Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:58 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Велики личности
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема кое всъщност е Бялото Братство?нови  
Автор Cивия вятъp (празен)
Публикувано25.06.03 13:55



мисля че има едно объркване, което ми се иска да разсея.

името на организацията от последователи на учението на Петър Дънов, които се събират да пеят, свирят, танцуват и да четат беседи се нарича общество "Бялото братство" в кавички!!

Петър Дънов е използвал думите Бяло братство за всички светли същества, които присъстват под една или друга форма във висшите пространства /четиримерно и т.н., ако искате ги наречете висш астрал или както там ви е приятно/.

и затова учениците му са си кръстили така групичката си - все едно аз Груьо и Мунчо да направим окултно общество и да го регистрираме под името "Ангели небесни"


когато се казва бели братя се визират въпросните светли същества, а НЕ хората, въпреки че някои хора може би са бивши светли същества, които са дошли с някаква мисия, но те в никакъв случай не са концентрирани в кое да е общество или организация.

това обяснява и някои молитвени формули като "Боже дай светлина и дрън дрън дрън сред цялото Бяло братство" - не се има предвид организацията, което би било много егоистично. въпреки че на мен честно казано ми се губи и идеята да се моли за светлина и любов сред бялото братство, където я има в изобилие, но това е друг въпрос...



не знам какво е положението сред членовете на обществото, колко от тях вярват че са бели братя, което би било много глупаво, но все пак ми се искаше да спомена този въпрос, защото честото използване на "бели братя" относно членовете на споменатата организация, обикновено в не съвсем приятен контекст е много обидно!

обидно не за тези членове, разбира се, обидно за истинските бели братя както и за хората, които пишат глупости без да са запознати...

Редактирано от Cивия вятъp на 25.06.03 14:05.



Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство?нови [re: Cивия вятъp]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано25.06.03 20:18




Истинските БЕЛИ БРАТЯ, никога не казват че са такива.
А тези, които казват че са бели братя, са ментета.
Разликата е ясна.
Има много същества, които не наричат себе си "бели братя" но от тях не всички са бели братя.
Усети това!
Щом като Мулето го усеща, не можеш да не го усетиш и ти.
Истинските неща се усещат и изживяват.
Фалшивите неща, се усещат, но не се изживяват.
Те вече са изживяни, някога си.
Не можеш едно и също нещо, да го преживееш два пъти.
Не можеш да научиш нещо ново, което го нямаш вече в себе си.



Муле-нещата не подлежат на учене, а на припомняне....И кво от това?



Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство?нови [re: Cивия вятъp]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано27.06.03 02:59



Благодаря ти братко Сив вятър,ама не този е начина да показваш знанията си.Ако имаш мен предвид в словата си,ако съм обидил някого-извинявам се! Но не мога да разбера защо е това високомерно отношение към питащите и търсещите още знание?Независимо дали са от тази общност или не са! Защо е тази нескрита словесна агресия? Мислех,че това отношение е характерно само за полуграмотните,но с по десетина титли протестантски пастори от средните щати.Дето освен Библията не са прочели нищо друго май.Или за ислямските им колеги. Ама явно аргументите с бастуна на Учителя ви са много добър метод за общуване с външния свят.Не съм влязъл в този клуб,за да се заяждам,да споря или да се подигравам с нечии чувства.Просто имам въпроси и си търся отговори от източника-а си мисля,че в този клуб съм най-близо до нещата.Мислех си!

