Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:00 27.06.24 
Технически науки
   >> Авиация
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема въпрос за 2 или 3-ти класнови  
Авторaлekc (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 14:57



С един дипломиран математик и физик спорим по задачата +16 - 36 = -20
Според него обаче не е -20 , а -52 !

Беше доста горещ спор !

Знам , че въпросът ми е за 2 клас и знам, че отговора е -20 , но той все пак е дипломиран висшист за разлика от мен и си задавам въпросът " да не би все пак да е прав ? "

Питал съм и приятелите си и те висчки смеейки ми се са отговаряли с -20 .
...но те не са вишисти и за това питам някой от вас , тук във форумите .



Тема Re: въпрос за 2 или 3-ти класнови [re: aлekc]  
Авторex (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 20:20



Няма смисъл да спориш! Те днешните вишисти са с купени дипломи. След 89 година всичката продукция е некачествена!



Тема ханови [re: aлekc]  
АвторФизиk-aмaтьop (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 12:58



Не мога да отсъдя правота на нито един от двамата. Липсват условията на задачата.
При дадения простор на въображението, според начина на мислене на решаващия, всеки от двата отговора може да е верен. А може и двата да са неверни.





Тема Re: въпрос за 2 или 3-ти класнови [re: aлekc]  
АвторElusive (Нерегистриран)
Публикувано01.11.07 16:39



shto ne probvahte s kalkulator naprimer!?



Тема Re: ханови [re: Физиk-aмaтьop]  
АвторФизиk-aмaтьop (Нерегистриран)
Публикувано02.11.07 22:08



Сутринта бе +16 градуса, през нощта -36. Какво е изменението на температурата?





Тема Re: ханови [re: Физиk-aмaтьop]  
Авторфизиk-пpoфecиoнaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано05.11.07 14:56



Хъммм, в този случай изменението е +52 градуса, но всеки метеоролог би се гръмнал... Освен ако не се намира на Марс...



Тема Re: ханови [re: Физиk-aмaтьop]  
Авторminius (Нерегистриран)
Публикувано07.11.07 20:25



Физиk-aмaтьop, правилният въпрос е "от +16° през нощта температурата е паднала с 36°. До колко градуса е паднала?" Отговор: до -20°



Тема Re: ханови [re: minius]  
Авторфизиk-пpoфecиoнaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 01:59



Преди да решиш една задача, трябва да прочетеш внимателно условието й. Въпреки че твоята ситуация е доста по-логична, ти променяш условието. А условието на любителя беше: през нощта температурата е била -36 градуса, а на сутринта е станала +16 (правилно: сутринта е по-топло, отколкото през нощта, въпреки че такива денонощни амплитуди, като посочените, на Земята не съществуват). Така че според това условие имаме:

1. В момента t1 (през нощта) температурата е Т1 = -36 градуса.
2. В момента t2 (сутринта) температурата е Т2 = 16 градуса.

T2 > T1, следователно изменението на температурата е равно на разликата Т2 - Т1 = 16 - (-36) = 16 + 36 = +52 = 52 градуса. Знакът "+" показва, че изменението е станало в положителна посока - от по-ниската към по-високата температура.

Аз така разбрах условието според това, как е написано.
Ако някой е разбрал друго - нека ме обори.
Напълно вярно е, че условието е некоректно, но аз представих решение на радачата, съобразено с конкретната ситуация, независимо каква е тя и каква ни се иска да бъде.



Тема Re: ханови [re: minius]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано11.11.07 18:01



От +16 до -36 разликата е 52 градуса, както са писали колегите





Тема Re: ханови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Авторфизиk-aмaтьop (Нерегистриран)
Публикувано13.11.07 12:52



А може и -52 да е делта t. Ако се гледа от дневна към нощна спада е 52 или делтата е - 52. Всъщност цялата работа е малко бъзик, защото ако задачата, с която почна разговора е просто математическата операция, която виждаме изписана в първия постинг - задача няма. Там има някакво равенство.
Останахме любопитковците да напълним "празнините" между числата с някакво физическо усливие. Но то е само в нашето въображение, защото така или иначе условие на задачата няма. Значи с предложените цифри можем да спекулираме, измисляйки си някакви условия.
Решението е многовариантно, ако изонщо има задача.
Добра провокация ни подхвърлиха!
Бъдете здрави!






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.