Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:16 23.06.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - София  
Автор ralej (dancer)
Публикувано22.08.08 10:01



Гавра с творчеството на ансамбъл "ЗОРНИЦА" - гр. София

автор: Студентски ансамбъл "Зорница" - гр. София

"Гавра с българския фолклор" бе озаглавен репортажът на ТВ Скат от четвъртия ден на Международния фолклорен фестивал в гр. Бургас. Поводът бе танцът „Трима шопа, три зевзека", изпълнен от Студентски фолклорен ансамбъл „Зорница".



Явно мотивът за подобно телевизионно изстъпление се корени в дълбоко непонятни за нас причини, но в никакъв случай не може да се каже, че репортажът, излъчен на 15-и август, е в защита на българския фолклор. Изненадани сме от факта, че в старанието си да се направи един „светкавичен материал" в стил „търси се жълта сензация", екипът се опита да го направи по изключително непрофесионален и некоректен начин. Очевидна е липсата и добри познания за българския фолклор, българските хореографи и творци, след като съвсем открито в репортажа се заявява, че танцът „Трима шопа, три зевзека", изпълнен от ансамбъл „Зорница" на 15-и август на Международния фолклорен фестивал в гр. Бургас, не е представен в характерен шопски костюм, а е „гавра с българския фолклор"?!

Оказва се, че освен липсата на компетентност за автентичните български костюми, се оспорва и компетентността на журито, включващо имена на професионалисти, посветили работата си на българския фолклор и традиции. В защита на думите си, ние, танцьорите от Ансамбъл „Зорница", бихме искали да споменем няколко факта:

1. Танцът „Трима шопа, три зевзека" е създаден и поставен от един от най-добрите български хореографи - проф. Георги Абрашев. Либретото на танца е написано през 1974 г. Това е тематична песенно-танцова композиция в камерна форма – трио. Куплетите са дело на текстописеца Богомил Гудев, а музиката е на изтъкнатия музикант и композитор Христо Тодоров, чиито записи и днес звучат в ефира на БНР. За изключителния принос в българския фолклор проф. Абрашев е награден с ордените „Кирил и Методии" III и II степен и „Златна лира" – на Съюза на музикалните и танцови дейци в България. Негово дело са групови и камерни танци на българска тематика, сред които: „Сватлък", „Приказка за братята пръсти", „Шопска сюита", „Тракийски танц", „Танц с рози", „Сеячи" и др. Освен признание за творчеството си в България, проф. Абрашев е изключително уважаван и извън пределите на страната. В периода от 1964 до 1971 г. работи в Алжир, където открива първото хореографско училище в страната, а през 1967 г. създава професионалния алжирски Ансамбъл за национални танци и песни.

2. Костюмът, използван в танца, не е поредното „творение на абстрактен моден дизайнер", а е заимстван от автентичен шопски костюм от началото на XX век (справка можете да направите в архивите на Етнографския музей).



3. Сюжетът на танца е в хумористичен стил и отразява проблема за подмяната на идентичността и бягството от българските корени – проблем, така актуален и днес. И явно идеята и разработката й чрез този танц е оценена подобаващо, след като танцът буквално е изплагиатстван като хореография и костюм, и се изпълнява от групи в съседна балканска страна, имаща претенции към шопския фолклор, на което ансамбълът за първи път бе свидетел на едно от турнетата си още през 1996 г.

4. Когато се прави подобен репортаж е редно да се потърси мнението и коментара на двете страни, т.е. освен на редовите зрители (такива не видяхме), изпълнители-певци (г-н Желязко Жеков и г-жа Жечка Сланинкова), то и на ръководителя на Ансамбъл „Зорница" – г-н Емил Генов.

Не сме наясно чии интереси обслужва поредният „компетентен" репортаж на ТВ СКАТ, но едно е ясно - отново проличава една нашенска черта - да се уронва престижът и авторитетът на един изключителен ансамбъл с 25-годишна история, ансамбъл, доказал пред България и света на какво е способен българския талант и показал най-вече любовта на танцьорите към българския фолклор. И, за да не бъдем празнословни, ви предлагаме да се запознаете с историята и постиженията на „Зорница" на нашия уеб сайт .

