Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:40 17.06.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Питане до всички пишещи в този форум?  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано04.04.05 15:22



Искам да Ви попитам съвсем сериозно, какво ви е мнението за:
1. Продължаващата вече доста години "интерпретация" на българския фолклор от ансамблите (Филип Кутев, Пирин, Тракия, Родопа и т.н.), където народните песни се правят често и носят все повече заглавия, като шопска сюита или македонски хороводни путпурии, хоровото многогласно пеене (поне аз) трябва доста да се напъвам да го разбера и т.н.
2. Хваленето и налагането по медии на формации от сорта на "Ева квартет", "Мистерията на българските гласове" и прочие, на които пеенето все повече се доближава до оперното и се цени май доста из цял свят, но не и у нас.
3. Навлизането на синтезатори в албумите на доста "народни" певци.
4. За това, че хора от Самоков, Перник или Монтана пеят македонски песни, а такива от Благоевград или Сандански пеят родопски песни.
5. Масовото вмешателство в оригиналните текстове на песните от страна на певци и композитори.

НА КЪДЕ ВЪРВИ ТАЯ МУЗИКА?

Предварително благодаря за мненията Ви, като се надявам да се получи интересна дискусия.



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: Speedy_]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано08.04.05 12:22



гледам ,че никой не ти отговаря и реших да се престраша

ами мисля все хубави неща по изброените от теб проблеми с изключение на синтезаторите......


....и поставям още един проблем:

след като завършат училищата в Котел и Широка лъка и евентуално и академията в Пловдив се оказва, че в изброените ансамбли и формации места няма и остава открит единствено пътя за поредната поп-фолк звезда....



Тема поп-фолка и фолклоранови [re: ludomlado]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано11.04.05 10:36



Иво, благодаря, че се престраши!:))
Ами аз затова генерално накрая написах НАКЪДЕ върви фолклора? Защо ли няма места в ансамблите се питам? Много ясно, че ще се затърчи да пее поп-фолк. Тази музика е в апогея си и лесно можеш да пробиеш, докато един народен певец никой не го ебава за нищо и ако човека е сам дори и да има таланта си отива.

Според мен освен синтезаторите има и някакъв друг проблем във фолклора за да е на сегашното дердже и певците (певиците) да крачат уверено по пътя на поп-фолка. Затова поставих по-горе няколко "проблема", където според мен може да се крие част от истината.



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: Speedy_]  
Автор neamnervi (диване)
Публикувано11.04.05 17:25



Здравейте,

Моето лично мнение е, че няма нищо лошо в интерпретациите:) За обожавам България и музиката ни и мисля, че една добре направена интерпретация би могла да достигне до хора, които не си падат много по народното творчество. Не говоря за крайности като чалгата. Там става въпрос за пари и то доста пари.
Говоря за леко модернизиране, вкарване на фолкорни мотиви, леко "мръдване" в страни от типичната народна музика. Нали тя за това е народна - та да се харесва на народа, да се пее и танцува от него. Времето се мени и музиката също. Според мен ценното е от една страна да запазим творчеството си и автентичността му, а от друга да го развиваме и популяризираме:) И си мисля, че тези 2 неща не са взаимоизключващи се.

Е, това е от мен:)

"Няма да съм ангелска жена, ако нямам дяволи в очите"


Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: neamnervi]  
Авторivka (Нерегистриран)
Публикувано12.04.05 20:06



Az u4a v Muzikalnoto u4ili6te v grad Kotel (ve4e Nacionalno) i imam dosta golqmo otno6enie po vaprosa. Smqtam 4e TRQBVA da ne kaja 4e e nalojitelno da se pravqt interpretacii na na6iq folklor , za da bude interesen ne na kogo da e , a na BULGARSKITE deca i uno6i. V крайна сметка фолклора си го харесваме само ние , които учиме в тези училища, ами другите?............Според мен трябва да се вклучжат синтезатори (клавири)в хармониите , защото това доближава музиката до съвременната младеж и си е така.Ако не сте чули наскоро нашият представителен хор(на котел) имаше турне до Холандия , където пяха вокалите на Наи -известния Ди Джеи Тиесто и тои казал "Няма по-прекрасни от тези български гласове и от тази обработка"........ Според мен всичко има смисъл и това е пътят ни към успеха.
кажете ми ако греша...............



