Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:14 07.07.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Бураннови  
Автор King_Rat (спокоен тип)
Публикувано27.09.02 12:45



По повод едноименната книжка на Криле.
Обяснете ми какво се има предвид под понятията:

- тяга, с размерност [t/s]
- относителен импулс, с размерност [s]

Майката природа е ку4ка!


Тема И аз станах инженер,нови [re: King_Rat]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано27.09.02 13:02



ама т'ва не можах да го разберем.

Елемаг?!?!?



Тема Re: Бураннови [re: King_Rat]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано27.09.02 14:42



Моето разбиране за относителен импулс е каква скорост може да придаде на тялото единица гориво. Колкото е по-висок, толкова по-добре.
По принцип това се учи по физика 1-и курс в ТУ, ама аз така и не го разбрах тогава. Но като потърсиш малко в интернет, със сигурност ще намериш (Specific impulse is the amount of thrust you get for the weight of fuel you burn, удельный импульс (тяга РД при расходе топлива 1 кг/сек) - пълно е с информация)
Размерността наистина е в секунди.
А тягата в [t/s] не я разбирам. Мислех си, че тягата е в нютони или в краен случай - килограмсила, или техните еквиваленти в британската система мерни единици. Какво търси времето вътре, не ми е ясно.

Боян



Тема Re: Бураннови [re: King_Rat]  
Авторeлeмar (Нерегистриран)
Публикувано27.09.02 17:48



bsb_2 ми спести обяснението за размерноста на импулса. А по въпроса- това е печатна грешка , за съжаление книжката е пълна с такива.



Тема Може и да не е грешка... [re: eлeмar]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано27.09.02 18:54



Руснаците обичат да пускат тук-там разни измервателни единици, ум да ти зайде.

Едно време четох руски анализи, синтезирани в доклад към нас. Всичко хубаво, точно, протоколно. Хората ползват международната измервателна система; чудесно! И... Турнали разстояние между космическите кораби в... Досети се! Във ВЕРСТИ! Това било традиционна руска мярка, значи, та традиционно руснаците възприемали верстята по-лесно от километри, примерно.

Аз после доста време пазих доклада (и английската, и руската версия - напълно еднакви с верстите), да го показвам като куриоз. Пък после го хвърлих.

Мисълта ми е, току руснаците извадили някаква друга руска "традиционна" мярка за тяга... Иначе съкращението ми звучи на "тона, стандартна гравитация" или "тона, при старт", по-вероятно първото. Щото при изчисления за излитане, ако не използваш нютони, а мериш тягата в маса вдигната срещу гравитация, гравитацията варира с географското място на излитането. И за по-лесно я нормализират към стандартна гравитация.

Мое лично мнение, разбира се.



Тема Re: Може и да не е грешка...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано27.09.02 19:03



Да според мен не е печатна грешка а [тон/секунда], не съм чел материала, може да се определи от числото пред мярката, ако е прекалено голямо за да е тон значи е грешка най-вероятно. Дали ще се ползва килограм или тон не е от голямо значение стига да се съобразява при сметките, верно не е много стандартно, ама едно е да напишеш 12000 [kg/s] друго 12 [t/s].



Тема Защо дериватива към време?нови [re: ToHu]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано27.09.02 19:08



Това "тон / секунда": какво прави деривативата към време? Звучи ми странно.



Тема Re: Може и да не е грешка...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор King_Rat (спокоен тип)
Публикувано27.09.02 21:10



Все пак май е по-лесно в Нютони

Майката природа е ку4ка!


Тема Re: Бураннови [re: bsb_2]  
Автор King_Rat (спокоен тип)
Публикувано27.09.02 21:25



10х за информацията. Тва за относителния импулс явно съм го проспал някога .
Оба4е това не характеризира ли пове4е горивото, отколкото двигателя?

Майката природа е ку4ка!


Тема Грешка е..нови [re: King_Rat]  
Авторeлeмar (Нерегистриран)
Публикувано28.09.02 00:05



За тези които нямат техническо образование : Относителен импулс на двигателя е тягата която се получава от 1 кг гориво в продължение на 1 секунда . Или общо казано относителния импулс се получава когато разделима тягата на секундния разход на гориво. Понякога обаче относителния импулс се изчислява като се умножат относителната тяга и g в такъв случай относителния импулс се измерва в м/с . Относителния импулс измерван в м/с е приблизително 9,81 пъти по-голям от относителния импулс измерван в сек.
И още размерноста т/с е грубо недоглеждане на предпечатната подготовка и отговорния редактор който не е гледал в правилната посока. Размерноста трябва да се чете тон сила или тс
Иначе коментарите по отношение на грешката ме кефят, ето така се появяват легендите.
Но този път трябва да ви разочаровам....




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.