Всички ние – танцьорите на Ансамбъл „Зорница" – изразяваме категорично възмущението си от обидата, която нанасяте на нас – млади и ентусиазирани българи, отдали години от живота си на българския фолклор, и най-вече от безцеремонната обида към талантливите и доказали се български творци, имащи реален принос за това българският танц и песен да бъдат посрещани на крака от хиляди почитатели както в България, така и в чужбина. Ние се гордеем, че сме патриоти и имаме талант и сърца да запленяваме публиката и да вдъхваме национална гордост у нашите сънародници. Това видяхме ние и от сцената в Бургас след нашето изпълнение – възторжена публика, станала на крака (но не показана в този репортаж) и радост в очите на хиляди хора. Вярваме и знаем, че с нашето, българското изкуство, посяваме много повече родолюбие и национална гордост от всички псевдо-родолюбци, които дори не познават корените си, но въпреки това, в името на лични каузи, си позволяват кощунствено отношение към българското фолклорно творчество.

За хората, които не са присъствали на самия фестивал, с гордост казваме, че всички от присъстващите ансамбли лично поздравиха нашия ръководител Емил Генов за перфектното представяне на Ансамбъл „Зорница", а нестихващите аплодисменти на публиката бяха поредното доказателство, че както винаги тя е завладяна от изключителните танцови и сценични умения на танцьорите и от техния професионализъм.

Може да се включите в дискусията по проблема тук или във форума на Ансамбъл "Зорница" на адрес: !


Реакцията на публиката след изпълнението на "Зорница" -

Редактирано от ralej на 22.08.08 10:01.



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Софиянови [re: ralej]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано23.08.08 08:42



А мен лично ме радва подобен репортаж и ще поясня защо.
(Осъзнавам дълбоко, че голяма част от вас няма да ме разберат)
Всъщност гаврата е реална, но не е ансамбъла виновен, а всичките тези "псевдо" звезди - композитори, сценографи, либретисти, които от поне 50 години насам опорочават много жестоко българския фолклор. Изопачават го, представят го по изключително фалшив и нереален начин, от което страдат интелектуално и духовно редица поколения почитатели на това "изкуство".
Ако решим да си говорим за танцовото изкуство- определено е стилизирано, музиката- стилизирана, постановката- пресилена, костюмите- Скъпи приятели- не всеки последен писък на модата от близкото минало е "носия". Аз лично не подкрепям идеята дори и за " типа шопски костюм", който навлиза доста късно в района.
Защо- кога за последно според вас е отглеждано индиго около София, че да имаме реален вкус към синия цвят, или по- скоро е нещо привнесено доста след освобождението ни? Моля ви Дами и Господа фолклористи- помъчете се над науката багрене и тъкане- а след това решавайте сценични костюми за фолклорни области.
Подкрепям подобни репортажи, изтъкващи объркаността на голяма част от композиторите и хореографите от близкото минало, търсещи само шоу на сцена. Да, осъзнавам техния труд и се прекланям пред него- но МЯСТОТО НЕ МУ Е на фолклорните фестивали нито в страната - нито в чужбина. На запад съществува шоу програмата "Лорд ъф дъ денс", за което се твърди, че е "балетна постановка" , на основата на фолклора. А ние в България ( и въобще Балканите), какво казваме- ФОЛКЛОР. Много сме далеч от културните понятия на съвременния свят.

Ансамбъл "Зорница' са явно професионален състав, показващ качества, които се изискват за един такъв състав, НО някой трябва да се замисли много сериозно за това- всъчщност това ли е фолклора на България?
Колкото повече хора се замислят- толкова повече ще се приближава нацията ни към една културна зрелост.
Мечтая за деня, в който 90% от населението и професионалистите във фоклорната област ще различават кичовските фолклорно-сценични постановки, от изворния български фолклор.
За всичко и всички има място под слънцето, но нещата трябва да се различават и да се консумират от публиката по честен начин.
Благодаря за вниманието.
Мислите, изказани от мен в този пост са подкрепени от действията и идеята ми през целия ми съзнателен и професионален живот като артист.
Елена Каменарова, "Леб и вино"
П.П. Моментът е подходящ да Ви поканя още веднъж на събора, организиран от нас, единствено и само в подкрепа на автентичния фолклор. Нека бъдем грамотни и уважаваме Чистите традиции, макар и " по- скромни" като визия, но 1000 пъти по- истински.
http://www.lebivino.com/festival/

www.lebivino.com

Редактирано от Eлeнka на 23.08.08 08:48.



