Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:26 30.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Авто-мото
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За азотното помпане на гуми ???нови  
Автор FX7 (Раладжия)
Публикувано17.07.04 01:00



Та понеже се здобих с нови гуми , за 5-6 дни каране направо си ги определям като пълно дърво

,не заради друго ама преди тях съм изтъркал няколко чифта пилотки(няма база за сравнение просто) , ама това е друга тема .
Та въпроса ми беше за помпането с азот , така и никой никъде не можа да ми обясни какъв е смисъла от цялата тази работа ?
Някои ми говорят за няква молекула , други че не спадала бързо а и к'во ли не чух още .
Има ли изобщо смисъл от подобен вид помпане или е поредната гъзария ?

Редактирано от FX7 на 17.07.04 01:36.



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: FX7]  
Авторedin (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 11:06



е каква гъзария може да бъде като струва 5-6 лв.:)Аз ги напомпах мойте с азот преди около един месец и честно казано видима разлика няма, поне не се усеща нищо.доколто знам не се влият от атмосферните условия - в смисъл на жега не се разширяват ама знам ли не съм експерт



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: FX7]  
АвторDRAGON (Нерегистриран)
Публикувано17.07.04 23:04



Азота има постоянен обем в широк температурен диапазон.С него се палнят самолетни гуми и автомобилите в Ф1.Гарантира ти се че поне 6 месеца няма да се измени налягането в гумите.



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: FX7]  
Автор ГOCПOДМодератор (КОРУМПИРАН)
Публикувано18.07.04 09:32



Както споменават колегите,основното преимущество на азота,е че гумите не променят налягането си при промяна на температурните условия.Напомпани с въздух респективно повишават налагянето си при нагряването,което се получава при карането на автомобила.
Хора,ползвали азот,споделят,че автомобила започва да вози малко "по-меко",но е доста спорен въпроса дали това не се дължи на лъжливи усещания и очаквани резултати.Единствения довод в тяхна полза е,че при продължително ползване гумите с азот биха останали в нормалното работно налягане,а тези с -въздух с леко завишено (респективно по-твърди).Но аз лично смятам,че си е жив психо-ефект.:-)



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: ГOCПOД]  
Автор Mилeн (член)
Публикувано19.07.04 10:21



Има обаче един такъв момент, че (доколкото си спомням) 70% от въздуха си е азот (12% кислород, 1% водород ...). Да ме поправи някой ако бъркам, но от това излиза, че и като си помпим гумите с въздух пак си ги помпим предимно азот.
Така че това за различното усещане не го вярвам. Не че съм пробвал де ;о)
Мисля че единственното предимство е температурното влияние, което се минимизира ... което обаче доколко е важно не мога да преценя.
И още нещо ми е интересно - как мога да проконтролирам, че са ми напомпали гумите с азот, а не със въздух ...



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: Mилeн]  
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано19.07.04 12:13



Изооообщо не си прав. Между 70%-80% азот и 99,9% азот разликата е огромна, защото дори и малките примеси на други газове, водни пари и т.н. оказват огромно влияние на поведението на резултатния газ (въздух) пък макар и процентно да са със сравнително малко процентно съдържание. Може за проба да си напомпаш гумите с въздух сътрин да оставиш колата на слънце и да отидеш да мериш и да направиш същата процедура и с азот. Вече има места където ги помпят за 0.50лв. на гума, така че няма много да се вътриш



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: FX7]  
Автор пako (любопитен)
Публикувано19.07.04 18:43



Абе хора, чувате ли се какво говорите? Как така ще се променя температурата, а налягането ще си остава същото?????? Случайно да сте ходили на училище и да сте учили ФИЗИКА????? Има един много добре известен закон за състоянието на газовете, който дава връзката между, молекулна маса, налягане и температура, и според този закон при промяна на температурата се променя и налягането, няма такъв случай да не се променя!!! Сега разликата идва от това че молекулната маса на азота е много по малка от тази на кислорода. Приемете че въздуха съдържа 78% азот, 21 % кислород и следи от други газове, като вода, въглероден двуокис и други. По маса процентното съдържание се изменя незначително, не съм правил изчисление, но по спомен за кислорода е около 24%, и за ефекта от не разширение е леко преувеличен, ако няма нещо друго.



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: пako]  
Автор FX7 (Раладжия)
Публикувано20.07.04 00:13



Не знам ... Аз понеже съм недоучен както каза Жемие ( и донякъде е прав ) днес се опитах да намеря нещо конкретно и точно , ама така и не успях .
Ако някои изкара линкче на лаборатория или там университет или нещо друго офицялно ще взема да ги напомпам с чудотворната мулекулна маса :))))

Тук изобщо не става въпрос за пари а за принципи .



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: FX7]  
АвторFSport (Нерегистриран)
Публикувано20.07.04 01:37



Бойл-Мариот
p.v=R.T
където R е газова константа но нямам таблици да я вида за азот и кислород :)



Тема Re: За азотното помпане на гуми ???нови [re: Mилeн]  
Автор ГOCПOДМодератор (КОРУМПИРАН)
Публикувано20.07.04 09:22



:-)
Прав си за съдържанието на азот във въздуха.Даже е малко над 70%-)
А за контрола..........хмммммм......няма начин-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.