Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:22 19.05.24 
Технически науки
   >> Авиация
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ме163 Комета - Даннинови  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано14.12.99 20:05



Справка: "Германски Бойни Самолети от Световна Война 2", от Францис К. Мейсон, издадена от "Лунен Сърп Книги", 1983 ("German Warplanes of World War II", Francis K. Mason, Crescent Books), стр. 75 Преводът тук е от Скромно Ваш. Месершмит Ме163 История и Бележки Месершмит Ме163 Комета (Komet) ракетен прехващач произхожда от продължителни изследвания на Др. Александър Липиш (Alexander Lippisch) в продължение на 15 години преди войната. Прототипът е бил начално пробван като планер в пролетта на 1941 преди да бъде оборудван с Валтер Р2-203 (Walter RII-203) ракета, ползваща Т-тип и С-тип горива. Задвижвани полети на Ме163 В1 (V1) започват късно лятото на 1941 и на 02 Октомври самолетът достига 1004.5 км/час; два месеца по-късно Ме163Б Комета бил заповядан в производство. Производствените Ме163Б били задвижвани от Валтер 109-509А ракетни двигатели, ползващи Т-тип (водороден перокис) и Ц-тип (хидразин хидрат, метилен алкохол, и вода) за да дадат тяга 1 700 кг. Ранни Ме163Б-0 били въоръжени с чифт 20мм оръдия, но Ме163Б-1 носели две 30мм оръжия. Самолетът нямал конвенционални колесници, а излитал от тролейка, която отпадала при отлитане. Въвеждане в Луфтвафе служба бил проточен и опасен процес поради трудностите с боравене с горивата и брой смъртоносни злополуки, и само много опитни пилоти били избирани. Производствените Ме163Б-1а изстребители екипирали И/ЯГ 400 (I/JG 400) в Брандис, край Лайпциг, в Юни 1944, и за пръв път прехванали Б-17 Крепост дневни бомбардировачи на 16 Август същата година. Всякакъв вид трудности пресрещали пилотите, отделно от опасностите вече споменати, и те намирали за трудно да прицелват и огнят оръдията, с резултата че горно-стрелящи 50мм снаряди и под-крило ракети били разработени. Въпреки, че около 300 Ме163Б били произведени (както и няколко Ме163Ц с увеличено гориво) и другите две групи на ЯГ 400 ре-екипирани до края на 1944, само 9 подтвърдени въздушни победи били постигнати от ЯГ-то. Показатели за Ме163Б-1а Комета: тип: едно-местен прехващач изстребител двигател: един 1700 кг тяга Валтер 109-509А-2 ракетен двигател; горене-траене под пълна тяга 8 минути изпълнение: максимална скорост 960 км/ч на 3 000 м; начално катерене 3 600 м/мин; номинален таван 12 100 м; нормален обхват 80 км тегла: празен 1 905 кг; максимално отлитане 4 110 кг размери: размах 9.33 м; дължина 5.69 м; височина 2.76 м; крилна площ 19.62 кв м въоръжение: две 30мм МК108 гладкостволи оръдия ============================================================== Коментар от Скромно Ваш: Отделно, чел съм извадки от докладите на германски пилоти, летяли с Ме163 срещу американците (което е била единствената бойна употреба на Ме163). Самолетът лесно навлизал в транс-звуков режим даже в катерене, и трябвало да бъде воден през специални маневри за да не влиза в звуков. В свръх-звуков режим (над Мак 1) бил особено неустойчив. Аеродинамичните и динамични параметри изисквали контролни алгоритми, които били неосъществими за тогава, и Ме163 бил хронично неустойчив във всички режими. (Самолетът е тип "носещо крило", с много малка инерция в тангаж, и с много малко разстояние между крилни (т.е. единствените) контролни повърхности и център на маса.) Добавка на хоризонтални стабилизатори (т.е. конвенционална опашка) щяла да му даде естествена устойчивост и конвенционална контроляемост, но щяла да премахне скоростните и катерачески приемущества заради рязко-увеличеното въздушно съпротивление. Една от сложнотийте на самолет, ускоряващ се до над Мак 1, е че преходът в аеродинамичните режими е различен за различните части на самолета. Компресионните ефекти започват да се усещат над Мак 0.7. Тогава даже често се появяват звукови зони, с Мак 1, в обтичането на някои контролни плоскости. (Днешните голями самолети, с огромните си флапи, могат да имат звукови зони даже при някои положения в излитане и кацане!) От Мак 0.7 до Мак 1 (транс-звуков режим) тези звукови зони се разпростират над всички самолетни контури с ускорение във въздушното обтичане. От Мак 1 на горе вече нещата стават свръх-звукови и по-лесни за анализ и контрол. Тези особености изискват контролни механизми, които не са били по силите на тогавашната технология (макар че са били разбирани, горе-долу, научно). Така че Ме163 е бил способен да преминава в звуков режим и да се движи с над Мак 1, но не в контроляем полет. Поне не в контроляемост, която би била нужна за номинална безопасност - и за вписване в международните критерий за свръх-звуков полет. За разлика от Белл Хикс-1, който е бил ЗАМИСЛЕН за контролиран и безопасен полет в свръх-звуковия режим.