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: ralej]  
Автор azsamivo (непознат)
Публикувано23.08.08 18:25



Еленка,

не знам до колко си прочела написаното от ансамбъл "Зорница" и не знам до колко си запозната с българският фолклор и в частност с едно от най-големите имена в българската хореография - проф. Георги Влайков Абрашев. Искам, като човек който вече 20 години танцува и повече от 7 години се занимава с етнография и Български фолклор да разясня някои неща.

1. проф. Георги Абрашев е ПЪРВИЯТ Българин завършил хореография. Това става в Московския театрален институт - ГИТИС, в балет майсторския факултет, в класа на проф. Анатолий Василевич Шатин, по специалността "режисьор - балетмайстор". Завършва класа с пълно отличие.

Това говори само по себе си за това с какъв човек си имаме работа. За тези които не са запознати ТОЙ Е ОСНОВАТЕЛЯ НА ТЕОРИЯТА НА БЪЛГАРСКАТА ХОРЕОГРАФИЯ. Не гласно заедно с Кирил Дженев е един от основателите на академията в Пловдив.

Но стига толкова за проф. Абрашев, за него и за успехите му както у нас така и в чужбина могат да се пишат книги. Повече можете да прочетете на



Относно това как са облечени танцьорите искам да споделя с теб, че това е автентичен костюм - шопски градски от началото на 20 век. Имайки възможност да се занимавам с българска етнография разполагам и със снимки, ето една от тях:



Относно това, какво са създали и какво са опорочили великите имена в българската хореография ще ти кажа само едно. Ако не са били тези хора до сега да нямаме фолклор.

С ХОРА КАТО ТЕБ И С ХОРА, КАТО ТЕЗИ ДЕТО СА СЪЗДАЛИ ДАДЕНИЯ РЕПОРТАЖ БЪЛГАРСКОТО ФОЛКЛОРНО ИЗКУСТВО СИ ОТИВА. АКО ВИЕ ИМАХТЕ ПЛАМЪКА ДА РАБОТИТЕ КАТО ВЕЛИКИТЕ (ДЖЕНЕВ, ХАРАЛАМПИЕВ, АБРАШЕВ, ДИМИТРОВ, ТОДОРОВ) НИКОГА НЯМАШЕ ДА ГОВОРИТЕ ТАКА.

АКО ВИЕ СИ БЯХТЕ НАПРАВИЛИ ТРУДА ДА ПРОУЧИТЕ НЕЩАТА И ДА СЕ ПОРАЗРОВИТЕ МАЛКО ИЗ ДЕБЕЛИТЕ КНИГИ ПИСАНИ ОТ ТЕЗИ ХОРА, ЗА КОЕТО ТРЯБВА ДА СТЕ МЕ ИМ БЛАГОДАРНИ, НИКОГА НЯМАШЕ ДА ГОВОРИТЕ ТАКА.

Ивайло Първанов





Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: azsamivo]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано24.08.08 01:15



