Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:26 27.06.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Зависи от режима на влизане.нови [re: stav]  
Автор Swebus ()
Публикувано22.02.03 21:56



Не разбирам от аеродинамика, но спирачно ускорение 40 g си е доста, да не говорим за 80.


Не знам какво да отговоря и моите познания по динамика на полета на космически апарати са меко казано скромни

Все пак моите съмнения за скороста на парчето пяна изчезват ако си представя си поведението на парче стериопор с размери да кажем 1м/1м/1м, което хипотетично се отделя от изтребител летящ със 300 м/с (предполагам то е с плътност напомняща "злополучната" пяна) Просто сблъсъка с насрещния въздушен поток при голяма площ и малко тегло при тия скорости би спряла подобен къс почти "мигновено". Но това са си мои разсъждения ( спекулации) по темата. Нека клуба на знаещите вземе отношение по въпроса




Тема Re: Зависи от режима на влизане.нови [re: Swebus]  
Авторstav (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 00:34



Объркал съм формулите

dV = a*t = 200 m/s
за 1 с -> а = ~20 g

което не променя съществено нещата. По интересното е, че ако чакаме парчето 1 с да "набере" скорост спрямо совалката преди да се удари, при 20 g, разстоянието между тях ще бъде вече

S = (a * t^2)/2 = ~100 m

очевидно вече ще са се разминали. При по-голямо ускорение е още по невъзможно да се ударят

Взе да ми става интересно. Голямото ускорение е възможно при малка маса и голямо аеродинамично съпротивление, но при малка маса кинетичната енергия на удара ще бъде малка, а при голямо ускорение, парчето много бързо ще се размине със совалката и удара ще бъде невъзможен. При малко ускорение, разликата в скоростите и съответно кинетичната енергия ще бъде също малка

Ако ви е интересно и помагате, може да го моделирам.



Тема Re: Алфа бива контролирана в лента.нови [re: onufriii]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 01:12



Абе мен друго ми се чини, не знам дали промяна в управляващите системи е толкова бавен процес, илипо скоро излиза доста скъп, и ерешено че щом досега е летяла ще продължи да лети. Преди време наса изкупуваха 8086 или 88 не си спомням вече кой, та да могат да закърпят повреди по управляващата част на двигателната система. Предполагам там всичко е на основата на това процесорче. Обаче ми е чудно и още нещо, когато е правена системата, примерно това прочесорче е било срвнително ново, в момента има доста по мони които са изпитани във времето, явно основната причина е паричките от проектанти да преминават към бюрократи, иначе на кого ше долкадва Св. Скромни ?????

p.s. доколкото знам, до скоро единственият сертифициран процесор за използване във военна техника в щатите беше 386 ако се не лъжа, но преддполагам вече са минали на нещо по модерно, иначе не виждам как ще лети оная тухла Ф117, въпреки че а там може би са си разработили специални векторни процесори, които определено са по подходящи.



Тема Re: Алфа бива контролирана в лента.нови [re: ToHu]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 02:12



F-117 e на въоръжение от 1982, три години преди да се появи официално 80386.



Тема Ах тия формулинови [re: stav]  
Автор Swebus ()
Публикувано23.02.03 02:45



Моите разсъждения бяха условни и времето от 1 сек, която споменах е само хипотетично. Единственото нещо което е несъмнено е скоростта. В действителност нещата са се развили по-бързо. Ако искаш да го представим с формули изчисли:

S = (a*t^2)/2 за "а" равно на 60 g. Тогава ще имаш 200 м/с за около 0,34 сек и път около 34 метра.

А при отчитането на удар от голямо по размери парче с малка маса не забравяй че преохладените материали имат твърдост доста различна от това което виждаме при стайна температура. Но тук пак влизам в хипотези. Докато Св. Скромни или някой друг сведущ не потвърди преположението ми че парчето пяна може да е било свръх охладено не искам да спекулирам в предположенията си.

Редактирано от Swebus на 23.02.03 02:53.



Тема Re: Алфа бива контролирана в лента.нови [re: Moss]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 04:03



Хм, възможно да, но за 386 нямах в предвид че се ползва там, предполагам там се ползват rISC процесори и най-вероятно векторни, много по подходящи за целта, но идеята беше по друга, има с какво да се замени електрониката в совалката, но не се прави, според мен поради бюрократични спънки.



Тема Re: Алфа бива контролирана в лента.нови [re: ToHu]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 10:42



Бюрократичниъе спънки сигурно наистина са големи. Но и няма нужда според мен да се сменя с някакви много нови работи, тъй като те не дават практически никакви предимства. Управлението на совалката проблеми вероятно не създава, нови функции, непредвидени в първоначалния замисъл вероятно не са нужни.



Тема Re: Алфа бива контролирана в лента.нови [re: Moss]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 11:40



Да управлението проблеми не създава, освен когато се наложи да извърши по сложни неща, в смисъл, явно съществуващото няма ресурси за кой знае какъв контрол освен предвидения. Може би и като ресурси няма възможност да бъде програмирано с няколко вараинта на спускане. Св.Скромни спомена че било старо и без много възможности. А определено нова система за управление според мен не би била излишна, не се съмнявам че старата е правена за да върши една определена работа, и в рамките на заданието я върши явно добре, но според мен определено би могла да се модернизира, да получи още доста възможности, това определено би било ползотворно, не че в случая би могло да помогне нещо, а и како Скромни каза, и с настоящата система е било възмоно да се извърши промняната в ъгълът.



Тема Алфа, алфа ама го арестуваха човека...нови [re: ToHu]  
АвторFULCRUM (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 20:17



...За Скромни става дума. Май са отишли при него ония джентълмени с черните костюми и очила и с жицата дето им виси от ухото и от гъза и сега го питат и разпитват защо аджеба обсъжда тези въпроси с тъмни балкански субекти. Абе съюзници, съюзници ама им е определена роля само за ибрикчий и и с алфа не трябва да се занимават...



Тема Re: Алфа, алфа ама го арестуваха човека...нови [re: FULCRUM]  
Автор Swebus ()
Публикувано23.02.03 20:40



Ай стига бе!!!!! Кажи че се мйтапиш. че иначе най-добре да стягам куфарите и да бягам докато не са дошли тия от ИНС




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.