Тема Ме163 Комета - Даннинови [re: Св. Скромни]  
Автор FireChild ()
Публикувано14.12.99 23:37



Значи са го направили? Минали са звуковата бариера още по време на войната? Но все пак, в специялизираната литература пише че "Чък Иегър е първия човек в историята, понесъл се в небето с скорост по-висока от скороста на звука" Вярно, че съществува правилото че: "По време на война рекорди не се отчитат" но ако горното е вярно, това вече си е чисто изопачаване на истината. Съществуват ли автентични разкази на германски пилоти че са преминавали звуковата бариера, макар и "по грешка"? Впрочем, като си помисля това май е единствения пилотиран ракетен прихващач използван в реални военни действия, нали? Чух че някакъв руски конструктор още преди войната предложил ракетен прихващач с триъгълно крило и фантастична скорост, но проекта разбирасе бил отхвърлен като "чиста фантазия"....

Тема "Истината" трябва да е документирана.нови [re: FireChild]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано15.12.99 19:48



Ме-163 е влизал с свръх-звуковия режим. Но това не е измервано с необходимата апаратура, а е заключавано от поведението на самолета и наблюденията на пилота. Влизал е в транс-звуковия режим, на път към звуков, в който се получава "обратна ефективност" на контролните плоскости. Това аз съм го срещал в Мак 0.9 до 0.98, че и в Мак 1.02. (Говоря Мак за самолета, не локално за плоскостите.) Бил е раздрусван от шоковите вълни на звуков режим. Някои пилоти са минавали отвъд раздрусванията, значи в свръх-звуков режим. Обаче германците не са имали измервателната апаратура, нужна да документира тези влизания в свръх-звуковия режим... За разлика от Ме-163, Белл Хикс-1 бива накичен с измервателни джаджи като коледно дърво (за времето си). И бива следен във въздуха от самолети с измервателни инструменти, и от земята с други измервателни инструменти. Хикс-1 лети в чист профил. Запалвал ракетния двигател, утвърждавал номинално изпълнение, откачвал се от самолета-носител, и се изкатервал високо над него. Първите полети започвал с плитко спускане, засилвал се, и минавал Мак 1. После минавал Мак 1 и в равен полет. После и в леко катерене. И после същото, но в завои. (Първите полети са били без завои.) Всичко е било документирано и безвъпросно. Значи, това е истината. Доказуема. Мой бивш професор, Розенберг, по динамика, специалист по ЛаГранж-ева динамика, ни разказваше за работата си по Хикс-1 (и по другите Хикс-ове след него). Един от въпросите бил за стабилността, по-точно неутралната стабилност. Един вид, какво ще прави Хикс-1 ако пилотът пусне лоста. И Розенберг заключил, че Хикс-1 е прекалено стабилен. Йегер бил на близо, дочул изявлението на Розенберг, и думата "прекалено" хванала вниманието му. Защото прекалената стабилност типично пречи на скоростта (добавя повече въздушно съпротивление от необходимото, примерно). Розенберг казал, че ако Хикс-1 бъде поставен в нос-долу положение, право в земята, и пилотът пусне лоста, самолетът сам ще се изведе от пикиране и ще започне да се катери. Говорим изцяло за свръх-звуков полет. Йегер като на шега запитал за каква височина става въпрос, за началото на пикиране, и Розенберг му казал. Те изпитателните пилоти са си малко шашави. Иначе нямаше да са изпитателни пилоти. И Йегер веднъж си нямал работа, та "проверил" анализите на Розенберг... И всичко точно. Хикс-1 сам се извел от пикиране. Йегер даже отишъл да поздрави Розенберг. Голяма хвалба паднала. А после Розенберг не смеел да си отвори устата, защото се уплашил от доверието на изпитателните пилоти към техническите и научните кадри на самолета...

Тема Ме163 Комета - Даннинови [re: Св. Скромни]  
Автор FireChild ()
Публикувано15.12.99 23:10



Е да, прав си - истинанта трябва да се документира. Това обаче не значи че Me163 няма да си остане "първия свръхзвуков" за всички времена. Поне за мен. Това си е една машина изпреварила времето си поне с деситилетие. Някои го наричат просто "оръжие на отчаянието" и той наистина играе тази роля до самия край. Явно никой не е имал нито времето, нито възможноста да "си поиграе с него на спокойствие", нещо което за американците през 47-ма не е било проблем. Иначе - кой знае.....................

Тема Съществен въпроснови [re: Св. Скромни]  
Автор Григорий Нанев ()
Публикувано16.12.99 01:17



Кой е "документирал истината" за Х-1?

