Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:23 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Песните и танците на коя фолклорна област.........  
АвторMR_MlNlSTER (Нерегистриран)
Публикувано14.07.05 21:42



Абе аз в този форум само въпроси задавам ама като е тръгнало, здраве да е!Песните и танците на коя фолклорна област ви харесват най-много!



Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.........нови [re: MR_MlNlSTER]  
АвторMR_MlNlSTER (Нерегистриран)
Публикувано14.07.05 22:03



Ще ме прощавате за правописните и пунктоационните грешки ама какво да се прави сега. Колко мга, толко!
На мен лично на йси ми харесва големия шоплък - искърския /Защото да не забравяме, че българи (шопи) има и в Сърбия/.
Не знам, обаче като шопското никъде го няма.
Дори може да се каже, че шопския манталитет е повлиял и на фолклора им.
Песните са весели и остри в пълен синхран с хората.
Просто няма БЪЛГАРИ който толкова да се гордеят със земята на която живеят.
Тоест има, но забелязал съм особенно в песните, те я възпяват с най милите думи, дакото шопите показват обичта си към родния край по съвсем различен начин. Те ако може да се каже така, направо си се фекат и самовъзхваляват. "Че от Искаро по- дълбака нема, че от Витоша по-високо нема." , "Ой шопе, шопе умен си шопе".
И костюмите им, на ми харесват от всички други останали костюми.
А хората, убеден съм, че на целите Балкани, няма толкова живе и енергични хора каквито са шопските. Характерното натрисане го има само при тях, никъде другаде. И иманно това натрисане прави танците уникални и запомнящи се.
Разбира се шопско си ми харесва най- много, на пък и другите фолклорни области са невероятни. Не е важно това коя област е най- добра а кой народен фолклор е най добър.
Надявям се, че всички ще се съгласите с мене!
Нито Сръпския, нито Гръцкия а още по малко Румънския магат да се сравняват с нашенския фолклор. Това тези три страни по горе го знаят много добре и за това са пристъпили към енергично крадене на български танци и ритми. Сърбия е ярък пример!



Тема На мен...нови [re: MR_MlNlSTER]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано15.07.05 10:09



... най ми се нравят от еркечко и тракийските.
Не искам да те обидя, но ми е омръзнало всеки концерт на нашия ансамбъл, а и не само, да завършва със шопски танц и публиката да става на крака, само защото танца е бърз и оживява гледачите. Според мен ценителите биха харесали много повече танците от други области
За мен лично, много по-красив е един смесен танц от Добруджа или Тракия.
А за песните - темата е трудно изчерпаема

"... Аз имам моето световъртене в мен..."


Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.........нови [re: MR_MlNlSTER]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано15.07.05 10:41



И аз да дойда с трето мнение тогаз!
На шопите не им харесвам това че като завият иния ми ти стринки ме дразнят. Иначе танците им са много яки.
Аз съм най-голям фен на македонските и родопските песни. Много ме урдят в сърцето. Като извадят ония ми ти "гласища" Банската група или Веселин Джигов направо се гътвам от кеф. Обяснения не мога да дам защо, понеже е необяснимо!




Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.........нови [re: MR_MlNlSTER]  
АвторAнтoн (Нерегистриран)
Публикувано19.07.05 12:48



Аз съм от групата на Спиди.Най-ми харесват родопските и македонските песни,танци и свирни.Като засвирят ония ми ти каба гайди направо настръхвам,и колкото повече гайди свирят едновременно толкова повече ми се изправя косата.
Останалия ни фолклор също е красив по своему и не трябва изобщо да го пренебрегваме.Много ми е неприятно като ходя по планините и като мина през някой голям курорт като Пампорово,например-в сърцето на планината,където ходят много хора (в това число и чужденци) и като чуя от някое заведение да се носи яка сръбска,гръцка или даже българска чалга.Чудя се какво бих обяснил на чужденец ако ме пита каква е тази музика.Фолклора ни е най-красивия на света (затова лети в космоса),а по-голямата част от българите не го оценяват и даже имам чувството,че ги е срам от него.ЗАЩО?



Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.........нови [re: Aнтoн]  
Авторzoro (Нерегистриран)
Публикувано20.07.05 16:43



Защото масово изпростява народа. На съборите ако сте забелязали, край кебапчетата винаги гърми чалга и заглушава сцените.
Да не говори, че на село новото поколение изхвърля и гори чеизите от сандъците на бабите и си купува купешки "китеници" и др.тревири и подобни. Как стана така, жената, създала най-красивите костюми, тъкани и шевици така да се изроди- не мога да си го обясна. Станало е някъде през 60-те. Криворазбрана "циливилизация" ?



Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.........нови [re: MR_MlNlSTER]  
АвторOrfeiko (Нерегистриран)
Публикувано21.07.05 00:22



Ot Rodopite vee mistika koiato izcialo me vladee!!!



Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.....нови [re: Aнтoн]  
Автор 6o6o (непознат)
Публикувано21.07.05 18:01



Нека и аз да се присъединя към групата на македонците.
За песните изобщо нама спор македонските са №1.
Няма българин който да не знае "Македонско девойче",
"Ако умра ил загина"............................... да не ги изброявам всичките че няма да ми стигне цял ден.



Тема Re: Песните и танците на коя фолклорна област.........нови [re: MR_MlNlSTER]  
АвторMR_MlNlSTER (Нерегистриран)
Публикувано22.07.05 08:12



Нека да се уточниме.
*********************************
А що се отнася вече до фолклора от пиринско. Определено и на мене много ми харесва. Обаче е малко жалко, че всяка трета народна певица или певец пее (македонски) песни. Все си мисля, че точно тази музика ще спаси нашенския фолклор от гибелта му, но не мислите ли че е малко тревожен факта, че днес младите ако днес попиташ младите някоя народна песен, те ще ти отговорят само с имена на "македонски песни".
Ами къде отиват другите фолклорни области: Странджа, Тракия, Шопско, Добруджа и Подунавието/северняшко/. За Родопско работата е расзлична но пак толкова трагична, защото всеки знае само една песен. И то коя? "Излел е Дельо хайдутин" разбира се! Ама за съжеление нищо друго.
Мен, както казах вече ме кефи много големия искърски шоплък, но разбира се не само той. Ето сега започна да ми харесва и странджанско.
Абе казано по кратко: Не ми харесва, че голяма част от българите слушат
само (македонско).

Редактирано от ludomlado на 26.07.05 21:24.



Тема А кой...нови [re: MR_MlNlSTER]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано22.07.05 11:14



... да ограмоти народа, MR_MlNlSTER?
А кой да им вдъхне желание за това?
И поп-фолка е достатъчно мелодичен и сърцераздирателен, за да грабне младежите още от деца...
Като пораснат малко, на някоя трапеза научават т.н. македонски песни, че лесно се пеят и това е...
Как да стане...? Не виждам...
На празници няма да видите от децата хорА и песни, а модерен балет и гримирани лица...
Много, много жалко е положението!


"... Аз имам моето световъртене в мен..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.