Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 08.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Авто-мото
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Мотоциклетитенови  
Автор Гpaxчe (Gnomo ludens)
Публикувано18.07.06 08:40



Здравейте на всички!
Лятото е в разгара си и по улиците /особено Софийските/ е лудница, по пътищата всеки е тръгнал на почивка, хората бързат, псуват и доста често за съжаление се случват всякакви неприятни събития.

Всеки вие, които карата коли, ежедневно се сблъсквате с мотоциклетистите и предполагам имате разнообразни спомени от тях, които по-добри, кои по-лоши. Много често те ви дразнят, "пречкат" ви се на пътя, но трябва да знаете, че всеки мотоциклет е една кола в по-малко

, а човечето отгоре му изключително уязвимо и всяка ваше действие, къде нарочно къде съвсем немотивирано може да има много тежки последи.

Затова слагам този текст, той е написан от акула и обяснява накратко особеностите на движението и поведението на мотоциклета на пътя. Предполагам, че много от вас не знаят за тях и никога не са се замисляли, че съществуват толкова големи разлики, но това е факт. Затова ще ми помоля да ги прочетете и да имате едно наум когато край вас се появи двуколесна машина.

Благодаря!
***

Има много голяма разлика между колата и мотоциклета - той не е просто бърза кола без две колела - той е съвсем отделен свят и който не се е качил не може да го разбере.

За колите е ясно, но ето някой неща, които са много фрапиращи като разлики при мотоциклетите.

Един мотоциклет ускорява много, ама много по-бързо от колите, които вие сте карали някога.

На един мотоциклет при движение направо му трябва място колкото да минат огледаталата му, но при завой на него му трябва почти цяло автомобилно платно.

Мотоциклета спира много по-бързо от вашата кола - не си правете експеримента да карате близо зад него, защото той ще е за сметка на мотоциклетиста .

При дадена ситуация с колата можеш да се завъртиш и да минеш препятствие настрани - мотоциклетиста не може да се плъзга настрани (сега не ми идвайте със зимните скандинавски състезания, такива мотоциклети и майстори по пътищата няма) При ниски скорости обаче мотоциклета е ужасно тромвав за маневриране и му трябва повече място дори от вашата кола .

Докато прочетете това мотоциклета вече е профучал покрай вас - гледайте огледалата

Мотоциклета като малко петно създава илюзията за движещо се с по-ниска скорост превозно средство.

Общо взето мястото на колите и мотоциклетите поначало не е на едно място, това е моето мнение. Само човек, който кара мотор може да е адекватен по отношение на поведенеито си с кола, спрямо мотоциклетист.

Какво можем да направим, когато сме с кола - да му осигурим пространство - покрийте го с колата си, оставяйки достатъчно разстояние между вас и него, за да може спокойно да спира, но не оставяйте други натрапници да го притискат - той има правото на цяла лента, не само на 30 см от нея, колкото повечето смятат за необходимост - това важи и за светофар - спрете зад него на прилично разстояние и му осигурете щит - ако някой ви удари отзад ще се разминете само с болки във врата и счупена задница, изхода за мотоциклетиста не рядко е фатален.

Гледайте по-често в огледалата - ако виждате бързоприближаващ се мотоциклет не сменяйте рязко лентите - с пуснат мигач леко, съвсем леко се премествайте, ако се наложи - покажете му, че сте го видяли.

Когато срещу вас идва мотоциклет - не му заемайте платното - ако вие се ще се отървете от дълбока дупка само с псуване по адрес на управниците или спукан картер за мотоциклетиста това е сигурно падане и много неприятно като изживяване. Същото важи за изпреварването - не го притискайте, изпреварете го все едно е кола, защото той трябва да заобиклая неравностите, през които вие можете да минете спокойно с колата си.

Това са основните правила, има сума ти си подслучай.

Както при автомобилистите, така и при мотористите има луди глави. Но ако всеки вложи по малко разбиране за всички нас, независимо къде и с какво сме, ще е далеч по-лесно.




Тема Изключително кофти ставанови [re: Гpaxчe]  
Автор jamieМодератор (старо куче)
Публикувано18.07.06 12:11



когато мотоциклетиста реши да се провира между колони автомобили.
Тогава и да искаш - как да го опазиш нахалника ?



Тема Re: Изключително кофти ставанови [re: jamie]  
Автор Гpaxчe (Gnomo ludens)
Публикувано18.07.06 12:23



добре, кажи, какво точно пречи "нахалника" като се провира между колите? На теб, на другите?

Пък и замислял ли си се защо мотористите старателно избягват да се намират сред колите на светофарите?





Тема Не забелязвамнови [re: Гpaxчe]  
Автор jamieМодератор (старо куче)
Публикувано18.07.06 13:40



да избягват - по-скоро виждам именно това навиране.
Рядко но се случва да не преценяти да ударят огледало, одрана боя чак не съм виждал ако трябва да съм честен. Но проблем #1 е там че попадат в "мъртвата зона" на видимост - не ги виждам когато са почти до мен и белята е готова при потеглянето...



Тема Re: Не забелязвамнови [re: jamie]  
Автор Гpaxчe (Gnomo ludens)
Публикувано18.07.06 15:13



удрянето на огледала е наистина кофти работа, но се случва сравнително рядко и то не само само от мотоциклетисти. В повечето случаи този проблем възниква при паркиране в тясна уличка ...



