Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Велики личности
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Може ли всички Учители да не са прави!?  
Авторpencil (Нерегистриран)
Публикувано27.10.01 23:17



Знаете, че големите учители не лъжат. И въпреки това разликите в това, което казват са смайващи. И то по генерални въпроси, като например "препаждане". Беинса казва, че прераждане има и то не само в човешка но и в животинска или дори растителна форма. Виссарион категорично отрича прераждането в животинска форма а казва, че може да има само в човешка форма и то най-много 3-4 пъти. Бо Йин Ра после казва, че прераждане няма и че тези спомени, които някои имат от предишни животи са всъщност съвкупности от други души, които се изживяват чрез нас. После идва и дон Хуан, който казва, че човек има един шанс към свободата и той е СЕГА. Ритнеш ли камбаната -- това е. Няма прераждане.

Ха сега де? Кой е прав? Да речем ако има разногласия по въпроса за вегетарианството и молитвата, разбирам. Но тук става дума за принципен въпрос свързан с нашето човешко същество. И всичките твърдят -- от Беинса до дон Хуан, че са Истината защото черпят директно от Източника.
Птах би казал, че другите били от извънземния разум. Дори и така де, тогава трябва да ги обявим за лъжци, защото и Бо Йин Ра и Беинса и дон Хуан имат директна връзка с Духа, според думите им. Освен ако няма дух за извънземни и дух за Виссарион...



Тема Мислила съм по темата.нови [re: pencil]  
Автор shockwave (дама)
Публикувано27.10.01 23:36



Мое предположение е. Може би различието е в йерархията - източна или западна, от която са черпени посланията. На Изток се твърди, че и в животни може. На запад - не може.

Някъде бях чела за регресивната хипноза. Хора, които са ги връщали към подсъзнанието им чрез нея твърдяха, че винаги са били хора, никога животни.

Аз вярвам, че има прераждане. И Ванга е казвала, че не всички се прераждат, а само най-добрите.



@=>=>=


Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
Автор///// (Нерегистриран)
Публикувано27.10.01 23:48



Не разбирам защо толкова живо те вълнува точно този въпрос.

Дали ще се преодиш тук, на Земята, или душата ти ще продължи пътя си
по други места, където е най-подходящо, какъв е проблема?

Важното, за мене е, че физическата смърт не е края на начинанието,
което в момента се нарича с твоето име. Има после ...

В това вярвам...

Успех в търсене на трудния отговор

//



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
Автор Oberon (той)
Публикувано28.10.01 00:01



Стархотен въпрос. Поздравления!!!!

Дали нелъжат а? Кой знае, може би не го правят съзнателно, а може би ..... ???

Някои бе казал " Много са пътищата на моя е най-добрия ... " цитирам по памет на индийски гуру.

Май всеки " учител " е приел до някаде този принцип, но въпроса ти остава!

Кой е най-прекия път? И кой лъже ?



Тема Re:Всички учители са прави!нови [re: pencil]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано28.10.01 00:42



На изток казват и аз го повтарям в моно постинги-ако две твърдения са противоречиви и едното от тях е вярно, то и другото може да е вярно.
Методът на изключване на противоречивостта е западна философия, дошла от древна Гърция. Западът е на принципа или-или. Изтокът- и-и.

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re:Всички учители са прави!нови [re: Selesta]  
Автор Oberon (той)
Публикувано28.10.01 01:01



Тогава спора е излишен! И многото приказки за доказване на мнение?
Защо изобщо се мориш в този форум?



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: /////]  
Авторpencil (Нерегистриран)
Публикувано28.10.01 01:25



В отговор на:

Не разбирам защо толкова живо те вълнува точно този въпрос.

Дали ще се преодиш тук, на Земята, или душата ти ще продължи пътя си
по други места, където е най-подходящо, какъв е проблема?



Прераждането го дадох само за пример на несъответствия между учителите, не че ме интересува.



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: Oberon]  
Авторpencil (Нерегистриран)
Публикувано28.10.01 01:36



В отговор на:

Дали нелъжат а? Кой знае, може би не го правят съзнателно, а може би ..... ???



"Всички адвокати са лъжци", казал адвоката. Въпрос: "Лъже ли той?"

