Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:48 02.06.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Снимки на суборбитален апарат с телескоп  
Автор File99 (Оперативна 1ца)
Публикувано13.09.03 14:58



Типичен случай на засичане и заснемане с телескоп на суборбитален апарат по време на астрономическо наблюдение класифициран погрешно като НЛО.





Чакам изчерпателни мнения на компетентните от вас.



Тема Re: Снимки на суборбитален апарат с телескопнови [re: File99]  
Автор MG42 (специалистъ)
Публикувано14.09.03 11:17



много интересна конфигурация, поне на снимка 1



Тема Re: Снимки на суборбитален апарат с телескопнови [re: MG42]  
Автор File99 (Оперативна 1ца)
Публикувано14.09.03 18:27



Мен ме интересува повече с какъв телескоп е направена снимката, колкото до апарата съм сигурен, че се тестват суборбитални самолети, които с просто око изглеждат точно като спътници и единствено през много мощна оптика могат да се различат детайли. Даже както писах не един път включително и тук подозирам, че в небето над България минава подобен клас машина, която с просто изглежда като много ярък спътник, но през 40х оптика съм я виждал като малко аспиринче. Трябва ми нещо много мощно да речем зрителна тръба със сила над 100 пъти, диаметър на обектива на 100 мм, с която да наблюдавам въпросният подозрителен бял сателит и при възможност да му направя снимки.



Тема Re: Снимкинови [re: File99]  
АвторlvanFL (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 15:02



tak8v obekt ne bi bil starzionaren a pri barzoto mu dvijenie shte e dosta trudno da go sledish s ljubitelski teleskop. i vsashtnost vazmojnostta za nabljudenie niama da bade "nad" bulgaria a shte bade pochti na nivoto na horizonta. Ako e "nad" bulgaria i e osveten ot slatzeto tova znachi che na tolkova goliamo razstoianie che edva li izobshto bi go vidial i teleskop...kakto vazmojnostta da se vidi international space station e ogranichena kogato tia e blizo do horizonta

Ima edna mnogo izvestna snimka na beli isparenie ostaveni sled samolet nad texas samo deto vmesto normalnata lenta izlizashta zad reaktiven drigatel na seki 100 metra po lentata ima "gevrek" nanizan na neia. kazvat che tova e bil ekperiment na niakava nov pulsirasht dvigatel. Ako se rast6rsish iz neta ia ima na dosta mesta snimkata a s5shto sam ia vijdal i niakolko pati po dokumentalni filmi na discovery wings.

на един друг документален филм един сеизмолог от калифорния казваше че сенсорите по земята из калифорния лесно засичат "гърмежа" от самолети преминаващи звуковата бариера. Понеже тези сенсори са из целия щат сварзани с компютри, може графично да се види откаде точно идва този "гърмеж" не само като место а и като височина над земята или дълбочина над океана. Та той каза че от 1998-ма насам често засичат "гърмеж" с типичните черти на самолет минаващ звуковата бариера на около 200 мили западно от Сан Диего над океана но на височина около 90 000 фута, определено отвъд достига на свръхзуковите самолети.



Тема Re: Снимкинови [re: lvanFL]  
Автор File99 (Оперативна 1ца)
Публикувано18.09.03 22:56



