Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:22 24.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Озеленяване и ландшафтен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Междублокови зелени пространства  
Автор Hacлykи (стопаджийка)
Публикувано02.08.06 16:34



В момента съм на тази вълна не заради професията си, а защото се опитваме да си оправим малкото зелени площи пред блока и да поставим детски съоръжения.
Та проблема е основно в мнението на хората от блока кое е наше задължение и кое - не. Повечето съседи смятат, че общината е длъжна да се грижи за зелените площи. Общината обаче се оправдава, че няма пари.
Има предвиждане околоблоковите пространства да се обособят като парцели и да се предоставят на собствениците на етажната собственост. Въпросът е, че общините ще искат земята да се заплати, а пък собствениците нямат намерение да дават пари, за нещо което е "пред блока".
Ето моето мнение по въпроса:
Тревните площи в София са преобладаващо общинска собственост. Поддръжката им се ограничава до двукратно косене и почистване от общинска фирма “Озеленяване” ЕАД. Това е крайно недостатъчно и тези площи се превръщат в сухи , буренясали и мръсни терени, неизползваеми за каквато и да било човешка дейност. Тъй като косенето се осъществява обикновено след цъфтежа на житните треви, то те стават и основна причина за сенна хрема и алергични пристъпи у предразположените за това хора, особено децата. В този си вид тревните площи вместо места за игра, спорт и почивка се превръщат в кучешки свърталища и места за събиране на отпадъци от клошари, както и за места за търговия със селскостопанска продукция, при липса на елементарни хигиенни условия. Лошият им външен вид създава впечатление за изоставеност и спомага за подценяване на стойността на имотите, разположени в близост.
Единствената възможност за незабавно подобряване състоянието на тревните площи е поддръжката им да бъде поета от частни фирми, за сметка на живеещите в етажната собственост и близките търговски обекти.

Надявам се да започнем дискусия по въпроса





Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Hacлykи]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано02.08.06 17:33



Привет.
Доколкото познавам психологията на българина, дори да даде парички за обособяване на собствени градини (което е доста съмнителна масовка), той би сложил колчета и оградил на зелената Си площ.
Частната фирма ще си поиска парички. Аз лично съм готов да плащам.
Тъжното е, че нашият вход си няма дори чистачка от 10-ина години.. ако някой се сети да измете - ок. Просто никой не дава $ за това, камо ли "за поляната отпред"..

= Nobilitas Obligat =


Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Hacлykи]  
Автор Ludo.Pile (Градинар)
Публикувано02.08.06 22:09



А сега де.... не стига че плащам данъци за 1, 2 ,3, та и още поне 5 неща... На тая държава, град, община и т.н. ... та сега да вземем и да им косим тревата? А и да им почистим? къде отива моя данък смет? ...Плащам аз данък, за да ми е чисто (не си хвърлям фасовете по земята), а не ми е чисто... значи, не стига че плащаме на чистачки за чистене на входа... та и извън входа ли? ааай сиктир.

Да който иска иска да му е чисто ще си почисти... ще даде пример друг ще почисти като него и друг и друг.... а и ще си плащат...и краката им ще измият и водата ще изпият....

Не е ли по-добре да попиПате за паричките си тая община, вместо да им миете?

Другото Да се даде на фирми да поддържат парковете и междублоковите пространства? ООО, Да, веднага, чудесна идея. Как ли па не. И какво ще стане? ще оградят парка и ще им плащате вход....оп едно шезлонгче, оп едно чадърче....Каквото става на плажа...

айде че отивам да коса




Тема Re: Междублокови зелени пространства [re: Ludo.Pile]  
Автор Hacлykи (стопаджийка)
Публикувано02.08.06 23:53



Аз говоря от позицията на родител, който има намерение със свои средства да огради една градинка, за да не пикаят кучетата вътре. Искаме още да сложим пързалка и люлка и да направим пясъчник. ЩЕ пишем и до общината. Но това което се построи като детска площадка в съседния квартал от общината, сега е опасно за живота!
Ако трябва да чакаме общината да ни направи хубава детска площадка, децата ми ще пораснат преди да стане.
Смятам че е по-разумно да се работи в двете насоки - да си изисква от общините да си вършат задълженията, но и да се осъзнаем, че там където живеем сами трябва да си поддържаме според възможностите.
За фирмите - имах впредвид хората от блоковете да наемаме фирми да поддържат, а не да се оплакваме, че никой в блока няма коса и време в събота и неделя да окоси и почисти.



Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Hacлykи]  
Автор Ludo.Pile (Градинар)
Публикувано03.08.06 19:45



Да, и аз говоря от позицията на родител, от позицията на човек, който обича децата и би искал те да си имат люлка, пясъчник и т.н.
И когато някой някъде направи една такава площ на собствени начала...какво следва..?
(Без да искам да обезкуражавам никого, подкрепям такива идеи)
1. ..ч, алоо? Да не си си на село? Какво ми праиш тука пред блока?
2. ..кой ти пази? Веднага идват местните вандали...и не само...едно прекрасно място за местните пиандурници :-Р
3. ..И най-нелепото е....че веднага, ама веднага ще дофърчът от общината да те глобят?!

