Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:02 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Велики личности
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Е.Сведенборг "Последният съд"нови  
Автор sveden (непознат )
Публикувано23.02.12 18:39



Эмануил Сведенборг

ПОСЛЕДНИЯ (СТРАШНИЯ) СЪД


ЗА ПОСЛЕДНИЯ СЪД И РАЗРУШЕНИЕТО НА ВАВИЛОН


Глава 1. ДЕНЯТ НА ПОСЛЕДНИЯ СЪД НЕ ОЗНАЧАВА РАЗРУШЕНИЕ НА СВЕТА


1.1. Тези, които не са запознати с духовния смисъл на Словото разбират само, че в денят на Последно Съд навсякъде около нас, видимия свят ще бъде унищожен, защото е казано, че тогава небето и земята трябва да загинат, и Бог ще сътвори нов небе и нова земя. Те твърдо вярват че това е така , защото се каза, че всички ще се вдигнат от гробовете си, а след това добрите ще бъдат отделени от злите и така нататък. Но това е казано в буквалния смисъл на Словото смисъл, който се явява природен и е по-ниска степен на Божествения порядък, в който всички части съдържат духовен смисъл. Така, разбирането на Словото само в буквален смисъл може да се стигне до различни мнения, което и станало в Християнския свят Това е причината за толкова много ереси, всяка от които може да бъде доказано чрез Словото.
1.2.Едно е видно, че до този момент никой не е знаел, че всяка част на Словото съдържа духовен смисъл или дори, какво е това духовен смисъл, и за това тези, които имат такава представа за Деня на Страшния им е простено. Но сега те трябва да знаят, че нито видимото с нашите очи небе, нито земята, върху която живеем, няма да бъдат унищожени, но ще продължат да съществуват, и че "ново небе и нова земя" означават новата църква както ма небето така и на земята . Казано е: "Нова църква на небето", защото там има църква каквато на земята. Там също има Слово, четат се проповеди и има богослужения, такак както е на земята, с единствената разлика че всичко там е по съвършено, понеже се намира не в природния свът, а в духовния. Защото всички хора там са духовни, а не природни, каквито са били в света(на земята). За това може да се прочете в "Небе и Ад", в отделната глава за връзката на небето с човека чрез Словото (303 - 310), както и за Небесното богослужение (221 - 227).

2.За разрушението на небето и земята се споменава в следните откъси от Словото.

Подигнете очи към небесата и погледнете на земята долу: защото небесата ще изчезнат като дим, и земята ще овехтее като дреха, и жителите й също ще измрат; а Моето спасение ще пребъде вечно, и правдата Ми няма да престане. (Ис. 51:6).

Защото ето, Аз творя ново небе и нова земя и предишните няма вече да се споменуват, нито наум ще дойдат. (Ис. 65:17)
а
Защото, както новото небе и новата земя, които Аз ще сътворя, ще бъдат винаги пред лицето Ми, казва Господ, тъй ще пребъде и семето ви и името ви. (Ис. 66:22).

звездите пък небесни паднаха на земята, както смоковница, разлюляна от силен вятър, хвърля незрелите си смокини;
и небето се дръпна и се нави като свитък, и всяка планина и остров се отместиха от местата си; (Откр. 6:13,14).

И видях голям бял престол и Седналия на него, от Чието лице побягна земята и небето, и за тях се място не намери(Откр. 20:11).

И видях ново небе и нова земя, защото предишното небе и предишната земя бяха преминали, и морето вече го нямаше. (Откр. 21:1).

В тези редове, "ново небе" не означава небето, видимо с очи, а означава тези небесата, където е събрана човешката раса. Защото небето е формирано от хората които са живели от самото начало на Християнската Църква, но те не били ангели, а духове от различните религии Ето какво се разбира под "предишното небе което трябва да бъде разрушено”." Но как е било, аз ще обясня подробно по-късно. Тук е споменато само колкото да се покаже какво се разбира под "преишното небе което трябва да бъде унищожено” Всеки здравомислещ може да види че се има предвид не звездното небе, необятния простор на вселената, а небето в духовен смисъл, където живеят ангелите и духовете.

3. До момента е оставало неизвестно че "нова земя" означава Нова Църква на земята, защото под"земя" в Словото, всеки разбирал „на земята”, а всъшност трябва да се разбира - църквата. В природния смисъл "земя" означава земята, но в духовен смисъл - църквата. Причината се състои в това, че тези, които възприемат духовния смисъл, т.е. , който се явяват духовни подобно на ангели, разбират не тази земя, когато се споменава в Словото, но хората на нея и нейното богослужение.Ето защо "земя" означава църквата. Доказателство за това е дадено в "Небесни таини ", вижте цитатите по-долу

(1) Няколко цитата от Словото, позволяват до известна степенда се разбере че ”земя” означава църква.
Тогава, който е побягнал от вика на ужаса, ще падне в яма; и който излезе от ямата, ще падне в клопка; защото прозорците от небесната височина ще се разтворят, и основите земни ще се раздрусат.
Земята се съкрушава, земята се разпада, земята е силно раздрусана.
Земята се клати като пиян и се люлее като люлка, и беззаконието й тежи върху нея; тя ще падне - и вече няма да стане. (Ис. 24:18-20).
ще направя тъй, че людете ще бъдат по-скъпи от чисто злато, и мъжете - по-скъпи от офирско злато.
Затова ще потреса небето, и земята ще се мръдне от мястото си поради яростта на Господа Саваота, в деня на пламналия Му гняв.(Ис. 13:12-13).
Пред тях ще се потресе земята, ще се разклати небето, слънце и месечина ще потъмнеят и звездите ще загубят светлината си. (Иоил. 2:10).
Потърси се и се разклати земята, трепнаха и се размърдаха планинските острови, защото се разгневи (Бог); (Пс. 17:8).
И множество други подобни откъси.
4. Освен това, "сътвори" в духовния смисъл на Словото означава да се формира, да се установят и да се възродят. И Така "да създаде нова църква и ново небе" означава да се издигне нова църква в небето и на земята. Това може да се види от следните пасажи:
Ще се запише това за следващия род, и идещото поколение ще възхвали Господа (Пс. 101:19).
пратиш духа Си - създават се, и Ти подновяваш лицето на земята. (Пс. 103:30).
А сега тъй казва Господ, Който те е сътворил, Иакове, и Който те е устроил, Израилю: не бой се, защото Аз те изкупих, нарекох те по името ти; ти си Мой.
През води ли ще минаваш, Аз съм с тебе; през реки ли - те няма да те потопят; тръгнеш ли през огън, няма да се изгориш, и пламъкът не ще те опърли.
Защото Аз съм Господ, Бог твой, Светият Израилев, твой Спасител; откуп за тебе дадох Египет; Етиопия и Савея дадох за тебе.
Понеже си скъп в очите Ми, многоценен, и Аз те възлюбих, то ще дам други човеци за тебе, и народи - за твоята душа.
Не бой се, защото Аз съм с тебе; от изток ще приведа твоето племе и от запад ще те събера.
На севера ще кажа: дай, и на юга: не задържай; води синовете Ми отдалеч и дъщерите Ми - от краищата земни,
всекиго, който се нарича с Мое име, когото съм сътворил за Моя прослава, образувал и устроил. (Ис. 43:1,7).
Затова „ново творение” означава преобразуването на човека, да стане от природен човек духовен, следователно „ново творение” е преобразувания(трансформирания)човек.


5. За духовният смисъл на Словото е разказано в моята не голяма книга”За белия кон”спомената в „Откровение”


АВТОРСКИ БЕЛЕЖКИ

(1) "Земя" в Словото означава царството Господне и църквата: (AC 662, 1066, 1067, 1262, 1413, 1607, 2928, 3355, 4447, 4535, 5577, 8011, 9325, 9643). Небето се нарича "небесния Ханаан" също, и че "Земя" означава Ханаанската земя, и църквата била там от най-ранните времена (AC 567, 3686, 4447, 4454, 4516, 4517, 5136, 6516, 9325 9327) . Също така, защото "земя" в духовен смисъл, означава хората на нея и тяхното богослужение (AC 1262). По този начин, "земя" означава множество от предмети, отнасящи се към Църквата (AC 620, 636, 1066, 2571, 3368, 3379, 3404, 8732). „Хората на земята” означават, тези, които принадлежат към духовната църква (AC 2928). "Земетресение", е промяна в състоянието на църквата (AC 3355). "Ново небе и нова земя" са нова църква (AC 1733, 1850, 2117, 2118, 3355, 4535, 10 373).
Древната Църква, която е съществувала преди потопа, и древната Църква, която е съществувала след потопа, били в Ханаанската земя (AC 567, 3686, 4447, 4454, 4516, 4517, 5136, 6516, 9327). От този момент, всички места там станали образи на това, което се намира в царството на Господа и в църквата (AC 1585, 3686, 4447 5136). На Авраам му било казано иди там, защото преобразуващата църква е трябвало да бъде създадена в средите на неговите потомци, започващи от Яков и в техните среди е трябвало да се запише Словото, като истинският му смисъл е трябвало да бъде представен от предмети, намиращи се там в качеството си на духовни образи (AC 3686, 4447, 5176 6516). Ето защо, "Земя" и "Ханаанската земя" означава църквата (AC 3038, 3481, 3705, 4447, 4517, 5757, 10 568).
(2) "Творение" означава отново да се създаде или да се трансформира и се съживи (AC 16, 88, 10,373, 10,634). Създаване на "ново небе и нова земя" означава създаването на нова църква (AC 10 373). Създаването на небето и земята в първите глави на Битие във вътрешен смисъл, означава създаването на небесната църква, тя била Древната църква (AC 8891, 9942, 10 545).



