика,вървеше някакво предаване по националната единствена тогава телевизия.Сега на тези си години разбирам какво ги е карало моите родители да обичат тази музика.Вижте аз съм вече на 45 години,не се срамувам да си презная.Мъдростта е тази която движи света,лично според мен.играла съм ,играя исега .Доста млади идват и се отказват ,било им трудно ,аз пък и други мои колежки пак около тези години можем да играем с часове без да чустваме умора.Сега разбирам и лека и пръст на майка ми,която казваше:като пусто обичам тая земя .само ми трябва хубава народна музика и мога да не изправя гръб цял ден от градината.Не са виновни младите,вината си е у нас самите ,дори не в държавата като институция.еленка страшна добре те разбирам ,нека направим нещо.Имам двама синове,които станаха и семейни.Чалга не слушат,но не могат да изиграят едно хоро.Може бизащото съм настоявала ,и това е била тяхната детска чиста съпротива,но на сила нищо не става.То идва само отвътре.успех на всички.Съжалявам че на тоя студ няма да можем да дойдем Еленка,пък и е задушница в събота на 21.02.Прати ми видео след това на адрес evya@abv.bg или на скайпа eli_2410 Ще съм много благодарна





Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: Eлeнka]  
Авторbeaubourg (Нерегистриран)
Публикувано22.02.09 02:06



Здравей,

не знам как е на запад и на изток, но тука вече малко мирише на шовинизъм, особено случая с американката и скайпа.
Иначе баща ми ми е разказвал, че като е бил малко момче и е носел вода на нивата, целия ден са пеели докато жънат и после като се прибират пак. На седенки са пеели и накрая на съборите. Без да пропускам всички видове обичаи и обреди - лазаруване, коледуване, сватбата естествено и прочее. И всяко събитие си е имало своите песни. От това всичкото днешно време е останало само пеенето по събори. Затова бавните песни някак не стоят като ги пее бабата пред микрофона, а наоколо щъкат туристи и щракат с каквато техника имат подръка.
Та мисълта ми е, както и да ги запазваме песните и танците, макар че последните по имат шанс, няма как да са със същия смисъл, който са влагали родителите ни, което малко или много изменя същността им, дори и да ги пеем по техния начин, с тогавашната мелодия и ритъм и съпровод дори. Същото и за танците, как да набиеш добруджанската, като никога не си стъпвал на нивата, не си я морил земята (и тя тебе) от тъмно до тъмно, как да приклекнеш, като никога не си вдигал чувала с мливото, като вероятно дори и не знаеш какво е мливо. (На мен ми се наложи скоро да качвам до 6-ия етаж няколко чувала пясък, та я докарах чупката донякъде

).
Дори и да ти го е показал най-стария дядо.
За да стане танца или песента, трябва да дойде отвътре, така че въпроса не е кой и как ще ти го покаже. Така че не съм против просветителската дейност. Твърдо съм ЗА даже. Но не чрез отричане. И не запада да ни е мярката.
Както казваше Валя Балканска (може и да се бъркам дали точно тя беше) Остави ги неравноделните ритми, те са за западняците да се чудят. Изпей една бавна песен, да се разбере, че си певец.

ПП
Между другото, отдавна ги няма великите български композитори, концерти има тук-там и отвреме-навреме, а високо вдигнатите крака на момите на хорото са се ценяли по всяко време и ще се ценят винаги, само височината на вдигането се е променяла с времето.
Голяма част от ансамблите се закриха, професионалните музиканти се пръснаха, а хореографите избягаха в чужбина, така че за българския фолклор се очертава светло бъдеще.

Поздрави за усилията, и наистина наблягайте повече на това, което трябва да се случи, а не на това, което не трябва.
Успехи



Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: beaubourg]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано22.02.09 20:43



Здрасти, и на всички,
Далеч съм от всички "изми", които са модерни напоследък в и извън нашата страна.

Единствената идея, с която живеем ние е, чрез събития и действия (но не по някой проект хахаха), наистина да възродим това, което е останало като култура, за да може нашите деца да не я търсят, където няма да я намерят (т.е. на друго място). Предлагам и други да се захванат с такива неща, но да ги правят както трябва, с много подготовка, и идея за смисъла.
Днес беше нашия Курбан (вече 4 пореден), нямам идея до кога ще можем и как ще можем да го правим, но всеки път става все по-естествено, и по-близко до реалността.
Днес дойдоха и деца, играха, пяха, по собствено желание, участвайки в църковната служба, и веселбата после.
Това е вече добре.
За наша радост точно в нашето село времето беше топло, слънчево и без вятър, чак да не повярваш, тъй като в Мелник, който е на 5 км оттук имаше сняг, студ и вятър!
Ще пускам видеата през седмицата на нашия канал в ютюб, които вече излизат автоматично в сайта ни, посочен по-долу в папката НЮ, и после пак Ню видеос.
Поздрави

www.lebivino.com


Тема Re: Питане за петрунинотонови [re: e тe тaka]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано22.02.09 20:59



Ние правим, правим, правим,
каквото можем и колкото можем.
Курбани, хора, събори, съвсем скоро и Кемене Симпозиум, за информация на всички, кеменето е изчезващ инструмент, както разбрах напоследък , не само за нашата страна, но и в съседните.
Това, което естествено липсва е финасова, подкрепа. Всеки знае колко струва организация на събитие. До сега ни помагат приятели, и ние.
Доброволци от селата приготвят храната, отделят си целия ден, и работят и то здраво, за да стане вкусна храна на открито за 100 или 300 души.
Доброволци я раздават, доброволци почистват и т.н.
Хората стават все по-различни, и от нашето село, и от околните.
Така, че всеки, който иска да помогн-
или сам да организира такива събития, но да се цели най-дълбока автентичност, и пренос на традицията, или да ни помогне на нас. То както отбелязах, може да стане по два начина, или с жива сила, или с финанси, от акъл нямаме нужда

, за това, което правим.
Колкото за сдружение, мислим по въпроса.
Много е вероятно да се случи или тази година, или другата. Имаме си достатъчно работа за свършване, и нямаме време за сдружения, което напълно осъзнавам, че би ни улеснило занапред.
Аз тук не "си говоря", защото докато си говоря тук, в близките два дни бях в Кюстендилски и Пернишкия музей, срещнах се и с етнографи от съседските ни страни за възможна съорганизация на Кемене Симпозиума, а и Курбан направихме в неделя, организиран още преди това.
Какво мога да кажа, освен, че на дали има много ентусиасти като нас, защото от цялата работа не се печели нищо, а понякога това е основния критерий на хората за свършване на нещо.
Не ги обвинявам, мисля, че ние все още сме млади и приоритета са ни идеите, а не това, че трябва да си купя къща например.
Напоследък са модерни разни "проекти", които освен финасови облаги за организиращите го, с минимални усилия, май не водят до същинско запазване на някаква традиция, или до нейното възраждане.
Поздрави.

www.lebivino.com


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.