Всъщност, дори и да има извънземно течение сред духовните наставници, не може това, което описват те да е лъжа. Ето, сетих се сега, когато Шри Юктешвар (учителя на Йогананда) се завръща "от отвъдното" заради него и му разправя за прекрасните светове-планети, където евоюлиралите души се издигат. Той самият бил назначен като учител на една от тях. Но ето, Виссарион и казва, че няма такова нещо, човек си остава на земята и в тяло и като душа. Точка. Е, единия от тях или лъже или има два различни закона за еволюцията на душите?!



Тема Re:Всички учители са прави!нови [re: Oberon]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано28.10.01 01:45



Защото трябва да ви накарам да видите истината-а именно, че има и-и, а не или-или.

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
Автор Oberon (той)
Публикувано28.10.01 01:56



Сега остава да кажеш , че няма лъжа, а понапудрена истина.



Тема Аз също смятам, че има прераждане.нови [re: shockwave]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано28.10.01 08:07



Ти си чула нещо, предполагам, за Майкъл Нютон. Това е един много известен в Америка психоаналитик. Преди е бил атеист. След като установява, че може да връща подсъзнателно хората в минали времена на техни предишни животи, променя убежденията си. Прави си магнетофонни записи на сеансите със своите пациенти. В последствие публикува тези записи в кника "Пътят на душите". Имал е невероятен успех и издава втора книга, която разширява първата.
Когато прегледаш увода, ако си наблюдателна, ще забележиш, че стила на автора е на човек, който иска да сподели нещо много важно, но и много внимателно. Той много се притеснява, да не злоупотреби с нещо по отношение на доверието на читателя към книгата. Лично на мен книгата ми хареса. Друг, много уважаван източник сочи, че в тази книга има "много истина"!
Описват се подробно, от първо лице ед. число, чувствата и преживяванията на нашите души след отделянето им от тялото до следващото внаждане в ново тяло на този или друга планета.
Записите на Майкъл Нютон са впечатляващи, най-меко казано. Изводите, които могат да се направят от прочита, СЕ ПОКРИВАТ НАПЪЛНО С ЦЕННОСТНАТА СИСТЕМА, В КОЯТО НИЕ ВЯРВАМЕ. Няма да излъжа, ако кажа, че вече се старая да живея по друг начин.
Ако си загубила вяра в живота, ако имаш много и тежки житейски проблми, ако ти е омръзнал живота и смяташ да го приключиш набързо, точно тази книга ти е най-доброто лекарство.

________________________________________Наско



Тема Учителите и те се учат...нови [re: pencil]  
Автор Truden (!?...)
Публикувано28.10.01 16:55



Изглежда тъпо да се каже, но учителите и те се учат на земята, докато се "светнат" напълно. Затова някои от Тях казват да забравим предишните им книги и поучения.

Висарион е от тези човеци, които никога не са били толкова близо и така далече от Истината. Той е глас който вика в пустиня, но се мисли за този пред когото върви.

Аз също знам, че няма прераждане, освен за постигналите Истината, и многократно се опитах да ви го обясна(не се поставям наравно с Учителите)
Буда не е казал, че се е прераждал, а че се е видял в безброй много животи.
Овладелия медитацията може да се види в много различни ситуации, които никога не е изживявал до момента. Може да види сцени от миналото или бъдещето. Медитацията (истинската) е единение с Истината, а в Нея е всичко. Тогава и медитиращия вижда всичко. Някои като Христос и Ванга могат да видят нещата и без да медитират, защото са постоянно в това медитационно ниво. Затова и Христос казва, че чрез Бога живее.

За да се разберат Учителите се иска извисеност на Учениците. Което значи чист дух, празен от Егото.

Поздрави и успех в битките



Няма нищо по-лесно от думата "трудно"

Редактирано от Truden на 28.10.01 16:58.



Тема Re: Учителите и те се учат...нови [re: Truden]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано28.10.01 17:17



Правилно хортуваш.
Само да вметна-духът трябва да е празен и от ума.
Което ти все забравяш...

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Трябва ли да обяснявам...?нови [re: Selesta]  
Автор Truden (!?...)
Публикувано28.10.01 19:00



Това, което ти казваш, съм го казал в постинга си на който ти отговаряш:
За да се разберат Учителите се иска извисеност на Учениците. Което значи чист дух, празен от Егото.

