Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:02 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
*Кратък преглед

Тема Грозданка...  
Автор divna (огнено)
Публикувано24.01.05 08:17



Привет...

отново се обръщам тук търсеща

след многото си опити да открия инфо за една песен...изпя я една от участничките в конкурса на Слави на първия етап за народна песен, пееше се нещо "Грозданка ходи по двори ...кълне и нарежда", може и да не е съвсем това, мисля, че изпълнителката беше от Пловдив, нищо друго не помня, само че песента ме потресе и отчаяно я търся...

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Грозданка...нови [re: divna]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано24.01.05 11:26



Хм, м с'я!? много ти е въпроса с повишена трудност. Аз като не съм го гледал предаването примерно откъде да се сетя каква е тая песен!

Ей тука една песен за Грозданка, белким е тя.

Грозданка по двори ходи,
по двори, по калдъръми,
руса си коса къдреши
и са на Бога моляше:
- Божне ле, мили Господи,
я ми, Божне ле, помогни,
я ма, Божне ле, пристури,
някаква года - гъдинка,
някаква щичка - лющвичка,
яз да си фръкна, прифръкна,
чи у мамине да кацна,
на рамото е да кацна,
в устата да я цълуна,
двя думи да е придумам:
Дудяло ми са й, мамо бе,
сутрена, мамо, да стана
и в полунощи да стана,
кончиту да му пуема,
пуема и да го расходя,
мишин дисаги да снемам,
кървави ризи да пира,
тънки му саби да истривам.
Снощи съм, мамо, искрила
Стуянувата дясна ръчица -
Стуян - милиу ми братец.
И на ръка му, мамо бе,
има пръстен сребърен,
й аз го по пръстена познау -
писмо пичатно има.
Стоян - мою мил братец,
снощи съм гу, мамо, искрила.
Грозданкината майчица,
тя си Грозданка зачула
и на Богдана думаше:
- Богдане, Бог да та убий,
дето ми чедото изгори,
изгори, та го измами!


Май е добруджанска тая песен, не съм сигурен понеже оня край ми е малко далечен. Пусто човек не може да гледа всичко по телевизията.



Тема Re: Грозданка...нови [re: Speedy_]  
Автор divna (огнено)
Публикувано24.01.05 13:39



ами май това беше, поне до колкото помня от едно чуване, ако я чуя със сигурност ще ми е по ясно

знаеш ли кой я изпълнява, т.е дали има запис в нечие изпълнение, с което е популярна, дало мога да я дръпна от някъде, с какво име е популярна?

изобщо каквото и да е като инфо повече

мерси предварително

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Грозданка...нови [re: divna]  
Автор divna (огнено)
Публикувано24.01.05 13:59



май аз ей това намерих

Изпяла: Тодора Славова Денкова - 72-годишна, гр. Алфатар, Силистренски окръг. Записала: Даниела Цонева Цонева, 15.10.1986 г. Архив по български фолклор на ШУ "Еп. К. Преславски".

ама за запис?

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Грозданка...нови [re: divna]  
Автор divna (огнено)
Публикувано24.01.05 14:02



явно едва ли има запис за радио или за ШУ и ако искам да я имам на запис, трябва да се надявам Слави да издаде изпълненията от конкурса, което едва ли ще стане, а песента е жестока...

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Грозданка...нови [re: divna]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано24.01.05 15:37



Мдааааа,

Тази шуменска архива едва ли някой я е издал, пък знае ли човек! Не мога нищо да ти кажа по въпроса. Там имаше по оня вилает (североизточния - щом е Алфатар) едни звукозаписни компании може и да са записали песента.

Бе има едно две мяста където има почти всичко "Балкантон" и "фонд на БНР" са им имената, но там не всеки може да проникне. Ако знаеш аз колко песни издирвам - кантар не ги тегли! Даже не ми трябва централния фонд на БНР, а да се задоволя с клона му в Благоевград!

За Грозданка трябва да видиш "Сънрайз Маринов" или "Северозападна музикална компания" (тази не знам дали още я има) случайно да не са издали песента. Де да знам трудно ще е така човек като не знае точно какво търси.

Успех дивно цвете!

Редактирано от Speedy_ на 24.01.05 15:39.



Тема Re: Грозданка...нови [re: Speedy_]  
Автор divna (огнено)
Публикувано24.01.05 16:48



мерси много за пожеланията , ще дивея наоколо и на там... :)

аз съм си осигурявала достъп до някои от тия фондове

ама кажи все пак какво търсиш, може пък за чудо да мога да помогна

така от фонда на Радио Стара Загора си бях взела "Ясен месец веч изгрява..." в изпълнение на Сава Попсавов, само дето ми я свиха и ми е кофти пак да я искам

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Грозданка...нови [re: divna]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано24.01.05 17:02



На какъв носител ти дадоха песента. Един радиоводещ ме убеждаваше преди време, че в БНР и филиалите му едва ли не още работели с магнетофонните ленти!?

Аз леко не му вярвам ма знае ли човек! В крайна сметка фондовете са огромни и е къртовски труд да се пренесат нещата вече обработени с по-друго качество на съвременни носители.



Тема Re: Грозданка...нови [re: Speedy_]  
Автор divna (огнено)
Публикувано25.01.05 07:50



специално "ясен месец" ми дадоха на касета, което не е "връх на сладоледа", но е по - добре от нищо

специално тази песен стигна до мен по много странен начин, веднъж с майка ми говорихме за песни и тя се мъчеше да си припомни мелодията й, аз започнах на всякъде да питам за песен, започваща така и една приятелка от Бургас точно ми посочи за какво става въпрос, съответно обърнах нета за повече инфо и историята около песента и в Радио СЗ ми подадоха записа (приятел), но е жестока, много ме кефи...

танцувай по ръба на острието



Тема Re: Грозданка...нови [re: divna]  
Автор vrabez (непознат )
Публикувано27.01.05 22:48



Здравей Дивна!

Ето един текст

Гроэданка по двори ходеше
и дребни сълэи ронеше
и люто си кълнеше:

Додеяло ми сай, Богдане,
кървави риэи да пера, Богдане,
Богдане, бог да те убие!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.