Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:54 30.05.24 
Религия и мистика
   >> Велики личности
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Дънов окултист ли е?  
АвторOлe (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 07:44



Срещнах някъде в беседите да казва, че той не е окултист. Но после го загубих точно откъде беше:)

Забелязвам в учението му две неща. Първото е чисто прозрение за т.н. Божествено съзнание, личи си че е от опит. Дава и пътищата за постигане.
И другото е споменаването на духове, контактуването с тях, излизането извън тяло. Чуване на някакви свръхестествени звуци, лечителски способности...
Дънов насърчавал ли е това в учениците, както пшие Б.Боев, или той просто е събрал тези неща от разговорите, защото на него са му направили впечатление?
И още - за френологията и др. т.н. "окултни" науки за устройство на тялото, различните енергии, астрология и др.

Та въпроса ми е много сериозен, защото си го задавам отдавна. Има ли общо между двете неща, ако добре сте ме разбрали?
Дали тези "окултни" способности, за "ясновиждане" и др. подобни са условие и степени в духовното развитие?

Или той просто е занимавал с това хората в свободното време, защото интереса е бил такъв?

Не знам, но имам вътрешното убеждение, че Просветлението е едно, а различните способности на човека е съвсем друго и независимо. Има много примера за разни гадатели, лечители и с др. магически способности, но не постигнали пълна себереализация.
А обратното не е задължително, а напротив. :)

Вие какво ще кажете?



Тема Беинса Дуно Е Учителнови [re: Oлe]  
Автор StarGate (See The Light)
Публикувано28.03.04 08:38



Има една беседа от Него наречена "Учителят". Там всичко е обяснено и ще намериш отговорите на всички въпроси, които те интересуват.

"If thou be'est born to strange sights,
Things invisible to see..."


Тема Re: Дънов окултист ли е?нови [re: Oлe]  
Авторинфopмaция (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 09:38



Добре си решил да пишеш в този клуб и търсиш отговор на въпроса си.
Единствения проблем е, че освен заглавието в този клуб няма и помен от ученици и последователи на Дънов и неговото слово се трие поголовно тук.
Клуба е окупиран от атеист-анархиста Муле, хакера, ментето-"Оро" и адвоката-интригант абетор. Посетителите са сеирджии кретени.



Тема Re: Беинса Дуно Е Учителнови [re: StarGate]  
АвторOлe (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 09:40



Искам вашето мнение.:)
Вътрешното ми усещане знам какво е. Защото за мен Дънов е реализиран Учител, но се чудя за някои неща...
Може би времето е било такова и е изисквало това? - Все пак е било преди 50- 100г., а науката за природата и човека се развива толкова бързо!



Тема Re: Дънов окултист ли е?нови [re: Oлe]  
Автор Изrpeв (с Дъга)
Публикувано28.03.04 10:14



В школата е имало хора на различни възрасти и на различно интелектуално ниво. Едни са се отнасяли с недоверие и са им били нужни доказателства за това кой е Беинса Дуно и какво може, други са били склонни към прекалено привързване към Учителя. Имало е мързеливи, ученолюбиви и дисциплинирани...всякакви.
Според моето разбиране достигането до свръхсетивни способности в никакъв случай не е било цел на учението, дори на много места е давано, че когато се спре човек на тях и се главозамае от постигнатото, следва застой в духовното му развитие. Предупреждавал е ученици, които са залитали в спиритизъм за опасностите от него.
Различните ученици, различно са видели и приели даваното, затова и различно го предават в книгите си, а и това, което ние четем е след превод на стенографски записки и има вероятно неточности и изменение от първоналаното. Често в процеса на изнасяне на беседи, той е отговарял веднага на уловени въпроси от мислите на слушателите...това допълнително прави дадена беседа да има несвързано на пръв поглед изложение. В словото му е нужно да се потопи човек, за да се пренесе в онова време...

За мене Беинса Дуно е дал толкова, колкото никой въплътен дух до преди неговото слизане на Земята не е давал на човечеството, обединено и доразвито е даденото дотогава знание. Сигурна съм, че един земен човешки живот не е достатъчен, за да се поеме и осъзнае сваленото. Единствено връзката с Духа му, не само четене на беседите, може да даде отговор наистина кой е Той...



Тема Re: Дънов окултист ли е?нови [re: инфopмaция]  
АвторOлe (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 10:48



Виждам, но и ти внасяш принос за това. Защото не ми отговаряш на въпросите.
Ако нямаш какво да кажеш...



Тема Re: Дънов окултист ли е?нови [re: Изrpeв]  
АвторOлe (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 10:52



Искаш да кажеш, че затова е обръщал толкова внимание на окултизъм, спиритизъм, и др. "науки" - поради нивото и интереса на слушателите си?
И ги е учел как да живеят, как да си варят боб и др. подобни?
Или нещо не разбрах?



Тема Re: Беинса Дуно Е Учителнови [re: StarGate]  
АвторOлe (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 10:59



За тази беседа ли става въпрос?
http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~ogi/beinsaduno/book-1914-11-02-h/1914-12-07-h.html



Тема Re: Дънов окултист ли е?нови [re: Oлe]  
Автор Изrpeв (с Дъга)
Публикувано28.03.04 10:59



Казах толкова, колкото съм способна да предам в малко думи. В оставеното слово ще откриеш отговорите на въпросите си. Моето мнение не е важно. По него можеш да съдиш за мене, не за учението, предадено чрез Беинса Дуно...

Успех!



Тема Re: Дънов окултист ли е? [re: Изrpeв]  
АвторOлe (Нерегистриран)
Публикувано28.03.04 11:06



Казваш:
"Според моето разбиране достигането до свръхсетивни способности в никакъв случай не е било цел на учението, дори на много места е давано, че когато се спре човек на тях и се главозамае от постигнатото, следва застой в духовното му развитие. Предупреждавал е ученици, които са залитали в спиритизъм за опасностите от него."

Ако окултизма и спиритизма са опасности, защо се е занимавал и е обръщал внимание на учениците?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.