Трябва ли да обяснявам тука, защо имаш проблеми с мъжете и нередовния си мензис. Сигурно чак тогава ще спреш да ми се мотаеш в краката!!!

Това, което ти не знаеш, аз го знам от началото.

Дотегна ми да се мъкнеш след мене и да повтаряш едно и също.
Престани най-после!!!




Няма нищо по-лесно от думата "трудно"

Редактирано от Truden на 28.10.01 19:15.



Тема Re: Трябва ли да обяснявам...?нови [re: Truden]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано28.10.01 19:33



Ти май почна да прекаляваш.
Ще престана да се мъкна, когато ти престанеш да говориш глупости. А като гледам-никога.
Преча ти може би-на ясната и чиста мисъл, на перфектната логика. Всичко ти е чисто и просто, аз се набъркам и нещо не е баш така, а.
Елиминирай всичко, което ти пречи, отречи го, анатемосай го, заклейми го-сигурно ще постигнеш твоята си истина, че истината е твоята.
А за мъжете и мензиса-като и за истината.

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
АвторЧинrиc Xaн (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 11:51



Всички Учители - да.Въпроса е че не всички са Учители.
Аз лично знам, че Беинса Дуно е прав.
Ще ме питаш откъде знам- въпроса е че само аналитично мислене надали ще е достатъчно да откриеш истината.Трябва и още нещо-някои го наричат да развиеш "сетиво за истината".Може ми звучи малко абстрактно - но не е-трчбва освен ума д аучаствая и сърцето и вътрешното усещане.
Иначе в морето от информация и "Учители" човек трудно ще знае на кои да се довери



Тема Re: За ума.нови [re: Selesta]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 14:13



Умът е част от егото(личността). Така, че когато се казва "чист от егото" - ще рече чист и от ума и от чувствата.



Тема Re: За ума.нови [re: Oki]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано29.10.01 15:31



От кои чувства чист? От любовта, от болката, от радостта?
За теб егото може да значи и ум, но има хора с много бръщолевене още, които се считат без его. На тях казах...

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re: За ума.нови [re: Oki]  
Авторбeзимeннa (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 15:55



Какво разбираш под " чист от егото....ума и чувствата..." ?!



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано29.10.01 16:29



Въпрос на йерархия. И... определено някои лъжат (колко Антихристи, а? :). Друг е въпроса вече и в надграждането. Общото еволюционно ниво на човечеството позволява да му се открие толкова от Истината... но ти не визира надграждащи се... точно.

"Знаете, че големите учители не лъжат" - просто не всички визирани са големи, братле . Пък ти лично ще вярваш на оня, на който личното ти ниво (йерархия) е позволило. И то ще е градивно за теб, бъди сигурен! (ако щеш само за да се научиш да различаваш - а това не е от малките неща!, да не изглежда така :)



Тема Re: За ума.нови [re: бeзимeннa]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 16:47



Това е цитат от постинга на Truden. Аз уточних само, че ума е съставна част на егото. Под този цитат подразбирам личността(егото) да е инструмент в служба на Духа. А не обратно - да сме в служба на илюзорния(нереален) живот на егото.



Тема Re: За ума.нови [re: Oki]  
Авторбeзимeннa (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 17:20



Ясно.......Само че......знаеш ли?....страшно ме смущава израза " в служба"......и също нюанса, който се улавя в "илюзорния/нереален/ живот на егото".....Не мислиш ли, че ти си този, който сътворява себе си и личността си?!.......И тя е илюзия дотолкова, доколкото не може да те изрази цялостно...ти си вселена....и непрекъснато се променяш....докато кажеш аз и вече си друг аз....но все пак има някаква устойчивост на това, което би искал да бъдеш.....от теб зависи...Егото се превръща в пречка когато е закостенялост, когато се борави с едни и същи канони и упорити навици... и не съответства на приказното създание, което си......Хубаво е човек да се приеме цялостно и да разцъфва с всеки изминал миг......
Да може да вижда света с очите на детето в себе си......



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 17:42



Приятелю, ценноста на тази тема за мен се състои в това, че без да съм отделял специално съществено време за изучаване на т.н. висарион, решавам, че не е нужно да го правя. В учението на Учителя съм откривал неща, хармонични със други учения, но това което прочетох тук за позицията на висарион за мен е достатъчно. Това, че някой може да има някои просветления, не значи, че е Учител. Самадхи - на степени.