А дори и да се направи, то ще е инцидент... затова посоката към общината трябва да е: не да изискваме да си вършат задълженията, а да ни е задължение, да изискваме да си вършат работата.

И по-скоро трябва да осъзнаем че ПЛАЩАМЕ да ни поддържат... а не ние да си поддържаме.... защото в един блок живеят ~900 човека... колко пари взимат те на година от тях?
За какво ги взимат? Ако не плащаме на общината, а на фирма...
Ето едни цифри...ако тези 900 човека дават по 1.лв. на година стават 900 лв.
Една добра поддръжка от фирма е 9 лв/кв.м. на година. Излиза че за 100 кв.м. пред блока можем да си плащаме на фирма и тя да го извършва, а когато не го прави добре ние не си плащаме, ние изискваме.
А какво става с общината - тя ни взима левчето и нищо....нищо за левче ...Е да 1 лев....но тя не ни взима 1 лев, а минимум 100, та и нагоре!?

Е как? Как да стане тая работа? Аз ще си плащам...ще си трая, па и да върша тяхната работа? На община, на която съм плащал аз, родителите ми и техните също?

Ае нема нужда ....

Градинките пред блоковете ще се оправят, когато започнете да мислите като тези, които харчат парите, а не като тези които си ги дават...




Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Ludo.Pile]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано03.08.06 22:58



Чудесно е да се говори с конкретни числа.



Напълно подкрепям мнението, че щом сме си платили, трябва да получаваме нещо срещу това!
Реалността обаче е съвсем друга и не знам коя е силата, с която бихме могли да я променим.


Тревата в нашия квартал се коси веднъж годишно от общината, не два пъти.
Сега наобикаля някакъв човек и явно си коси трева за животните. Тази година вече трети път идва. Резултатът е чудесна окосена ливада с размери 10Х10 м и около нея треволяк и бурени по-високи от мен.

Миналата есен общинските служители постъпиха много хитро.
Пуснаха едни юнаци да окосят в края на лятото и после като светнаха боклуците, в един слънчев октомврийски ден, дойдоха и ни лепнаха бележка на входа, че ако не си почистим градинките, ще ни глобят. И нали става дума за конкретно бъркане в джоба, съседите скокнаха и веднага се организирахме да чистим.
За една събота събрахме де що боклук и найлонови пликчета имаше из тревата и храстите. Напалиха се огньове, изгориха се боклуците... изкараха се скари и бири... настана всенародно веселие...

Сега пак си живеем по старому. Тревата расте на воля и крие боклуците, наесен предполагам ще минат да я окосят и после пак ще ни лепнат бележка, че ако не си ги съберем, ще ни глобят.

На мен ми се иска поне 2-3 пъти да се коси цялата трева, хем няма да кихаме поради цъфтежа, хем ще се събираме по-честичко да си чистим. Иначе, седят хората по пейките, люпят семки, галят котки и отвори ли се дума за метене дори на входа, започват да се оплакват от болки в гърба.
А е ясно, че тряба да се чисти... я от нас, я от общината...

Та в този ред на мисли, ще ми се както нас ни заплашиха, че ако не си изчистим, ще ни глобят, така сутрин да обикля някой грамаден и страшен и да плаши гледачите на кучета, че а-ха кучето им се изака и не почистят след него, а-ха ще ги глобят или ще ги набият. По избор!



Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Hacлykи]  
Автор CHERRYМодератор (новак)
Публикувано03.08.06 23:19



И на мен ми е тъжно и неприятно като гледам колко деца има в нашите входове и колко разбити и мърляви са остатъците от детски площадки.

Според мен, не е е редно да се искат допълнително пари от живеещите във входовете, за да се поддържат зелените площи. В нашия вход хората се разправят дори като 2-3 лв трябва да плащат за разходте на входа.
Може и да нямат пари, може и да не им се дават... не знам. Положението, обаче никак не е розово и щом така или иначе си плащаме данъци, трябва поне зелените площи да се поддържат добре окосени и чисти с тези пари. И който си хвърля боклуците, да го глобяват.

Негодувахме много срещу контролите в Градския транспорт, но в крайна сметка който е без билет си плаща глобата и вярвам, че инвестицията в контрольори се е възвърнала многократно със събиране на глобите.
Мисълта ми е, нека се пуснат контрольори да глобяват тарикатите, които си хвърлят боклуците по улиците и така всички ще се приучат да се оглеждат за кошче или да си прибират боклука в чантите и по джобовете.



Иначе, за създаване на нови детски площадки могат да се търсят спонсори.
Данъчното законодателство дава облаги на фирми, които са направили дарение.
Просто този факт трябва да се припомни на по-големите фирми и вярвам, че резултатите няма да закъснеят...
Нека дарят детска площадка и да спестят част от данъците си в края на годината.
Въпрос на преговори е, си мисля и въпрос на активност на общините да подскаже този вариант на фирмите, регистрирани в нейния район. Може писмено, може човек на място да изпращат.