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: neamnervi]  
Авторivka (Нерегистриран)
Публикувано12.04.05 20:09



Az u4a v Muzikalnoto u4ili6te v grad Kotel (ve4e Nacionalno) i imam dosta golqmo otno6enie po vaprosa. Smqtam 4e TRQBVA da ne kaja 4e e nalojitelno da se pravqt interpretacii na na6iq folklor , za da bude interesen ne na kogo da e , a na BULGARSKITE deca i uno6i. V крайна сметка фолклора си го харесваме само ние , които учиме в тези училища, ами другите?............Според мен трябва да се вклучжат синтезатори (клавири)в хармониите , защото това доближава музиката до съвременната младеж и си е така.Ако не сте чули наскоро нашият представителен хор(на котел) имаше турне до Холандия , където пяха вокалите на Наи -известния Ди Джеи Тиесто и тои казал "Няма по-прекрасни от тези български гласове и от тази обработка"........ Според мен всичко има смисъл и това е пътят ни към успеха.
кажете ми ако греша..............



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: ivka]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано13.04.05 11:07



нашият представителен хор(на котел) имаше турне до Холандия , където пяха вокалите на Наи -известния Ди Джеи Тиесто и тои казал "Няма по-прекрасни от тези български гласове и от тази обработка".......

Хубаво е направил вашият хор, НО там е работата, че това важи за Холандия, Япония и т.н., а вашия хор колко диска има издадени в България, колко е популярен и колко се купува и слуша от хората!???? Аз неслучайно писах, че подобни хорове към ансамбли и разнитем му мистерии и квартети, вече така са обърнали пеенето на "изкуство", че аз лично доста се напъвам да разбера думите, които пеят. По този ли начин младите хора ще харесат народната музика, като практически това т.нар. изкуство е доста чуждо за обикновения човек към който уж трябва да е насочена тази музика. Нещо ми се струва, че има разминаване в желанието на обикновения човек (масовия слушател, НАРОДНИЯ човек) и това което прави примерно вашия хор. Аз виждам, че правите изкуство, че имате чудесни гласове и инструменталисти, Но къде е народното? Тези големи музикални "педагози" питат ли се какво искат българските слушатели или са вирнали носове да правят "обработки" и хореографии, каквито те си мислят, че са правилни и те са хората, които ще казват как да се развива фолклора за в бъдеще. Може би любовта на холандците и парите им ги поощрява да продължават да превръщат нашият фолклор в класическа музика и да се пъчат пред чужденците с големите български гласове?? Ди Джеи Тиесто ли е критерият за качеството на българския фолклор или......... вече казах кой?

Много е хубаво, че се включи в дискусията, като човек вътре в кухнята на музикалните училища. Надявам се и още хора да се изкажат.
Поздрави,
Speedy



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: Speedy_]  
Авторdany (Нерегистриран)
Публикувано13.04.05 17:02



