Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 25.05.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Право хоронови  
Автор klevcov (непознат )
Публикувано20.01.09 18:56



Здравейте, във една тема прочетох, че правото хоро се играе във Тракия, Северна България, Добруджа и Македония. Кое всъщнос е Правото хоро което всички знаят,(всички осен мен )

до коя фолклорна област се доближава най-много? Можете ли да ми кажете стъпките, на това което е най популярно в страната? Благодаря предварително!



Тема Re: Право хоронови [re: klevcov]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано13.02.09 12:40



Ще се опитам да ти го напиша доколкото мога:
1.стъпка с десен напред
2.стъпка с ляв напред
3.стъпка с десен напред,с леко чукче с дясно коляно
нещо като маршировка:десни,леви,десни-
4.ляв крак във свивка,задържа се с малка пауза,чукче с десния
5.стъпка на ляв ,десен свит в коляното/на четри десния крак е във въздуха/
6.крачка назад с десен
7.крачка назад с ляв
8.крачка назад с десен
9.ляв във въздуха/ на седем левия крак е във свивка/
10.стъпка с ляв,десен вдигнат във свивка
Започва се отново.

хорото върви 1,2,3,4 в дясно напред 5,6,7,8 назад с лица обърнато напред
на 3 и 7 има леко удължено време,което предсатвлява плавно повдигане на крака в коляното и връщане в обратна позиция
Брои се едно ,две,триии,четри,пет, шест,седеммм,осем,начало.
Надявам се да го разчетеш лесно.Може могат да ме поправят всички онези които не осмелиха да ти го опишат.Доближавасе най-много до Тракийска област,т.е.то е и право тракийско хоро.
Има и друг вариант ,който е по -бърз.



Тема Re: Право хоро [re: e тe тaka]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано14.02.09 21:09



Това е тракийско право ......иначе най простия вариант е две стъпки напред и една назад .... като вместо назад може да се задържи и намясто. Всъщност при правото хоро е важна "орнаментиката" на тялото и ръцете ...затова като ме видят как го играя всички си мислят, че мога да играя всяко хоро, а аз мога само право



facebook: ivaylo kalinov

Тема Re: Право хоронови [re: ludomlado]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано14.02.09 23:31



Тук в Малешевията понякога викат право и на 9/8 (тип сватбарското)

www.lebivino.com


Тема Re: Право хоронови [re: Eлeнka]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано15.02.09 13:50



Да в моя край шоплука същото сватбарското е право9/8

другия бързия вариант е първите са в посока дясно,с десен крак но в позиция шеста .Т.е. така да се каже нещо като десни ,леви десни.пристъпваш сеедно трополиш :десен,ляв,десен.Също връщането назад не е плавно,а по бързо.
За сватби на"Мома се рода прощава"също е право хоро.



Тема Re: Право хоронови [re: e тe тaka]  
Автор klevcov (непознат )
Публикувано15.02.09 23:38



Благодаря за стъпките и остналата информация.

А всъщност защо се нарича точно "право хоро", чувал съм че съществува и "криво хоро" ?



Тема Re: Право хоронови [re: klevcov]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано16.02.09 12:26



Признавам незнам.



Тема Re: Право хоронови [re: e тe тaka]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано17.02.09 20:12



имам някакво предположение, по-точно хипотези:
1. "Право" защото е "чисто" и няма сложни стъпки
2. "Право" - играе се в една посока в кръг лице с лице, докато "кривото" предполагам се извива ..и аз не знам ...



facebook: ivaylo kalinov

Тема Re: Право хоронови [re: ludomlado]  
Авторdani (Нерегистриран)
Публикувано18.02.09 12:05



Криви се казва на хората, които са на неравноделни ритми, най-вече на копаниците, но на места и на четворното. Което също е знак за по-голяма сложност на хорото. А право според мен защото се играе дюс (както казваше баба ми). Но не всяко право е и така лесно. Правото тракийско хоро има доста имена. В Тракия и по-точно Ямболско, около село Роза се казва и чапраз. А чапраз на турски значи прав, изправен. Така се и играе хорото на линия, само от мъже, с хват за пояс, изпълняват се много разнообразни фигури с така характерното трополи. Чувала съм, че чапраз казват и още на пафтите (от там за пояс, макар че е само мъжко хоро, а при мъжете какви пафти..). Другаде на хорото се казва често ( може би заради ситните, чести стъпки), така е останало и в Румелята, днешна гръцка Тракия, има две села там, където и днес може да се види истинско често (тцестос) на гръцки: Кавакли (Тополовград) и Монастири. В България наистина отдавна не съм виждала да го играят така (изключение една група на Копривщица). Хорото започва с бавна част най-често на песен, където играят смесено и мъжете и жените, като ръцете също се движат, постепенно се забързва и мъжете се пускат, правят редица, хванати за пояс и играят под команда на водача на хорото. След това отново следва бавна част и така.. поне 5 часа


За трополито съм чела разказ на възрастен човек, който казва, че когато турците забранили гайдите, тъпаните, хората на мегдана, те се събирали по къщите и само на гъдулка са го играели, тогава започнали да трополят за да си дават сами ритъм. Но след освобождението, когато отново се извили хората на мегдана никога повече не трополили.
А за други прави хора, в Македония също играят право македонско хоро (някъде му казват лесното), доста по-бавно от тракийското и може да се играе на 2/4 и на 7/8, на всички по-известни староградски чалгии, вместо ширто.
А едни северняци венъж съвсем ме изненадоха, като почнаха да играят на музика на право тракийско, свищовското хоро (по-известно като дунавско). И най- върло ми обясняваха, че при тях така си се играе. Но там не знам.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.