Тема Re: Е.Сведенборг "Последният съд"нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано23.02.12 18:40



Глава 2. ЖИВОТА НА ЧОВЕШКИЯ РОД НА ЗЕМЯТА НИКОГА НЯМА ДА СВЪРШИ.

6.Онези, които вярват, че във времето на Страшния съд всичко на небето и на земята, ще бъде унищожено, и на тяхно място ще дойде ново небе и нова земя, са длъжни в този случай да вярват и в това, че новите поколения и въстановяването( раждането на още хора на земята) на човшката раса след това ще се прекрати. Те вярват, че това бележи края на историята, и че хората ще получат различно състояние от предишното. Но тъй като деня на Страшния съд, не означава унищожаване на света, както е показано в предишната глава, следва, че човешката раса ще продължи да съществува и възстановяването няма да се прекрати.
7.Съществуват много доказателства, че възстановяването на човешката раса ще продължи вечно, някои от които бяха представени в книгата ми ", Небе и Ад", и по-специално следното:
(1) Човешката раса е основата, върху която са създадени небесата.
(2) Човешката раса е небесен разсадник .
(3) Големината на ангелските светове е толкова обширна, че те не могат да бъдат запълнени даже във вечността.
(4) Числеността на небето все още е относително малка.
(5) Съвършенството небесно расте заедно с неговата численост.
(6) Всякo творение на Бога отразява безкрайността и вечността МУ.

Осма точка отсъства в първото издание.

9.1. Човешката раса е основата, върху която са създадени небесата, защото човекът е заключително творение, последното създание се явява основание за всички предходни. Сътворението започва с висшето, или съкровенното, защото то идва от Бога, и продължава към по-низшите или по-долните и там остава да пребивава. Най-ниското ниво на сътворението - е природния свят, включвайки земната шир с всички страни и морета и всичко което съществува на нея. Като завършек на всичко това бил създаден човека и в него пребивавал Божествения порядък от първия човек до последния. Първите основи на този порядък (ред) са присъщи на най-вътрешната(съкровенна) природа, последните – на крайната природа.. По този начин, човекът е бил създаден по образ на Божествения порядък. Следователно, всичко, което пребивава в него и с него е както небесно, така и със светски(природен) произход. Присъщото на неговия дух произлиза от небето, а тялото му произлиза от света. Поради това, небето влияе на неговите мисли и чувства и разполага с тях според приетото от духа му. Приетото от света влияе на чувствата и желанията му, и ги подрежда в съответствие с приетото от неговото тялото , но те съответстват на мислите и чувствата на неговия дух.
9.2. Доказателства за истинността на това може да се видят в множество пасажи в "Небе и Ад." Всички небеса в съвкупност изобразяват един човек (ЧЧ 59-67), така също и всяко отделно(едно) общество, в небето (HH 68-72) Следователно, всеки ангел е със съвършенна човешка форма (HH 73-77), и това произлиза от Божествената Човешкост на Господа (HH 78-86). Даже отделните съответствия на всичко в небето са същите и в човека, (NN 87-102), за небесните съответствия на всичко което е на земята (HH 103-115), както и за образа на небето (ЧЧ 200-212).

9.3. От този порядък(ред) на сътворението, следва че има последователно свързване. от първия до последния, така че те заедно представляват едно цяло, в него преддходното не може да бъде отделено от следващото, така както причината не може да бъде отделена от произведеното от нея действие По този начин, нито духовния свят може да бъде отделен от физическия(природния) нито природния свят от духовния. По същия начин, нито ангелските небеса могат да бъдат отделенаи от човешката раса, нито човешката раса от ангелските небеса Затова, Господ е предвидил единият да служи на другия и другия на единия, тоест ангелските небеса да служат на човешкия род и човешкият род – на ангелските небеса.
9.4. Ето защо жилищата на ангелите се намират в небесата, отделени от взора на хората на земята, но ангелите все пак остават в човека в неговите чувства на доброта и истина. Тяхното съществуване, очевидно отделено, е видимо, както е описано в "Небе и Ад" в разделите касаещи на пространстватана небесата.

9.5. Следващите слова на Господа означават, че ангелите обитават и живеят с хората в техните чувства на доброта и истина:
Иисус му отговори и рече: ако някой Ме люби, ще спази словото Ми; и Моят Отец ще го възлюби, и ще дойдем при него и жилище у него ще направим. (Иоан. 14:23).
"Отец" и "Господ" тук означава също, небесата, защото, където е Господ, там са и небесата. Божественото, изходящо от Господа създава небето ("Небе и ад", ал. 7-12 и 116-125). Тези думи на Господ, означават това:
И Аз ще помоля Отца, и ще ви даде друг Утешител, за да пребъдва с вас вовеки,
Духът на истината, Когото светът не може да приеме, защото Го не види, нито Го познава; а вие Го познавате, защото Той с вас пребъдва и във вас ще бъде. (Иоан. 14:16,17).


9.6. "Утешителя" е божествената истина, изходяща от Господа, Той , затова Той се назовава и Духът на Истината. Божествената истина образува небесата, а даже и ангелите, защото те приемат тази истина. В "Небе и Ад" (126-140), е видно че Божественото изховящо от Господа е Божествената истина, и тя образува ангелските небеса. Това може да се разбере от думите на Господа:
и няма да кажат: ето, тук е, или: на, там е. Понеже ето, царството Божие вътре във вас е. (Лк. 17:21).


9.7. "Божието царство" е Божията доброта и истина, които приемат ангелите. Присъствието на ангели и духове при човека и в неговите чувства, на мен ми се даде многократно да ги виждам, когато присъстваха и пребиваваха с мен. Но нито ангелите и духовете знаят с какъв хора са свързани, нито хората с какви ангели и духове живеят. Само един Господ знае, и Той го е направил така.
Накратко, всички чувства на доброта и истина се разпространяват в небесата, и по този начин има връзка и връзка между тези, които са в подобни чувства. Всички зли чувства и лъжите се разпространяват в ада и по този начин всички които изпитват(сенамират) в такива чувства са свързани един с друг. Разпространението на чувства в духовният свят е подобно на разпространението на зрението в природния свят. Общуванията(Съобщенията) във всички светове в много отношения си приличат, разликата е в това, че в природния свят, общуването става между тела, а в духовния свят - между ангелски общества.
9.8. От тук става ясно, че връзката между ангелските небеса и човешката раса е, такова, че съществуването на едното, зависи от другото. Алгелските небеса без човешкия род биха били подобни на къща без основи, доколкото небесата завършват в човешкия род и съществуват(пребивават) в него. Подобно е и с всеки отделен човек. Неговите духовни начала(принципи), отнасящи се(свързани) до неговият разум и воля въздействат на неговото природно начало, отнасящи се(свързани) с неговите чувства и действия, в които те свършват и пребивават. Ако човек нямаше природно начало, а само духовно начало, той би бил без своята крайна завършеност (крайна степен), неговото духовно начало, тоест мислите и желанията на неговият дух, щяха да се разпръскват, подобно на нещо което няма граници.
9.9. Подобно нещо се случва след смъртта, когато човек преминава от природния свят в духовния. Тогава, той става дух, не по своя заслуга, а на общо основание, наречено човешки род(човешка раса). Всеки, който не знае тайните на небето, предполага че е възможно съществуването на ангели, без хора и на хора без ангели. Но аз мога да потвърдя от собствения ми опит на небето, и от всички мои разговори с ангелите, че там няма ангел или дух, които е съществувал(живял) без да е бил свързан с човек, и няма човек живял без да е бил свързан с дух или ангел, съществува взаимна и обратна(реципрочна) връзка. От тези разсъждения, преди всичко е видно, че човешката раса и ангелските небеса образуват едно цяло, и зависят едно от друго, и не могат да съществуват отделени едно от друго.

10.1. За това, че човешката раса е небесен разсадник ще бъде казано в следващата глава (14-22). Там ще бъде показано че, небесата и ада произлизат от човешкия род (човешката раса), като по този начин земята се явява като небесен разсадник. Като предговор към темата трябва да се отбележи, че точно по същия начин като към днешна дата, тоест от самото начало на сътворението, небесата са създадени от човешката раса(човешкия род) и по същия начин те ще се формират и попълват и в бъдеще.
10.2. Разбира се,съществува възможност за смърт на човешката раса, ако живее на отделна планета, която е напълно отделена от Божественото. Тогава у хората няма вече да има духовен живот, а само природен, както е при животните. Хората в това състояние не могат да формират общество, или да съхраняват законите, защото, ще са лишени от притока на небето, и, следователно, Божественото управление, те ще стават безумни, безпрепятствено ще се устремяват във всеки грях и ще умират един след друг.

10.3. Но даже и ако се отдели от Божественото, човешката раса би могла да погине на някоя друга планета, което обаче е възпрепятствано от Господа, Той все пак съществува и на други планети, защото в една вселена има стотици хиляди земи(планети). По тази тема прочетете моят не голям труд "За земите в нашата слънчева система, назовани планети както и за земите в звездното небе” Беше ми казано, от небето, че човешката раса може да умре на тази земя, така че нито един човек не би бил жив днес, ако Господ не беше дошъл на земята, не беше приел да бъде човек на тази земя и не я направил тя да бъде Божествена. Това можеше да стане ако Господ не беше разкрил това Слово, което може да послужи за основание и съединение с ангелското небе. Че Словото служи за съединение на небесата и човека, се вижда в "Небе и Ад" (HH 303-310). Истинността на това може да бъде разбрана само от мислещите духовно, тоест, тези, които чрез признаване на Божествеността на Господ са свързани с небесата, само те могат да мислят духовно.

