Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:59 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Велики личности
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Бог е близзо...Оучителя е близо...  
АвторMУЛE (Нерегистриран)
Публикувано11.07.01 20:18



Това, което хората наричат "Бог" е близо...много близо...
И "Оучителя" е близо...защото "Бог" е благия "Оучител"...който ни е дал всичко, което ни е необходимо....и ни учи ....да го видиме...да го изживеем....
Учителят никога не е наричал себе си Учител...така са го напичали тези, които са били около него.....Той не е отговорен за прозвището, с което са го накичили учениците...не неговите ученици....защото всички ние сме ученици в училището на Бога....където единствен Бог е Оучител....
Всички сме ученици в света на Бога....
Какво му е необходимо на човека....?
Бира Астика ли?
Или Цар-Господар?
Глупости....нищо не му е необходимо, всичко което му е необходимо, го има!...Слънце...въздух...вода....земя....Но ..."хората" не са човеци...те са нещо друго.....и те не знаят точно какво са....
Оучителя...учителя е прозорец към Бога...място от което може и сега да опиташ вкуса на Бога....Още сега...още в ТОЗИ момент.....без каквото и да е забавяне....
Бог има благ вкус...най благия вкус който можете да опитате на този свят...вкус който никога няма да ти омръзне...
Ако усетиш благост...знай ..от Бога е ....и Бог е близо до теб...дори в теб е...
Ако усетиш горчивина....Бог е далеч от теб...защото ТИ си го прогонил.... и затова ти е горчиво.....
Не питай кой е виждал скоро Учителя....ВДИШАЙ ДЪЛБОКО Учителя...
Погали с трепет Учителя....поклони се на небето...То е Учителя....чуй музиката която те вгълбява...в теб...Ето го Учителя.....
Ето ГО!
Просто го усети и го виж...със затворени очи....Той е ТУК...



Тема Прескачайки огледалата..нови [re: MУЛE]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано12.07.01 10:38



Да така е Му.
Животът е училище за всеки от нас.
Някои се учат добре и напредват, други си лежат в сянката на илюзиите и мечтите, а трети пребъркват първолаците за дребни.
Всеки си учи урока, както може.
И всички в един момент се събираме заедно - за снимката на випуска.
А Учителя се смее.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Ха!нови [re: MУЛE]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано12.07.01 12:24



Казваш "Учителят никога не е наричал себе си Учител...така са го напичали тези, които са били около него.....Той не е отговорен за прозвището, с което са го накичили учениците"... Това означава ли, че разликата която се прави от учениците между "Петър Дънов, Беинса Дуно и Учителя" не я е дал той? Значи ли, че някой ученик си го е измислил?



Тема Re: Ха!нови [re: Лъчeзapнa]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано12.07.01 17:32



Вече се притеснявам да говоря на една и съща тема и то като отговор повечето пъти на теб, но бих се притеснил повече, ако се даде неясен, двусмислен или некомпетентен отговор. Разбира се аз нямам самочувствието за висока компетентност, но непрекъснато извира неинформираност, специално по въпросите за Беинса Дуно, а това все пак е клуб за него, нали?
Та първо тези, които са били на "Изгрева", в школата, около Беинса Дуно далеч не всички са били ученици. По скоро само единици са били такива. Например едно от определенията на Учителя за ученик е, че такъв - вижда няколко предишни и няколко следващи свои живота. Аз дори познавам един от тях, който просто само с едно поглеждане вижда това в другите хора. Друг път Учителя е споменавал, че учениците на "Бялото братство" не са на "Изгрева", а са пръснати навсякъде по света, защото имат много важна работа. Така, че разликата която се прави между Петър Дънов, Беинса Дуно и Учителя, се прави от тези които действително са ученици. Един ученик в истинския смисъл на думата първо нищо не си измисля. Второ никога не говори нищо напразно, камо ли безотговорно и то не за друго, а просто защото той живее в света на причините(в причинния свят), а не в света на последствията. За такъв последствията са такава реалност, каквато за теб - ако бръкнеш с голи пръсти в контакта и те удари ток. А тези, които просто са в "братството" под някаква форма и по някакви свои причини, не само, че не правят тази разлика, ами ако я чуят, дори не се знае кой как ще реагира.
А на въпроса дали тази разлика я е дал Учителя, в смисъла в който питаш, може да се отговори и с "да" и с "не". С "да", в смисъл, че този отговор е даден по много начини, на много места, в продължение на много години, както с дела, така и в отделни разговори и по един недвусмислен начин за този който познава Учението, а не просто само го е чел или чете. Т. е. това не въпрос просто на информация, нали разбираш. Но аз не мога да ти изнеса дори само цитатите с които например ни дава да разберем, че наш Учител е сам Господ, а той само превежда на наш, човешки език. От друга страна може да се отговори с "не" - защото така дефинирано в едно изречение, както го бях написал за теб, за краткост и яснота - той не го е дал. Дори непосредствено преди да си замине от този свят е произнесъл: "И не ме познаха Господи, защото си ме облякъл в дрехата на смирението".
В тази връзка, онзи който разбира, като говори за Учителя - подразбира Христос, като говори за Беинса Дуно - подразбира Духа на Истината, който говори от името на Учителя, а за Петър Дънов - за човека, чието тяло е използвано за да слезе Духа на Истината - Беинса Дуно.
Чао.



