Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:58 24.04.24 
Религия и мистика
   >> Велики личности
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Мъдростите на велики личностинови  
АвторThe Voice (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 14:11



Мъдростите на Индия

" Един светец видял, че ловците поставят мрежи да хванат птици и слагат в тях хляб за примамка.Тогава той научил своят папагал да вика:"Не яжте хлябът ще ви хванат! Не яжте хлябът" Птиците чули неговите крясъци и избягвали хлябът, но папагалът само повтарял каквото го научил светецът и сам не разбирал какво казва. Когато всички птици отлетяли надалеч ...той кацнал и почнал да яде от хлябът и...бил хванат в мрежата..."
индийска поучителна приказка

"Една болест не се лекува с повтарянето на думата "лекарство" но с взимането на лекарството. Просветлението не се постига с повтарянето на думата "Бог" - но с директното изживяване на Бога.
Говори колкото си искаш философии....но освобождението никога няма да дойде дори и след 100 светлинни години - без реализацията на Единството! "


Sankara

"Истината не е теория, не е спекулационна система на философия, не е интелектуално прозрение. Истината е непосредствена връзка с Реалноста, защото човече Истината е непоклатимото Познание за своята истинска природа - своето Себе си."

Paramhansa Yogananda

"Вие търсите твърде много информация...а не достатъчно трансформация"

Sai Baba

"Най-висшата Истина възцарява при пълна тишина, не при логични дискусии и спорове. Само този вижда Истината, който вижда вселената без намесата на умът си и следователно....без възгледа/представата за една вселена"

Maharamajana

"Най-висшето Съзнание е представено винаги и навсякъде. То е отвъд времето и пространството и "преди"-то и "после"-то. То е неотречимо и ясно...та какво може да се каже повече..за него?"

Abhinavagupta

"Медитирай и разбери, че този свят е изпълнен с присъствието на Бог"

Svetashtara Upanishad

"Това, което не може да се обясни с умът, но чрез което умът обяснява - знай че това е Браман. Това, което не може да се види от очите, но чрез което очите гледат - знай че това е Браман."

Kena Upanishad

"Луната е една но в една неспокойна вода произвежда много отражения. По същият начин Реалноста е една, но изглежда че са много в един ум неспокоен от мисли."

Мaharamajana

"Ако искаш да плуваш в лоното на океана на Истината - ти трябва да се смалиш до....нула."

Mahatma Gandi

"Егото е като един тънък пласт от облаци, които пречат да бъде видяно слънцето.
Ако с благословията на Гуру се отстрани, тогава човек може да види Бог. Егото е като една пръчка разделяща водата на две - създава впечатлението, че ти си едно а аз друго. Когато егото изчезне ти ще разбереш че Браман е твоето собствено вътрешно Съзнание.


Ramakrishna

"За всекиго от нас трябва да настъпи времето, когато ще открием че цялата вселена е била само един сън. Когато открием душата - то е безкрайно по-красиво от всичко наоколо. То е въпрос на време....а времето е нищо за безкрая"

Sai Baba



Тема Re: Мъдростите на велики личностинови [re: The Voice]  
АвторThe Voice (Нерегистриран)
Публикувано10.09.04 23:15



За прошката.


• Бог ще ми прости, това е неговата специалност. (Х.Хайне)

• Всички ми прощават, никой не ми помага. (Сенека Старши)

• Гневът на добрите хора не е нищо друго, освен настоятелна потребност да прощават. (Бомарше)

• Да... Късно е да молиш прошка от покойника. (А.В. Иванов)

• Ако жената вече е простила на мъжа, не трябва да му напомня за греховете му на закуска. (Марлен Дитрих)

• Жената прощава всичко, затова често напомня за това, което е простила. (Симон дьо Бовуар)

• Жената прощава само тогава, когато е виновна. (Арсен Хусе)

• Животът ме е научил да прощавам много, но още повече - да търся прощение. (Бисмарк)

• Колкото и да са взискателни хората в любовта, все пак те прощават повече провинения на тези, които обичат, отколкото на тези, с които дружат. (Лабрюйер)

• По-лесно е да простиш на врага, отколкото на приятеля. (Уилям Блейк)

• Най-трудно хората ни прощават лошото, което са казали за нас. (Андре Моруа)

• Изкуството да простиш всичко и жаждата да живееш са недосегаемо съвършенство. (Булат Окуджава)