11.Пространствата на ангелските небеса са толкова големи, че те не могат да бъдат запълнени в продължение на векове. В "Небе и Ад" е описано за необятността на небесата (ЧЧ 415-420). В краткият мой труд "За земите(световете,планетите) във Вселената" се показва, че жителите на небето са относително малко (ЕС 126).

12.1. Съвършенството на небето се разраства заедно със своята численост. Това е видно от техния начин на определяне на местоположението на обществата там, и комуникациите между тях, достигащи висша степен на съвършенство. Колкото по-голям е броят на такива съвършени форми, толкова повече са тези които в съгласие могат да бъдет водени към една цел, в по-тясно единение и по-голямо единодушие. Съгласието и единението произлизащи от това, увеличават тяхната численост, защото всеки отделен елемент е като междинен между два или повече други, а такова разположение засилва връзките помежду им.

12.2. Образът на небето е като образа на човека. Тяхното съвършенство се увеличава с умножаването на истината и добротата, които са източници на тяхната интелигентност и мъдрост. Причината за това образът на човека, който притежава божествена мъдрост и разбиране да е подобен на небесния образ е, че човекът е образ на небето в малък мащаб. Именно за това добрите и стинни мисли и чувства на тези хора и небесните ангели се съобщават на небесните общества във всички посоки около тях. Те се простират все по-далеч, когато се увеличава мъдростта, тоест, толкова повече истини, които са постигнати и приети от разума и толкова повече добро, прието от волята, това е човешкия дух, защото човешкият дух е съставен от разума и волята.

12.3. Човешкият и ангелският дух са такива, че може да се разширяват неограничено, и така да увеличават своето съвършенство. Това се случва, особено когато човек се ръководи от Господа, защото тогава той се води от Истините, които приема разума, и от истинското Добро, което приема волята. Тогава Господ разполага с целия образ на такъв дух по образа на небето, докато най накрая той не се превърне в подобие на небето в малък вид. Това сравнение ни позволява да разберем, че увеличаването на броя на ангелите води до още по-голямо съвършенство на небето, така както тези два случая са подобни.

12.4. Така както, всяка форма се състои от различни елементи. Формата която не се състои от различни елементи, не би била форма, тъй като няма да има определени качества и способността да се променя. Качеството на каквато и да е форма възниква като следствие от взаимното разположение на различните и елементи на взаимовръзките им една с друга, както и единството на предназначението им, което позволява на всяка форма, да се разглежда като едно цяло. Съвършенството на тази форма се увеличава, колкото е по-голям броя на елементите, комбинирани в нея по този начин. Защото, както е споменато по-горе, всеки елемент подсилва и подобрява съединението на другите елементи, като по този начин усъвършенства формата.

12.5. Но това се вижда по-добре от изложеното в "Небе и Ад", особено в разделите, където е показано това, че всяко общество в небето образува небе в малък мащаб, и всеки ангел на небето образува небе в малка форма (ЧЧ 51-58), както и в онези раздели, които се отнасят до изображението на небето, съгласно които там има връзка и комуникация (HH 200-212), и мъдростта на ангелите на небето (HH 265-275).

13. Всяко творение на Бога отразява безкрайността и вечността. Има много доказателства, че сред обектите, които са видими в небесата има такива видими и на земята. В тях няма нищо абсолютно същото или сходно с него. Нито едно лице, не е абсолютно еднакво или сходено с друго, и никога няма да бъде. По същия начин, нито една душа не е подобна с точност на друга. Следователно, съществува такова множество от лица, колкото са хората и ангелите. В един човек, състоящ се от множество части, които съставляват тялото му, и безброй чувства, образуващи духът му, няма нищо, което би било точно същото или подобно на него. Ето защо всеки води живот различен от живота на другия. Същият порядък(ред) съществува в природата и във всеки един от нейните елементи.
Такова безкрайно разнообразие във всеки и всичко се дължи на факта, че всичко идва от Божественото, което е безкрайно. Следователно, навсякъде има определен образ на безкрайното, така че всичко може да се разглежда(счита) като Божествено, като Негово творение, и в същото време, всички Негови творения, могат да отразяват Божественото.
Доста прост пример може да покаже че всичко в природата, отразява безкрайността и вечността. Всяко семе, независимо дали то е от плодно дърво, зърно, или цвете, е създадено по такъв начин, че да е в състояние да се възпроизвежда безкрайно и вечно да съществува. Защото едно семе може да произведе много повече, да речем, пет, или десет, двадесет или сто семена, и всяко от тях може да произведе дори много повече. Ако едно семе дава плодове непрекъснато, то може за сто години да се разпростре по повърхността не само на една планета, но на десетки хиляди планети. Семената също са създадени така, че да могат да съществуват вечно. Така че, очевидно, в тях пребивава идеята за безкрайността и вечността, и по подобен начин пребивава във всичко останало..
Заради Ангелските Небеса е било създадено всичко във Вселената. Защото ангелските небеса са целта, заради която е създадена човешката раса и човешката раса е целта, заради която е създдено видимото небе и видимите планети, където живее. Следователно ангелските небеса, като Божие творение, са свързани главно с безкрайността и вечността, и от това следва тяхното безкрайно възпроизвеждане, тъй като в тях пребивава самото Божествено. От това става ясно, че човешката раса никога няма да свърши(да загине), защото ако това се случи, Божието творение ще бъде ограничено до определен брой(число), и по този начин вече няма да отразява безкрайното(безкрая).


Емануел Сведенборг (по рождение Емануел Сведберг) е имал големи ясновидски способности. Сведенборг е бил Леонардо да Винчи на своята епоха. Сведенборг е бил водещият математик в Швеция, говорил девет езика... но най-голям е приноса му за опознаването на живота в духовния свят, който той описва в множество книги.
Емануел имал невероятни духовни способности от дете. На 21 години вече притежавал дарбата да предусеща бъдещи събития. По късно той се насочва към науката и прави много открития.

Емануел Сведенборг е известен с пътешествеията си в духовния свят. Той се отделял от физическото си тяло и описвал с подробности живота в духовния свят.
Шведския учен, философ и теолог се ражда на 29 януари 1688 г. в Стокхолм. В областта на механиката Сведенборг значително изпреварил своето време и предсказал много от по-късните открития; като теориите на Кант и Лаплас; молекулярната теория и др. Създавал проекти за подводни лодки и летателни апарати.
През 1743 Сведенборг се отдава на мистицизма. През 1745 публикува трактата, Почит към бог и Божията любов, а през 1749 завръшил осемтомния труд, Небесните Тайни. След това последвали други книги на теологически теми, от които с най-голяма известност се ползва, "За небето, ада и духовния свят" (1758) и "Обяснение на Апокалипсиса" (1766).
Сведенборг обяснява, че Боговдъхновеното Откровенно (Слово), се съдържа в някои, но не всичките Библейски книги. Това Слово, не е просто самия текст, а има много по-дълбок и скрит духовен смисъл.
В книгата си, "Любовта в брака", Сведенбург описва високите духовни нива на небесата, където хората продължават да живеят семейно и правят красива любов.
Обикновено мислим за любовта – особенно секусалната любов – като за нещо което правим. Дори така се изразяваме, „правим любов”. Но според Свиденбург любовта е това което сме. Любовта произхожда от самия Бог, който е любов.
Божествената любов и нейната мъдрост сияе чрез всичко което Той е създал. Начинът по който любовта и мъдростта на родителите се изразява чрез техния семеен живот, или начинът по който слънчевата топлина и светлина окъпва слънчевата система, като един вид отражение на любовта и мъдростта които са ги създали.
От преживяванията си в Духовния свят той разбира, че християнската концепция за безбрачие след смъртта е погрешна. Сведенборг описва много случаи на християни пристигащи в духовния свят с погрешни представи за живота там и колко трудно им е да променят концепциите си.
Сведенборг посещава различни нива в духовния свят и описва подробно живота там. В Небесата хората живеят в мир и хармония. Различните селища имат свои лидери - хора с по-развито сърце, които се грижат за тях и ги напътстват.