Приятелю,
Предпочитам да преглеждам през редовете, "Великите имена" на ОБРАБОТЕНИЯ БГ фолклор, и да седя с часове из района който изследвам- при живите носители.
Извинявай- кога за последен път си разговарял с жив носител на фолклор, или както пише в книгите " НЯМА вече такива"- заповядай на 31 август на събора, организиран от нас- и после ще си говорим пак дали "няма", и какви са лъжите писани в томове българска етнография и музикология.
Така с музика се занимавам от 2 клас, с изобразително изкуство от 3 клас, с танци пак от тогава. Имам Магистърска степен по текстил, със защитена тема " Пиринския текстил". С концептуално изкуство на фолклорна тема се занимавам от около 15 години. Но всичко , което зная не е от книги ( повтарям още веднъж, че книгите са само за прелистване- а не ми се обяснява въпросните светила как точно са си взимали степените, и за какво по- точно е "Пирин пее" например).
Живата истина е при живите хора. а докато си седи "някой си" в София или Пловдив в библиотеката- фолклор там не предлагат.
с извинение- ама трябва да се надишаш на "гюбре", сено и степана вълна, за да си говорим след това на по- различно ниво.
Нека поясня какво значи автентичен костюм, определено не значи стар, от стариградския период. По вашата логика, в момента женските рокли тип "прегърни ме" са една съвременна носия, само защото ги виждаме на снимки по списанията? Моля Ви... Моето лично мнение, което не натрапвам на никой, освен на себе си, е че носията е нещо идващо от времето, когато са липсвали всички изкуствени материали и багрила, когато на хората все още им се е налагало да си правят сами дрехите, и когато все още не са имали вкус натрапен от медиите. Бих поставила още веднъж въпроса за синъото багрило.
С естествено багрене се занимавам от около 10 години, а вие? С тъкане от 8 години, а вие? Просто питам, защото си мисля, че човек за да си прави изводи, подплатени с аналитично и критично мислене е необходимо сам да премине през известен брой умения и знания. Съжалявам ако нараня вярата на койуто и да било в българската етнография, но колко от светилата и могат да тъчат, шият или баграят? Колко от музиколозите могат да свирят и пеят? Извинете, това, че работя на компа, не ме прави компютърен специалист, до момента в който някой не ми издаде диплома за това... така е и с професорите. Никой почти не владее повече неща освен нотописа, стандартните западни композитосрки схеми, които приложени на нашите скали изглеждат супер гениални на неразбиращите и на тези, които са вече достатъчно далече от селото. Теориите по етнография са просто съчинени въз основата на наблюденията на някой, който ни най- малко не владее сравнителния анализ на текстурите, тъкачните техники, или багрила като ХУДОЖНИК, а само следват своя опит на историци или не се знае какво.
Проблема със светилата и фолклора не се свежда само до един ансамбъл, който просто си върши неговата си работа- да радва хората.
Проблема е ако щеш и по- глобален, за подмяната на истинските ценности с такива от книгите на " светилата" и авторитетите.
Извинете, но хората, за които си говорим не са ли от онова време, в което ние носехме червени връзки и козирувахме?
За какъв фолклор говорим. Те не го запазиха, а напротив смениха вижданията на народа за собствения му фолклор. Какво по-нараняващо изкуството от това?
Като един магистър по изкуство, ( как мразя да си изтъквам образованието- но ме попитахте)- мога да кажа че- за да накарате някой да харесва дадено изкуство ( обработен фолклор например) е достатъчно да му внушите не самото харесване- а критерия. Дайте на един човек критерий по ваш избор и после му сервирайте вашето изкуство. И аз в момента това правя. Опитвам се да определя критериите на хората, насочвайки ги към изворния фолклор- за да харесват после моите изпълнения. Това е супер елементарен закон на изкуството.
Не ми се спори за този или онзи фолклор- омръзнало ми е вече.
Ако скоро не сте излизали зад граница- се поразходете тук там- и ще разберете, че вече е доста близо времето, когато книгите на тези "светила" и техните композиции няма да струват нищо.
С най- добри пожелания за успех в начинанията.

www.lebivino.com

Редактирано от Eлeнka на 24.08.08 01:24.



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: Eлeнka]  
Авторbeaubourg (Нерегистриран)
Публикувано24.08.08 07:44



Здравей,
възможно ли е да се обясни, какво всъщност е фолклора на България, за да започнем оттам. Явно спорещите страни сами за себе си са безкрайно наясно какво е, но възможно ли е да се обясни на някой, който е само любител?
Да имаме ясна основа за дискусия (не спор) и да знаем дали се говори за едно и също, а не за ябълки и круши.
И за да няма "този и онзи фолклор".



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: Eлeнka]  
Автор azsamivo (непознат)
Публикувано24.08.08 08:15



Еленка,
разговора тръгна в много лоша посока, както се казва май с теб си мерим пишките но и в това няма лошо. Не знам дали си отваряла

, но ако го отвориш ще видиш с какво се занимава. От с. Труд през Бабан та до Рожен сите събори съм посетил. Рядко се случва да липсва човек от екипа ни на даден събор, за който имаме информация. Всеки от нас е човек на изкуството, всеки от нас е дал поне половината си живот ако не и цели за областта в която се развива. Относно това дали съм се докосвал до изворния фолклор ще ти кажа, че съм тъкал при баба ми, че съм гледа и съм пробвал да тепам вълна, на дарак съм ходил, питка съм месил, баница с печени кори сам правил, абе опитал съм почти от всичко. Относно Софиянци и Пловдивчани ще ме извиняваш ама и те въздух дишат и те хляб ядат. Нека не се обиждаме, това че живееш на село не означава че имаш правото да съдиш големия град. Изборът си е твой и недей сега да ни убеждаваш колко е хубаво там след като и ти не си много убедена имайки предвид начина по който пишеш.

