Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:32 02.07.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Ракетата, която удари Горна Баня не беше една...нови  
Автор File99 (оперативна 1ца)
Публикувано29.01.03 00:00





Една от многото премълчавани истини относно факти около войната на НАТО срещу Югославия бяха непрекъснатите прелитания и нарушения на натовски машини във въздушното пространство на България през пролетта на 1999г.е, лично аз макар че редовно наблюдавах самолетите над и около София с оптически прибори по време на операцията срещу Югославия и режимът на Милошевич не съм наблюдавал бойни самолети било то сръбски или натовски нито един единствен път, но например един приятел на баща ми - изключителен специалист в областта на хардуеъра и човек с желязна репутация понеже стана въпрос относно тези наблюдения с цел засичане на съюзнически военни самолети сподели, че е наблюдавал в небето над София самолет цистерна следван от значително по-малък авион…Това ми се видя интересно, особено като се има предвид че сръбските зенитни комплекси имаха обхват до София и можеха като нищо да ударят пълната с гориво цистерна в софийското небе и като резултат да се получат огромни материални щети и може би човешки загуба на земята в случай, че действително паднат останки в населени места, все пак самолет цистерна не е шета работа. Но не за това пиша този постинг, впрочем да ви призная винаги ме е било яд че по време на кризата в Югославия един път не вдигнах бинокъла към боен самолет на НАТО, а мой познати са наблюдавали от полите на Витоша зенитният огън на сръбската ПВО на края на хоризонта - шоу, което за съжаление съм изпуснал…Искам да споделя с вас друг любопитен факт и понеже се убедих, че тук има начетени в авио-космическото дело субекти да видя дали случайно или не някой от тях знае нещо относно ракетата, която удари къщата в Горна баня(ако не се лъжа на 28 април 1999г.) и фактът, че тя не беше единствена както официално бе оповестено…Сега каква е причината Ф16 да стрелят по българските радарни системи не е предмет на обсъждане в настоящият постинг, макар че доколкото знам и предполагам нашата ПВО е наблюдавала с радарите си действията над Сърбия и пилотите на двойката Ф16 са били облъчени от български радарен комплекс и съответно къде поради неопитност, къде поради стресов фактор го класифицирали напълно погрешно като сръбски, като резултат стреляли с ракета ХАРМ по него,а официалната версия гласи, че това е станало от сръбското въздушно пространство и ракетата се е заблудила, което просто не може да е обективна истина, защото обсегът на въпросната противорадарна ракета клас въздух-земя е само 20 КМ а до границата със Сърбия са 60 КМ, и очевидно българските радарни оператори явно бързо и много правилно са показали професионализъм като са се усетили относно обстрелът срещу тях с въпросното оръжие, че са изключи овреме радарите си и като резултат летящата по изключеният вече радарен лъч ракета ХАРМ се отклонява от целта си и удря къщата на хорицата в Горна баня. За ужас на тогавашните управляващи, които лъжат до ден днешен относно този правен казус, който класифицирам безусловно като деликт от сферата на международното право, аз живея само на няколко километра от въпросният квартал и много добре си спомням вечерта, в която се случи този инцидент но досега съм мълчал относно един много любопитен детайл главно по политически причини, за да не злепоставя определени кадри с ясно изразено дясно мислене в армията. Не мога да се сетя за точният час, в който се случи въпросният инцидент но вечерта се чу един глух гърмеж и след няколко минути втори значително по-ясен от първият, който дойде не от Горна баня а определено някъде на около километър над кв.Княжево в началото на склона на Витоша при някогашният лифт за кулата…Първата ракета видяхме всички къде бе отишла отнасяйки покрива на горнобанци, но защо нищо не се каза за вторият гърмеж, който 99% идва от втора аналогична ракета ХАРМ изстреляна от другият Ф16 нарушил въздушното ни пространство с поне 35-40 КМ навътре приближавайки само на 20 КМ западно от София ? Някой от вас нещо да е чул нещо относно втора противорадарна ракета ХАРМ паднала в полите на Витоша същата тази вечер, в която бе ударена къщата в Горна баня ?


ssgestaponkvd@hotmail.com




Редактирано от File99 на 29.01.03 00:01.



Тема Re: Ракетата, която удари Горна Баня не беше една...нови [re: File99]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано29.01.03 22:24



ne znam dali tova e verno ili ne, samo znam kakvi slovestni ekvilibristiki beshe prinuden da pravi togavashnia premier-mangal, za da izmydri "neprotivorechivata situacia"



Тема Гарантирам с главата си - попаденията бяха двенови [re: Evil Spirit]  
АвторFile99 (Нерегистриран)
Публикувано29.01.03 22:40