Тема Re: Е.Сведенборг глава 3 "Последният съд"нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано26.02.12 11:06



Глава 3. НЕБЕСАТА И АДА СА ОБРАЗУВАНИ ОТ ЧОВЕШКИЯ РОД
14. В християнския свят на никой не известно, че небесата и ада са образувани от човешкия род(раса). Смята се, че първо са създадени ангелите и от тях са се образували небесата, а дявола или сатаната, бил светъл ангел, но възтанал, заедно със своите пълчища и образувал ада. Ангелите изключително много се чудеха на тази вяра в християнския свят, и още повече, на това че хората не знаят съвсем нищо за небето, като се има впредвид, че това е основното на което учи църквата Понеже преобладава такова невежество, ангелите се радваха, че сега Господ е благоволил да даде на Християните нови откровения(разкрития) за небето и ада, и доколкото е възможно, да разсее мрака, задълбочаващ се от ден на ден, защото църквата е дошла към своя край. Ангелите искаха от мен да потвърдя, че съм чул от тях, че няма ангели на небесата, които са били създадени от самото начало и няма дявол в ада, който е бил създаден като светъл ангел и след това бил низвергнат, но че всички жители на небето и ада са произлезли от човешката раса. На небесата живеят, тези, които са живели в света, в състояние на небесна любов и вяра, в ада, са тези, които са живели в света в състояние на адска любов и вяра. Ангелите казаха, че всички в ада, взети заедно, се наричат дявол и сатана, тези които живеят в задната част на ада, където обитават така наречените зли гении, се наричат дявол, а тези които живеят в предната част на ада, където обитават злите духове, се наричат сатана.(1). За природата на тези два ада може да се види в последната част на книгата ми "Небе и Ад." Ангелите обясниха, че причината за тази вяра в християнския свят за жителите на небето и ада се състои в буквалното схващане на някои изречения в Словото, вместо да се обяснят и тълкуват в светлината на истинското учение на Словото. Само буквалният смисъл на Словото, ако той никога не е осветлен с истинското учение на църквата, подбужда човешкия ум, да блуждае в различни посоки. И това се явява начало на невежество, ерес и лъжи (2).
15.1. Друга причина, за това църквата да се придържа към такива възгледи, е вярата на хората, че никой не може да дойде в рая или ада, до времето на Деня на Страшния съд. Представят си, че тогава целият видим свят ще бъде разрушен и заменен с нов, че всяка душа ще бъде върната в тялото и, и съединения човек отново ще живее като човек. Тази вяра носи със себе си друга – за ангелите, които са създадени от самото начало, защото не могат да повярват, че небето и ада са образувани(съставени) от човешката раса, или вярват, че никой човек не попада тук преди края на света.
15.2. За да могат хората да видят неистинността на това, на мен ми беше позволено да общувам с ангели и да говоря с намиращите се в ада, в продължение на много години, понякога непрекъснато от сутрин до вечер, по този начин хората на земята да разберат за небето и ада. Това беше позволено, за да могат хората в църквата да не упорстват вече във фалшивата вяра за възкресението в Съдния ден, за състоянието на душите до това време, така също и за ангелите и дявола. Вярата в това което се явява фалшиво, носи със себе си тъмнина, и хвърля съмнение върху тези, които мислят за тези неща от собственото си разбиране, така ,че в крайна сметка, те ги отричат. Както си казват сами на себе си: "Как може да бъде унищожено и разпръснато огромното небе с множеството съзвездия, слънце и луна? Как може звездите да паднат от небето на земята, като те са по големи от земята ? И как могат телата, изядени от червеи, или загнили и разпръснати от всички ветрове, да се възстановят за съединение с душите си? Къде е мястото където живеят времменно душите и на какво приличат щом са лишени от чувствата(чувствеността) които са имали в телата си? "Те привеждат множество подобни аргументи, които са непостижими и не могат да бъдат вяра, и в много случаи унищожиават вярата във вечния живот на човека, небето и ада, и, следователно, във всички други вярвания на църквата.
15.3. Че тази вяра ще погине е ясно от думите на тези които говорят: "Ходил ли е някои на Небесата за да ни каже, че те съществуват? Какво е това ад? Има ли го въобще? Какво означава че човек ще се мъчи в огъня през вечността? Какво е Денят на последния(страшния) Съд? Не е ли напразно чакането му от хората през вековете?” "И много други, което води до отрицание на всичко.
За тези които мислят така (основно това са тези които се считали за образовани и учени хора в света), не се смущават от това и не тръгват по истинния път на простите по сърце и вяра, понятията за Бога, Небесата, вечния живот и всички произтичащи от тях понятия, били покрити с адска тъма. Господ отвори вътрешните ми начала на моят дух и тогава ми беше позволено да говоря със всички хора които съм познавал в телесния им живот , след тяхната смърт. В някои случаи това беше за няколко дни, в други - в продължение на месеци, с други в продължение на година, както и с много други, чиито брой надхвърля стотици хиляди. Много от тях бяха в небесата, и много от тях бяха в ада. Говорих с някои от тях два дни след смъртта им, и им казах, че ги готвят за погребение и опяване. Те отговориха, че с радост са отхвърлили това, което им е служило за тялото в света, и поиска да кажа, че не са умрели, но живеят като хора, както преди, само че са преминали от един свят в друг. Те казаха, че не чувстват никаква загуба, защото те сега също притежават тялото и телесни усещания, както и преди, имат разум и воля, както преди, дори мисли и чувства, желания, удоволствия и всички подобни на тези които имали в света.
15.4. Повечето от наскоро умрелите, виждайки, че самите те продължават да живеят като хора, се изпълвали с неочаквана радост от живота и казвали, че никога не вярвали в това, че . състоянието на всеки човек след смъртта в началото е близко до състоянието в което е бил в света, но постепенно след време се променя към небесното или към адското. Те много се изненадваха от собственото си предишно невежество и глупост относно знанията им за живота след смъртта, и най-вече на това че членовете на Църквата, които трябвало да учат и просвещават другите, били в същото състояние на невежество.(3).
15.5. Тогава те видели причината за тяхното невежество и глупост, която се състояла в това, че външното, т.е. света и телесното, така са завладели разумът им, и го изпълвали, че хората не можели да се възнесат (изкачат) в светлината на небето, за да видят, църквата и пределите на нейното учение. Когато телесното и светското се обича, така както е днес, пълнен мрак прониква в съзнанието на всеки, който иска да размишлява за небесното значение на вярата(учението, вярванията) на Неговата Църква.
16.Много учени от Християнския свят са изненадани, оказвайки се след смъртта на тялото в дрехи и къщи, както на земята. Ако им се напомни за техните мисли за живота след смъртта, за душата, за духовете на небето и ада, те се смущават и признават, че техните възгледи са били неразумни, и хората, прости във вярата си, са били далеч по-мъдри от тях. Учените, които са имали такива представи и приписвали всичко(всяко начало) на Природата, били изследвани и се установило, че вътрешните им начала(очи) били затворени, а външните отворени, така че те не гледали към Небето, а към земята(света) и следователно към ада. Колкото вътрешните начала на човека са по-отворени, толкова повече той гледа(вижда разбира) в Небесата и колкото са по затворени вътрешните му начала, а външните по-отворени, толкова повече той гледа(вижда разбира)ада. Вътрешните начала на човешкия дух са създадени за да приемат потока(притока), идващ от небето, а външните – да приемат идващото от света, този който възприема света, в същото време не възприема небесата, възприема ада. (4).
17. Многогодишният ми и всекидневен опит ми позволяват да свидетелствам, че човешкия дух след като се освободи от тялото, си остава същия. Много пъти съм виждал духове, слушах ги и разговарях с тях. Аз също обсъждах с тях, че хората на света не споделят тази вяра, учените смятат вярващите за прости. Духовете бяха дълбоко натъжени, че такова невежество преобладава на земята, особено в църквата. Но те казаха, че това убеждение се е разпространило в по-голямата си част от самите учени, чието виждане за душата, е основано на сетивно-телесното възприятие. Ето защо, у тях се създала идеята, че душата не е нищо, а просто една мисъл. Когато тя се лиши от обекта в който пребивава, или от който е извлечена, тогава тя става подобна на чистия ефир, разрушаемо тяло след смъртта. Но понеже църквата, въз основа на Словото ни учи да вярваме в безсмъртието на душата, те били принудени да дадат на душата известна жизненост, свойствена на мисълта, въпреки че все още отричали нейната способност за човешка чувственост до новото и съединение с тялото.
Тази гледна точка се основава на учението за възкресението и вярата в свързването на тялото и душата в Деня на Страшния съд. Тя неминуемо следва от това схващане на душата и вярата на църквата във вечния живот на човека. Затова всеки чиято идея за душата е въз основа на науката не може да се разбере, че душата е същността на духа в човешка форма. Добавете към това факта, че днес едва ли някой знае какво означава "духовен" и още по-малко, че сме духовни същества, такива като всички духове и ангели, надарени с човешки образ.
Ето защо, почти всички които идват от света, са много изненадани, че са живи и остават едни и същи хора, каквито са били преди(в света), и че не усещат никаква промяна в себе си. Възвръщайки се в своето собствено състояние, те продължават да се учудват, че църквата не знае нищо за това състояние на човека след смъртта, въпреки че всички които някога са живели на земята, се намират в този свят, и живеят като хора. Тъй като те се чудеха защо това не е открито на човека чрез видение, им било казано от небето, че това можело да се случи, защото няма нищо по-лесно, ако е според волята на Господа, но понеже имали лъжливи(изкривени) понятия, никой не би повярвал, дори ако самият той го видел. Било им казано също, че да се явява чрез видение, на потопени в светското и телесното хора е опасно, тъй като това ще ги принуди да повярват и след това го отрекат и с това да осквернят самата истина. Осквернят означава, първо да повярват а после да отрекат, тези които оскверняват, са потопени в най-дълбоките и най-лошите от адовете(адовите светове). Тук се крие опасността, разбираща се от думите на Господа:
"Тези люде ослепиха очите си и вкамениха сърцата си, та с очи да не видят и със сърце да не разумеят и да се не обърнат, за да ги изцеря".(Иоан. 12:40)

Че тези които пребивават в любов към светското и телесното, няма да повярват , се разбира от тези слова:
Авраам му рече: имат Моисея и пророците: нека ги слушат.
А той рече: не, отче Аврааме, но ако някой от мъртвите отиде при тях, ще се покаят.Тогава Авраам му рече: ако Моисея и пророците не слушат, то и да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедят. (Лк. 16:29-31).

