Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:02 01.05.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За свирачите и разбирачите на кавалнови  
Авторkaвaл (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 15:36



Един въпрос - как се справяте с конденза, който се получава при свирене на кавал? Когато свирите по-дълго и кавала ви най-буквално прокапе и не иска да свири така хубаво? Ясно е, че не става дума за плюене вътре, но все пак се получава този неприятен процес. Виждали сме пръчка със зашити дебели конци на нея, с която се подсушава кавала от време на време, но ми се струва трудно за изготвяне.
Очаквам предложения



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: kaвaл]  
Автор Shturo Make (непознат)
Публикувано11.02.05 07:57



Аз не съм запознат много с кавала,но можеш да пробваш на една носна кърпа например да вържеш една здрава връзка с някяква тежест накрая, и я прекарваш
по няколко пъти през самия инструмент.Много е важно тежеста да не е метална или твърда,защото да не ти надраска кавала.Можеш да вържеш една гайка например и да я обвиеш е конец.Така се подсушават кларинетите. Успех!



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: kaвaл]  
Авторпoдapъk (oтдaлeч) (Нерегистриран)
Публикувано19.02.05 00:44



Въпросът за намокрянето на вътрешността на кавала е важен не само заради самата свирня и опасността от "залепване" и "замлъкване" на първата дупка. Наличието на влага е предпоставка за изсъхването и деформирането на самия кавал. Както сърцето след дълъг плач би изсъхнало и свило без елея на благодатта, така и за кавала е потребно вътрешното почистване и помазване.

Аз постъпвам така: след свирня почиствам и подсушавам със сухо парцалче вътрешността на кавала от влагата, след което леко смазвам с паче перо, потопено в мъничко зехтин. Парцалчето е с приблизителни размери 45х8 см. и с помощта на пръчица (шомполче) от около 30 см. може сравнително добре да се прекара през трите отделени части на кавала. При добро желание човек може да изреже ухо в единия край на пръчицата, през което да промуши част от парцалчето, и така вече би разполагал със завършено цялостно приспособление.

Желая ви добра свирня и радост :) и не забравяйте:

"Кавалът звучи истински, когато свирачът умее да чува със сърцето си хлопките на стадата по хълмовете"



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: kaвaл]  
Автор CERRUTl (непознат )
Публикувано03.03.05 23:59



ЗНАЧИ,сега слушай,първо колко ти е стар кавала???
не знам да ли знаеш че ако е нов трябва всеки ден да се маже със зехтин,с течение на времето тоя процес оредявя ,има два начина с които да бършеш кавала отвътре-
1.този които посочва щуро маке самоче вместо конци трябва да е памучна кърпа.
2.една пръчка 30см. в единя краи с дупка(като игла)и с тази дупка пак се вкарва памучна кърпичка,
И не се плаши ако се грижиш за инструмента ще ти служи вярно много времв даже и на твоите внуци!!!



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавал [re: kaвaл]  
Автор CERRUTl (непознат )
Публикувано04.03.05 00:00



а ето нещо спецяло за тебе и ми кажи после дали ти харесва:)
http://store3.data.bg/kristianatanasov/KAVAL-virtuoz(Nediala)/



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: CERRUTl]  
Авторivanmag (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 07:46



interesuva me kavala kato instrument i muzika, ot kakvo durvo nai dobre shte e da se napravi, ot kude moga da pocherpya inf. za tochni razmeri.Az si izrabotih ot Brekina edno mnogo tvurdo durvo ,no imam problem sas mundshtuka ...ne izdava dobur zvuk.
Blagodarya za eventualniya otgovor



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: ivanmag]  
Автор CERRUTl (непознат)
Публикувано30.03.05 20:09



значи приятелю,не знам колко разбираш от муз.инструменти но мощук имат калринета,саксофона и т.н. а на кавала няма или не се нарича така,кавалджийте които познавам му казват наусник.А това да си направиш сам кавал ми се вижда малко налудничава идея защото там се работи с микрони,малко да оставиш по голямо разтояние м/у дупките или по големи дупки или по малки,кавала ще е фалшив,но ако си решил да правиш не забравяи че има и 4 допълнителни дупки на третата част от кавала наричат ги дяволски дупки,наусника се прави от кост,но вече в повечето случаи го правят от бакелит .а потренирай абажура на усните,защото това можеби е наи трудната част от сжиренето на кавал,много кавалджий и след много години свирене нямат правилен абажур и това кара кавала да фучи, а ето ти нещо от мен...... http://store3.data.bg/kristianatanasov/KAVAL-virtuoz(Nediala)/



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: CERRUTl]  
Авторivanmag (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 16:42



blagodarya za muzikata i savetite Ne moga da kaja che razbiram ot muzika ,no veche si napravih kaval ,kato izpolzvah vmesto rog tekstolit.Edin prepodavatel po kaval se proiznese dobre za izpulnenieto.Shte se opitam da se naucha...



Тема Re: За свирачите и разбирачите на кавалнови [re: ivanmag]  
Авторdodo (Нерегистриран)
Публикувано30.04.05 20:26



Здравейте!

Тук ми се струва подходящо място да задам въпроса си.
Търся човек, който да дава уроци по свирене на дудук.
Въпросът ми е абсолютно сериозен и очаквам сериозни отговори.

Благодаря предварително!



Тема За кое...нови [re: dodo]  
Автор Mermaid (unique)
Публикувано10.05.05 15:29



... населено място става дума?


love peace harmoney



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.