Мотористите правят всичките тези слаломи между спрелите коли за да избегнат продължителното си присъствие в задръстването поне поради няколко причини - от лично и от общо естество, така да се каже...

- от лично естество защото в този екип, спреш ли едно място за по-продължително време просто се сваряваш, а от каската ти започва да текат вади пот
- второ не знам дали знаете, но дори моторите на водно охлаждане прегряват сравнително бързо - две-три задръствания, двадесет минути най-много на първа/ втора и ето - пушеци, води и всякакви пироефекти.
- и най-общо защото ако се опитат да се държат като "нормални коли" другите не ги третират като такива - избутват ги от платното, отнемат им дистанцията отпред и отзад /като тази отпред е изключително важна във връзка с по-бързото набиране, което мотора прави/.

Да не говорим за дупките, които не правят особено впечатление на шофьорите, но са много опасни за мотористите - затова те се опитват да бъдат първи - така имат поле за маневри по платното, никой не ги пристиска, не им свири отзад ей така за спорта и пр. приятни емоции.

Всъщност, благодаря за вниманието към тази тема от свое име и от името на другите хора, които карат двуколесни машини по българските пътища. Приятен път ви пожелавам!



Тема Хм,нови [re: Гpaxчe]  
Автор jamieМодератор (старо куче)
Публикувано18.07.06 15:27



нужно ли е да напомня че всеки пернишки Голф би изтъкнал подобни причини за да го пропуснат най-отпред на светофара ? Единствената разлика според правилника за движение е в това че мотоциклетиста е по-уязвим - следва препоръката към автомобилистите да го пазят повече. Правилата са за всички - грешка е както провирането, така и превишената скорост, така и мисленето "аз съм с мотоциклет, не е нужно да спазвам правилника както тия с колите".
Дупките се избягват по-леко с мотоциклет, спира се по-бързо (т.е. дистанцията и отзад е важна).
Ако мотоциклетиста кара с нормална скорост - няма да има проблеми в потока от автомобили например. Ако постоянно дава зор - просто е въпрос на време да си намери белята...



Тема Re: Хм,нови [re: jamie]  
Автор Гpaxчe (Gnomo ludens)
Публикувано18.07.06 15:41



Jamie,
в нито една от причините които изтъкнах не виждам нищо общо с т.н. пернишки/кюстендилски голф, съжалявам. И изобщо сравняването на двете неща ми се вижда напълно неуместно. Мотористите като цяло страдат от "пернишките" голфове повече отколкото който и да е било друг участник в движението, но няма да влизам в подробности по този въпрос.

Ако ти си търсиш извинение да бъдеш нетолерантен и демонстрираш пренебрежението си с този тон и подход ... ок, позицията ти стана ясна.



Тема Не си търсянови [re: Гpaxчe]  
Автор jamieМодератор (старо куче)
Публикувано19.07.06 08:57



извинение, просто ти заявявам в прав текст че мотоциклетистите не са "репресирани" на пътя, но няма да получат и червен килим. Те са по-скоро напаст отколкото нормални участници в движението, за съжаление. И това се дължи именно на схващания като изказаните от теб в първия ти постинг. Грозната картинка е че в една Италия нещата стоят различно (и съвсем нормално) - но пък там мотоциклети се карат от всякакви хора, а не само от такива с претенции за бунтари или непълнолетни хлапетии. Помисли върху това. Никой няма да притесни мотоциклетист когато той се държи като нормален участник в движението. Извинения от рода "имам нужда от място за да стартирам добре" или "горещо ми е с тоя екип, затова искам да съм първи на светофара и се провирам между колите" са доста смешни и не оправдават никого че е предизвикал с поведението си беля, не мислиш ли ? Това ли е нетолерантност и пренебрежение - че "отказвам да дам на мотоциклетист въображаемото му предимство" ?

Ето затова ги сравнявам с пернишки Голфове, че обикновено са и по-зле.



Тема Re: Не си търся [re: jamie]  
Автор Cтaниcлaв! (mind hunter)
Публикувано19.07.06 09:41



Модератор, като такъв трябва да свикнеш, че освен твоето мнение има още много други.. и все различни.

Приеми, че форумът е форум. И е такъв, защото се пише. С поведението си гониш участниците. Остави ги те да преценят кое си струва и кое не.

Какъв ти е проблемът, когато някой с мотор застава най-отпред? Мотоциклетите си имат предимства и недостатъци. И аз карам мотор. И аз се провирам. Но не удрям огледала и стъкла. Възползвам се от "въображаемото предимство", което никак не е въображаемо. А именно - не чакам излишно на светофарите, не плащам за паркинг, не ме вдига паяк. Ако и на това му казваш "въображаемо предимство" - здраво му кажи.

...а че пътищата са пълни със "селяци", които не зачитат автомобилът като такъв, какво остава за бедните моторджии. Пътищата в България са на принципа на джунглата и мисля, че не е честно да избърсваш твоите ръце (или нещо друго) с водачите кат.А.



Тема Хе !нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор jamieМодератор (старо куче)
Публикувано19.07.06 10:08



Като модератор разполагам и с правата на редовен член на клуба. И като такъв съм изказал мнението си тук. На теб ти налагам санкции отново - поради поведението ти в теми като тази и "Нов автомобил среден клас". Да не кажеш че не си наясно.

ПП: За разлика от теб Грахчето си има позиция и си я отстоява - без да поучава кой какъв бил защо бил. Това че с нея сме на различни мнения не е трагедия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.