18. Още едно доказателство за произхода на небето от човешкия род е подобието(приликата) между ангелския и човешкия дух. И двата имат способността да разбират, постигат и желаят. И двата са предназначени да приемат небесата. Човешкият дух е толкова мъдър, колкото е и ангелския, но мъдростта му в света е ограничена, тъй като той живее в земно тяло, и в него човешкият дух мисли природно. Затова духовните мисли, които са му присъщи, така както и на ангела, се спускат в природни мисли, съответстващи на духовните, и по този начин те се възприемат. Но съвсем друго е, когато човешкият дух е свободен от тялото, тогава той мисли не като природен, а духовен,и тогава неговите мисли стават непостижими за природния човек, тоест подобни на ангелските От това следва, че вътрешния човек, наречен дух, в същността си е ангел (5). , Че ангелът е с перфектна човешка форма, може да се види в "Небе и Ад" (ЧЧ 73-77). Но ако вътрешния човек не е отворен към върха, а само в отдолу, и въпреки че той е освободен от тялото си все още се появява в човешка форма, но образа му е чудовищен, дяволски, защото той не е способен да погледнете към небето, а само в ада.
19. , Че небето и ада са извлечени от човешкия род, Църквата също е могла да разбере от Словото. Това можело да стане част от нейното учение, ако тя била позволила светлината от небето да проникне в нея. И ако тя била обърнала внимание на думите на Господ: днес ще бъдеш с Мене в рая (Лука 23, 43). Също така казаното от Господ за богатия човек и Лазар, богатия отшъл в ада, където говорил с Авраам, а Лазар се възнесъл на небето (Лука 16:19-31). Също така казаното от Господ на садукеите за възкресението, че Бог не е Бог на мъртвите, но на живите (Мат. 22:32). Това следва от общата вяра на тези, които водят живот на добро, по-специално, на убежденията им за смъртта, когато те свлекат мирското и телесното, че те ще отидат на небесата, когато телесният им живот угасне. Такава вяра преобладава сред всички, освен ако учението на църквата не ги води до разбирането на въскресението, как ще се случи във времето на Последния Съд. Изследвайте, така ли е на практика и ще получите потвърждение за това.
20.Всеки, който познава Божествения порядък, може да разбере, че човек е създаден, за да стане ангел, защото в този порядък той достига своята последена степен (точка 9 по-горе), в която небесната и ангелската мъдрост, може да се възстанови и да се умножи. Божествения порядък никога няма да спре на половината път, и не представлява нищо без последната степен, защото ако не достигне последна степен не образува пълнота и съвършенство. Пребивавайки(живеейки) в последната степен, той приема образ и използва намиращите се в тази степен средства, чрез възпроизвеждането. Ето защо, последната степен се явява небесен разсадник..
Това се разбира под описанието на човека и неговото сътворение в първата глава на Битие:
След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие; и да господарува над морските риби, и над небесните птици, (и над зверовете) и над добитъка, и над цялата земя, и над всички гадини, които пълзят по земята.. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята. (Быт. 1:26-28).

Сътворяване на човека по Божи образ и Божие подобие, означава да събере в него целия Божествен порядък от първия до последния, и по този начин да направи неговия ангел начало на вътрешния му дух.
21.Господ възкресява не само духа но и тялото, защото когато беше в света, Господ прославил, тоест направил Божествена Своята Човешкост, така както душата която, Той имал от Отца, била самата тя Божествена, и неговото тяло, станало подобно на душата, тоест на Отца, тоест станало също Божествено. Ето защо Господ както никой друг, възкръсна и духом и телом. Той така се яви на учениците, които като Го видяха, помислиха че виждат дух, и им каза:

„Когато те приказваха за това, Сам Иисус застана сред тях и им каза: мир вам! Те, смутени и изплашени, помислиха, че виждат дух; но Той им рече: защо се смущавате, и защо такива мисли влизат в сърцата ви? Вижте ръцете Ми и нозете Ми: Аз съм Същият; попипайте Ме и вижте; понеже духът няма плът и кости, както виждате Мене, че имам.” (Лука 24:36-39).

С тези думи той показал, че той е бил човек, не само по дух, но и в плът.

22. На много места в моята книга "Небе и ад", е показано, че небесата и ада произлизат от човечеството, като например в следните: Племена и народи, които не принадлежат на Църквата в Небесата (HH 318-328), за децата на небето (HH 329-345), за мъдрите и простите на небесата (HH 346-356), за богатите и бедните на Небесата (HH 357-365). Всеки човек по вътрешното си начало е дух (ЧЧ 432-444). Човек след смъртта има перфектна човешка форма(образ) (HH 453-460). Човек след смъртта, си запазва чувствата, паметта, мислите, любовта(нещата които обича, харесва), които е имал на света, не оставя след себе си нищо, само своето земно тяло (HH 461-469). Първото състояние на човек след смъртта (HH 491-498), второто му състояние (HH 499-511), третото му състояние (HH 512-517). После за ада (HH 536-588). Всички тези места доказват, че небесата не се състоят от ангели създадени от самото начало на сътворението, и адът не се състои от дявол и неговите пълчища, но само от такива, които са родени като човешки същества.

АВТОРСКИ БЕЛЕЖКИ
(1) Ада като цяло, или неговите обитатели като цяло, се наричат Дявол и Сатана (AC 694). Тези, които са бесове(дяволи) в света, са дяволи и след смъртта (AC 968).
(2) Учението на Църквата трябва да бъде от Словото (AC 3464, 5402, 6832, 10763, 10765). Словото не може да бъде разбрано без учение (AC 9025, 9409, 9424, 9430, 10324, 10431, 10582). Истинското учение е светлина за четящите Словото (AC 10400). Истинското учение трябва да дойде от тези, които са просветени от Господ (AC 2510, 2516, 2519, 9424, 10 105). Тези, които без да следват ученията следват буквалния смисъл на Словото, не могат да постигнат никави Божествени истини. (AC 9409, 9410, 10 582). Те попадат в много заблуждения (АС 10431 ). Съществува разграничение между тези, които преподават и учат, основаващи се на учението на църквата, идващо от Словото, и тези, които разчитат само на буквалното значение на Словото (AC 9025).

(3) Не са много хората в християнския свят днес които вярват, че човек възкръсва веднага след смъртта (AС, Въведение в глава 16 на Битие, 4622 и 10758). Те са по-склонни да възприемат, че това ще се случи по време на Страшния съд, когато видимия свят ще престане да съществува (АС 10 595 ). Причината за тази вяра (AC 10 595, 10 758). В действителност, хората възкръсват веднага след смъртта, а след това те са човешки същества във всяка част (AC 4527, 5006, 5078, 8939, 8991, 10594, 10758). В душата, която живее след смъртта е духът на човека, представлява същността на човека и в другият живот, и и е предоставена съвършенна човешка форма (AC 322, 3633, 4622, 4735, 5883, 6054, 6605, 6626, 7021, 10 594). Експериментите потвърждават това (AC 4527, 5006, 8939) и пасажи от Словото (AC 10 597). Обяснение на значението на "мъртви" може да се види в Свещения град (Мат. 27:53, AC 9229). Опитът, показващ как един човек се завръща обратно към живота от мъртвите (168-189 AC), състоянието му след завръщането си към живот (AC 317-19, 2119, 5070, 10 596). Лъжовни схващания за душата и възкресението (АС 4445, 4527,4622,4658).

(4) В човека духовния свят е свързан с природния свят (AC 6057). Човекът от вътре е създаден да бъде образ на небето, а отвън - следва да бъде образ на света (AC 3628, 4523-4, 6057, 6314, 9706, 10156, 10472).
(5) Живота на човек има толкова много нива, колкото са небесата, и те се отварят след смъртта му в съответствие с живота му (AC 3747, 9594). Небесата пребивават в човека (AC 3884). Хората, които живеят живот на любов и милосърдие, пълни с ангелска мъдрост, тя е скрита за момента, но те са в нея след смъртта (2494). Хората в Словото се наричат ангели, ако те приемат добро от любов и вяра в Господ (AC 10528).
(6) Хората възкръсват само като духове (AС10593-4).Само Един Господ, възкръснал също и телесно (AC 1729, 2083, 5078, 10 825).



Тема Re: Е.Сведенборг глава 4 "Последният съд"нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано06.03.12 20:34



Глава 4. .ВСИЧКИ ХОРА КОИТО НЯКОГА СА РОДЕНИ И СА УМРЕЛИ СА ИЛИ НА НЕБЕТО ИЛИ В АДА.