Но нека запазим добрия тон и продължим нататък с теорията:

1. Думата ЕТНОГРАФИЯ е гръцка. Образувана е от съществителното "ефнос" - общество, група, класа,съсловие, племе, народ, народност, и от глагола "графи" - пиша, описвам, записвам, вписвам, изобразявам, рисувам и на Български се превежда с думата народоописание или народопис.

2. Един от най-важните източници на материали за етнографските изследвания представлява фолклорът. Думата фолклор (folklore) е Английска. Тя е образувана от две съществителни: folk - НАРОД, и lore - МЪДРОСТ. Буквално фолклор значи НАРОДНА МЪДРОСТ.

И все пак ФОЛКЛОРЪТ Е НАВСЯКЪДЕ КЪДЕТО ИМА ЖИВО ХОРА, ФОЛКЛОР Е НЕЩО КОЕТО НЕСПИРА ДА СЕ РАЗВИВА, СЛЕД 200 ГОДИНИ И НАС ЩЕ НИ ИМАТ ЗА МАТЕРИАЛ ЗА ЕТНОГРАФСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ.

ФОЛКЛОР НЕ Е САМО НА СЕЛО АМИ И В ГОЛЕМИЯ И МАЛКИЯ ГРАД. ПОВЕЧЕТО ОТ БАБИТЕ КАТО СА СЕ ОЖЕНИЛИ СА СТАНАЛИ ГРАЖДАНКИ, НО СИ СПОМЕНЯТ ЗА СЕЛОТО С УМИЛЕНИЕ И ПАЗЯТ СПОМЕНА ЗА СЕДЕНКИ И МЕГДАНСКИ УВЕСЕЛЕНИЯ И СПОМЕНА Е ЖИВ В ТЕХНИТЕ СЪРЦА!!!

ТАКА ЧЕ СЕЛОТО НЕ Е ЕДИНСТВЕНИЯТ ИЗТОЧНИК НА ИЗВОРЕН ФОЛКЛОР. И ТОВА ЧЕ ИМАТЕ ЧИСТ ВЪЗДУХ НА СЕЛО НЕ ЗНАЧИ ЧЕ ЧЕРПИТЕ ОТ ИЗВОРА. И АЗ ОБИЧАМ ДА СИ ХОДЯ НА СЕЛО, НО И В ГРАДА МИ Е МНОГО ДОБРЕ.

Поздрави Иво

Редактирано от azsamivo на 24.08.08 08:18.



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: azsamivo]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано24.08.08 09:16



Здравей,
Аз лично не смятам, че когато двама или повече души разговарят е лоша посоката.
От друга страна е абсолютно безсмислено да си говорим. Не е ли?
Единия си има една гледна точка, продиктувана от неговия си опит, другия друга, продиктувана от другия си опит.

