Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 01.07.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
*Кратък преглед

Тема МАКЕДОНСКАТА ЧАЛГИЯнови  
Автор filipop (непознат )
Публикувано30.07.06 02:26



Здравейте, българки и българи!
Знаете ли дали някъде в България могат да се намерят староградски чалгийски песни и хора от Македония. По-специално питам за CD на оркестър "Чалгии" при Македонската радио-телевизия.
В България има ли издавана музикална продукция с този особен стил от 19-ти век, характерен за градовете Велес, Охрид, Прилеп, Битола...



Тема Re: МАКЕДОНСКАТА ЧАЛГИЯнови [re: filipop]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано31.07.06 14:46



Няма откъде да се намерят в България. В Македония има пиратели. Виждал съм по сергии изпълнения на тоя оркестър в разни направи си сам компилации, но не и цяло CD.



Тема Re: МАКЕДОНСКАТА ЧАЛГИЯ [re: Speedy_]  
Автор filipop (непознат )
Публикувано31.07.06 20:22



Успях да си "сваля" от нета някоя и друга чалгия. Имам възможност да гледам македонски ТВ /и най-вече МКТВ сат/, където не рядко се изпълняват тези по-особена староградска музика. Най-специфична и богата е т.нар. Велешка чалгия. Много песни , които са известни и в България, оркестрирани и изпълнени като чалгии, звучат по-съвсем различен начин. Например "Заплакало е Марийово за той ми Гьорги Сугарев" в чалгийско изпълнение на Васка Илиева .
Speedy_ дали ти е известно чалгийският градски стил бил ли е познат през 19-ти век и в други български земи?



Тема Re: МАКЕДОНСКАТА ЧАЛГИЯнови [re: filipop]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано01.08.06 11:56



Сега, не съм много вещ по въпроса, но т.нар. "староградски" песни както им викат там са си народни песни наречени от тях староградски щото им променят текстовете на "литературен язик" и ги представят като такива. Това явно беше някаква политика там. Ще дам един пример. Преди време си свалих "Я кажи ми облаче ле бяло" в изпълнение на Никола Бадев, като пишеше староградска песен. Трябва да кажа, че бях втрещен от това, как оригиналния текст чийто автор е Ран Босилек е преиначен на "литературен язик"

Много певци от Македония съм слушал със "староградски песни" като народната музика е "модернизирана" и са представяни едва ли не за някакви нови песни. Грозна работа, въпреки че доста от тях са направени с прилични аранжименти и добри изпълнения. Мен ме дразни само, че текста е преиначен.

В тоя ред на мисли се съмнявам такъв "стил" да е бил познат 19 век. Старата градска песен е в основата си смесица на разни стилове според мен - народна музика, валс, танго........ Примерно тангото е продукт на 30-те г. на 20 век. Създателят му Карлос Гардел е живял тогава. Та едва ли е бил познат 19 век. така разсъждавам, но не съм убеден и не мога да подплатя със солидни доказателства.

Виждал съм пиратски дискове със "староградски" песни, където 90 % от песните са си народни и популярни от двете страни нан границата. Предполагам, че има и наистина стари градски, но са малко. За такива (стари градски) аз считам примерно т.нар. "Охридски тробадури". За мен това са истински стари градски песни със собствено звучене. На мен лично много ми харесват.

А бе иди някой път до Струмица или на някой пазар в Макледония. Ще намериш да се продават такива песни.

Поздрави!



Тема Re: МАКЕДОНСКАТА ЧАЛГИЯнови [re: Speedy_]  
Автор filipop (непознат )
Публикувано01.08.06 20:34



"Здравоживо", както казват блудните български синове покрай Вардар!
Благодаря ти, Speedy за отговора!
Абсолютно съм съгласен с теб по отношение на "македонизирането" на общобългарски песни. Аз също съм слушал "препеяната" версия на Н.Бадев. Даже нещо повече. Имам песента за за Райна Попгеоргиева, изпълнена от потомък на цар Александър /Аце/ Македонски. Човекът си е нагласил на местен говор думите, в което по принцип няма лошо, но макар , че "се провикна турскиот паша от Панагюрище", макар и Райна Княгиня "да е ушила байрякот", то в крайна сметка в края песента ни става "ясно", че Райна Попгеоргиева се е борила за свободата на .....Македония. Дето се вика "Нерде Ямбол-нерде Стамбол!?"


Само, че аз питах за староградската чалгия, която е по-стара от градския шлагер от края на 19-ти и 20-ти век. Въпросната чалгия е вид музика с подчертано ориенталско звучене. Не съм професионален музикант и за да не напиша някоя глупост, само ще кажа в кратко, че музикалните инструменти , използвани в чалгийския македонски мелос са обикновено кларинет, виола, ут, саз, сантури, цимбал, тарамбука и дайре, заедно или в различни комбинации.Най-характерното е , че инструментите свирят, подредени "на октави". Този вид музика е много популярна все още в гр.Велес, но също и в Прилеп и Битола. Наистина българското ухо първоначално като чуе такава староградска чалгия ведна реагира "какво е това турско маане" . В стил "чалгия" са били създадени и изпълнявани много песни по текстове на наши възрожденци от Македония /Глигор Пърличев, Бр.Миладиновци, Райко Жинзифов и др./. С една дума тази стара чалгия няма нищо общо с простотията "съвремена българска чалга"!
За тази староградска музика питах, иначе за по-новата градска македонска музика , абсолютно съм съгласен с тебе!
Ако желаеш мога да ти пратя на някой е-mail някоя-друга староградска македонска чалгия във формат на мр 3.
Поздрави!

Редактирано от filipop на 01.08.06 20:36.



Тема Re: МАКЕДОНСКАТА ЧАЛГИЯнови [re: filipop]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано02.08.06 11:25



Аааа, разбира се, че не слагам знак на равенство между нашенските фолк, поп-фолк, кючеци и т.нар. староградски песни в Македонията. Имам едно изпълнение на Орк. Чалгии и знам за какво става дума долу горе.

Все пак чалгията в същността си е инструментално изпълнение и не бива да се смесва с общоприетото у нас "чалга", което е нарицателно за фолка.



На пръв поглед чалгиите наистина приличат на маане дето му викаме ние, въпреки, че не е!:))))

Ще съм благодарен да ми метнеш на мейла от профила ми някоя друга мр3-ка да послушам.

Харесвам аз такива неща.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.