Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Озеленяване и ландшафтен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Дзен градинки или Японски градинки  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано02.08.06 16:41



Здравейте,

Най-напред - честит клуб.



Мисля, че би било интересно да се обсъжда всичко свързано с теорията, практиката и философията на дзен градинките - китайски или японски.

"Философия, Красота и Екзотика".

Поздрави


Тема Re: Дзен градинки или Японски градинки [re: NoNaмe]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано03.08.06 08:44



Здравей



Точно с този тип градинки всичките ми знания са случайни, в резултат на извънучебно четене и със сигурност имам доста неясноти.

До колкото си спомням, дзен градинките задължително съдържат 4-те символа на природните елементи/стихии - земя, вода, огън и въздух или комбинацията огън, земя, метал, вода и дърво(ако греша, поправете ме).
Все пак.. не съм сигурна, че в градинките има символ за метал, затова мисля, първата комбинация от символи е по-разпространена.

В японското парково изкуство, градинките са много характерни. Растенията в тях са с по-малки размери, има вода, мостчета, фенери, почти сигурно наблизо има построен чаен павилион и т.н.
Японска градинка в план не съм виждала, но предполагам организацията в пространството е подчинена на фън шуй. Темата е безкрайна...

От друга страна, към големите храмове има толкова медитативни градини, че са направени само от посипка от речни камъчета. Върху тях се рисува.
Поддръжката им е сравнително не трудна(според мен ) Достатъчно е някой да се разхожда по чакълчетата всеки ден, за да не дава възможност на тревичките отдолу да израснат, но съмнявам се че монасите виждат по същия начин нещата и затова се грижат по-старателно за тях.
Тези ситнокаменни градинки ги разравят с гребла и предполагам, мислят за тях както за жива градини. Вероятно в това става в състояние на медитация или дейстава медитативно...

Ти виждал ли си на живо китайска/японска градина? Какво е усещането?
Аз на живо не съм виждала, но на повечето снимки, малко ме притеснява джуджестостта на повечето растения в тези градини... някак си ми изглежда противоестествена...



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинки [re: CHERRY]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано03.08.06 11:55



Здравей,

и моите знания не са систематизирани, но ще се опитам да представя философията на тези градини.

Шинтоизмът е национална японска религия. Тя не може да се практикува от не-японци, защото няма писмени източници, като Библия, Коран, Тори, Веди и т.н., а се предава от поколение на поколение. Всеки японец се посвещава в шинтоизма достигайки определена възраст, като възрастта на посвещаване на момичета и момчетата е различна.

Всеки род(клан) се приема, че произхожда от нещо природно – река, дърво, камък, скала, планина, птица, море и т.н.. Всеки род си има свои легенди и предания, но основната идея е прекланяне пред величието на природата и Вселената.

След навлизането на Будизма в Япония в периода от ІV до VІ век от Китай, през Корея, той претърпява редица изменения свързани с древните вярванията на различните кланове. С течението на вековете Дзен будизмът придобива най-голяма популярност.

Основата на Дзен будизма е постигане на физическо или духовно съвършенство (почти перфекционализъм), посредством наблюдение, съзерцаване, медитация и упорит неуморен труд в дадена област или изкуство. Например: Бойни изкуства, Музика, Калиграфия, Художествено изкуство, Приложно изкуство и т.н, като процесът на усъвършенстване никога не се прекратява или спира.

Една от тези сфери или области е „ландшафтната архитектура” или изграздане на дзен градинки. От древността до наши дни.

Основната идея е изграждането на микрокосмос или микровселена, „по образ и подобие” на макрокосмоса и Вселената. Обикновено включват петте елемента(стихии) на японската философия – земя, вода, огън, вятър и небе (в китайската са земя, метал, вода, дърво и огън). С различни миниатюрни композиционни елементи се представят планини, морета, гори, реки и т.н., т.е представяне на Вселената с цялата и прелест в много малко пространство.

Съществуват различни видове дзен градинки, но обикновено могат да се разглеждат, като „сухи” и „мокри” градинки. В „сухите” се използват различни по големина камъни и пясък. С камъните се „изобразяват” различни форми на релефа, а с пясък и чакъл – ралични водни басейни, като реки, езера, морета. В така изобразения микрокосмос се срещат и различни растителни видове, като дръвчета, храсти и тревни насъждения, но много рядко и на рядко. Тези „сухи” градинки могат да се променят(преподреждат или аранжират) всеки ден, с много старание и упорит труд.

За разлика от „сухите” градинки, мокрите трябва да се планират много добре и с переспектива. „Мокрите” градинки включват всичките пет „стихии” – земя, вода, огън, вятър и небе. Трябва да се планират различните „форми на релефа”, основно заради сянката, която хвърлят.

