Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:09 09.06.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ПИВ - леко различен погледнови  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано08.09.06 16:35



Тези дни около шума с разработката на Пилотирано Изследователско Возило (ПИВ) (Crewed Exploration Vehicle; CEV) чрез копиране на Аполо капсули инжинерни датни бази...

Синтез на въпроси и отговори на тема ПИВ съм пуснал на моята стоянка,

(космическа тема). Въпросите са сборни от отправяните към мен от моите хора. Централната тема на въпросите е: след като Боинг изцяло ни изключиха от участие в ПИВ предложение, ще има ли работа за нас в ПИВ? (Боинг ПИВ предложение беше разработено от работили, къде повече къде по-малко, в Космическата Станция; нито един атмосферник специалист, работещ по Совалката - а САЩ нямат друг атмосферник, не участва!) Моето мнение е, че с Локхийд спечелили ПИВ, вероятността ние (сиреч, точно хората с компетентност по атмосферници) да работим по ПИВ е значително по-голяма от колкото ако Боинг бяха спечелили - защото Боинг групировката която щеше да началничи ПИВ отявлено нямаше място за нас. Сега вероятно ще получаваме поръчки за специфични анализи пряко от НАСА - и връзкарите от Космическа Станция няма да могат да се пречкат. Аз изчистих тази (щекотлива) тематика от въпросите и отговорите, защото няма стойност за читателите - но тя може би още прозира.

Предполагам статията ми ще е интересна ако не за друго то заради обглеждането на ПИВ от песпективи които рядко биват засягани в широката литература защото нямат сведомнически блясък или шок.



Тема Re: ПИВ - леко различен погледнови [re: Cв.Ckpoмни]  
АвторKx (Нерегистриран)
Публикувано11.09.06 10:17



Благодаря за интересната информация !!!





Тема Стара работа, и не по твоята специалностнови [re: Cв.Ckpoмни]  
АвторOctagon (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 14:38



Но какво точно стана с орбитална станция Свобода, преди САЩ да влязат в проекта МКС? Много се шумеше, много красиви рисунки, а накрая?



Тема С двете холивудски думи: [re: Octagon]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано15.09.06 22:53



Положение безмангизно.

"Свободата" получи името си по силно политически причини. Както името ехтеше на политика, така и чувахме че някои съставки в станцията ехтели на военни разчети и приложения. Станцията, като технологична архитектура, изглеждаше много солидна. Но нямаше пари. А възможно е липсата на пари да е била съчетана с липса на критични технологий и експертизи.

Наш човек, напусна моята група да работи по космическа физика в група по специално инжинерство. Той работи с моделиране електрическия заряд на космическата станция и неговото неутрализиране / изхвърляне. Волт разликата между точки на станцията достига 200 - 300 волта, ако не и над 400. Забравил съм точния волтаж, но е достатъчен да проискри през скафандър и да го продупчи, за космонавт работещ извън станцията. Та се оказа, че моделирането на електрическия заряд в сложна конфигурация, забърсваща електрони при орбитиране, е било доста... примитивно. Другото интересно нещо е, че йонните ускорители за премахване на електрически заряд на станцията са руски. С други думи, "Свободата", ако е била построена на времето, е щяла да се сблъска с електрически заряд проблема. Възможно е да е щяло да има и други проблеми, но този хич не е малък - макар че малцина мислят по него.

Ако погледнем другояче, било е време САЩ, ако се сблъскат с проблеми, да се стягат и да работят по разрешението им. Имало е не само пари, но и желание, и борбеност, и правителствен контрол да озаптиса алчността в името на национален интерес. Днес пари, макар по-малко, още има, но няма желание, няма борбеност за разрешение на проблеми. Много по-лесно е решението да бъде внесено на готово. Личната алчност надвива над националния интерес, и САЩ си само-разграждат промишлени отрасли и ги изнасят в чужбина за няколко долара повече... в джобовете на корпорационни диреци.

Редактирано от Cв.Ckpoмни на 15.09.06 22:56.



Тема Re: С двете холивудски думи:нови [re: Cв.Ckpoмни]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 15:46



>>Волт разликата между точки на станцията достига 200 - 300 волта, ако не и над 400.

Абе, че потенциалната разлика между различни точки на човешкото тяло може да достигне 200-300 V го знам. Ама как може да има съществена потенциална разлика, между различни точки на метално съоръжение, не го разбирам.



Тема Дяволът е в подробностите.нови [re: Moss]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано26.09.06 23:34



Каквото чух по електрически заряд проблемите със станцията беше от преди 2 години. Повечето подробности съм ги забравил. Но ето някои начални точки от които можеш да разбереш защо волт разлики съществуват:

1) Електрическата система: Станцията има електрическо захранване. Волтажът между двете жици в контакта не трябва да бъде надминаван от волтажа между жиците и маса станция. Това налага изолация на електро-добивните слънчеви панели от станцията, която бива обез-електризирана. Впрочем, там се получава връхната волт разлика: между панелите и съседна станция структура. А какво става ако стане късо към станцията? Цялата станция, всички модули, биват електризирани? Опасно е. Това подсказва, че станцията не е единна маса метал, даже ако външната й обшивка е.

