Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Tekst na "Prituri se planinata"нови  
АвторSvetla (Нерегистриран)
Публикувано28.06.04 05:25



Можете ли да ми посочите текст на "Притури се планината" ?

Много ми харесва песента :-), подобно на "ИЗлел е Делю Хайдутин".






Тема Re: Tekst na "Prituri se planinata" [re: Svetla]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано28.06.04 09:31







Тема Re: Tekst na "Prituri se planinata"нови [re: ludomlado]  
АвторSvetlo (Нерегистриран)
Публикувано29.06.04 06:30



Zlaten si, ludomlado !



Pak shte minavam.





Тема Re: Tekst na "Prituri se planinata"нови [re: Svetlo]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано29.06.04 09:11



Пак заповядай!



Тема Това е песента, коятонови [re: ludomlado]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.07.04 11:18



...окончателно ме "отписа" от интерес към българската култура.

Знаех отдавна, че българската народна=селска култура е тотално скарана с единството с околния свят, че българина гледа на Природата като на враг № 1 и за него тя място за ограбване на блага (да изсечем гората, да изтгребим всичко диво, което шава). Добре познавах разбиранията му за всичко, което не е "стока"=добитък и за местообитанията на тези твари (т.е. гората, планината и пр.) Знаех, че "познанията" му за Природата са нелепи - прочетете Д. Маринов, ако не вярвате - но въпросната песен, със своето поетично обобщение, окончателно ми отвори очите.

Един човек, който е в хармония с Природата и нейните елементи (планината), не може да бъде "притурен"...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Това е песента, коятонови [re: Black Wolf]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано05.07.04 10:28



Е вълчо, тука вече ще спориме и дано това да е била целта ти.
Това че планината се е "притурила"и затрупала 2 овчаря, означава че по някакъв начин ги е възпрепятсвала - чрез срутване или по друг начин. Основния мотив в песента е обаче "либе жали ден до пладне, майка жали чак до гроба". Т.е планината в ролята на майка, разбира каква е майчината обич и съответно болка от загубата на дате и пуска овчарите. Дълбоко не съм съгласен че българина има разрушително отношение към заобикалящата го природа. Иначе би ли я възпял така в песните си? Ти чувал ли си например "Планино, Пирин планино" на групата от Банско, а за карлъците от Родопите, а за нивите В Добруджа, а за Софийско равно поле, за Синий Дунав, за Черното море, за Страндажа, за Тракия? Мисля че това е достатъчно. По отношение на "стоката" и "дивеча" ще кажа, че българина винаги е имал като членове от семейството си домашните животни, които е гледал, това важи включително и за домашните любимци в апартаментите днес. Да не изброявам хилядите персонажи на животни в народните песни и приказки .... Същото се отнася и за дивите животни и природа - българина открай време живее в унисон с тях и полага грижи за опазването им. . . доколкото това е възможно в сегашната икономическа обстановка.



Тема Не знам, не знам...нови [re: ludomlado]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.07.04 23:27



Нещо не ми се връзва...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Не знам, не знам...нови [re: Black Wolf]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано06.07.04 09:08



...кажи кое е и да го вържем




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.