Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:12 02.07.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 1900 ГОДИНИ СИЛИСТРА – “ТРАКИЯ” И “АРАМИИ”нови  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано17.09.06 20:20



В чест на кръглата годишнина силистренци имаха възможността тази година да се насладят на сцената на централния площад на изпълненията на ансамбъл ”Тракия” и последния спектакъл на Нешка Робева “Арамии”

За “Тракия” нищо не мога да кажа щото не присъствах, за което жестоко съжалявам.



Споделям обаче впечатления от “Арамии”. Спектакъл изграден на полиетностна легенда с полиетностна народна музика и песни – циганска, добруджанска, пиринска, турска, гръцка и влашка.
Силните страни:
блестяща хореография с елементи на балет, акробатика и художествена гимнастика. Много добро сливане и преход от един народен музикален стил в друг. Гениално хрумване за размяна в ролите на начина на игра на танцьорите (жени играят мъжки добруджански ръченик с движения и фигури характерни за мъжката игра). Танц с метли под звуците на данец (буенек). Добри вокални изпълнения – не разбрах на кого са, дали на самите изпълнители или на друг. Много добро танцьорско изпълнение. Нехарактерни и нестандартни костюми.
Основната тема:
силата на любовта, способна да възкресява.
Недостатъците:
почти нямаше такива, ако изключим един момент в който в спектакъла се използва “Песен за Радон войвода” – в мен лично тя предизвиква много спомени и асоциации, и когато чух “по друм друмува млада дружина” или нещо от сорта, при което за да се наместят толкова думи в текста се стига чак до отклонение от мелодията, не се стърпях и извиках “кой ви го е казал тоя текст бе” – Нешка беше на метър два от мен, може и да ме е чула … А текста си е съвсем прост и ясен “по друм дружина минува” …
Като цяло:
спектакъла премина при голям успех под гръмките аплодисменти на многобройната събрала се публика, част от която изгледа стоически права цялото представление. Това бе оценено от Нешка Робева и танцьорите, и в чест на силистренци последната картина “българска сватба” бе повторена.
И накрая:
Благодарности за кмета на Община Силистра и спонсорите, направили “Арамии” безплатно достояние за хората




Тема Re: 1900 ГОДИНИ СИЛИСТРА – “ТРАКИЯ” И “АРАМИИ”нови [re: ludomlado]  
АвторAнтoн (Нерегистриран)
Публикувано19.09.06 12:37



Кажи нещо повече за тази “Песен за Радон войвода” и дай да я чуем ако може.



Тема Песен за Радоннови [re: Aнтoн]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано19.09.06 19:05



Тази песен се изпълнява от мъжката фолклорна група в Банско (Мацуревата ако не бъркам). Двуглас с речитатив по средата. Разбира се изълняват я и други групи и състави от региона. Пеехме я и ние на времето с "Луди Млади" - помня, че пожънахме голям успех на свободната сцена на фестивала на Голяма Копривщица преди години. Може да се чуе в албума на Банската група, наред с "Планино Пирин планино", "Поле широко", "Расти боре" и мн. други.

А за Радон ....ти си на ход Спиди





Тема Re: Песен за Радоннови [re: ludomlado]  
АвторAнтoн (Нерегистриран)
Публикувано21.09.06 17:34



Аз имам албума "Пуста младост,Расти боре и..." на МФГ от Банско в състав:
Георги Атанасов Гюмов-водач
Иван Михайлов Амиджев-водач
Иван Костадинов Осевичин
Димитър Костадинов Юнчов
Румен Костадинов Пидов
Димитър Костадинов Рискьов
Костадин Иванов Баряков
Тодор Иванов Малчов
Иван Димитров Цаков

Валери Димчев-тамбура и аранжимент
Костадин Атанасов-гайда
Герасим Ковачев-кавал.
Албума е издание на ВВД-Руйчев и Акустик студио.
Явно став дума за различни групи от Банско,иначе песните са почти същите:
1 Пуста младост
2 Каква мома видех
3 Ой ле бабо
4 Каличенко девойко
5 Тодорче ле,либе ле
6 Ой я га видиш
7 Драго ми е
8 Расти боре
9 Грозде ли са твои очи
10 Седнала е Яна
11 Пустите наши две думи
12 Снощи си пойдох
13 Ой леле Ленче
14 Църно ми око ергенче

Важното е,че в албума,който имам няма Песен за Радон войвода и затова искам да я чуя.Би ли ми казал чие издание е албума на Мацуревата група.



Тема Re: Песен за Радоннови [re: Aнтoн]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано26.09.06 00:01



лошото е, че в момента и аз го нямам под ръка тоя албум. Виждал съм го на касета у други хора, който го имат. По спомен мисля че беше стар албум още на "Балкантон" ако не греша .... тоя за който казваш явно е по-нов.
Но тая песен е доста известна. Дори в шоуто на Слави като гостуваха в банско също пяха тази песен. Ще питам приятели и ако я има на ем пе три ще постана линка тук.