Тема >>> FireChildнови [re: FireChild]  
Автор Григорий Нанев ()
Публикувано16.12.99 01:23



Виж, разбирам интереса ти към тайнственото и непознатото, но недей да правиш смехотворни заключения. Десетилетие след Ме163 се е появил МиГ-19. Та ако швабите наистина имаха оръжия, изпреварили времето си с 10 год., сега цялата планета щеше да се нарича Трети Райх и всички щяхме да се поздравяваме с "Хайл Хитлер"

Тема Moyte uvajenia, ama si v greshka !нови [re: Григорий Нанев]  
Автор Izvergil ()
Публикувано16.12.99 15:43



Edno ot orajiata izprevarilo vremeto si se naricha dnes balistichna raketa, da ti izbroyavam li poveche, ima okolo desetina :) Izobshto nay-lesnia nachin chovechestvoto da se sdobie s principno nov dvigatel(napr.), e da zabranish na nemcite(sled nyakoya voyna;) da go proizvejdat. Te shte napravyat oshte po-moshten, ili po-efectiven ili .... ;) Shto se otnasya do ruskata boyna aviacia, evala, ama ... nishto novo pod slunceto :))))))))

Тема >>> Григорий Наневнови [re: Григорий Нанев]  
Автор FireChild ()
Публикувано16.12.99 23:03



Не отричам ролята на Руската авияция за развитието на световното самолетостроене, но да сравнява с Luftwaffe от периода 1939-1945 е просто неуместно!!!! Всичко, което виждаме в днешната реактивна авияция е разработено от немски учени през периода 1938-1945г. и единствено неумолимия ход на събитията им пречи да реализират невероятните проекти, които САЩ, СССР, Англия и Франция получават наготово като победители след капитулацията на Райха. Непосредствено след войната, руските специялисти анализират огромен брой трофейни немски конструкций и двигатели (между които и Jumo 004 и BMW 003) Як-15, Як-19, Як-25......МиГ-9 и т.н........както и любимия МиГ-19 са резултат от анализите върху Me-262 и He-163 "Salamender" Един от безбройните примери: Извесния Ил-22 е 100% копие на Мясишчевския РБ-17, който пък е пълно копие на Arado Ar 234 C-3 с двигатели BMW 003 А за неща като балестични ракети, крила с променяща се в полет стреловидност (прототип P1101), крила с отрицателна стреловидност (Ju 287 V-1,3) и т.н., изобщо няма смисъл да говорим. Това са технологий изпреварили времето си с не едно десетилетие..............

Тема >>> Izvergilнови [re: FireChild]  
Автор Григорий Нанев ()
Публикувано17.12.99 01:10



Много силно преувеличаваш. Наистина в началото са използвани неруски двигатели - все пак е излишно да правиш нещо вече направено. А пък и изтощената след гигантската война държава не може да се грижи за абсолютно всичко. Но с двигателите се изчерпва взаимстването. Аеродинамиката е изключително сложна наука, и между смътните примитивни представи и осъзнатите принципи и изчистени формули има гигантска пропаст, която се прескача с много усилия. Отлично знаеш, че любимия ти Me-262 всъщност е проектиран като витлов самолет, на който впоследствие са сложени реактивни двигатели. В момента на своето появяване е имал остаряла аеродинамика и само поставянето на нови двигатели го е спасило от умъртвяване в прототипен стадий. Слагането на двигател с вътрешно горене в/у каруца не превръща автоматично каруцата в Ламборджини Диабло. Какво означава "неумолимия ход на събитията"?? Имали са ресурсите на половин Европа и Африка, достатъчно време и достатъчно учени да осъществят "напредничавите" си планове. Защо така и не се появява пълноценен реактивен изтребител? Защо до края на войната разчитат единствено на Me-109, създаден в средата на 30-те?

Тема oshte maslo v oganya ;)нови [re: Григорий Нанев]  
Автор Izvergil ()
Публикувано17.12.99 10:55



Da ne zabravyame i B2 - neshto mnogo mi prilicha na mejducontinentalnia bombardirovach na Horten :))) Kato kazah mejducontinentalen ta se setih za A9/A10 - tva may e parvata mejdukontinentalna raketa ;) Setih se i za gazoturbinnite podvodnici, koito kato se poyaveli v nyakoya akvatoria, nastaval mor za sayuznicheskite korabi :))) Jalko che Hitler e unishtojil takuv potencial. No ako poglednem ot drugata strana, Germany e bila v pulna razruha sled WWI . Lipsata na pazari na veche nadigashtata se ikonomika, do kakvo drugo moje da dovede ??? I tva deto sa imali resursite na cyala evropa, neshto ne mi zvuchi ubeditelno kato obyasnenie - sled WWII BMW zapochva s proizvodstwo na tendjeri i tigani, nyakolko godini po-kusno ... vsichki znaem ... motocikleti > malki leki koli > golemi limuzini A V USSR - Jigula > Lada > Lada > i taka do kraya na sveta, kakto se peeshe v edna pesen


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.