Това се сещам в момента като идея какво би могло да се направи, за да имат децата хубави площадки за игра.



Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: CHERRY]  
Автор Hacлykи (стопаджийка)
Публикувано04.08.06 00:36



Хващам се за числата


Наистина е чудесно да се говори с числа, но е хубаво и да са коректни.
Например колко души живеят в един блок? Обикновен, панелен блок има 5 входа по 24 апартамента, средно по 3-ма души в апартамент. Това са 360 човека, не 900. После площта на градинките около блоковете. Тя разбира се варира повече, но 100 квадрата са 50х2; 10х10м... Повечето блокове имат повече зелени площи , според мен между 500 и 1500кв. м.
Цената не мога да коментирам, защото нито предлагам такава услуга, нито ползвам, но съм виждала оферта за 9 лв/кв.м на година.
Така че, за да се поддържат добре зелените площи са нужни повече пари. Дали общината ги има и как може да бъде накарана да ги даде е съвсем друг въпрос. Доколкото знам, законово никъде не е уредено конкретно колко мероприятия е длъжен да извършва собственика на даден терен в зелените си площи. Може общинските служители да смятат, че едно-две окосявания са достатъчни.
Интересно ми е , какви договори сключват общините със "Озеленяване" ЕАД, на какви цени, как се разчитат дейностите по поддръжка. Може би това би следвало да се изисква от общината - отчет!



Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Hacлykи]  
Автор Ludo.Pile (Градинар)
Публикувано05.08.06 12:06



Давам и инфо за цифрите.
”панелен блок има 5 входа по 24 апартамента, средно по 3-ма души в апартамент. Това са 360 човека” и две кучета.
Та споменахме, че ако от парите за данък сгради дето плащаме (точната цифра можеш да си я видиш в данъчната декларация) се отдели 1 лев. за зеленото, какво може да се прави.

Един пенсионер коси с обикновената коса 200 квадрата на ден, колкото е пред блоковете, където играят децата не на село. Та тоя старец ако вземе сума над 20 лв. за тази услуга би бил щастлив и доволен. И ето го варианта, ще му се дават 25 на едно косене. Та 360 ако го разделим на 25 се получават 14 косенета на година, не 1 след изкласяване, не 2 поради някакво объркване, а 14. Имаме 6 месеца, през които е добре да се коси това означава, че съвсем спокойно може да се коси 2 пъти в месеца. Е, не става дума за елитна поддръжка, като за 9 лв. на квадрат, но ще бъде изкосено винаги, няма къде да се събират боклуци и когато е оправено и окосено, хората няма да цапат и да не им пука, а напротив. Един ще засее семена от теменужки, друг луковичка от лале и т.н.

Е та хайде ако може да ми дадете само една цифра, по-скоро един процент.
Да видите колко данък сте платили миналата година. За сграда, за смет, за еди кво си и еди що си... както и онези пари дето постоянно идва оня от 24 апартамент да събира за чистачка на входа. Та съберете ги всички тези цифри, които плащате (за тази услуга) и ми кажете колко процента от тях е 1 лв.




Тема Re: Междублокови зелени пространстванови [re: Hacлykи]  
Автор.mitko. (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 14:31



Подкрепям напълно идеята ти, че сами трябва да се грижим за междублоковите пространства!

Наистина, много трудно е да се убедят хората, че това е нужно.

Ето още една много сериозна причина да се замислят дали не си струва да вложат малко усилия и средства в това начинание:

Ако сами поемем грижите за поляните край блоковете ни, можем и Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, ДА КООРДИНИРАМЕ ТОВА С ОБЩИНАТА. И това не е само бюрократична спънка! Това е задължително УСЛОВИЕ трудът ни да не отиде напразно (т.е. да потъне в изкопа на нов строеж).

Координирайки действията си с общината, ние ще получим информация къде НЕ БИВА да се засажда висока растителност заради налична или планирана подземна и надземна инфраструктура. Това е важно, защото иначе там тя или ще бъде унищожена, или изобщо няма да може да си развие кореновата система.

Ако сме напористи и конструктивни, ако представим собствен издържан проект или поне добра идея, може дори да получим помощ от общината - било във вид на професионално изработване на крайния проект, било във вид на материал за засаждане, било като работа (не всичко става без никаква техника и професионални работници, а общината разполата с такива), било като комбинация от избоените.

Но най-вече в качеството си на ИНВЕСТИТОРИ в кварталната инфраструктура трябва да искаме от общината ГАРАНЦИИ че въпросните площи няма да променят предназначението си и ще си останат ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ, че НЯМА ДА СТАНАТ нови СТРОИТЕЛНИ ПЛОЩАДКИ в и без друго прекалено плътно застроените столични квартали!

Ето това трябва да имат пред вид тези, на които им се свидят 10-те лева или колкото там си решат по съседски да отделят годишно за зелените площи - че тези 10 лева хем ще направят изгледа им през прозореца по-приятен, хем ще са като застраховка срещу това вместо дръвчета пред блока им да им изникне нов бетонен колос...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.