Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 30.06.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Вино пият петдесет юнацинови  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано02.12.07 03:02



Знае ли някой къде мога да намеря тази песен.Даже в момента името на певеца не се сещам,а е много известен,може би Борис Машалов



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: maritima]  
АвторMarangoza (Нерегистриран)
Публикувано02.12.07 10:31



Погледни тук:


Кой вариант търсиш - съкратения или с рецитацията?
Ако не стане, обади се,ще ти я пратя!



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: Marangoza]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано04.12.07 01:14



Изключителни благодарности!!!
Това е една от многото песни с които моята баба ме е отгледала.Първите куплети се пееха,а после-рецитация.Други на които си спомням заглавията са "Чер арапин бял кон язди" "Любят се Кирчо и Ганка"/тази съм я чула само веднъж по радиото/ "Хайдут Сидер и Черен арап"/и не мисли ти други колай,но наведи глава подай,по-лекичка да ти й смъртта,да не ми ти й харам кръвтта/.
И от други песни помня отделни куплети,но заглавията не помня.Все пак доста време мина.През шейсетте години са идвали от Радио "София"да записват текстове от моята баба.Тя знаеше много песни и пееше много хубаво.
"Винo пият..."ми е особенно любима защото и баща ми се казваше Марко.

Ако не те затруднявам ще ти бъда благодарна ако ми изпаратиш и съкратената версия ,без рецитацията.Изобщо колкото версии имаш-давай.Давай и линкове за други песни,ако може,де.

e-mail alsavi.asv@dir.bg



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: maritima]  
Авторmaritima (Нерегистриран)
Публикувано04.12.07 16:18



Днес открих текста на "Георги грозния",но не знам откъде да си дръпна песента.Чувала съм я само веднъж в изпълнение на Йорданка Варджийска,но тази песн ми събра очите и ушите.Ако знаеш откъде,моля пиши.



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: maritima]  
Автор frainetto (любопитен)
Публикувано06.12.07 11:27



"Чер арапин" мисля, че я изпълнява Иван Пановски и може оттук да се тегли (Cher arapin) - http://www.protobulgarians.com/Muzika/Muzika%20-%20spisaak%20ot%20izpaalneniya.htm
А "Любят се Кирчо и Ганка" аз я знам в изпълнение на добруджанската певица Димитрина Кунева. Имам я на касета, ако искаш ще ти я запиша на файл...



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: frainetto]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано07.12.07 21:23



e-mail alsavi.asv@dir.bg

Искам разбира се,с огромна благодарност."Вино пият..." от как я има я въртя всеки ден.Връща ме в детството...



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: frainetto]  
Авторmaritima (Нерегистриран)
Публикувано08.12.07 23:26



Получих песните и много ти благодаря."Снощи отидох у братови си" отдавна не бях я чувала.Много я обичам



Тема Re: Вино пият петдесет юнаци [re: Marangoza]  
Авторmaritima (Нерегистриран)
Публикувано08.12.07 23:28



Сега вече имам и двете версии на "Вино пият..." и съм ного щастлива от това.Благодаря!!!



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: Marangoza]  
Автор maritima (аз,бе)
Публикувано10.12.07 09:58



Почти си събрах детските песни,т.е.тези които съм слушала като дете.С голямо удоволствие ги слушам,но ми е мъчно,че повечето са отрязани -пеят се само до някъде.Ясно е,че са дълги и не може цялата песен,ама пък се губи смисълът.Пуснала съм си "Авлига пее в градина"Там до където е записана не става ясно,че това всъщност е песен за майчината любов и за отношението на мащехата,поне каквото е били когато е създавана песента.Ще се опитам по памет да дам целия текст:
Авлига пее в градинка
под бял,под червен трендафил
под бялоцвята ябълка
То не е било авлига
най било булка Велика
Тя с драгинка си говори
Драгинко,драги деверко
ожени ли се батю ти
взе ли ти буля пък друга
Ходи ли мойто ходене
носи ли мойто носене
моите песни пее ли
децата добре гледа ли
Батю се бульо ожени
взема си булка пък друга
Тя ходи твойто ходене
и носи твойто носене
ала децата не гледа
Кога й хлебец поискат
дава им сухи корички
кога й гозба поискат
дава им,бульо,помийка
дето е мила съдове,
че е водата хвърляла

Такива ми ти работи се пеят в някогашните песни...



Тема Re: Вино пият петдесет юнацинови [re: maritima]  
Автор frainetto (любопитен)
Публикувано10.12.07 12:52



Трогателен е текста, наистина. Не съм чувал докрай тази песен. Явно много от бавните ни песни са били цензурирани по този начин - свършват и не се знае после какво следва. А народния гений е излял всички чувства в бавната песен. Когато имаше преди време едно предаване "Край огнището" и когато то бе спряно от ефир, продължи да съществува под формата на сбирки в залата на "Позитано" 20. Там веднъж Димитрина Кунева изпя "Загукала ми гълъбка". Докрай. Доста дълго продължение има песента....аз се разплаках, много бях развълнуван, как народа е описвал трагедията, с какви емоционални средства...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.