Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:02 24.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Озеленяване и ландшафтен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Дзен градинки или Японски градинки  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано02.08.06 16:41



Здравейте,

Най-напред - честит клуб.



Мисля, че би било интересно да се обсъжда всичко свързано с теорията, практиката и философията на дзен градинките - китайски или японски.

"Философия, Красота и Екзотика".

Поздрави


Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано03.08.06 08:44



Здравей



Точно с този тип градинки всичките ми знания са случайни, в резултат на извънучебно четене и със сигурност имам доста неясноти.

До колкото си спомням, дзен градинките задължително съдържат 4-те символа на природните елементи/стихии - земя, вода, огън и въздух или комбинацията огън, земя, метал, вода и дърво(ако греша, поправете ме).
Все пак.. не съм сигурна, че в градинките има символ за метал, затова мисля, първата комбинация от символи е по-разпространена.

В японското парково изкуство, градинките са много характерни. Растенията в тях са с по-малки размери, има вода, мостчета, фенери, почти сигурно наблизо има построен чаен павилион и т.н.
Японска градинка в план не съм виждала, но предполагам организацията в пространството е подчинена на фън шуй. Темата е безкрайна...

От друга страна, към големите храмове има толкова медитативни градини, че са направени само от посипка от речни камъчета. Върху тях се рисува.
Поддръжката им е сравнително не трудна(според мен ) Достатъчно е някой да се разхожда по чакълчетата всеки ден, за да не дава възможност на тревичките отдолу да израснат, но съмнявам се че монасите виждат по същия начин нещата и затова се грижат по-старателно за тях.
Тези ситнокаменни градинки ги разравят с гребла и предполагам, мислят за тях както за жива градини. Вероятно в това става в състояние на медитация или дейстава медитативно...

Ти виждал ли си на живо китайска/японска градина? Какво е усещането?
Аз на живо не съм виждала, но на повечето снимки, малко ме притеснява джуджестостта на повечето растения в тези градини... някак си ми изглежда противоестествена...



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: CHERRY]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано03.08.06 11:55



Здравей,

и моите знания не са систематизирани, но ще се опитам да представя философията на тези градини.

Шинтоизмът е национална японска религия. Тя не може да се практикува от не-японци, защото няма писмени източници, като Библия, Коран, Тори, Веди и т.н., а се предава от поколение на поколение. Всеки японец се посвещава в шинтоизма достигайки определена възраст, като възрастта на посвещаване на момичета и момчетата е различна.

Всеки род(клан) се приема, че произхожда от нещо природно – река, дърво, камък, скала, планина, птица, море и т.н.. Всеки род си има свои легенди и предания, но основната идея е прекланяне пред величието на природата и Вселената.

След навлизането на Будизма в Япония в периода от ІV до VІ век от Китай, през Корея, той претърпява редица изменения свързани с древните вярванията на различните кланове. С течението на вековете Дзен будизмът придобива най-голяма популярност.

Основата на Дзен будизма е постигане на физическо или духовно съвършенство (почти перфекционализъм), посредством наблюдение, съзерцаване, медитация и упорит неуморен труд в дадена област или изкуство. Например: Бойни изкуства, Музика, Калиграфия, Художествено изкуство, Приложно изкуство и т.н, като процесът на усъвършенстване никога не се прекратява или спира.

Една от тези сфери или области е „ландшафтната архитектура” или изграздане на дзен градинки. От древността до наши дни.

Основната идея е изграждането на микрокосмос или микровселена, „по образ и подобие” на макрокосмоса и Вселената. Обикновено включват петте елемента(стихии) на японската философия – земя, вода, огън, вятър и небе (в китайската са земя, метал, вода, дърво и огън). С различни миниатюрни композиционни елементи се представят планини, морета, гори, реки и т.н., т.е представяне на Вселената с цялата и прелест в много малко пространство.