• Като не прощаваш грешката, ти сам правиш грешка. Прощавайки подлостта, ти помагаш да се извърши друга подлост. А глупостта изобщо не изисква прошка. тя е като вятъра, не зависи от нищо. Трябва да я приемаш такава, каквато е, и защитавайки се от нейните вреди, да търсиш в нея полза. (Стас Янковски)

• Не съдете, за да не бъдете съдени; не осъждайте, и няма да бъдете осъдени, прощавайте и ще бъдете простени. (Евангелие от Лука)

• Не трябва да се прощава на онези, които не умеят да прощават. (Ницше)

• Непростителни са грешките само на онези, които повече не обичаме. (Мадлен дьо Скюдери)

• Много лесно прощаваме грешките на другите. Много по-трудно ни е да им простим, че са били свидетели на нашите грешки. (Д. Уест)

• Да се греши е човешко качество, да се прощава - божествено. (Александър Поп)

• Прости на своите стари врагове, вече имаш нови. (Кшиштоф Конколевски)

• Да простиш, не означава да забравиш. (Сара Бернар)

• Прощавайте на вашите врагове - това е най-добрият начин да ги извадите от равновесие. (Оскар Уайлд)

•Прощавайте на вашите врагове, но не забравяйте имената им. (Джон Кеннеди)

• Прощението означава, че всичко вече е свършено. (Франсуаз Саган)

• Нека другите да свикват един към друг от мързел и да прощават от равнодушие. (Жорж Санд)

• Светото Писание ни заповядва да прощаваме на враговете си, но там нищо такова не е казано за приятелите. (Френсис Бейкън)

• По-силна от всички победи е прошката. (Шилер)

• Странни хора - правят си гадости един на друг, а молят Бога да им прости. (Игор Сиволоб)

• Само силните умеят да прощават. (Елиза Ожешко)

• Тъпият нищо не прощава и не забравя, наивният прощава и забравя, умният прощава, но не забравя. (Томас Сас)

• Умей да прощаваш, и твоята мощ ще се умножи. (Публий Сир)

• Умението да се прощава е качество на силните. Слабите никога не прощават. (М. Ганди)

• Аз ненавиждам хората, които не умеят да прощават. (Ницше)






Тема Re: Мъдростите на велики личностинови [re: The Voice]  
АвторThe Voice (Нерегистриран)
Публикувано11.09.04 01:02



Мъдрости от по-ново време

" Животът е това, което ти се случва ...докато си зает с правенето
на други планове"

John Lennon

" Ти не можеш да зизбереш кога и как ще умреш.
Можеш само да избереш - как ще живееш. Сега! "

Joan Baez

" Пътуването на откриване не е в търсенето на нови земи
но е в търсенето на нови очи"

Marcel Proust

" То действа...ако ти действаш"

анонимен отказал се алкохолик

" Страданието бе единственото нещо, което ме караше
да се чувствам жив. Защото толкова много коства да
оцелееш на този свят....
Откакто Ти ми показа как, как да изпълня сърцето си
с любовта. Как да отворя и пия от цялата тая Светлина
струяща от небето.
Сега нямам време за болка.
Сега нямам място за болка в мен.
Сега нямам нужда от болка.
Не повече....откакто Те узнах.

Carly Simon

" Огорчен от мръсният въздух и сивите стени на града,
аз нямах душа изобщо....
И все пак тя е съществувала...доста надалеч.. не много далеч....
в една бездънна дупкаq където обитава нищото.
И един ден успях да я хвана и от тогава - Един пеещ поет се роди....

/поема от едно 12г. дете/

" Четири неща не могат да се върнат назад:
изречената дума, изстреляната стрела, миналото и...
пропуснатата възможност.

Omar Idh Al-haliff

" Нашият най-дълбок страх не е от това, че сме негодни.
Нашият най-дълбок страх е - че сме безгранично могъщи.
Това е нашата Светлина, а не нашият мрак, които ни плашат.
Ние се питаме: - Кой съм аз че да бъда блестящ, велик, талантлив и велик?
Фактически - кой си ти, че да не си този?
Ти си дете на Бога!
Твоите игри на дребно - не ползват света.
Няма никакво просветление в това да се свиваш, за да не се чувствуват другите
хора несигурни около теб.
Ние сме родени да манифестираме славата на Бога, който е в нас.
Той не е само в някои от нас - Той e във всекиго.
И като оставим нашата собствена светлина да свети ние несъзнателно разрешаваме на другите хора същото.
Като се освободим от собственият си страх нашето присъствие автоматично освобождава и другите.

