Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:05 10.05.24 
Култура и изкуство
   >> БГ фолклор
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Въпрос за гайдите  
Автор dma (irq)
Публикувано08.02.04 17:10



Здравейте, търся информация за гайдите.

В кои райони на България се използват гайдите?

Съжалявам за елементарния въпрос, но от много време ме тормози един въпрос свързан с историята на гайдите и бих искала да знам къде се е разпространил този инструмент.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
Автор Cliff_Burton (басист)
Публикувано08.02.04 18:38



Интересна тема И аз имам един въпрос - откъде мога да си купя гайда и приблизително на каква цена?

PEACE & LOVE


Тема гайдитенови [re: dma]  
Автор Zlatna (търсеща)
Публикувано08.02.04 19:54



Izvinete, 4e pisha na latinica - parvo:)
Bez da se pozovavam na nyakakvi debeli knigi ste vi kaja, 4e gaidite sa razprostraneni v Bulgaria predimno v dva rayona - Rodopskia i Strandjanskia. Sashto taka ima dva vida gaidi - KABA i DJURA gaida. Ima mnogo priatno napisana statia za gaidata kato instrument v site na Isihia

A gaida mojeshe da se kupi primerno v Stara Zagora za 250lv, pravena ot nyakakav rodopski dyado... Ama kak sega stoyat neshtata - znae li nyakoi:)))



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано09.02.04 14:33



провери в архива - рубриката се казва "загадката, наречена гайда"



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: ludomlado]  
Автор dma (irq)
Публикувано10.02.04 09:41



Благодаря. Като по чудо успях да отворя архива вчера и го намерих.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
АвторБoян (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 13:33



Здравейте,

Относно купуване на гайда - ако те интересува каба гайда можеш директно да се свържеш с майстори в Смолян - най-добрите са Атанас Иванов/ бай Тасо - кв.Устово/, Димитър Илчев, Тодор Тодоров - преподаватели по гайда в ансамблите Орфей и Стоте каба гайди, бай Дафо Трендафилов - с. Гела

Ако те интересува мога да се поразтърся за телефони.
Цените са между 250 и 350 лв / по информация от миналата година/



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: Бoян]  
Автор ludomladoМодератор (оптимист)
Публикувано11.02.04 13:55



и още един майстор от Гела - Манол Ташков.



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
Авторivo-etno (Нерегистриран)
Публикувано15.02.04 21:26



Gaidi praviat i v Dobri4,no tova sa gaidi ot druga tonalnost .Maistora e moi priiatel ,ako moga da pomogna s ne6o................



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано17.02.04 00:38



Освен в България, на гайда традиционно свирят в:
Шотландия
Ирландия
Англия
Сърбия (гаjде)
Македония
Полша
Австрия (тиролски гайди)
Франция (Прованс)
Италия (Сардиния)
Испания (в цялата й Южна Част)

Беше много странно, когато преди години бяхме на фолклорен фестивал в Украйна и испанската група представяше... надсвирване с гайди.
Питахме ги как му викат на този инструмент, а те в хор ни отговарят "Гаеда".
Не се шегувам - това е съвсем реално.
От този момент нататък спрях да си задавам въпроса "кое от къде е дошло".
За хилядите години развитие, хората така хубавичко са се размешали, че няма нищо уникално.

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: Orнecлaв]  
Автор Cliff_Burton (басист)
Публикувано18.02.04 16:57



Пропуснал ли Иран

PEACE & LOVE


Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: Cliff_Burton]  
Автор Orнecлaв (The Fiery)
Публикувано19.02.04 07:55



Не, дори не знаех че и там има.
Какво представлява иранската гайда? Прилича ли на нашите?

Дайте ми пепел, ще ви дам огън!


Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: ivo-etno]  
Авторotich (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 14:06



dajde mi telefoni na majstori na gajda, kupuvam v broj





Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: ludomlado]  
Авторotich (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 14:11



kupuvam gajda na tel 0888 518 816



Тема Re: гайдитенови [re: Zlatna]  
Авторotich (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 14:12



dajde mi gajda za prodan na tel. 0888 518 816



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: otich]  
Авторivo_etno (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 13:16



Sjaliavam , no maistora v dobrich ne pravi gaidi ve4e,oba4e skoro hodih v edno grad4e okolo burgas KAMENO ima mnogo dobar maistor na gaidi i kavali.Kazva se bai Georgi Slavov dom. tel.055152808.Az li4no si kupih kaval i sam mnogo dovolen!!!Obadimo se predvaritelno!