Съществуват различни видове дзен градинки, но обикновено могат да се разглеждат, като „сухи” и „мокри” градинки. В „сухите” се използват различни по големина камъни и пясък. С камъните се „изобразяват” различни форми на релефа, а с пясък и чакъл – ралични водни басейни, като реки, езера, морета. В така изобразения микрокосмос се срещат и различни растителни видове, като дръвчета, храсти и тревни насъждения, но много рядко и на рядко. Тези „сухи” градинки могат да се променят(преподреждат или аранжират) всеки ден, с много старание и упорит труд.

За разлика от „сухите” градинки, мокрите трябва да се планират много добре и с переспектива. „Мокрите” градинки включват всичките пет „стихии” – земя, вода, огън, вятър и небе. Трябва да се планират различните „форми на релефа”, основно заради сянката, която хвърлят.

Растителните видове трябва да се засадят „подходящо” и добре планирано, вземайки впредвид растежа, цъфтежа, пожълтаването, окапването на листата и т.н.. Тези градини в различните сезони и години са много различни и много красиви. Трябва да се „групират” растения с различно време на цъфтеж и различни цветове. Бързорастящите видове не трябва да пречат на развитието на другите растения в градината. Трябва да се предвиди и планира пожълтявянето и окапването на листата. Да окапват в различни периоди и „пожълтелите” листа да имат различни цветовете.

Водата е „кръвта” на ландшафта. Тя може да тече, влива, пада, впръсква, шуми и т.н., както и да дава и поддържа живот. Във водните басейни могат плуват(плават) водоплаващи птици и рибки, напр. - императорски шарани. Почти винаги в една такава градинка има езерце с островче и постройка – павильон, чайна, място за наблюдение или храм. До острова се достига чрез мостче, над „реките” има мостчета, около алейките – дървени(метални) пейки. Необходимо е да се „монтират” и няколко къщички за птици или да се обособят места за гнездене.

Огънят е застъпен в различни по големина и форма фенери, както и в храма, посредство свещи, кандила, благовонни пръчици и т.н.. Вятърът подържа огъня, небето е дом за птиците и на боговете. Вятърът може да люлее звънчетата, да върти вятърни мелници (които могат да изпомпват и вода, да носи аромата на цветята и т.н.

Човек, пресъздал такава градинка, спокойно може да седне и да съзерцава на Вселената, потънал в мисли за самоусъвършенстване, или просто да медитира или почива.

Поздрави



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: CHERRY]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано03.08.06 13:19



Здравей,

на въпроса дали съм виждал японски градини, ще отговоря "Май, да, в София, България!".
Има такава градина на едно място в София, няма да споменавам къде, за да няма "скрита" реклама.



Избери Japanese garden от някой от тези линкове:




А това са малко снимки от оригинала:







Редактирано от NoNaмe на 03.08.06 13:25.



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано05.08.06 20:53







Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано06.08.06 13:44



Ето малко снимки от японките градини около Киото, Япония

Katsura Imperial Villa - императорска вила




А ето на има изброени няколко дзен градинки с история, снимки, елементи, библиография и речник.

Поздрави

Редактирано от NoNaмe на 06.08.06 13:51.



Тема в търсене на Дзеннови [re: NoNaмe]  
Автор Ludo.Pile (Градинар)
Публикувано06.08.06 16:13



ОПИТ ЗА ЛЕТЕНЕ





Сътворяването му стъпка по стъпка





Тема Re: в търсене на Дзеннови [re: Ludo.Pile]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано06.08.06 17:06



Здравей,

много е идейно и е добре реализирано.

Но, май, липсват огън, вятър и небе.



ПП Ще липсвам известно време и май няма да мога да се включвам в темата или клуба, но ще ми бъде интeресно, след като се върна, да видя какво е развитието.

Поздрави


Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано16.08.06 07:46



Благодаря за описанието на стиловете и за линковете, беше ми интересно да прочета и разгледам.