Nelson Mandela 1994


Инструкции за живота през новото 1000-летие от Далай Лама:

1.Взимай под внимание, че великата любов и големите постижения включват голям риск.
2.Когато губиш - не губи урокът/поуката.
3.Следвай трите Р :
Респект към себе си.
Респект към другите
Responsibility = Отговорност за действията си.
4.Помни, че да не получиш това, което искаш - понякога е чудесен късмет.
5.Научи правилата...за да знаеш как да ги нарушаваш правилно.
6.Не позволявай дребната кавга да наранява едно голямо приятелство.
7.Когато забележиш, че си направил грешка предприеми незабавни стъпки да я коригираш.
8.Прекарвай известно време сам всеки ден.
9.Бъди отворен за промени...но не се отказвай от своите ценности/добродетели.
10.Помни, че тишината понякога е най-добрият отговор.
11.Води един добър, добродетелен живот и когато остарееш и си спомниш миналото ще можеш да се насладиш за втори път.
12.Приятната атмосфера в твоят дом е фондацията за твоят живот.
13.При несъгласие с този, когото обичаш спори само за моментната ситуация. Не се връщай в миналото.
14.Споделяй своите познания. Това е един начин за постигане на безсмъртие.
15.Бъди нежен със земята.
16.Веднаж на годината иди на едно място, където никога не си бил.
17.Помни, че най-добрата връзка е тази, при която твоята любов към другия надвишава твоята нужда от него.
18.Претегляй своят успех според това от какво си се отказал за да го получиш.

Dalai Lama



Тема Re: Мъдростите на велики личности [re: The Voice]  
Авторnur (Нерегистриран)
Публикувано18.09.04 00:54



Дао което е дао,не е дао koето е дао! Път който е път,не е път който е път!

"Аз съм тук, за да ви науча, да не ви лъжат повече." Petyr Dynov

Дао е път,Дао е всичко,всичко е Път !
Неукият чуе ли за Дао, избухва в смях. Ако не го подхвърли на присмех, не би било Дао.
Когато Дао се показва,То се скрива !

Учени са тези, чийто думи са по-хубави от постъпките. Мъдри са тези, чийто постъпки са
по-хубави от думите им.

Великата война (ал-джихад ал-акбар) срещу собствените недостатъци !

Елате, елате всички, които и да сте
пътешественици, поклонници,
всички, които обичате раздялата - все едно.
Елате, даже когато сте престъпили
хиляди пъти своите клетви.
Нашият керван не означава отчаяние -
Елате и още веднъж елате. - Мевлана Джелаледин Руми



1 Коринтяни 13 глава

4 Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,
5 не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,
6 не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
7 всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
8 Любовта никога не отпада; другите дарби, обаче, пророчества ли са, ще се прекратят; езици ли са, ще престанат; знание ли е, ще се прекрати.
9 Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме;
10 но когато дойде съвършеното, това, което е частично, ще се прекрати.
11 Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствувах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското.
12 Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало, а тогава ще ги видим лице с лице; сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно, както и съм бил напълно познат.
13 И тъй, остават тия трите: вяра, надежда и любов; но най-голяма от тях е любовта.

Ашавара Амореа!



Тема Re: Мъдростите на велики личностинови [re: The Voice]  
Авторx3m (Нерегистриран)
Публикувано20.09.04 10:18



"Говори колкото си искаш философии....но освобождението никога няма да дойде дори и след 100 светлинни години - без реализацията на Единството! "

Sankara"

Interesno kolko trjabva da si typ da ne znaesh, che 100 svetlinni godini e mqrka za razstoqnie , a ne za wreme. I tozi ste mi naliva mydrost :))



Тема Re: Мъдростите на велики личностинови [re: x3m]  
АвторThe Voice (Нерегистриран)
Публикувано21.09.04 21:55



"Interesno kolko trjabva da si typ da ne znaesh, che 100 svetlinni godini e mqrka za razstoqnie , a ne za wreme. I tozi ste mi naliva mydrost :))"

Виж кво, като ида на оня свят ако случайно срещна Шанкара ще му предам твоите думи.....
А сега докато съм още жив ще ти кажа "собственопръстно", че времето и пространството/разстоянията/ са ......илюзия. Понятия, които съществуват единствено за нашите несъвършени мозъци и ни помагат в еволюцията ни.....




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.