23.Това следва, първо, от положенията и обясненията в предишната глава, а именно, че небето и ада произхождат от човешката раса. На второ място, фактът, че всеки след живота си на земята живее вечно. На трето място, следователно, всички хора, родени някога от сътворението на света и мъртвите се намират или в небесата или в ада. На четвърто място, тъй като всички, които ще се родят в бъдеще също ще дойдат в духовния свят, следователно, той е толкова голям, че не може да се сравнява с природния свят, в който хората живеят на земята. За по-ясно разбиране на всички тези обяснения и доказателства за тяхната истина, бих искал да ги обясня и да ги опиша по техния порядък(ред).
24.1. От казаното в предишната глава, където бе показано, че небето и ада, произхождат от човешката раса, че всички хора, които някога са родени от началото на сътворението, и мъртвите са на небесата или в ада. Това е очевидно, без допълнително обяснение. Все още съществува убеждението, че хората не идват на небесата или в ада до деня на Страшния съд, когато душите ще бъдат върнати в телата им, тъй както се вярва, така че да се наслаждават на това, което е характерно само за тялото. Простите(обикновените) хора се водят към тази вяра, от онези, които са станали мъдри, и са изследвали вътрешния свят на човека. Те не знаят за духовния свят, а само за природния , и затова нямат въобще никаква представа за духовния човек. Следователно, те не осъзнават, че духовният човек, съществува вътре във всеки природен човек, надарен с човешки образ, както и природния човек. На тях не им идва и мисълта, че природният човек приема своя човешки облик от духовния човек. Всички те могат да видят, че духовният човек въздейства чрез волята на всяка част на природния човек, който сам по себе си не може да направи нищо.
24,2. Мисли и желае духовния човек, тъй като природния човек не може да прави това сам. Но мисълта и желанието се отнасят в крайна сметка към природния човек, защото той действа по волята на духовния човек, и говори от ума(мислите) на духовения човек, и това е така защото действието не е нeщо различно от волята(желанието), и речта не е нещо различно от мисълтта. Така че, ако отнемем желанието и мисленето, речта и действията, ще се прекратят незабавно. От това е ясно, че духовният човек наистина е човек, който присъства във всяка част на природния човек. Поради това, външният им образ трябва да бъде подобен, тъй като всяка част или частица от природния човек, в която не действа духовния човек е безжизнена. Обаче духовния човек не може да стане видим за природния човек, така както природния не може да види духовния, въпреки че, духовният може да види природния. Това е в съответствие със законите на порядъка, обратното би било в противоречие с тях, така както духовния човек може да повлияе на природния човек (на зрението(виждането), защото зрението е също влияние), но не и обратното. Духовен човек е това, което се нарича човешки дух, който се появява в духовния свят в перфектна човешка форма и живот след смъртта.
24,3. Тъй като учените хора, както е посочено по-горе, нищо не знаят за духовния свят и по този начин нищо не знаят за духа на човека, така че те са проникнати от идеята, че човек не може да живее като човек , докато душата му не се върне в тялото си и не открие своите чувства. Оттук възникнали такива призрачни понятия за възкресението на човека, а именно, че въпреки че тялото е изядено от червеи и риби, или напълно превърнато в пепел по Божественото Всемогъщество, те отново ще бъдат събрани заедно и телата ще се съберат отново с душите, и че това ще се извърши в края на века, когато видимата Вселена ще дойде към края си, и много подобни възгледи, които са отвъд нашето разбиране, и, на пръв поглед изглеждат невъзможни и в противоречие на Божествения порядък. Такива възгледи отслабват вярата на много хора. Въпреки това, тези, които размишляват, мъдро, могат да повярват, само в това, което са разбрали в известна степен, те не могат да вярват в невъзможното, тоест в това, което те вярват, че е невъзможно. Затова тези, които не вярват в живота след смъртта, използват този аргумент в подкрепа на неговото отхвърляне. Въпреки това, както е видно от многото глави на книгата "Небе и Ад," човек се издига веднага след смъртта, а след това се намира в съвършена човешка форма. Това се казва, за допълнително потвърждение, че небето и ада, произхождат от човешката раса, от което следва, че всички хора родени от началото на сътворението и мъртвите са на небето(в рая) или в ада
25.1. След живота на земята, всеки човек живее вечно. Това е видно от факта, че тогава човек не е природен , а духовен, а духовният веднъж отделен от природния, остава в това състояние вечно, защото състоянието на човека не може да се измени след смъртта. В допълнение на това, духовната част на всеки човек е свързана с Божественото, доколкото той може да размишлява и обича Божественото, и се намират под въздействието на всеки приток, идващ от Божественото, така както Църквата учи. Така, духовната част може да бъде свързана с Божествената чрез желанието и размишлението – две способности на духовния човек, образуващи неговия живот. Съединен с Божественото, човек никога не умира, тъй като Божественото присъства в него и го свързва към себе си.
25,2. Човекът е създаден за да бъде образ на небето, по отношение на неговия дух. Образът небесен излиза от Самия Бог, както е показано в "Небе и Ад" Божествеността на Господ образува небето, (НА 7-12, 78-86), човека е създаден, за да бъде образ на небето в умален вид (НА 57), всички небеса заедно, изобразяват един единствен човек (НА 59-66). Следователно, образа на ангела е идеален човешки образ. (НА 73-77). Ангелът е човек, относно своето духовно начало.
25,3. Аз често разговарях с ангелите за това. Те бяха много изненадани, че много хора, почитани и мъдри в Християнския свят, и тези, които другите считат за такива, изцяло отхвърлят всяка идея за собствената си безсмъртност, а вярват, че душата на човека се разсейва след смъртта подобно на душата на животно. Те не могат да разберат разликата между човешкия живот и живота на животните. В човека има мисли, които могат да го въздигнат и той може да мисли за Бога, небесата, любовта, вярата,, за духовното и нравственото добро, за истината и тем подобни, възнасят човека към Божественото и той се съединява с Него посредством всичко това. Животните, обаче, не могат да се издигнат над естественото си природно ниво за да възприемат подобни мисли. Ето защо, тяхната духовна част не може да бъде отделена от природната (1) и да живеят като хора. От тук следва, че животът на животното престава(свършва), заедно с природния му живот..
25.4. Ангелите казаха, че причината за неверието на така наречените разумни хора в Християнския свят в безсмъртието на душата се състои в това че те в своето сърце отричат Божественото и признават природното вместо Него. Тези, които мислят от тази позиция не могат да мислят за вечността чрез съединение с Божественото, и, следователно, за състоянието на човека, което е съвършенно различно от състоянието на животното. Тъй като премахват понятието за Божественото от своите мислите , те отричат и вечността.
25.5. Ангелите продължиха,че у всеки човек има висша или най висока вътрешна степен на живот, нещо по-високо, или съкровенно, в която степен първоначално и непосредствено се излива Божественото от Господа, и чрез което Той управлява всички вътрешни начала на духовния и природния човек, разположени в него в определен порядък(ред). Те го наричат най-високата или най-съкровенната част -входа на Господа в човека и самото Негово жилище в човека. Това е най-високата и най-вътрешната част, която ни прави човеци, и човек се отличава от животните без разум, в които тя отсъства. Така че хората, за разлика от животните, могат да имат свое собствено вътрешено, съответстващо на техните мисли и качества да го възнесат до Господа, до Самия Него Следователно, те могат да вярват в Него, да изпитват любов към Него, да придобиват интелигентност и мъдрост, и да говорят разумно.

25.6. Когато попитах дали отричащите Божественото и Божествените истини живеят във вечността, съединяват ли живота си със Самият Божествен, те отговориха, че на тях им е присъщо да мислят и желаят, и по този начин, да вярват, и обичат, това което изхожда от Божественото, така както тези които Го признават. А тази способност да мислят и да желаят им позволява на да живеят вечно. Те добавиха, че тази способност идва от висшето, или съкровенното, присъщи на всеки, както е споменато по-горе. Показвал съм на много места, че дори и тези, които са в ада имат тази способност, която им позволява да разсъждават и да действат срещу Божествените истини. Ето защо, всеки човек, без значение какъв е живее във вечността.
25,7. След смъртта всеки човек живее вечно, нито един ангел или дух не може да мисли за смъртта, в действителност, те съвършенно не знаят какво е това смърт. Ето защо, когато в Словото се споменава за смърт, ангелите я разбират като проклятие, и това е смърт в духовен смисъл, или като продължение на живота и възкресение (2). Тези изявления потвърждават, че всички човешки същества, които някога са родени от началото на сътворението, и мъртвите, са живи, някои на небесата(в рая), някои в ада.
26.Така аз знаех, че всички хора някога, родени от началото на сътворението, и мъртвите са в небето или в ада, на мен ми беше позволено да говоря, с живелите преди потопа, с живелите след потопа, с някои Йудеи, известени в Стария завет, с живелите по времето на Господа, с много от живелите в последващите векове до днес, и, накрая, с мъртвите, които познавах през техния живот в тяло. Аз също говорих и с деца и много не-християни (неверници). Този опит напълно ме убеди, че няма нито един който да е роден, от най-ранните времена на сътворението на земята,който не е в рая или в ада.