sdrasti Speedy, as sasto mnogo sam se mislila po vsicki tija vaprosi koito postavjash i starschno ti se radvam sastoto nai nakraja cuh ot njkoi drug tova koeto i as mislja .
dalboko osasnavam profesionalnostta na vsicki tesi horove kato se sapocne s misteriite i t. n. i sam imala dosta goljam respekt i strahopocitanie pred tjah no tolkova sam se i pitala sasto tesi tehni ispalnenija ne mogat da me dokasnat dushevno ne stigat do sarzeto mi i ne moga da gi obikna taka kakto obicam avtenticnata ni musika ili ispalnenijata na poveceto solistki ot tosi hor po otdelno . predi si kasvah ce tova se dalgi na meko kasano slabata mi musikalna kultura no sas vremeto sapocvam da osasnavam ce musikata kakvato i da e tja ne trjabva nepremenno da se rasbira a da se usesta. snam ce vsicki tesi golemi horove imat neverojaten uspeh v cugbina kadeto sam i as v momenta
vsicki se divjat na neverojatnite harmonii i mnogoglasie no da ne si pravim iljusii v bg narodnata musika mnogoglasieto e rjadkost tja e v osnovata si ednoglasna: malkoto dvuglasi koito as snam popravete me ako gresha sa shopskija , banskija magki dvuglas i v rodopite ima edno edinstveno selo nedelino kadeto se sresta dvuglasa. moge da sa pjali ne samo solo da se e pjalo na grupi kato ednite sapocvat drugite otpjavat no ne i dvuglas.
i na skoro imah edno kljucovo pregivjavane tuka v germanija beshe doshal edin tocno takav hor ot sofija i megdudrugite konzerti koito imashe beshe objaven i workshop sa gelaesti da naucat nesto sa bg narodno peene. bjah i as tam i drugoto nemzi sastoto tuk ima grupa sa narodno peene . ne moga da ti opisha kolko rasocarovani bjaha te kogato otnovo im se predstaviha obraboteni pesni ot roda na bre petrunko (i tja beshe kitka v sravnenie s drugite) vsicki iskaha da rasberat kak se pee na garlo kakvi osobenosti ima imali tehniki sa postanovaka na glasa kakvi sa osobenostite v ornamentikata v raslicnite folkorni oblasti vmesto tova poluciha edna avtorska pesen po narodni motivi na pet glasa . tova koeto me isumi sa tehnite dumi: nie klasiceski mogem da peem iskame da naucim drugoto to e koeto ni predisvikva i omaiva .
i togava se samislih ce tesi horove sa moge bi sa tova tolkova populjarni na sapad sastoto otgovarjat na tjahnata klassiceska predstava sa horovo peene .
as njamam nisto protiv da go ima tosi obraboten folkor javno si ima nisha sa nego no da ne ismestva iszjalo avtenticnoto koeto imame sastoto imenno to e raslicnoto i unikalnoto
a sa problema s calgata isobsto ne iskam da sapocvam .. no edno ne rasbiram kak im dava sarze na tesi mladi momiceta savarshili v kotel ili shiroka laka i pjali takiva pesni kato Rufinka , sablejalo mi aganze, devoiko mari hubava, ... dokosnali se do takava krasota , da se obrastat posle kam popfolka ( ne iskam da svuca osaditelno, prosto se cudja )
a ce vece pocti ne e ostanal naistina naroden orkestar snaci bes sintesatori i tn. samo s narodni instrumenti si e napravo galko . naskoro bjah vsela sa bastami edno CD na Kanarite sastoto toi mnogo gi haresvashe edno vreme nali sa ot edin krai i na ne edna svatba e bil kadeto sa svireli , ami kato gi cuh se samislih dali da mu go podarja tova edvali bjaha kanarite deto toi si spomnjashe .
naistina sa dosta problemite svarsani s nashija folklor i sa tova bi bilo dobre tasi tema da ne slisa skoro ot foruma
posdravi i dersai vse taka



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: dany]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано14.04.05 11:15



