Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:14 20.05.24 
Технически науки
   >> Авиация
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ЕДСУнови  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано10.12.02 16:58



Някой може ли да каже нещо повече за хронологическото развитие на ЕДСУ, като концепция? В сайта

oea.larc.nasa.gov/PAIS/C-17.html

на абзаца Fly-by-Wire пише, че американците прилагат още през 60-те тази идея в F-8. Ако не греша обаче духовния идеолог на системата е немския Fw-190, при който опашните плоскости са били командвани посредством електомотори.

permis portisinocidere


Тема Re: ЕДСУнови [re: onufrii]  
Автор King_Rat (спокоен тип)
Публикувано10.12.02 20:31



По принцип употребата на ЕДСУ е предизвикана от деформациите на ЛА, които водят до невъзможност използването на обикновена система за управление. Руснаците правят такава за Т-4 (Су-100) и мисля, че това им е първия образец.
По-късно с разработката на самолети 4-то поколение и изискването за свръхманевреност, ЛА започват да се проектират като неустойчиви по крен или тангаж. Установеният полет става възможен само с използването на ЕИМ, обработваща с голямо бързодействие информацията за текущите ъглови скорости и претоварвания (нали така Борден? ). На базата на тези данни се изработва сигнал за отклонение на управляващите повърхности с цел запазване режима на полета.

Фоке-Вулф-а не е нито толкова голям, че да се гъне, нито свръх маневрен. Така че с тая ЕДСУ направо ме изненада

Майката природа е ку4ка!


Тема Re: ЕДСУнови [re: King_Rat]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано10.12.02 21:42



Първия руски самолет с ЕДСУ е някаква лаборатория на базата на Су-7, направен във връзка с Т-4. Доколкото си спомням опитния F-8 е първия летял самолет с цифрова ЕДСУ.



Тема Re: ЕДСУнови [re: Moss]  
Автор Resurrector (бивш МиГ)
Публикувано11.12.02 10:08



Цифрова ЕДСУ през 60-те? Хммммм. Практическото използване на микросхеми започва с Аполо, който каца на Луната през 69-та. Преди това всичко е било на лампи и транзистори. Не ми се вярва да са направили цифрова ЕДСУ на транзисторна база.

Я вышел им наперерез!


Тема Re: ЕДСУнови [re: onufrii]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано11.12.02 13:31



зависи от дефиницията на ЕДСУ..
по руската дефиниция (да няма жици/хидравлика свързани със щурвала - да)
американската дефиниция обаче включва "ако стика не се мърда - значи самолета трябва да лети направо". тоест ако самолета влезе в турбулентност - плоскостите сами да си се отклоняват както си решат за да се пази правата линия.
(което е свързано и с управленивто на аеродинамично неустоичивите самолети)

по тази дефиниция и миг-29 няма ЕДСУ.
(всъщност американските източници и досега спорят дали има или няма - тоест едни казват 'има' други казват 'има ама не баш", ама не влизат за съжаление в технически детаили за да се разбере аджеба защо така казват)

според самите американци - първото прото-ЕДСУ е било дампера по pitch na
X-15.
(не знам как е pitch na BG - тва е отклонението на носа нагоре надолу).

по тази логика разбира се и дампера по крен на миг-21 излиза че влиза в тази категория - ама не баш - понеже на X-15 e имало електроника която изчислява какъв да е дампинга в различните режими и какво трябва да е отклонението и тн..(тоест е имало много електроника и ел-връска с плоскостите)
_____________________________
Inertia makes the world go round

Редактирано от koroviev на 11.12.02 13:38.



Тема Re: ЕДСУнови [re: King_Rat]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано11.12.02 15:26



За 4-о вече знам. Аз имах предвид използването у време оно, когато системата е била на експериментално ниво. А иначе ако не греша при Fw-190е била приложена идеята за намаляване на масата на самолета.

permis portisinocidere


Тема Re: ЕДСУнови [re: Resurrector]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано11.12.02 15:34



А де - може да е била някаква аналогова разновидност като руската.

permis portisinocidere


Тема Re: ЕДСУнови [re: koroviev]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано11.12.02 15:39



Дееба - това ми звучи като правен казус ! Аз лично го приемам ако няма директна връзка между лоста и управляващите плоскости.

permis portisinocidere


Тема Правилно:-))нови [re: Resurrector]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано11.12.02 15:41



Аполо е ключовата дума. Нали знаеш кое е най - голямото преимущество на компютрите?





Тема Re: ЕДСУнови [re: koroviev]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано11.12.02 15:45



pitch - тангаж




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.