27.1. Защото всеки, който ще се роди в бъдеще, ще дойде в духовния свят, този свят е толкова обширен, че природния свят, обитаван от хората на Земята не може да се сравни с него. Това е видно от безброй много хора, пребиваващи в духовния свят от началото на сътворението, и събрани там. Това също така следва от непрекъснатото увеличаване на човечеството в бъдеще(в духовния свят), което ще се добави към него, и това ще се случва безкрайно , както е показано в предишните глави (6-13), тъй като възстановяването на човешката раса на земята никога няма да се прекрати.
27,2. Виждал съм няколко пъти, когато очите ми бяха отворени, безброй хора, които вече са там. Там беше толкова огромно, че трудно може да бъде изчислено, на едно място и в една област, се намират десетки хиляди. Всички те са събрани тук в общества, които са многобройни, и всяко общество на своето място образува троично небе с троичен ад под тях. По този начин, някои от тях се намират на високо, някои в средата, някои отдолу, някои в по-ниските области или в адовете под тях. Тези, които са на по-високите нива, живеят като хора в градове с население над стотици хиляди. От това е видно, че природния свят на земята, населен с хора, не може да се сравни с този свят по броя на живущите там хора. Затова, идването от природния свят в духовния им напомня тяхното идване от селото в града.
27,3. Нищо в природния свят не може да се сравни с духовния по своето качество. Още едно доказателство за това е, че в духовния свят са видими не само всички обекти(предмети), които съществуват в природния, но и безкрайно повече, невидими в този свят и недостъпни до зрението. Тъй като духовните предмети отразяват съответствието на всеки свой образ, подобно на това както природните обекти са с безкрайни различия по между си. Духовното превъзхожда природното естествено, така че не много от тях могат да се възприемат от природните чувства, защото те не възприемат една хилядна част от това, което могат да възприемат духовните чувства. Всяка дейност, на духовната мисъл, се изразява в изображения, които са видими за хората там. За това великолепието и изумителните гледки на духовния свят са неописуеми. Също така човешкият род се увеличава по численост на небесата. Защото всичко там се появява в образи, съответстващи на състоянието на всеки човек в светлината на Неговата любов и вяра, и следователно, разбиране и мъдрост. Така, с увеличаващия се брой непрекъснато се увеличава и тяхното разнообразие. Затова тези, които са възнесени на небесата, заявиха, че те са видели и чули, това което никое око не е виждало и никое ухо не е чувало.
27.4. Тези доказателства са достатъчни, за да утвърдят, че духовния свят е такъв, че природния не може да се сравни с него. Какво е подобието му, е показано в "Небе и Ад", в главите за двете царства на небето (HH 20-28) на обществата в небесата (NN41-50), за изображенията и виждащото се на небесата (HH 170-176), за мъдростта на ангелите небесни (HH 265-275), обаче, това което е описано там, представлява само малка част.

АВТОРСКИ БЕЛЕЖКИ


1) Духовния свят оказва влияние и върху живота на животните, но като цяло, а не директно, тъй както е в случая на човека (AC 1633, 3646). Разликата между човека и животното е, че човек може да бъде издигнат(възнесен) над собственото си ниво към Господа, толкова колкото мисли и обича Божественото, и по този начин се съединява с Господ, който дава вечен живот. Животните се отличават с невъзможност да бъдат възнесени по този начин (AC 4525, 6323, 9231).
(2) „Смъртта”, в Словото, се разбира на небесата като проклятие на грешника, това в същността си е духовна смърт, а така и ад (AC 5407, 6119, 9008). Обладаващите различни видове доброта и истина, се наричат живи, и тези, които обладават различни видове зло и лъжа се назовават мъртви (АС 81, 290, 7494). Когато умират добри хора, под смърт на небесата разбират възкресение и продължение на живота, тъй като след това човек се издига, продължава да живее и идва във вечния живот (AC 3498, 3505, 4618, 4621, 6036, 6222).



Тема Re: Е.Сведенборг глава 5 "Последният съд"нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано07.03.12 02:01



Глава 5. ПОСЛЕДНИЯ СЪД ТРЯБВА ДА БЪДЕ ТАМ КЪДЕТО СА СЪБРАНИ ВСИЧКИ И ЗА ТОВА В ДУХОВНИЯ СВЯТ, А НЕ НА ЗЕМЯТА.

28.1. За Деня на Страшния съд обикновено се вярва, че Господ ще бъде заедно с ангелите в славата СИ в небесните облаци, и след това ще възкреси от гробовете всички, които са живели някога от началото на творението, че ще облече душите им в тела и ще призове всички тях заедно, ще ГИ съди, онези, които са живели в добро, за вечен живот или за небето, а живялите в грях, за вечна смърт или за ада.
28.2. Църквата извлекла тази вяра от буквалния смисъл на Словото, и за нея било невъзможно да го промени, докато за нея оставало неизвестно, че всичко, посочено в Словото, има духовен смисъл и този смисъл има много значения, а буквалният смисъл му служи за основание или фoндамент. Без това буквалното значение на Словото не би могло то да бъде божествено, и да служи както на небето така и на света като средство за наставление, как да живем и в какво да вярваме, а както и като средство за съединение. Следователно, този, който знае духовните съответствия на природните предмети в Словото, може да знае, че идването на Господа върху облаците небесни, не означава, Неговото появяване там, но Неговото явление в Словото. Господ е Словото, защото Той е божествената истина. "Облаците на небето", на които Той идва, означават природния смисъл на Словото, а "Славата" - неговото духовно значение. "Ангели" означават небесата откъдето Той се появява, а също означава Господ по отношение на Божествените истини (1). Оттук е очевидно значението на тези думи, а именно, че когато църквата дойде към края си, Господ ще разкрие духовното значение на Словото, и по този начин ще открие самата Божествена истина. Това би означавало, че времето на Деня на Страшния съд е близо.
28.3. Че всичко, което е казано в Словото и че във всеки израз се съдържа духовен смисъл, и в какво се състои този смисъл е видно в "Небесни тайни," където всички случаи от, "Битие" и "Изход" са обяснени в съответствие с духовният им смисъл. Някои избрани откъси, отнасящи се до Словото и неговото духовно значение, може да намерите в моята малка книга "На бял кон", описана в "Откровение."
29. , Че Последният Съд трябва да бъде в духовния свят, а не в природния или на земята, е очевидно от предишните две глави, както и ще стане ясно от последващите. В Предходните глави, беше показано, че небето и ада, се формират от човешката раса, и че всички хора, родени от сътворението на света и мъртвите се намират в рая или в ада, така че всички са събрани там. В следващите глави, остава да се покаже, че последният съд вече е извършен.
30. Освен това, никой не се подлага на съда, оставайки природен човек и докато живее в природния свят, тъй както тогава човек е в своето природно тяло. Съдът се извършва над духовната част на човека, а не над природната, защото природната не може да отговаря за всяко нарушение или престъпление, защото тя няма живот в себе си, но е просто оръдие или инструмент, посредством който действа духовната част (виж § 24 по-горе). Това е другата причина, заради която съдът се извършва, след като те напуснат природното си тяло, и облекат духовното. В духовното си тяло човек се появява такъв, какъвто, е по любов и вяра, защото всички в духовния свят са по подобие на своята любов не само по лице и тяло, но също така в речта и действията (" Небе и Ад", раздел 481). Следователно, всичките им качествата са известни на всички, и по волята на Господа, те биват разделени. От изложеното по-горе е ясно, че съдът ще се извърши в духовния свят, а не в природния или на земята.
31. В човека действа не неговата природна част а духовната, като естествено в себе си природната част е безжизнена. Животът се проявява в нея, изхожда от духовния човек. И "ще бъде съден за делата си" означава, че съдът, е предмет на духовната част на човека. За това е разказано в "Небе и Ад" в главата, озаглавена "Един човек след смъртта е това, какъвто е бил живота му на земята" (HА 470-484).
32.1. Бих искал да добавя към тази глава, небесната тайна, която е упомената в "Небе и Ад", но досега не е била описана. Всеки човек при идването си в духовния свят след смъртта веднага се присъединява към общество (HА 427, 497). Но докато се намира в първото си състояние, той не знае за това, защото още се намира в своето външно начало и все още не осъзнава своето вътрешно начало. Докато се намира в това състояние, той се скита навсякъде където го водят желанията на неговата душа Но в края на краищата се установява там където е неговата любов, тоест в това общество което има сходна с неговата любов(влечения, желания, начин на живот, мисли,чувства,подобие)
32,2. Докато духът е в това състояние, той може да бъде видян на много места, появява се на някои от тях в своя телесен образ, но образът му не е нищо повече от външен вид. Ето защо доколкото Господ е неговата управляваща любов, духът веднага изчезва от погледа на останалите, и се озовава в обществото, към което ще се присъедини. Такава е отличителната черта на духовния свят, и тя изненадва тези които не знаят причините за това. Причината се състои се в това че веднага след като духовете са събрани заедно и отделени от останалите, те също са обект на съда, и всеки веднага намира своето място, добрите - на небето и в такава общност, грешниците - в ада и в общество подобно на тях самите.
32,3. Ето още едно доказателство, че този съд може да се проведе само в духовния свят, защото всеки човек там е подобие на своя образ в живота(в природния свят), а също и защото той се свързва с онези, които водят подобен живот, така че той е сред подобни. В природния свят, ситуацията е различна, доброто и злото могат да останат тук заедно, без да знаят едни за други, и по този начин те не са отделени един от друг по своята любов, която управлява живота им. В действителност, никой не може да бъде на небето или в ада в природното си тяло. Следователно, за да достигне определено място, той трябва да изгуби природното си тяло, и след това да бъде изправен пред съда в духовното си тяло. Затова, както споменах по-рано, съдът се произнася над духовния човек, а не над природния.


АВТОРСКИ БЕЛЕЖКИ


(1) Господ е Словото, защото Той е Божествената Истина в небето (AC 2533, 2813, 2859, 2894, 3393, 3712). Господ е Словото, защото Словото е от Него и на Него (AС 2859). Това не е нищо друго, но Господ, особено във вътрешния му смисъл, казва в прослава на своята Човешкост, че сам Господ присъства в него (AC 1873, 9357). "Пришествието на Господа”означава Неговото присъствие в Словото и Неговото откровение (AC 39 000, 4 060). "Облаци" в Словото означават буквите на Словото или неговото буквално значение. (AC 4060, 4391, 5922, 6343, 6752, 8106, 8781, 9430, 10551, 10574). "Слава" в Словото означава Божествената Истина, която е на небесата, както и в духовен смисъл (4809, 5922, 8267, 8427, 9429, 10 574). "Ангели" в Словото означава Божествена истина, излъчвана от Бога, защото ангелите са неини приемници, и я произнасят не от себе си, но от Господа (AC 1925, 2821, 3039, 4085, 4295, 4402, 6280, 8192, 8301) . "Тръби и рога", с които тръбят ангелите означава Божествената Истина в небето и отварянето на небето (АС 8815, 8823, 8915).