Снимката с плуващите златни рибки много ме зарадва. Това си е нечувано и невиждано за тукашната реалност.

Интересно ми е в Япония дали си имат обществени паркове, каквито са при нас Борисовата градина, Южния парк и т.н. да не изброявам, или поради липсата на място, парковете/градините са само около едновремешните дворци.

Интересно ми е също така, дали японците, с тяхната култура имат неограничен достъп до тези паркове, или напротив?

В Англия ми направи силно впечатление това, че където и да имаше градинка или паркче, то си имаше висока ограда и се заключваше привечер.
Не можах да разбера каква е тази логика. В някои паркове дори нямаше и цветя. Само трева и високи дървета. Кому е нужно да ги държи под ключ?

Та в този ред на мисли, тук много ми харесва, че парковете и градинките ни не се заключват и достъпът до тях е абсолютно свободен.



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: CHERRY]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано26.08.06 21:45



Здравей,

обикновено парковете(дзен градинките) съм към дворци и резиденции на императора - "богът" на японците, както и в дзен-будиски и шинтоиски манастири. В манастирите всяко японче получава "посвещение" - става възрастен. Там се провеждат бракосъчетания и други тържесвени и не толкова тържествени ритуали. Достъпът до тях е обикновенно през деня, както и в българските манастири, но имат и обществени паркове.

В миналото в почти всяка "благородническа" или по-богата къща съществувала такава градинка, но не толкова внушителна като размери.

Поздрави



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано31.08.06 13:52



Здравейте всички,

Ето и малко идеи за изграждане на дзен “градинки” в “панелките”























Поздрави


Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 17:07



Тези ми се виждат наистина съвсем достъпни.





Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор jeni4ka (otnesena)
Публикувано31.08.06 17:19



Много ми харесват





Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: jeni4ka]  
АвторMepиroлд (Нерегистриран)
Публикувано26.11.07 16:07



Да не се напъваме много за японските градинки, защото един неяпонец може да направи само подобие на японска градинка. Ако някой иска истинска японска градина, трябва да си внесе автентичен японски озеленител. Доста е скъпичко, но това е единствен вариант. Това не става с четене. Ние сме далеч от тяхната философия и разбиране за света, не виждаме това, което те виждат. Колкото и да изучаваме различните форми на камъните и разположението им, символиката и т.н. ние нямаме нужната душевност за да създадем и възприемем такава градина. Остава ни само да я наподобяваме.



Тема Re: Дзен градинки или Японски градинкинови [re: Mepиroлд]  
АвторKpaйнo3eлeн (Нерегистриран)
Публикувано26.11.07 17:20



Ете това ми е любимото "да не се напъваме, да не се опитваме, да не мърдаме и да не шаваме... ако може и да не дишаме" ... ти, ако си далеч от нещото, откъде знаеш, че комшията ти не е близо? И откъде знаеш каква е моята душевност, философия и разбиране за света, че ще ме слагаш в това "ние".
японският озеленител е като българският озеленител... изучил някакво училище подобно на леснотехническия... човекът, който прави японската Градина е ... монаха.. еее онея дето са по манастирите... и тук така.. ако разбираш нещо от градинско искуство ще знеш, че и тук е тръгнало озеленяването именно от там...




Тема answer this topicнови [re: NoNaмe]  
АвторRomanLlLLlAN (Нерегистриран)
Публикувано02.02.12 02:48



freelance writer



Тема Дзен градинки или Японски градинкинови [re: NoNaмe]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано20.01.21 17:25



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.

Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!

Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте написах видеата.
МАСЛИНКИ БЪРЗО ИЛИ ХАПОВЕ.. not for me.
Allah is very angry.
Той ме опази да не полудея когато гледах Червената линия - филма за Сирия.
Споделям много лично преживяване.

Видеотеката ИДИЛи4на.


Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.
Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!
Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте ведеата.

Видеотеката идилична.
Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.