Растителните видове трябва да се засадят „подходящо” и добре планирано, вземайки впредвид растежа, цъфтежа, пожълтаването, окапването на листата и т.н.. Тези градини в различните сезони и години са много различни и много красиви. Трябва да се „групират” растения с различно време на цъфтеж и различни цветове. Бързорастящите видове не трябва да пречат на развитието на другите растения в градината. Трябва да се предвиди и планира пожълтявянето и окапването на листата. Да окапват в различни периоди и „пожълтелите” листа да имат различни цветовете.

Водата е „кръвта” на ландшафта. Тя може да тече, влива, пада, впръсква, шуми и т.н., както и да дава и поддържа живот. Във водните басейни могат плуват(плават) водоплаващи птици и рибки, напр. - императорски шарани. Почти винаги в една такава градинка има езерце с островче и постройка – павильон, чайна, място за наблюдение или храм. До острова се достига чрез мостче, над „реките” има мостчета, около алейките – дървени(метални) пейки. Необходимо е да се „монтират” и няколко къщички за птици или да се обособят места за гнездене.

Огънят е застъпен в различни по големина и форма фенери, както и в храма, посредство свещи, кандила, благовонни пръчици и т.н.. Вятърът подържа огъня, небето е дом за птиците и на боговете. Вятърът може да люлее звънчетата, да върти вятърни мелници (които могат да изпомпват и вода, да носи аромата на цветята и т.н.

Човек, пресъздал такава градинка, спокойно може да седне и да съзерцава на Вселената, потънал в мисли за самоусъвършенстване, или просто да медитира или почива.

Поздрави



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: CHERRY]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано03.08.06 13:19



Здравей,

на въпроса дали съм виждал японски градини, ще отговоря "Май, да, в София, България!".
Има такава градина на едно място в София, няма да споменавам къде, за да няма "скрита" реклама.



Избери Japanese garden от някой от тези линкове:




А това са малко снимки от оригинала:







Редактирано от NoNaмe на 03.08.06 13:25.



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано05.08.06 20:53







Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано06.08.06 13:44



Ето малко снимки от японките градини около Киото, Япония

Katsura Imperial Villa - императорска вила




А ето на има изброени няколко дзен градинки с история, снимки, елементи, библиография и речник.

Поздрави

Редактирано от NoNaмe на 06.08.06 13:51.



Тема в търсене на Дзеннови [re: NoNaмe]  
Автор Ludo.Pile (Градинар)
Публикувано06.08.06 16:13



ОПИТ ЗА ЛЕТЕНЕ





Сътворяването му стъпка по стъпка





Тема Re: в търсене на Дзеннови [re: Ludo.Pile]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано06.08.06 17:06



Здравей,

много е идейно и е добре реализирано.

Но, май, липсват огън, вятър и небе.



ПП Ще липсвам известно време и май няма да мога да се включвам в темата или клуба, но ще ми бъде интeресно, след като се върна, да видя какво е развитието.

Поздрави


Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано16.08.06 07:46



Благодаря за описанието на стиловете и за линковете, беше ми интересно да прочета и разгледам.



Снимката с плуващите златни рибки много ме зарадва. Това си е нечувано и невиждано за тукашната реалност.

Интересно ми е в Япония дали си имат обществени паркове, каквито са при нас Борисовата градина, Южния парк и т.н. да не изброявам, или поради липсата на място, парковете/градините са само около едновремешните дворци.

Интересно ми е също така, дали японците, с тяхната култура имат неограничен достъп до тези паркове, или напротив?

В Англия ми направи силно впечатление това, че където и да имаше градинка или паркче, то си имаше висока ограда и се заключваше привечер.
Не можах да разбера каква е тази логика. В някои паркове дори нямаше и цветя. Само трева и високи дървета. Кому е нужно да ги държи под ключ?

Та в този ред на мисли, тук много ми харесва, че парковете и градинките ни не се заключват и достъпът до тях е абсолютно свободен.



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: CHERRY]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано26.08.06 21:45



Здравей,

обикновено парковете(дзен градинките) съм към дворци и резиденции на императора - "богът" на японците, както и в дзен-будиски и шинтоиски манастири. В манастирите всяко японче получава "посвещение" - става възрастен. Там се провеждат бракосъчетания и други тържесвени и не толкова тържествени ритуали. Достъпът до тях е обикновенно през деня, както и в българските манастири, но имат и обществени паркове.

В миналото в почти всяка "благородническа" или по-богата къща съществувала такава градинка, но не толкова внушителна като размери.

Поздрави




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.