Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:40 28.06.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Български Народни Носиинови  
Автор Пapaбeлyм (Воевода)
Публикувано23.10.05 23:29



Търся всякаква информация придружена със снимков материал за нашите народни носии-най-вече мъжките през 18 и 19 век. Също така ме интересуват нашите шевици и гайтани.
Предварително Благодаря!




Тема Мдаа...нови [re: Пapaбeлyм]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано24.10.05 10:04



... и аз много отдавна търся, но е твърде оскъден материала, който имам

"... Аз имам моето световъртене в мен..."


Тема Re: Български Народни Носиинови [re: Пapaбeлyм]  
Автор vanina_ace (чаровна)
Публикувано24.10.05 14:27



Опитай с Google,има доста сайтове,но трябва да прецениш дали те устройват.
www.calgarybulgariansociety.com
www.bgfolklor.com
www.balkanfolk.com
и т.н
Успех!




Тема Re: Български Народни Носиинови [re: Пapaбeлyм]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано26.10.05 10:01



В контекст на твоя въпрос си позволявам върху твоята тема да задам два конкретни въпроса:1 чепкена/джепкен/масово използван като"салтанатлииска"връхна дреха от нашите хаидути и революционери българска дреха ли е и какво е развитието му?2 Открих в раклите на баба ми две топчета ръчно тъкана аба-черно и "бозово".Ширината им е 35-36 сантиметра.Защо са били тъкани с такава малка ширина,това стандарт ли е било и за какво са били използвани,при условие,че за гръб на пример на връхна дреха е необходим поне два пъти по-широк плат?А стана позволява да се тъче по-широко и би било безмислено да се снаждат две ширини.



Тема Аз знам прекалено малко... [re: jari]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано26.10.05 14:28



... по тази тема -> тъканото платно с подобна ширина, което съм виждала се е използвало за домакинството, най-вече като помощни кърпи в ежедневието, като покривка за маса или някой друг миндер, също съм виждала шити домашни долни дрехи. Обикновено се съшиват няколко ширини от платното едно за друго, докато се постигне необходимата ширина. Предполагам затова са се тъкали по-тесни, за да могат да се използват за различни нужди. Все пак не е твърде практично да имаш голямо платно, от което да се реже и да се поръбва (поне според мен). А друг вариант е стана, на който е тъкано платното, да е бил с такава оптимална ширина.
Това е малкото, което знам по този въпрос

"... Аз имам моето световъртене в мен..."


Тема И това...нови [re: vanina_ace]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано26.10.05 14:33



... не е за пропускане -> http://tribal.abv.bg/nosii/

"... Аз имам моето световъртене в мен..."


Тема Re: И това...нови [re: Mermaid]  
Автор Пapaбeлyм (Войвода)
Публикувано27.10.05 03:19



Благодаря много за информацията




Тема Re: Аз знам прекалено малко...нови [re: Mermaid]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано27.10.05 10:01



Проблема е,че стана аз го помня.Ширината му беше нормална,пък и има запазени черги тъкани на него,които са с нормална ширина,така,че грешка не може да има.А платното е аба-нещо близко до съвременния шаяк.От него могат да се правят само дебели панталони,връхни дрехи и други подобни.Дори едно елече да се направи от тази тъкан,би се наложило да се сдвоява на гърба.Не зная,може да има и такива кройки...За това търся помощ.



Тема Re: Български Народни Носиинови [re: jari]  
Автор vanina_ace (чаровна)
Публикувано27.10.05 12:58



Баба ми ми е казвала, че платното се е тъкало с такава ширина, защото по-лесно се е "белело",което ме подсеща и за песента"Биляна платно белеше...."/но това е друга тема/



Тема Re: Български Народни Носиинови [re: vanina_ace]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано28.10.05 09:23



Това е нещо за което може да се захване човек.Остава да се потвърди или да се появят и други тези.Благодаря ти за информацията!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.