Дани здравей,
Макар и написано на латиница (обикновено пропускам тези постинги), с удоволствие изчетох мислите ти по въпроса. Радвам се, че имам съмишленици по въпроса!
Аз съм нямал "щастието" да слушам наши хорове и ансамбли в чужбина, но твоето мнение е показателно какво става с народната музика. десетки са хоровете български ходещи в чужбина на келепир. Понякога имам чуството, че те изнасят пъти повече концерти някъде по света отколкото в България затова там е началото на края на фолклора. Аз също нямам нищо против подобна интерпретация от страна на фолклора, но те се посвещават изцяло на нея и вече мисля истинския фолклор им е чудж - те вече са се възвисили. Опасявам се, че един ден всички тези хорове и ансамбли ще се превърнат в един цирк, едно шоу за западняка, което ще наподобява спектаклите на Нешка Робева и Иляна Раева - шоу подчинено на атракцията и сненичното и танцово майсторство, което ще употребява фолклора като инструмент, ще го смели и после ще го захвърли до следващия шоуспектакъл.
Ясно е защо певците напират към поп-фолка и няма нужда да се коментира! Относно истинските оркестри моето мнение е, че една бас китара може добре да замести използвания в ансамблите контрабас и един синтезатор може да попълни липсата на някои ударни инструменти, но не може да уема изцяло музиката и да се набива в главата. Канарите претърпяха доста метаморфози, но аз мисля, че все още поддържат прилично ниво. Радостно е, че освен да свирят стари песни те и създават нови такива с народно звучене, но не ми харесва, че във всеки албум пробутват по няколко фолк "парчета". Оркестъра беше напуснат от няколко знакови личности, като Нешко Нешев (голям майстор на кларинета), Славка Калчева, дългогодишният им саксофонист.... сега не се сещам името му, който отиде в Орк. Родопи. Все пак имат доста добри инструменталисти. Аз също съм забелязал от доста време един спад в качеството на техните творби, но се надявам да се измъкнат от тази "депресия". Мисля, че има оркестри, които по наистина нов начин с нови инструменти могат и привличат младите хора, но те стават все по-малко. Мога да посоча някои от тях - Конушенския, Родопи, Виевската група, Орк. Щуро маке, които смея да кажа правят един "модерен" фолклор. Разбира се, липсват ми в тези оркестри тарамбуките, тамбурите, гъдулките, гаидата, но нали затова са пустите му държавни и общински ансамбли, които все повече се ориентират към космическото хорово пеене и правят ли правят сюити, рапсодии, джаз и какви ли не глупости за да се харесат в чужбина. Като измрат бабите и дядовците по обезлюдените ни селца ще зачезнат полека и все още автентичните фолклорни групи и състави. Тогава да видим като ги няма, нашите видни музикални педагози и хореографи откъде ще черпят материал и ще гребат с пълни шепи както правят сега за техните обработки, за тяхното изкуство.

В заключение на тази ми тирада:
ИВО, модераторе, давайте в същия дух, че в такива като вас Ни е надеждата.

Поздрави на всички фолклоролюбители, като се надявам още много мнения да чуем по въпросите за фолклора.

PS: Трябва да зи редактирам мнението заради нещо, което забравих! Дани, Неделино е град от доста години вече. Нещо като двуглас съм чувал и в едно съседно на Неделино село, Старцево се казва.

Редактирано от Speedy_ на 14.04.05 11:17.



Тема Re: Питане до всички пишещи в този форум?нови [re: Speedy_]  
АвторEжko-Бeжko (Нерегистриран)
Публикувано15.04.05 08:08



Здравйте всички
прекрасна тема и ощте по- хубавото е,че се дискутира.
Според мен народната музика е онази ценност,която трябжа ( и е наложително ) да запази автентичното си звучене ,както това се случва в някои други по" цивилизовани места по света...Вземете за пример Тиролската песен- Швейцарците си я обичат и ценят.Не искам да изпадам в подробности с други примери,които съм сигурен ,че добре знаете..Всеки отказ или опит за изменения,за да се ' угоди" някому променя характера и същността.
По иначе стоио въпросът с поп или рок музиката- там може да си се променя колкото си иска..Но народната музика е нещо съвсем различно..
на мен доста повече ми допада изчистената народна музика - без съпровод на клавир .
Някак по- човешки звучи народната музика без разни" добавки " !!!

И още нещо- А какво ви е мнението за разни групички ,дето изпълняват българска народна музика ,облечени в костюми???
понякога сме толкова смешни в собствената си превзетост...А фолклора ни е толкова красив..
Благодаря на всички ви !!!
Бъдете здрави !!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.