Аз гарантирам с главата си, че взривовете(доколкото могат да се определят като такива) бяха два - живея в Бояна и първият се чу глухо и надалеч а вторият дойде след минути и съвсем наблизо и доколкото мога да се ориентирам по звука той идваше някъде от юго-запад - тоест над Княжево при лифта за към телевизионната кула. Вторият взрив се чу в пъти по-отчетливо и по-близо от първият.
Не знам какво е говорил Иван кОстов, обаче ракетата ХАРМ има обсег 20 КМ а до границата със Сърбия от София до колкото знам са 60 КМ, така че не виждам как тази ракета би могла да лети три пъти повече от обхватът си от сръбското въздушно пространство както се опитваха да ни излъжат нас баламите и да падне с западна София. Долкото съм чул от мой приятели служили във ВВС точно пролетта на 99та, бг военни са наблюдавали с радари обстановката над Сърбия и очевидно са облъчили щатските Ф16, които са сметнали лъча за насочен сръбски радар и са решили да го унищожат - така де факто те са прихванали радар на бг ПВО разположен близо до Горна баня и са стреляли с ракета клас въздух-земя ХАРМ по него от около 20 км западно от София тоест 40 КМ навътре във българското въздушно пространство, при което за щастие дежурните офицера са се усетили овреме за погрешната атака и веднага са изключили радарните уредби, след което ракетата която лети по радарният лъч довършва траекторията си в къщата на хорицата. Но очевидно атака е проведана от двойка Ф16 или един Ф16 е изстрелял две ракети ХАРМ по облъчилите го радари като едната пада в Горна баня, а другата над Княжево в гората най-вероятно. Съответно за втората ракета или нищо не се знае(което ме съмнява) или нещата доста добре се потулват поне до този момент...



Тема Re:нови [re: File99]  
АвторlvanFL (Нерегистриран)
Публикувано30.01.03 00:26



dobre de da kajem che tova e stanalo i sa bili dve raketi...kakvo drugo bi mog6l da napravi ivan kostov osven s malko nedoml6vki da se prikrie intzidenta...pred obedinenite natzii li da ide? Kogato b6lgaria se pris6edini k6m mejdunarodna koalitzija s tova priema i riskovete.
вероятността за такъв инцидент е била много висока и не е изненадващо такова нещо. а ти ако си в ф 16 по които стрелят отсякъде колко ли време ще имаш да мислиш. сещаш ли се за инцидента когато америкаски изтребители бомбардираха канадски воиници в афганистан и убиха 8 човека или нещо подобно? техния съдебен случаи още се разглежда в америка и се спори при обстрел дали са мислили достатъчно преди да изстрелят ракета. едната страна говори за стреса когато стрелят по тебе другата за професионализма, бойните процедури и т.н. истината е по стредата ама къде точно никой не знае. секи случай ако си на истинска бойна мисия и затракат снаряди и ракети по задника ти е трудно да седиш пресмяташ и мислиш. Ако ти одрусат самолета докато мислиш някой да не ти каже браво после.



Тема Re: Гарантирам с главата си - попаденията бяха двенови [re: File99]  
Автор MG42 (специалистъ)
Публикувано30.01.03 09:24



това е твърде възможно защото от бивши колеги знам че никой не е давал заповеди да се изключат дежурните средства на ПВО...

Пътят за ада винаги е постлан с добри намерения


Тема Re: Ракетата, която удари Горна Баня не беше една...нови [re: File99]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано30.01.03 12:31



Хем си глупав, хем си и малоумен.
1. Разрови се малко по интернет и разбери нещо за ракетата харм и нейния обсег. нали ако я стрелят от 20 км , логично пво отдавна да ги е нацелило.
2. Ако кратуната ти някога е влизала в кокпита на ф16 ще е видяла уредите за навигация. И сам ще се сетиш че ако пилота е пуснал харма от 20 км дистанция то София е трябвало да му бъде като на длан, огромна , осветена, с ОГРоМНАТА ВИТОША барабар с кулата и липсата на пво. Е според тебе малоумник ли е карал самолета?
3. Ракетата харм има функция да следва последния прихванат координат на установката, така, че ако пилота е прицели радара, то шанса да ракетата да го нацели е 90% (10% епадне в радиус на 50 метра)
4. Тая ракета ако е изстрелана на 20 км с каква скорост трябва да се движи, че нашите военни да се усетят, да спрат радарите и ракетите да се отклонят? Това да не ти е икарус по линия 304.
бахти смешника

карам черно биеемвие и въоше ни мие ибе


Тема Шамара пак се изказа неподготвеннови [re: File99]  
АвторFile99 (Нерегистриран)
Публикувано30.01.03 13:19