Разбира се, че не е бил стационарен при нито едно положение(геостационарна орбита???), при бързото му движение вероятно няколко маха не само, че е много трудно да го следиш с по-мощен телескоп(над 80Х) поради ъгловата скорост и малкото наблюдателно поле на инструмента, но е и още по-трудно да го заснемеш и то ако се получат снимки малко ме съмнява дали те ще изглеждат точно такива, както са показани в линка. Чисто и просто поради липсата на основни реквизити в доклада подозирам, че въпросният субект-наблюдател не е достатъчно технически начетен, за да извади такива снимки при които явно са използвани бленди, но разбира се може и да греша.
Почти всичките снимки на следи в небето оставени от Аврора съм ги разглеждалл, даже някои ги имам изкарани на принтер и чат-пат ги преглеждам. Има и такава направена от сателит. Досега по време на наблюденията ми провеждани с оптика с обект авиацията прелитаща над и около София никога не съм наблюдавал такъв самолет или следа точно такава, каквато е описана. Документалният филм по Дискъвъри за Аврора съм го гледал няколко пъти и фактите сочени вътре са ми добре известни, но може да става и за целенасочена дезинформация от страна на ЦРУ и нещата да стоят по съвсем различен начин, мен ме интересува по-точно наблюдателната техника, с която може да се наблюдава в детайли и да се заснеме такъв суперсамолет. Днес 18ти септември например сутринта наблюдавах с бинокъл БПЦ 20х60 самолет летящ на изток, за който 75% съм сигурен, че е американският военно транспортен гигант Галакси. За съжаление го захванах в зрителното поле вече твърде отдалечен, за да бъда категоричен, впрочем по време на Пустинна буря началото на 1991г. имам едно сигурно наблюдение на Галакси над София.



Тема Re: Снимкинови [re: File99]  
АвторlvanFL (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 01:54



kupi si edin evtin radiopriemnik za aviodiapazona (116-136 mhz) i shte gi chuesh oshte predi da gi vidish. pri takiva poleti te komunikirat na chestotite za grajdanski poleti i nai chesto se rakovodiat ot sofia control. predi 10 godini oshte gi slushah v BG i e dosta interesno zashtoto nad sofia prelita goliam aviotrafic. idvat ot turtzija i izlizat nad kaolita, tochno kato kamionite. daje parvija pat kato idvaha blue angels predi tiah doidoha niakolko transportni samoleta i mnogo se smiah na aviokontroliora ot plovdiv koito im se karashe da polzvat metri a ne futove.



Тема Радиовръзка при експериментални полети?нови [re: lvanFL]  
Автор File99 (Оперативна 1ца)
Публикувано03.10.03 21:15






Да, разбрах че такива радиостанции могат да се намерят на много ниски цени от порядъка на 100-200 лева и с тях да се подслушват разговорите с наземният контрол. Сега засега обаче в много по-голяма степен ме интересува оптическото оборудване, което се използва в наблюденията, отколкото радиоелектронната апаратура. Съмнявам се дали в случай на прелитане на експериментален самолет ще се установи радиоконтакт с наземният контрол(ако въобще машината бъде засечена на радара), а и даже такъв да има той със сигурност ще бъде кодиран и използването на любителска радиоелектронна апаратура ще бъде безпредметно. Отделно от това не съм сигурен дали използването на такива радиоапарати точно за такива цели е законно...Засега особен интерес представляват оптическите прибори, с които може да се наблюдават експериментални самолети летящи на много големи височини примерно 30-40 км. В момента един от най-добрите бинокли, които използвам е руският БПЦ 20х60(Кронос) но смятам, че даже и той е крайно недостатъчен като увеличение за целта. Линкът, който е даден горе съдържа снимки и ТТ данни на по-големият вариант на модела, който е БПЦ 26х70(Кронос) и инсталиран на тринога е може би идеалният бинокъл за наблюдение на авиация през деня. Използването на бинокли със стабилизиран образ е нецелесъобразно поради огромната им цена и оттам икономическата им нерентабилност. Така например немският Цайс 20х60 със стабилизиран образ струва 4500USD, сами разбирате за такава сума какъв оптически арсенал може да се събере и каква работа може да свърши с него. По принцип биноклите със стабилизиран образ са на две принципно различни системи - жироскопна или процесорна. До колкото ми е известно съществуват американски образци бинокли със стабилизиран образ, най-вероятно на процесорната система, който са с чудовищното за бинокъл от такъв висок клас 50х увеличение! Цената на такъв наблюдателен инструмент може да превишава 10 000 USD, но за сметка на това изделието със сигурност е перфектният интструмент за наблюдение на авиацията. Ако въпросният инструмент има опция за ИЧ-виждане и може да заснема цели плюс измерване на разстоянието(фокусно или лазерно?) цената от 18 500 лева определено си струва, стига разбира се да има кой да я даде.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.