Аз НЕ отричам твоята- всеки има право на мнение и съществование, не се хваля със знанията си, нито ги абсолютизирам. Живея си живота, който съм си избрала, както и Вие, всички, които не сте съгласни с моето мнение ( признавам си, че е доста крайно).
Бих желала да кажа, че ме разбирате погрешно, но това е нормално. Мисля, че Ви разбирам, защото съм се срещала със стотици хора, с подобно мислене.
Нека продължим живота си, който на където си иска и да не губим време в нещо, което само ще се покаже как по- точно е.
Може би Вие също имате предусещането като мен, че това е посоката на развитие. Възможно е.
Относно селото, не твърдя, че там е истината заради самото село, а просто , че там в момента е поостанало нещо истинско, като не изключвам и градовете. Просто в градовете има МЕДИИ, които оказват влияние на чистото възприемане на природата, и изкуството създадено като вдъхновение от природата.
Приятели, аз лично не се впечатлявм от никакви организации, титли, и изследвания. Имам симтомите на Тома неверни, но това си е за моя сметка.
Нека продължим да се развиваме в нашите си посоки и оставим нещата на естествения им ход, защото е БЕЗСМИСЛЕНО да използваме форума на Бг фолклор за подобни дискусии.
Пожелавам успех на вашата организация, във всичките начинания. Нека все повече хора се ангажират с вашето мнение и теза, и подкрепа.
Ние малките не- организацийки, ще си имаме едно наум и ще вървим бавно, полека и сигурно към съхраняването на фолклорното богатство, избягвайки неговото "развитие".
Фолклорът е жив организъм, на когото можеш да прибавиш каквото поискаш, хубавото е, че той има имунитет и след години би изхвърлил всичко несъвместимо.
Фолклорът е чистото изкуство създадено от взаимодействието не с околната среда въобще, а с ПРИРОДНАТА среда, която през годините става все по-оскъдна.
Не смятам, че съвременните явления в модата и музиката, са достойни да се нарекат фоклор- според определението цитирано от теб. Мъдростта не е ли абстрактно понятие, обясняващо досега на човека с природните закони? а когато липсва природа и досег с нея, за каква мъдрост говорим на народите. За мен лично е "извращение" на народите, което се опитвате да ме убедите, че е фолклор. Наистина е по-лесно да се изследва нещо, което е близко до собствения ум, защото не се налага да се превъплъщаваш в чуждата гледна точка. Ако наречем фолклор- всичко, което ни заобикаля в днешно време, ще можем да отпускаме още финанси от БАН за неговото изследване.
Искам да попитам нещо последно:
Казваш, че си бил на всички събори, а ти бил ли си участник- пееш ли , свириш ли (за танц не питам).
Не мнисля, че си ме разбрал правилно за селото. Селото е място, където можеш да откриеш все още фолклор- т.е. народната мъдрост, която е произлязла от общуването с природата, което не изключва града.
Като казах София и Пловдив, просто визирам, че седейки на стол в офис и съчинявайки теории за поредното етнографско изследване, само въз основата на записи от някой събор, или просто от интервюта, няма никой никакъв шанс да попадне в идеята за живота, съвместим с природата.
Смятам че съм права, не сте длъжни да го признете.
Извинявам се на Иво- модератора, за започнатата дискусия, аз лино излизам от нея.
Ще помоля да не ме предизвиквате или нападате, обиждате, разобличавате, защото нямам намерение да отговарям, а и тук не е мястото.
Поздрави на всички.

www.lebivino.com


Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: Eлeнka]  
Автор azsamivo (непознат)
Публикувано24.08.08 09:33



Здрасти Еленка,
аз мисля, че в един от постовете по-нагоре съм споменал с какво се занимавам и от колко време. Относно дискусията за Българския фолклор нека не забравяме, че това което сега разбираме като фолклор е в най-добрия случаи от началото на 19 век. Въпроса ми е, след като смяташ, че фолклора не се развива, какво правим с фолклор на прадедите ни, къде са езически обичаи? Явно фолклора се е развил и обогатил, явно нещата се променят.

Лично аз мисля, че всеки има право на мнение и че всеки може да го изразява свободно, стига това да не накърнява авторитета и да не руши труда на авторите. Поздравявам Ви за това което правите, нужна са такива хора на България. Искрено се надявам и да имате успех в начинанието Ви.

Този форум, не е ли за това - да се дискутират теми свързани с българския фолклор? Няма ли цел да даде свободно поле в което автори и творци да бистрят въпросите които вълнуват заинтересованите? Не е ли идеята на форума, да се говори, а не да се вглъбява човек в собственото си мнение без да чуе и друга гледна точка?

Поздрави Иво

Редактирано от azsamivo на 24.08.08 09:36.



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Снови [re: azsamivo]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано24.08.08 09:56



Малко извадки:

- Либретото на танца е написано през 1974 г
- тематична песенно-танцова композиция
- Куплетите са дело на текстописеца
- Негово дело са групови и камерни танци на българска тематика
- Шопска сюита
- професионализъм
- режисьор - балетмайстор в балет майсторския факултет
- ТОЙ Е ОСНОВАТЕЛЯ НА ТЕОРИЯТА НА БЪЛГАРСКАТА ХОРЕОГРАФИЯ
- какво са създали ... великите имена в българската хореография
- Ако не са били тези хора до сега да нямаме фолклор
- Сюжетът на танца е в хумористичен стил и отразява проблема за подмяната на идентичността и бягството от българските корени – проблем, така актуален и днес.