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 17:47



Moje da zapotchnech ot tova, koj e Utchitel.



Тема Re: Може ли всички Учители да не са прави!?нови [re: pencil]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 17:55



"Виссарион и казва, че няма такова нещо, човек
си остава на земята и в тяло и като душа"
Не ми се чете това. По плодовете.
"Пришелец със аз на земята" Псалом 119(Гимел)
В случай, учението на някой е в разминаване със Учителя и Шри Юктешвар ( плюс Щайнер), просто на бих го смятал за учител.




Тема Re:нови [re: Observer]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 17:57



"Пришелец съм аз на земята" Псалом 119(Гимел)



Тема Re: Трябва ли да обяснявам...?нови [re: Selesta]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 18:12



Ума и той има значение. Иначе нямаше да трябва да го развиваме.
Практика.



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Observer]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано29.10.01 18:23



Има, разбира се. Всичко има значение. И всяко нещо с времето.
Който не го е развил, трябва да го развива.
Който не е развил нещо друго, него трябва.
Проблемът е, че, когато стигне до края, умът не иска да се даде и се прави на умен, мъдър, всезнаещ и започва да пречи всячески на намерението да се развиват други неща.
Умът мисли вместо нас, умът живее вместо нас, умът яде вместо нас, умът секс прави вместо нас.
Умът е иззел всички функции-на сърцето...забелязваш ли християните как твърдят, че любовта не е чувство, че бог не се познава със сърце.
Когато се храниш, усещаш ли вкуса на храната или мислиш какво си свършил, какво трябва да свършиш, четеш ли книга, докато се храниш.
Когато си на екскурзия-там ли си, където си или си правиш снимки, за да показваш в бъдеще време и изпускаш. Или, докато си в Созопол, мислиш как на другия ден ще идеш в Лозен, а, когато отидеш в Лозен, си спомняш какво си правил в Созопол.
Умът е или в бъдещето или в миналото. Тук и сега ум няма, тази функция му е изключена, фабричен дефект.
Затова изпускаш тук и сега, което е единствената реалност.
Тялото ти е тук и сега, умът ти е преди и след.
Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове за бъдещето.
Реалността е това, което е, докато умът ни влачи напред назад във времето, за да оправдае съществуването си.

Невъзможно е да не е възможно.


Тема В случай, учението на някой е в разминаване ...нови [re: Observer]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано29.10.01 19:20



Много ме усмихна ... хе-хе

знаеш, че е от сърце и чисто при това...



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Selesta]  
Авторбeзимeннa (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 19:33



Не си ли ти този, който умува?! Съвсем естествено е чрез умът да се обозре "преди" и да се проектира хипотетично "след"...... да се разсъждава върху опитността, натрупана "през"....
Нима умът е този, който "не иска да се даде и се прави на умен, мъдър, всезнаещ и започва да пречи.......мисли вместо нас......живее вместо нас...." ?!
..Или просто от страх, неувереност,, неосъзнатост... или просто от стремеж към сигурност, човек се е оставил на автопилота, поддържан от ума, благодарение на изработените отъпкани пътеки на опита, гаранции за известен успех?!
Умът работи с познати категории... те са познаваеми и използваеми........вдъхват увереност и сигурност... могат да бъдат изразени, обяснени, доказани, класифицирани... и това е страхотно... полезно и удобно...
"Тук и сега" е непосредствено изживяване.....вечно ново и всепоглъщащо....
Когато хапваш нещо вкусно ........ има много начини да го опишеш....от химична гледна точка...от икономическа...от логична...и всичко това благодарение на ума....но когато го вкусваш е ..............
Нищо не иззел умът...не би могъл... Ние си караме просто на автопилот....
Ако можехме само да се отпуснем и на непосредствеността на изживяването....... би било.......



Тема Re: В случай, учението на някой е в разминаване ...нови [re: Лъчeзapнa]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 19:55



e, ne e li taka



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Selesta]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 19:59



Манас - умствено сетиво. Инструмент.
Манас->Атман. Йога.