Мишо, много зле си - кое ПВО да ги е нацелило - нашето ли в случая ? Обхватът на радарите може да е 150 км а на старите съветски зенитни ракети от 60те рейнджа е максимум 60 км, но това не означава че като обсегът на ХАРМ е 20 км то въпросното оръжие е неефективно, все пак кой самолет произведен началото на 8зте ще има противорадарна ракета с обсег 150 км и нагоре, след като последните най-добри ракети клас-въздух-въздух имат обхват 180 км ??? Обсегът на ХАРМ е 20 КМ, а в интернет може да напишат всичко каквото си поискат, да не говорим че в СРЮ се използваха предимно стари боеприпаси от складовете на НАТО, което почти изключва употребата на нови ракети там - тоест обсегът си е бил 20 КМ, въпреки всичките рискове от ефективен обстрел от тази къса дистанция, просто за това са стелтовете в първата фаза на атаката - да разчистят теренът от обслужващите зенитните комплекси радари .
Второ - участвал съм в компютърни симулации малоумен рапер такъв и какво общо има визията на града с стрелбата по радар, след като тя не става ВИЗУАЛНО както ти си представяш, а по показанията на противниковият радар и на базата на данните от ЕИМ от насочващата система на ХАРМ относно целта, която се намира в бойната глава отпред - ако си виждал въобще ИЧ оптиката отпред.
Трето - бг военни имат аларми, които ги предупреждават за стрелба по радарният лъч с ракета, освен това макар и с МАХ 2 ракетата се вижда на радара и има достатъчно време да се реагира, макар и то да е половин минути, а колкото до 50 метровото отклонение от целта то то може да бъде нагоре по хоризонта примерно с един градус в плюс и ако радарът е разположен на хълм, то ракетата минавана 50 метра над него и продължава на изток към Горна баня
.



Тема Относно обсега на Harmнови [re: File99]  
АвторCkипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано30.01.03 15:08



Брошурният (гарантиран) обсег е от порядъка на 10-плюс морски мили (18-19км - плюс). Но нищо не пречи на Harm да покрие и доста по-дълго разстояние. Това става редовно. Брошурните данни затова са гарантирани -- защото са повтаряеми. Демек, ракетата и да е способна на 50км някой път, то това не е винаги. Та най-ниският общ знаменател (20км в случая) се афишира, а башката си е гювеч!

Точно така лани украинска ракета покри знаително повече от брошурния си обсег и свали руски Ту-154 над Черно море.

Това е съществено в случая. Твърдите, че чужди самолети са нарушили въздушното ни пространство и са стреляли по български радар отблизо. Но въз основа горните аргументи аз се съмнявам те да са се отклонявали от целите си и да са се заблуждавали. Смятам, че просто сме свидетели на погрешно попадение, както бе и според официалната версия за станалото.

Впрочем, нея вечер аз бях в центъра на София и чух взрива. Един взрив. Приглушен, но достатъчно мощен да ме накара да мерна часовника и да спекулирам с околните дали пак не са гръмнали някоя мутра с адска машина. Минута-две послухтяхме -- нищо повече не чухме. Но включихме новините с надеждата да си изясним станалото. Съвсем скоро по тях пуснаха вестта за попадението в Горна баня. Тъй че (вярно, вече по-субективно -- нали може и да съм чул не първия, а само предполагаемия втори взрив) не споделям убеждението ти, че имало два взрива.

И щом са били два, къде е вторият? Редовно се изкачвам до Копитото горе-долу по трасето на стария лифт. Разминавам се с десетки, ако не и със стотици други по време на дву- тричасовото изкачване. Ни следа от взрив -- нито още през хубавата късна пролет и лято на 1999 г., нито и до днес. Е, не съм вездесъщ, та непременно да ги открия. Но все някой от тези десетки и стотици туристи да ги бе открил -- местността не е дотам обрасла с храсти, че да е непроходима. Да бе посребрил случайния минувач откритието си с донация от дълбоките джобове на някой сензационен вестник, настроен да раздухва страхове (каквито у нас бол -- и страхове, и вестници). Ама йок!

Друго -- твърденията Ви ми се виждат твърде закъснели, за да са достоверни. Погледнете ги отстрани и ще се съгласите -- да таите такива важни притеснения цели четири години е едва ли не гражданско провинение.

Не зная на какви години сте, но при прочит на Вашия постинг ми идва на ум перифразирана фраза от кинематографическия детективски жанр -- "чел сте твърде много сензационни вестници".



Тема Re: Гарантирам с главата си - попаденията бяха двенови [re: File99]  
Автор onufriii (онесен)
Публикувано30.01.03 15:43



Абе всичко си е така, само дето AGM-88 има обсег до 60км. друг въпрос от каква дистанция се изстрелва !

Граждани, борете се с антиобществените прояви, въздържателите и непротивопиянствувателствувайте!


Тема Re:нови [re: lvanFL]  
Автор onufriii (онесен)
Публикувано30.01.03 15:55



правят ги тия изцепки, щото са некадърници ! Що за пилот е тоя, дето не знае къде се намира дори, и по кво стреля. Чшшшей, туй да не е квартален щатски екшън? А и такива изцепки да не са една и две - поразената колона бежанци в Сърбия /тракторите ги взели за танкове!!! При няколко захода на преелно малка височина. Тия са кьорави, или много нагли/, пак там бомбардирани пътнически влак, болница, радио. В Афганистан удариха склад на Червения кръст, СВОИ позиции, а върха беше като попиляха и свадба!!! Е дееба и неграмотните леваци! Черешката на върха на сладоледа беше китайското посолство в Белград. От тук нататък - без коментар.

Граждани, борете се с антиобществените прояви, въздържателите и непротивопиянствувателствувайте!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.