Тема Не е чак толкова трудно...нови [re: Oki]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано12.07.01 18:02



...да виждаш твоите и на другите около теб прераждания.
(спомените изплуват в момента в който спреш да се влияеш от тях)
Ако, само това те прави ученик, по-добре забрави за учението!
Учението е вътрешен процес, а не външен.
За съжаление повечето си закачат само табелката и продължават да си вършат старите магарии.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Ха!нови [re: Oki]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано13.07.01 12:35



Незнам забеляза ли, но опонорах (с твойте думи) на Муле(то) в смисъла, че не може просто така да си го измислят учениците ако не го е подсказал най-малкото, (и позволил) все пак Учителя, нали?!

Прав си да внасяш яснота!!
И щом си почнал да попитам...
Мисля, че преди като беше обяснявал (незнам дали от теб така съм го разбрала, може и да не е от теб?) говореше за Учителя като за Святия дух (Третата ипостас в християнската троица), а сега казваш Христос?! Нещата са различни - Святия дух изхожда, а Христос е помазаничеството на духовната вълна... Христос е Синът...

По отношение на понятието ученик... В аспекта НЕ на конкретното учение, за което говориш, за мен ученик е всеки тръгнал по пътя на Себетърсенето. Всеки, работещ съзнателно върху себе си. Вече йерархия на ученичеството ще да има, а? Или по-точно йерархия на посвещения... и както каза valso - вътре...



Тема Едва ли е ученик!нови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Aтaнac_Ko (обикновен човек)
Публикувано13.07.01 15:07



В духовния свят някой му е дал името Беинса Дуно, на Земята родителите му са го нарекли Петър Дънов, а у тези, които са оценили знанията му, съвсем спонтанно е възникнало обръщението "Учителю".



Тема Re: За учениканови [re: valsodar]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано16.07.01 06:46



Здравей, Валсо!
Изрично казах, че веждането на предишни и следващи прераждания, е само един параметър имащ отношение към ученика. Освен това този параметър е резултат, а не цел. Не способността да виждаш те прави ученик, а ученичеството (реалното) те прави виждащ. И наистина ли смяташ, че такова виждане има нещо общо със спомени? Ако изобщо имаше общо с функцията спомен, то тогава не би могло да се отнася за виждане в бъдещето. Това са функции от коренно различно естество. Спомнянето е акт на ума. А това виждане за което става дума е дори в друго измерение. Спомена е функция на времето, а виждането - извън времето и пространството. Освен това не можеш да имаш спомен свързан с друг, с който не си имал никога нищо общо, нали? Докато можеш да видиш всичко свързано с него и в миналото и сега и в бъдещето.
С поздрав!
Oki



Тема Работата с причинното тяло..нови [re: Oki]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано16.07.01 09:11



ти дава овладяването на спомените за минало и бъдеще ,чрез причинната връзка, а оттам и свободата от съдба.
Съдбовност да, но съдба - не!
Ученичеството е изцяло вътрешен процес, като наш главен учител се явява самият живот.
Не е задължително да имаш учител във физически план, щом можеш да приемаш уроци от наставника му.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Работата с причинното тяло..нови [re: valsodar]  
АвторOki (Нерегистриран)
Публикувано16.07.01 18:17



Напълно съм съгласен. Само дето не знам защо, но термина "спомен", като че ли не ми се струва съвсем точен. А това, че не е задължително учителя да е във физически план, и аз така мисля, но в някои среди от рода на "Сант Мат", са категорични, че е абсолютно задължително.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.