Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:23 20.04.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Колко лесно се сваля самолет...  
Автор Cв. Ckpoмни (пристрастен)
Публикувано10.12.03 19:21



Едно време водихме спор по колко лесно се сваля самолет с човек-преносима ракетка. И аз настоявах, че хич не е лесно. Контролната логика, заради ограничения в теглото, гледа едностранно (сиреч, само цели двигателите, и то от към задната страна), а пък самите двигатели са окачени с болтове, замислени да се скъсват при поразен двигател... Взривната глава на ракетката, пак заради ограничения в теглото, е малка и с малък обсег. Та щом всичко работи номинално, ракетката най-много да доведе до откъсването на двигател. Което е доста далече от сваляне.

Все едно. Ето днес са праснали Ц-17 с ракетка. Загуба на двигател. Самолетът си е кацнал нормално с 3-те останали. А преди няколко дни праснаха друг самолет, пак с ракетка; и той не беше свален.





Тема Re: Колко лесно се сваля самолет...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
АвторFULCRUM (Нерегистриран)
Публикувано10.12.03 20:55



Така е, но при положение, че двигателя(ите) са в тялото (изтребител, хеликоптер) картината би била друга!
Къде се загуби бе човек?



Тема Re: Колко лесно се сваля самолет...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано11.12.03 14:09



Не знам. И аз мислех така, но после прочетох допълнителна информация за А-300. След удара са претърпели пълна загуба на хидравликата и са управлявали само с двигатели. Което за мен беше твърде учудващо - макар и не военен самолет, все пак нали хидравликата е тройно резервирана?
Мисълта ми е, че въпреки че не беше ударен двигателят, този самолет много лесно можеше и да не оцелее при малко по-малко късмет.

Боян



Тема Хидравликата е нещо като кръвоносната система...нови [re: bsb_2]  
Автор Cв. Ckpoмни (пристрастен)
Публикувано11.12.03 16:40



Има точки, в които и трите хидравлични системи се явяват пряки съседи. Поражение в такава точка може да пробие и трите системи.

Ако системите имат специални клапи и подминаващи разклонения, при подобен пробив да изолират повредената точка и да я подминат, че да не губят хидравлична течност и налягане - чудесно. Но най-често нямат. И в такъв случай и трите хидравлични системи губят течност и налягане - и излизат от строя.

Ако пилотите са управлявали с делта тяга само - евала на хората! Двигателите в случая дават първичен момент само в рискание (виж, при ДЦ-10 и МД-11 дават първичен и в тангаж), тангаж и крен моментите са производни, и контрол с производни моменти не е лесно.

Интересно дали контролната система на самолета е имала мекотяш за тяга контрол, като в случая! Трудно ми е да повярвам, че толкова голям самолет може да бъде доведен до успешно кацане само чрез човешка експертиза, и то от редови пилоти.

Във всички случаи успешният изход от злополуката звучи като реклама за Аеробус. Мисълта ми е, нищо чудно тук да чуем силно премълчаване.



Тема Добра реклама за машините, но лоша за САЩнови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор onufriii (отнесен)
Публикувано11.12.03 17:04



Защото тези инциденти, макар и с нефатален край / засега/ са доста показателни - май САЩ не могат да контролират дори такива жизненоважни райони като летищата, и затова вече втори самолет е поразен при захода. Скоро някой от тях и ще падне!

veni, vermini, vomini


Тема Определено!нови [re: onufriii]  
Автор Cв. Ckpoмни (пристрастен)
Публикувано11.12.03 17:22



Въпрос на време е преди ракетките да бъдат заменени с ракети - и да праснат истински някой самолет.

Впрочем, самолет най-лесно се праска на пистата. Усилието да носиш и пускаш ракетка не е по-малко от усилието да гръмнеш с миномет по самолет на пистата - само дето трябва да се целиш - но пък стрелбата е по-лесна, и можеш да повториш и потретиш.

За Ц-17 нашите сведомници силно траят. Това е много скъп самолет, уж разработен като фронтови превозвач... Но практически никой не би посмял да го излага на риска на истински фронтови летища... И ако полетите на Ц-17 бъдат намалени след случая с ракетката... Значи летището в Багдад е... фронтово. И толкоз с поредната победа срещу световния... забравих каква е целта за днес.



Тема Re: Хидравликата е нещо като кръвоносната система...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано11.12.03 17:34



Мнението ми се базираше на този текст:


Аз го получих по пощата от друг източник с все снимките. Не знам доколко е вярно това, което пише.

Боян



Тема Re: Определено!нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор onufriii (отнесен)
Публикувано11.12.03 19:01



Факта, че американците не биха рискували С-17 само е показателен за това колко безопасни летища има в Ирак - николко! Но не мога да се съглася с теб, че е въпрос на време да се използват ЗРК. По-точно `беше време когато се използваха`. Сега вече ги няма, след 12-годишно систематично унищожаване на ПВО-системата на Ирак, преди войната нивото и на ефективност беше сведено до 0. А и не там е въпросът - в момента се води партизанска война - удряш и бягаш. Не можеш да си позволиш да оставаш на позицията за по-продължителен обстрел, та бил дори и втори изстрел. Използваното оръжие трябва да е максимално леко, просто и мобилно - било РПГ или ПЗРК. Слагаш на рамото, стреляш и изчезваш. А ако се използват големите ЗРК, то не само, че няма да свършат никаква работа, ами няма да се развърнат дори - никой няма да ги остави и 5мин. да оцелеят. Затова на пръв поглед лекото въоръжение може и да не е най-ефективно, но пък неговата мобилност и скритост всъщност го правят ефективно до там, че става единствена алтернатива.

veni, vermini, vomini


Тема Re: Колко лесно се сваля самолет...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор MG42 (специалистъ)
Публикувано13.12.03 15:30



ПВО - то да си каже думата:)))))
==========================
Когато говорим за поражение на ЗРК по летящ обект трябва да се има предвид че това е вероятностен процес.
/ за сведение вероятността за поражение при ПЗРК тип Стингер, С3, Игла се движи от 0.35 до 0.6 в зависимост от условията за стрелба - насрещен курс - вдогон, скорост на целта, параметър, характеристика на бойната глава/ тип РВ , радиус на разлитане на осколките, форма на зоната за поражение на БЧ/ пуска с една или повече ракети се осъществява и тн.
При първите образци на ПЗРК използвани в началото на 70 те действително , как то казваш и ти ГСН -а на ракетата я е насочвал именно към двигателите.
това е довело до разработка на редица защитни мерки/ по добре от мен трябва да ги знаеш/, които са предотвратявали пораженията на БЧ по двигателите.
Образците ПЗРК от средата на 80 те години не се насочват в двигателите, т.к. ГСН -а работи в далечния ИК диапазон.
Конкретното поражение на самолет от типа на А 300 и Ц17 влиза в това което казвам по горе.

А като факт : по време на Афганистанския конфликт след излитане от Кабул е поразен от ПЗРК Стингер ИЛ 76. като парче от корпуса с размер 2х3 е откъснато. Самолетът благополучно се приземява.


ПЗРК са създадени за прикритие на пехотни/ мотострелкови части.
Т.е основното им назначение е борба с армейската авиация.



Тема Re: Хидравликата е нещо като кръвоносната система...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
АвторMe1O9 (Нерегистриран)
Публикувано14.12.03 00:03



Според мен е невъзможно праскат го в двигателя хидравликата се скапва,самолета набира височина прави завои на 180гр. и без задкрилки каца по живо по здраво! Може да са имали предвид че след като са загубили един двигател са регулирали тягата на останалите за да компенсират по




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.