Този безпардонен стил на общуване май е присъщ на доста братя/не знам вече как да ви наричам,защото в публичното пространство сте известни с доста названия/.През 1994 или 5 година исках да отида на Рила през август.Насочиха ме да отида до градинката зад руското посолство.Бях с велосипед,беше горещо.Понечих да го оставя до вратата,но вътре в двора-някакъв възрастен човек буквално ме изхвърли-не може.Когато попитах за превоз-през зъби каза две-три изречения.И си тръгна нещо да прави по двора.Помолих до пия вода от чешмата-и това не ми даде.Тръгнах си-какво да правя.Не ходих и на Рила.Споделих с този,който ме изпрати за случката,а той ми каза,че въпросния стар човек е един от живите ученици на Учителя ви.Неизбежно попитах-това стил на поведение ли е в общността ви?Смутолеви нещо,че бил лежал по лагери и т.н.Приех го за нещо нормално-препатил е много човека,простих му.Но виждам,че и в този клуб има до известна степен този стил-агресивно-нетолерантен-високомерен.Това проява на по-високо положение в духовния свят и йерархия ли е?

Моля някой с нормално човешко възпитание да ми отговори-може ли да се задават въпроси към този клуб?... или да чакам бастуна...


То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство?нови [re: KABИ]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано27.06.03 09:02



Здравей!

Не знам от кои съм, не мога да се причисля към никои, но чета оставеното ни от Петър Дънов, както и други книги.
Според мене бъркаш нещата, имаш очаквания, а хората не са учението. Както навсякъде - хора всякакви. Към мене по подобен начин са се отнасяли в православна църква преди години.

Братя са тези, които се отнасят един към друг като душа с душа, като деца на Един Баща, а ние знаем кой е.

Не съм сигурна дали ще мога да отговоря на въпросите ти, но опитай. Може да се наложи да забавя отговорите си, но надявам се имаш търпение. Съжалявам, че не съм чела предни постинги, попаднах на твоя...преди малко ги прочетох се върнах в постинга си. Не видях нещо негативно да е насочено към тебе. Тук също хората са различни, с различен темперамент, тонът не е водещ, а е важно това, което казват.

Търсила съм отговори на въпросите си на много места, но най-вече съм ги намирала в себе си.

Дъгата

Редактирано от Изrpeв на 27.06.03 09:21.



Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство?нови [re: Cивия вятъp]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано27.06.03 09:34



"Боже дай светлина и дрън дрън дрън сред цялото Бяло братство" - с извинение, ама това наистина е дрън-дръйн, ако си го чул някъде. Аз за първи пат сего от тебе го чувам.

Знам една формула за Бялото братство, която Дънов е оставил : " Да пребъде Бог в Бялото братство и да пребъдат белите братя в Божията Любов."

Както и да се тълкува, поне аз не виждам нищо странно в нея.

Дъгата


Тема Re:кавинови [re: KABИ]  
Авторopиoн (Нерегистриран)
Публикувано27.06.03 10:19



Знаеш ли мисля си, че и сивият вятър иска да каже, че това да членуваш в "бялото братство" не те прави възвишен или поставен високо в йерархията дух. Всъщност аз мисля, че в случая, който разказваш ти си бил по-добър от ученика на Петър Дънов, но не го съди. Все пак всички сме хора имаме си слабости добри и лоши дни. Та в този ред на мисли искам да кажа, че никой освен вътрешното ти аз не може да те промени. Ако искаш да бъдеш добър стремиш се към това. Ако искаш да обичаш правиш го без условно.
помисли си какво би било ако всеки след като каже или направи нещо добро чака отплата нима тогава ще получи божието признание. Тук трябва да сме безкористни.
PS: Не съди по един за цялата общност има и прекрасни хора



Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство? [re: Изrpeв]  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано27.06.03 20:19




Това "ДА ПРЕБЪДЕ......" е несбъднато пожелание.
Не може да се каже "ДА ПРЕБЪДНЕ" , на нещо, което вече "Е".
Ако Е, просто няма нужда нищо да се казва.
Ако не е, каквито и пожелания и формули да се употребяват,то белите братя и Божията любов, нямат нищо общо.
Това би било безусловно вярно, само в един случай-ако няма бели братя и ако няма Бог.
Досега никой не е доказъл че Бог има , а белите братя, ги познай по тоалетните-те вонят и са билосани само от вън.