И в крайна сметка какво става!? Какво са създали?
Ето какво:
либрето, сюити, тематични песенно-танцови композиции, камерни танци, путпурии, мистерии, космически гласове на които японците ахват, а аз не разбирам какво пеят, чуждата преса не пести суперлативи за нашите певици и тяхното изкуство, а бе както казва Уол Стрийт Джърнал: “Продава се като поп-албум” Чудесно, браво!!!

Не, благодаря!



Еленка, поздравявам те за думите ти по темата. Напълно те разбирам и подкрепям. Без да задълбавам: казах и също напускам темата.

Жечка Сланинкова: ...те искат да покажат нещо хем съвременно, хем модерно, хем от по-старите времена и аз не знам наистина...



Тема Re: Гавра с творчеството на Ансамбъл "Зорница" - Софиянови [re: ralej]  
Авторmm (Нерегистриран)
Публикувано24.08.08 11:20



Към Еленка (и всичкитей поддръжници)- Г-жо, вие може да се занимавате с костюми и текстил от т.нар. Пиринска Македония и от 100 г., но явно не сте достатъчно запозната с носиите и фолклора от другите области - на снимката с носиите (ако естествено сте си направили труда да я погледнете) от Етнографски музей - София, се вижда, че този вид "костюми" наистина е съществувал в шопския регион в началото на миналия век. Това, че явно много симптизирате на "Лорд оф дъ денс" е ясно. Не знам какво не ви харесва в такъв смешен, комичен и невероятен танц като "Трима шопа, три зевзека" - създаден въз основа на шопския фолклор, за който танц никой не твърди, че е автентичен. Ако случайно някой не е разбрал - това е обработен фолклор (нещо като танците на така харесваните от Вас "Лорд оф дъ денс"). Ако случайно не е знаете какво е зевзек - то за целта може да погледнете в Тълковен речник на българския език - може би дори и на такива като вас (отричащи обработения фолклор) ще стане ясно идеята на самия танц. А този танц се играе и от Ансамбъл Жар, и от Ансамбъл Мездра (а доколкото знам и в Благоевградския университет). То начина, по който говорите, Вие отричате всичко, което са създали съвременните творци, отричате успехите, постигнати по наши и световни сцени на всички български ансамбли - не говоря само за Ансамбъл Зорница, но тук включвам Ансамбъл Филип Кутев, Пирин, Тракия, Северняшки Ансамбъл, Ансамбъл жар, Ансамбъл Мездра и всички останали, които танцуват обработен фолклор. Г-жо, фолклорът се развива, не може да се оповаваме само на автентичния фолклор и на хората по мегданите. Хората искат да гледат и по-съвременно звучащ фолклор (пак ще посоча любимия Ви „Лорд оф дъ денс”)
Не ви прави чест, като човек, който твърди, че се занимава с фолклор, да не защитавате именно българския фолклор - защото това заслужава (включително и хумористични танци, както споменатия по-горе!) - но "великите неща, никога не са били разбирани от простолюдието" (цитат!!!). Но за всички танцьори са по-важни аплодисментите и поздравленията на публиката, която НИКОГА НЕ Е БИЛА "ШОКИРАНА ИЛИ СТЪПИСАНА" (както казва бургаската певица Сланинкова) - ПУБЛИКАТА ВИНАГИ Е ИЗПРАЩАЛА изпълненията на Ансамбъл Зорница (и в частност на Бургаския фестивал и след гореспоменатия танц) с БУРНИ ОВАЦИИ и АПЛОДИСМЕНТИ - независимо какво се иска от някои т.нар. "професионалисти".
Относно вашето мнение: "Ако скоро не сте излизали зад граница- се поразходете тук там- и ще разберете, че вече е доста близо времето, когато книгите на тези "светила" и техните композиции няма да струват нищо" - явно Вие не сте излизали зад граница, защото Ансамбъл Зорница не се „разхожда тук и там”, а непрекъснато е канен за участия в турнета и в престижни международни фестивали и е носител на най-високите отличия, които се дават на тези фестивали - вдигали сме на крака публиката в десетки страни (може да посетите сайта на Ансамбъла, за да се "просветите") и с гордост е представял и ще представя БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.