Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:45 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Озеленяване и ландшафтен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема има ли каде да се нау4а  
Авторнoвoбpaнц (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 23:25



да се занимавам професионално с градинарство?



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: нoвoбpaнц]  
АвторStefan (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 21:35



Има 2 учебни заведения в София за това изкуство. Едното е Лесотехническия университет, специалност ландшафтна архитектура (което си е всъщност градинарство) . Другото е Техникума по строителство и архитектура (Христо Ботев) специалност Парково строителство. Там се изучават по-приложни неща. Има и трето училище - някъде в Бузема, но не съм много сигурен.

И третият - най-великият университет - живота. Просто чети книги и създавай райски градини. Така както си ги представяш.



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: Stefan]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано28.10.06 22:15



Stefane, мнението ти съвсем откровено казано ме подразни.

Не бих могла да кажа, че ландшафтната архитектура "си е всъщност градинарство".
Да, ландшафтните архитекти могат да проектират градини, но не са само градинари.
Градинар е чичкото, който знае всичко за растенията в градината и може успешно да се грижи за тях- да ги полива, подрязва, тори, размножава.

В специалността Ландшафтна архитектура се учат много неща, които са отвъд градинарството и са доста по-всеобхватни от него.

Ландшафтните архитекти са тези, които проектират външното пространството така, че то да стане уютно за хората- с алеи, настилки, площадки, водни площи, растителни обеми и свободни зелени пространства... вътрешното пространство - също - със стайни растения.

Както виждаш, за да бъде един проект успешен, доста широки и задълбочени предварителни познания в още много други области се изискват(освен чистото градинарство!).

Ако не ти е ясно точно какво се изучава в специалността Ландшафтна архитектура и от какво разбират хората, които са я завършили, по-добре попитай, но моля те, недей да пишеш абсурдни неща.



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: нoвoбpaнц]  
Автор Ludo.Pile (Градинар)
Публикувано29.10.06 07:57



за ГРАДИНАР, като усещане, като начин на живот







като работник или служител в редицата фирми за озеленяване






------------------



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: CHERRY]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано29.10.06 18:32



Е, ами аз съм завършил именно Ландшафтна архитектура, но някога специалността беше "инженер-озеленител", а ЛТУ бе ВЛТИ. Даже един семестър съм водил упражнения на студенти като редовен аспирант. Учат се все същите специалности, даже и доста от преподавателите са същите. Егото ми не се нуждае от чуждицата "ландшафтен архитект". Харесва ми българската думичка градинар.



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: Ludo.Pile]  
Авторнoвoбpaнeц (Нерегистриран)
Публикувано04.11.06 23:29



Мерси лудо пиле,малко съм пораснала(36) и ми е късно да уча.Трябва към някоя озеленителна фирма,искам да изуча на практика градинарството.



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: нoвoбpaнц]  
Автор--------- (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:41



----------



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: Cтeфaн]  
Автор ryra (непознат )
Публикувано19.11.06 09:48



Не мога да повярвам, че това което пишеш е истина. Ландшафтния архитект, или озеленителя, не е градинар. Той има познанията да оформи цялостното пространство, да обособи отделните функционални зони, алеите и площадките, да ги изпълни със съдържание. И не на последно място засаждайки растителността, той знае как ще изглежда след 3, 5 и повече години, ако всичко това не ти е станало втора природа, никъде не казвай, че си инженер-озеленител.
Поздрави-колежка-инженер по озеленяване.



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: ryra]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 18:11



Всичко това за което говориш, ми е не втора природа, а първа природа, още когато кандидатствах озеленяване.
Много често колегите ми , които се наричат ландшафтни архитекти, след като се дипломират им се налага да питат "простите " градинари кое как се прави.
В крайна сметка това което излиза изпод ръцете на ландшафтния архитект се нарича градина. Ако не излезе градина, значи нещо на ландшафтния архитект му куца. И отново повтарям - егото ми не страда да се наричам градинар.
Най-великите шедьоври на градинско парковото изкуство в Европа са сътворени от хора наричащи себе си градинари. Будистките монаси сътворили шедьоврите на японските и китайските градини дори пък са се наричали просто монаси. Не са били ландшафтни монаси. Както виждаш тяхното его е още по-смирено.

Имаше един виц дето се срещнали ландшафтния дизайнер и обикновения педерас, ама не му е тука мястото да го напомням. Него ми го е разказал Пипков.
Хайде остани си със здраве.



Тема Re: има ли каде да се нау4анови [re: Cтeфaн]  
Авторryra (Нерегистриран)
Публикувано02.12.06 10:21



Съжалявам, ако съм те засегнала. Няма нищо лошо в това да обменяме информация с колега, нещата, които се научават в института са само основата, върху която трябва да се гради и то с много практика. А кой как ще се нарича, няма никакво значение, ако успява да създаде нещо красиво.
Мисля, че по-важното е че след толкова години вече започнаха да ни търсят като специалисти и не мога да отрека съм виждала прекрасни изпълнения на колеги, но и доста бездарни. Вторите не искам да коментирам.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.