Тема Re: В случай, учението на някой е в разминаване ...нови [re: Observer]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано29.10.01 20:16



да кажеш, че си сверяваш часовника... става .

мен ме беше страх, че не мога да различа примерно някое противоречие... споделяш противоречия понякога... без да съзнаваш това
---
само си говоря, нали знаеш :)




Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: бeзимeннa]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано29.10.01 20:20



Не съм аз ума. Нито ти си твоя ум. Умът е узурпатор. Накарал ни е да си мислим, че ние сме той.
Аз не умувам. Умът ми умува-това му е работата. Но освен това ме е накарал да смятам, че аз съм той.
Затова и питаш-не съм ли аз този, който умува.
Не, не съм.
Аз съм.
Понякога заспивам и сънувам, че умувам. Често заспивам. Но понякога съм и будна и тогава умът ми умува, но аз не.

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re: В случай, учението на някой е в разминаване ...нови [re: Лъчeзapнa]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 20:21



Човек трябва да мисли, но има значение как.
Освен сравнението предполагам, че би намерила и...



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Selesta]  
АвторДзвep1 (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 20:36



Някаква разлика с концепцията на Кастанеда по отношение на ума?



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Selesta]  
АвторObserver (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 20:53



Da slucha.
"Ti kakvo rechi si tuka s c чука"-
Ne triabva da se gazi luka.



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Дзвep1]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано29.10.01 23:16



Каква концепция?
Пак ли ще умуваме?

Невъзможно е да не е възможно.


Тема Re: Съгласен.нови [re: бeзимeннa]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 23:34



Абсолютно съм съгласен с всичко за което пишеш. И не разбирам какво те смущава. Себе си и личността си, човек започва да сътворява едва когато постигне просветлението. Когато стане едно с Духа. Защото само чрез и със Него можеш да твориш личността си. И въобще да твориш непреривно. Но преди това събитие - личността ти не се оформя от теб. А от външния свят. Още от раждането. И за съжаление тя (личността) има тенденцията към втвърдяване, закостенялост. Защото тя има живот диаметрално противоположен на живота на Духа. Тя има нужда от сигурност. А за нея сигурността е в познатите и отработени модели на поведение. Защото те носят характера на предвидимост. Духовните учения именно са за да ни научат как да се освободим от робството на реактивния живот на личността(егото) и да активираме творческия живот на Духа в нас. Затова първото всъщност е псевдо живот. То е реакция, а не акция. Тоест не твориш. Докато след сливането с Духа (няма значение как ще го наречем - просветление или възкресение) - твориш всеки миг. Включително и собствената си личност.



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: бeзимeннa]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 23:46



Поздравления!



Тема Каква е тая поезия!?...нови [re: бeзимeннa]  
Автор Truden (!?...)
Публикувано30.10.01 00:11



Какви са тия метафори, бе момиче!?
Това да не ти е разбор на стихотворение!?

Да не си мислиш, че аз съм измислил нещо и сега се пъча с него.
Егото е всичко, което вие сте.
Изтрийте го, и вижте!
Светът който виждате е ваша представа.
Чувствата ви са ваша представа
Създавате красивото и определяте грозното.
Създавате доброто и давате лице на злото.

Егото създава противоречията на които се крепи света
и не е моя мисъл, макар, че и аз съм го казвал. Много преди мене са го казали всички Учители и Дао.

За това ви говоря, и това е, което Оки схваща, доколкото виждам. И се радвам, че един поне схваща.

Изчистете се от пристрастията във вас, които създават противоречията.
Седнете и гледайте пред себе си, чисти от емоциите
Ще видите, че това, което си мислите, че виждате не е същото.
Ще видите, че няма какво да видите, освен себе си.

И това не е метафора, а Истина!

Поздрави



Няма нищо по-лесно от думата "трудно"

Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Selesta]  
АвторДзвep1 (Нерегистриран)
Публикувано30.10.01 16:40



Зададох прост, разбираем въпрос. Ако думата "концепция" те дразни замени я с каквото искаш, смятам че е ясно какво питам.
Имаш ли прост, разбираем отговор?



Тема Re: Ум, тук, сега, време, реалностнови [re: Дзвep1]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано30.10.01 22:03



Аз, честно, не разбрах въпроса. Как мога да дам отговор?

Невъзможно е да не е възможно.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.