Тема Re: Е.Сведенборг глава 6 "Последният съд"нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано09.03.12 01:16



Глава 6. ПОСЛЕДНИЯТ СЪД ЩЕ СЕ ИЗВЪРШИ КОГАТО ЦЪРКВАТА ОТИДЕ КЪМ СВОЯ КРАЙ, А КРАЯ НА ЦЪРКВАТА ЩЕ НАСТЪПИ КОГАТО НЯМА ВЯРА ЗАЩОТО НЯМА МИЛОСЪРДИЕ.

33. Съществуват много причини последния съд да се извърши когато църквата отиде към своя край. Основната сред тях се състои в това, че тогава равновесието между небето и ада започва да се разрушава, заедно с него се изгубва възможността на човека да упражнява свободната си воля. Когато свободната воля на човека изчезне, той вече не може да бъде спасен. След като загуби свободата си той ще се прехвърли в ада, и не може да бъде възнесен по своята свободна воля на небето. Никой не може да бъде преобразен без свобода, а свободата на човека е изцяло зависима от равновесието между небето и ада. Това е очевидно от двете глави от книгата "Небе и ад", които се отнасят до баланса между Небето и Ада (HА 589-596) и свободата на човека. (НА 597-603). Там е показано също така, че никой не може да бъде трансформиран, ако не е бил в свободната си воля..
34. Че равновесието между небето и ада започва да се разрушава, когато църквата отиде към своя край, може да бъде доказано от факта, че небето и ада са образувани от човешкия род (както е показано по-горе в глави 14-22). От тогава, хората рядко попадат на небето, а много от тях отиват в ада и така злото от една страна се увеличава в сравнение с доброто от другата страна. От увеличението на ада произлиза съответното увеличение на злото, всичкото зло в човека произлиза от ада, а всичкото добро – от небето. В края на църквата злото нараства до превъзходство над доброто, тогава Господ съди всички, злите отделя от добрите и всички се завръщат към порядъка, образува се ново небе, също така нова църква на земята, така се възтановява равновесието. Това е, което се нарича Последен Съд, което ще бъдеказано по нататък.





Тема Re: Е.Сведенборг глава 11нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано09.03.12 17:17



73,1. Бъдещатото състояние на света ще бъде точно такова, каквото e било до сега, тъй като огромните промени, които са се случили в духовния свят, не водят до промени във външните проявления в природния свят. Точно както преди, ще има политика, мирни споразумения, съюзи и войни, и всичко останало, отнасящо се до обществото, като цяло и в частност. Когато Господ е казал:

Ще чувате боеве и вести за войни. Внимавайте, не се смущавайте, понеже всичко това трябва да стане; ала туй не е още краят.
Защото ще въстане народ против народ, и царство против царство; и на места ще има глад, мор и трусове; (Матей 24:6, 7),

Той не е имал в предвид че тези събития ще се случат в природния свят, но съответстващите им в духовния свят. Тъй като Словото на пророчеството му не се отнася за царствата на земята, нито за хората на нея, не се отнасят за войни нито за глад и мор, нито за земетресения на земята, но за събитя в духовния свят, които им съответстват. За какво става въпрос в съшност е обяснено в "Небесни Тайни ",вижте връзките, предоставени в края на главата (1).



Редактирано от sveden на 09.03.12 17:21.



Тема Re: Е.Сведенборг глава 7 "Последният съд" [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано10.03.12 12:24



Глава 7. ВСИЧКИ ПРОРОЧЕСТВА В КНИГА „ОТКРОВЕНИЕ” ДНЕС ВЕЧЕ СА ИЗПЪЛНЕНИ.

40. Никой не може да знае какво се има предвид и е заключено в книга "Откровение", без знанието на вътрешния или духовен смисъл на Словото, защото всичко в нея е написано в стила, подобен на пророческите книги на Стария завет, в които всеки израз има духовно значение, невидимо в буквалния смисъл на написаното.. Освен това съдържанието на "Откровение" може да бъде обяснено в неговия духовен смисъл само на онези, които знаят какво ще се случи в края на дните с църквата , и това може да бъде известно само на небесата. Това е и смисъла на "Откровение", тъй като духовното значение на Словото винаги е обърнато към духовния свят, тоест към състоянието на църквата както на небето така и на земята. Ето защо Словото е духовно и Божествено. Състоянието на църквата тук е описано в съответния ред. Оттук следва, че съдържанието на "Откровение", не може да се обясни на никого, освен на този, който е получил откровение за последователното състояние на църквата на небесата. Църквата съществува на небесата, така както и на земята, което ще бъде казано в следващите глави.

41,1. Докато човек живее в света, той не може да види каква е Господнята Църква на земята, още по-малко, как в крайна сметка тя се обръща от доброто към злото. Това е така, защото хората, живеещи в света живеят във външните начала, и могат да виждат само това, което е очевидно за природния човек. Но каква е Църквата, относно духовните неща,тоест по отношение на нейното вътрешно начало, не може да се види на земята. Но на небесата това е очевидно, като при ярка дневна светлина, както ангелите мислят духовно, т.е., те виждат само това, което е духовно. Освен това там, са събрани всички хора, които са били родени в света от началото на сътворението, както е показано по-горе, и всички те са разделени в различни общества по качествата на доброто и вярата, които те притежават.(виж "Небе и ад", 41 -50). По този начин състоянието на църквата и нейното развитие се вижда ясно от ангелите на небесата.



Редактирано от sveden на 10.03.12 12:36.



Тема Емануил Сведенборг Глава 10нови [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано17.03.12 08:33



Глава 10. ЗА ПРЕДИШНОТО НЕБЕ И НЕГОВОТО УНИЩОЖЕНИЕ

65,1. В книгата "Откровение" четем:
И видях голям бял престол и Седналия на него, от Чието лице побягна земята и небето, и за тях се място не намери. (Откровение 20:11).
И още:
И видях ново небе и нова земя, защото предишното небе и предишната земя бяха преминали, и морето вече го нямаше. (Откровение 21:1).

Аз показах в първта глава на тази книга и след това в следващите, че новото небе и новата земя, а както и края на старото небе и старата земя, се отнасят не към видимото небе и земя, на която ние живеем, а към небесата на ангелите и тяхната църква.. Защото Словото в същността си е духовно, и следователно за това разглежда духовните неща, тоест небесните и на църквата, които са изразени в буквалния си смисъл в природните неща, защото природното е основа за духовното, и без такава основа Словото не би могло да бъде дело Божие, защото би било непълно. Природното, което се явява последно в Божествения порядък, завършва и предава вътрешното, което е духовно и небесено, съществуващо на неговата основа, подобно на къща върху фундамент.
65,2. Тъй като хората размишляват върху смисъла на Словото от природното, а не от духовното, то те възприемат, "небето и земята" в тези и други пасажи като небето и земята в природния свят. Ето защо тях ги очаква край и смърт, а след това създаване на нови такива. За да се предотврати това безкрайно очакване в продължение на векове, бе разкрит духовния смисъл. Думите чрез които станали ясни много пасажи в Словото, които не могат да проникват в нашето разбиране, докато ние мислим за техния природен образ, тук също така включва "небето и земята ", които преминали.





Тема Re: Емануил Сведенборг Глава 8 [re: sveden]  
Автор sveden (непознат )
Публикувано22.03.12 21:02



Глава 8 ПОСЛЕДНИЯТ СЪД Е ИЗВЪРШЕН
45. По рано в главата, посветена на тази тема (28-32), беше показано, че Страшния съд няма да се извърши на земята, а в духовния свят, където живеят всички от създаването на света. Тъй като това е така, на никой не му е дадено да знае кога ще бъде Последния съд (Страшния съд). Защото всеки с нетърпение чака изпълнението му на земята да е съпроводено от изменения на всичко във видимите небеса и на земята, а така и в човешкия род. Така, хората на църквата, които живеят в тази вяра в неведение, и тези които мислят за Деня на Страшния съд, и постоянно го чакат, не са загубили вяра в края на краищата, в казаното за него в буквалния смисъл на Словото; и за да се избегне отказа на мнозинството от хората от Вярата в Словото, на мен ми беше позволено да видя със собствените си очи, че Последния Съд вече се е състоял(е извършен). Аз съм виждал грешници низвергнати в ада, и праведни възходящи на небесата, и по този начин всичко било приведено към порядъка и било установено духовно равновесие между доброто и злото, или между Небесата и Ада. На мен ми беше позволено да видя, как се извършва Последния Съд, от началото до края, а така и как бил разрушен Вавилон, и как тези които се имат в предвид под Дракон, излезли от бездната; и затова как се създали новите небеса,и как била установена Новата Църква на небесата, названа Новият Йерусалим. На мен ми беше позволено да видя всичко това със собствените си очи, за да мога да го засвидетелствам. Този Последен Съд започна в началото на миналата 1757 и бил напълно завършен към края .
46.1. Следва да се знае, че Последният Съд се извършва над тези, които живели през времената между това на Господа и нашите дни, а не над тези, които живели до това време, поради факта, че на тази планета, Последният Съд е настъпвал преди този съд два пъти. Единият е описан в Словото като потопа, и другият е извършен от Господ, когато Той бе в света. Това се разбира от думите на Господа:

"Сега е съд над тоя свят; сега князът на тоя свят ще бъде изпъден вън." (Йоан 12: 31);






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.