Тема Re: Песен за Радоннови [re: ludomlado]  
АвторAнтoн (Нерегистриран)
Публикувано26.09.06 10:01



Много добре за mp3-то.Моя албум го купих от събора на Рожен през 2000 година.



Тема ето текстанови [re: Aнтoн]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано26.09.06 21:29



Песен за Радон воевода

Мъжки двуглас

Глуха е доба потайна,
месец йе грейнал над село,
де джиди санце айдушко,
де джиди санце айдушко.

От друм дружина минува
край село кротко, заспало,
де джиди село комитско,
де джиди село комитско.

Речитатив:

Жална им баба насрешча мило си пита дружина:
Кам ви, дружина, млад Радон, дека, баби, остана моето чедо перинско ?
Млад Радон, бабо, остана горе ми горе на Рила, на Годлевската плaнина.
Кам му, дружина, чепето, три годин го баба четила, милото чепе комитско ?
Остана, бабо, остана горе ми горе на Рила, на дива коза легало.
Кам му, дружина, пушката, пушката, баби, дружката, дружина мила на баба ?
Остана, бабо, остана, горе ми горе на Рила, на бор столетен, вековен.
Кам му дружина сабята, сабята чичовaта му, дружина мила на баба ?
Остана, бабо, остана, горе ми горе на Рила, низ тия диви пържари, де джиди зрели ягоди.

Жална ми бабо, послушай,
кога нощ страшна настане,
завият влъци, лисици,
забухат птици злокобни,
бухайте птици кръвнишки !
когато ревне гората,
ой горо, море, зелена,
Радон от гробо излазе,
откача пушка от боро,
препасва сабя френджия,
намета чепе комитско,
по гори броди самотен,
чичо си Благо да траси.

Кам ви, дружина, млад Радон,
млад Радон, ваша войвода,
моето чедо перинско,
моето чедо перинско.



Тема Re: Песен за Радоннови [re: Aнтoн]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано28.09.06 10:48



Това, което имаш не е Мацуревата група. Това е сегашната банска група, която има много фурни хляб да изяде за да стигне някогашната група. След смъртта на бай Иван Мацурев групата "изчезна". От някогашната група остана само Геогри Гюмов.



Диск на "Представителната мъжка фолклорна група гр. Банско" (Мацуревата група) издаде преди няколко години също ВВД Руйчев. Има още на пазара понеже тази музика не се рекламира и затова не се търси освен от истински обичащите и неувредени от "модерните" аранжименти избелгнали мисленето на панелния човек.

Сега за Радон Тодев.

Тодевия род е един от големите в Банско. Известна е четата на кир Благо Тодев - за нея има песен в диска на Мацуревата група (Такнала е мома Цвета май се казваше). Тая чета е бастисала едни кърджалий дето са тормозилио населението. Първия кмет на Банско след освободителната за града (тогава село) 1912 г. е от Тодевия род също.

Радон е войвода на чета по време на Илинденско-Преображенското въстание. Когато агаларите подгонват населението то тръгва да бяга понеже се вижда, че няма надежда за успех. Семействата вземат покъщнина и тръгват да бягат кпрез пл. Рила (където е минавала границата) към свободна България като над село Годлево аскера застига бягащите. Тогава малката чета на Радон завързва неравно сражение с цел бягащите да успеят да минат границата. Цялата дружина на Радон загива, но всички бягащи успяват да се спасят в родината понеже четата дълго време задържа турската войска.

В знакл на благодарност банскалии (осносната част от тези бягащи, понеже е имало и от други населени места) е измислило тази чудесна песен. Мястото (местността), където четата води неравната битка сега се нарича "Радонова позиция".

Слава на героите!

Песента я има в диска на Мацуревата група. Пеят я също и "Бански старчета" и то не лошо.

Поздрави.

Редактирано от Speedy_ на 28.09.06 10:52.



Тема Re: Песен за Радон [re: Speedy_]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано28.09.06 11:16



В каталога на Руйчев пише, че вече тоя диск го няма, но по магазините го гледах наскоро.

Това обложката на CD-то на Мацуревата група



Има го и на аудио касета.


Имаше издадена касета от Балкантон, която се казваше "Песните на Банско", където съдържанието е идентично. Там има и песните "Поле широко" и "Грозде ле са твои очи", които ги няма в диска на Руйчев.

Ако на някой му е до песента за Радон Тодев мога да му я метна на мейла.



Тема Re: Песен за Радоннови [re: Speedy_]  
АвторAнтoн (Нерегистриран)
Публикувано29.09.06 12:34



Благодаря,Спиди,благодаря и на Лудомладо.Много интересна,героична и малко известна история научих.Ще потърся диска из Пловдив.А песента за Радон Тодев разбира се,че я искам.Мейла ми е:aiyordanov@abv.bg
"Поле широко" я има на сайта препоръчан преди време от Лудомладо:http://bgrod.org/sydyrjanie.php
Благодаря ви,и бъдете живи и здрави!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.