Муле-очевадните неща, са очевадни.Те ти вадят очите, и после няма очевадни неща, щото си сляп. И кво от това?



Тема Няма проблем-щом пак съм тук...нови [re: opиoн]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано27.06.03 20:40



Мисля,че има недоразумение-никога не чакам благодарност за сторено от мен добро-просто елементарното възпитание и етика в междуличностното общуване го изискват.Просто е дразнещ тона понякога в някои подмятания,липсва човешко смирение към ближния,липсва търпимост,липсва уважение...Може да е характеропатия,може и от младостта да е...Както и да е.Но щом питам-значи нещо ме влече насам.А щом ме влече-ще продължавам да питам-дори и понякога да звучи малко подозрително и нелицеприятно в ушите на някой ревностен блюстител на принципите...

А идеите определено привличат-още повече,че Учителят е единствения духовен посланик на нашата малка страна,излязъл за трайно извън границите и.Дори и чрез отречените от българското братство днес негови ученици като Михаил Иванов.В неговите брошурки не видях лоши думи за Учителя и за България.А и не знам дали знаете,но във Франция и други страни има десетки хиляди последователи .Има школи по паневритмия,евритмия-само не знам каква е разликата.Слушах една нощ по радиото,когато живеех в България,една българка.Тя живее в Англия и води курс за пропагандиране на тези идеи.В което не виждам нищо лошо...

То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство?нови [re: Изrpeв]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано27.06.03 20:51



За мен лично идеите на Учителя, са една хармонична смес от елементи и от православието,и от протестантизма,и от йога,и от богомилството,а и от оригинален принос.Не ме апострофирайте за тези думи-аз като външен-така виждам нещата.Вие като вътрешни-сигурно може и нещо съвсем друго да съзирате.Ако греша-поправете ме,но ако може без изрази от типа"глупости" и т.н.

Аз също съм ничий за сега-имам предпочитания към Йога,към будизма,към тази общност тук.Но имам слабост към четенето и съм всеяден-стремя се да откривам всеки ден нещо ново за мен.Сега съм в Мексико,чакам да понауча испански и да видя по-отблизо например майската цивилизация.Видях вече какво са построили-неописуемо е с думи.И то е правено без да знаят за железни инструменти и да ползват колелото...

Ако те интересува нещо встрани от темата-да не дразниш "белите братя",пиши ми на адреса,който ще се покаже като кликнеш върху КАВИ...

То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Re: кое всъщност е Бялото Братство?нови [re: KABИ]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано27.06.03 21:20



Ама тебе белите братя май са те стреснали. Спокойно, нямам намерение да наричам нищо "глупост". Когато преди около 13 години нуждата ме принуди първо да търся нещо, което да ми обясни какво става с мене, минах през йога, православие, будизъм ...докато ми попадна книжка на П. Дънов. Хареса ми това, което прочетох и потърсих друга и така... Прочетох първо за Паневритмията, осъзнах какво е всъщност и след една година опитах да играя. Оказа се, че сякаш съм играла, за голямо мое учудване.
За идеите на Учителя Беинса Дуно чух нещо много интересно скоро, че е дошъл на Земята за да обедини любовта на християните с мисълта на теософите и волята на йогите, по памет, та май си близо в усещането си...
Не мога да понасям и няма да мога да приема лицемерието в духовното. не искам да уча наизуст формули и молитви, които не докосват съзнанието ми, а са просто думи, макар и възвишени. За мене молитвата е състояние на сливане, общение, разтваряне...

Маите - само като произнеса тази дума и се усещам особено.

Възползвай се от всеки миг да разкриеш колкото е възможно от тайната на маите, да усетиш мястото, защото съм сигурна, че то носи много от енергията на тези, които са живяли там. Радвам се за тебе, за възможността ти да се докоснеш до нещо толкова голямо.


Ще ми е интересно да споделиш впечатленията си от онова далечно от България място, както и където искаш, може да не е в този клуб.


Дъгата



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.