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
Авторgaidata (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 16:24



Ами какво да ви кажа вярна гайда няма "хубав инструмент ама гайда".Аз лично свиря на гайда и е един необятен инструмент. А колкото за гайдите: на родопските е ограничена работа само родопски пар4ета и някои други ,а на джурата на която свиря и аз стиловете са много като пример ще ви дам Божко имам записи на този човек със индийско,турско,диско,циганско,руски романси и най фрапиращото свири чучулигата на гайда а колкото до начинаещите хубав инструмент можете да си закупите от дядо Трифон Иванов от Грудово (Бургас) давам ви и телефона му за вразка 0887020776 цената е мноо добра



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: gaidata]  
Авторstoian4o (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 18:31



A бе от родопската по-хубава няма!Джура-гайдата нямат такава тежест и плътност на звука, изглежда и звучи като детска играчка в сравнение с каба гайдата, която е солиден инструмент за истински майстори! Поне за сесбе си така съм изяснил въпроса по отношение на гайдите!





Тема Re: Огнеславнови [re: Orнecлaв]  
АвторBлaдac (Нерегистриран)
Публикувано13.01.08 07:54



Може би гайдите са тръгнали на запад към Италия , Испания и Франция чрез богомилските мисионери.



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: stoian4o]  
Авторджypa (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 16:57



само джъра гаида



Тема Инфо и мнениенови [re: джypa]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано19.01.08 17:14



Здравейте,
в София също се продават гайди директно от майстора, името му е Петко Стефанов ( един от най-добрите български гайдари и лютиер на ДЖУРА гайда) телефонът му е 02 9454740 или 0897468056, дава и уроци, понеже е доста зает малко се чака след поръчката но си струва и цените са му разумни.

Иначе за въпроса джура или каба или каквото и да е, се гайда е, ако си майстор свириш и се харесва, ако не можеш, свири далеко от хората докато се научиш че при гайдата тихо няма.
Успех
Станислав

ПС
Златна, как си, кога ще се надпяваме?;)



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: dma]  
Автор Eлeнka ()
Публикувано20.01.08 09:31



Противно на всички учебникарски мнения в книгите- гайдите в българия не са само джура и каба. Има гайди и при нас ( Приринския край), има гайди и в софийско.
Тук все още се използват и са по различни и от каба и от джура като звук и изработка. И са доста по- истински, тъй като няма специализирани майстори за производство, а всеки си ги прави сам общо взето- за свои духовни нужди.
Ето как звучи гайдата на съпруга ми, който също сам си я е направил:
http://uk.youtube.com/watch?v=-xXtuVcdpGI

За произхода на гайдите- определено е балкански, тъй като само тук на балканите се среща във всички инструменти принципа на двойната настройка- останалите народи като келти и испанци и т.н. просто заимстват само гайдата. В останалите инструменти на тяхна територия не съществува двойния принцип. А тук даже и в пеенето го има още. Ако те интересува нещо повече- пиши ми.
Гайда се нарича в Испания, гърция, Турция, България, Сърбия , Македония- в другите страни си има друго име- корнмюз, бегпайп, дуда и т.н. Къдете вече изработката е усложнена- стигайки се до компресори и синтетични материали. За произхода на един инструмент може да се съди по материалите и принципа, които се използват, както и предназначението му.
При нас все още се използва само от овчари за да викат стадото си ( имаме приятел - овчар с 250 овце- свири им на гайда)
Пиши, че не знам още какво да ти пиша- на другите може да им е досадно такъв дълъг пост.:)



Тема Re: Няма значениенови [re: Eлeнka]  
АвторCтaниcлaв (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 20:10



Здравейте, няма значение от къде идва един инструмент, няма значение кой го свири, вие като обичате майките или бащите си за какво ги обичате защото са такива или защото и те ви обичат, питате ли дали са чисти балканци или не, по скоро е важно да са добри хора, гайдата ви обича без значение от къде идвате и на къде отивате и кой сте, ако я обичате и вие ама истински а не заради някакви патреотични чувства, се получава уникален резултат който води много на високо, всичко друго е само манипулирани отношения към инструмента който изкривяват неговия израз, колкото ви е по чиста мисълта без предубеждения и заблуди, толкова ви е по изразителна музиката.



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: Cliff_Burton]  
АвторGo Gor (Нерегистриран)
Публикувано01.02.08 10:35



Вече съм отговарял на този въпрос, но за цена не мога да кажа. Познавам лично човека и зная какъв интерес има към неговите гайди, но за цена се договорете лично с него.
гр. Белослав ул. Момина скала 3; мобилен телефон 0887848962. Казва се Апостол. При него идват и хора от чужбина за гайди . . .
Моя е-адрес: gpg45@abv.bg
Григор



Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: Eлeнka]  
Автор vanko57 (непознат )
Публикувано24.07.14 11:22



Привет, искам да споделя впечатление от още един майстор на гайди - бай Димитър Генчев от с.Терзийско Сливенско
Поръчах си СОЛ гайдуница от него и няколко изявени гайдари оцениха много високо качеството на изработка и звучността й.
Сега възнамерявам да си поръчам РЕ.





Тема Re: Въпрос за гайдитенови [re: vanko57]  
Автор paraton (непознат )
Публикувано10.10.16 10:10



Бях скипчичен към гайдарите, но щом ги чух на живо направо настръхнах уникални са!
------------------------






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.