2) Щом приемем, че станцията не е единна маса метал, наличието на волт разлики между изолираните една от друга метални маси е най-природно.

Цялата майстория в анализите на волт разликата е в събирането на елзаряди от движението в земното магнитно поле и разпределението им в разните метални маси; има доста подробности в моделирането, и точно там е сложността.



Тема Почти година по-късно...нови [re: Cв.Ckpoмни]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано12.04.07 04:55



Всички връзкари от Космическата Станция, които така мизерно се издъниха с Боинг предложението за ПИВ, вече са повишени. И те ще началничат Боинг предложението за Арес!

Кадровите инжинери от Совалка Програма виждат нула бъдеще в Боинг. Атрицията, типично около 3.5% годишно, вече е удвоена, и върви към пак удвояване, към 15% за тази година. Току Совалка Програма останала без хора още преди да бъде закрита! И тогава - мамата си трака! НАСА вече шават нервно. Локхийд не са хукнали да назначават Боинг инжинери - но до като хоризонтът на Боинг Личен Състав се простира до Локхийд само, други компаний от извън Тексас гълтат инжинери. И големите планове за съкращения в Совалка Програма излязоха сметки без кръчмар - защото не само съкращения няма да има, но и хора ще липсват...

Самият ПИВ е жалко забавен. Миналия месец Локхийд и НАСА приключиха постановяване на изпълнение критерийте за основни ПИВ системи. Значи, договорили са се върху основните изисквания за ПИВ замисъл! Кога замисълът ще бъде заформян, инжинерен, пробван, доинжинерен, удостоверен, пуснат в пробно производство, полеви изпитан, и прочие - кой знае! С двете холиудски думи, "у-жас"! А НАСА се хвалят, че вече били направили НЕвъзвратими ходове в прекратяване на Совалка Програма.

И САЩ ще увиснат без човешки достъп до космоса за десетина години.

В разгара на Студената Война, руснаците да се бяха натряскали от напън да лишат САЩ от човешки достъп до космоса - нямаше да успеят. А сега НАСА и САЩ сами се закопаха в умопомрачаваща яма! Друг не може да ти направи каквото ти сам можеш да си направиш...

Слуховете са, че САЩ ВВС са върло недоволни от лайнарщините на НАСА по отношение на ПИВ, и искат свой, военен атмосферник - КРИЛАТ атмосферник, малка модерна совалка. Ще видим!



Тема Е па като имат проблеминови [re: Cв.Ckpoмни]  
АвторMe (Нерегистриран)
Публикувано14.04.07 10:36



Е па кат имат проблеми с хората да ме вземат мен бе.


Кво се дърват толкоз при издаване на работни визи?
Нито съм рязан, нито съм черен!
А пък и съм инженер по тия въпроси - 250к и веднага съм там. Ще имат и космос, ще имат луна даже и извънземни от от другата страна.




Тема Трябва да си резнеш заплатните мераци!нови [re: Me]  
Автор Cв.Ckpoмни (старо куче)
Публикувано23.04.07 20:37



Както чувам, начална заплата за някой завършил от добро качество университет (Университет на Калифорния - Лос Анжелес) в аеро-космическата промишленост е към Д50 000 годишно; от скапан университет е към Д40 000. (днешни пари)

След 10 години стаж, и номинална кариера от инжинерно ниво 1 (назначение) до 2 до 3, значи на 3-то ниво инжинер, по средата на стълбицата, с нива 4, 5, и 6 оставащи над него, инжинерът ще има "средна прицелена заплата" (справка разказа ми "По План") от Д67 000 (днешни пари), от които - ако е от солидния университет, ще реализира около 80%, а ако е от забутания, ще реализира към 70% - или чрез връзкарство ще е началник над качествения си колега.

Твоите Д250 000 са заплата на изпълнителен дирек, значи постулатно завършил посредствено висше, вероятно "гол-гъз" бакалауреат, с майсторско звание чрез засилена програма, признаваща "житейски опит", демек от 17 кредита нужни, 12 дадени в зачитане на "житейски опит", значи позиция.

Инжинерството и науките са единственото поле в което колкото по-нагоре отиваш, по-нисък е началническия образователен ценз. Изключения има, но аз обобщавам за преобладаващото положение.

Разбираш защо в инжинерството в САЩ се наръгват най-вече ново-дошли имигранти.



Тема Вашите ВВСнови [re: Cв.Ckpoмни]  
Авторoctagon (Нерегистриран)
Публикувано24.04.07 14:56



Как си представят машината? Като Клипер или по-различна? И за какви мисии - тоест, с какъв полезен товар?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.