Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:35 04.07.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема въпрос за М  
Автор Плaмeн (мързелив едиот)
Публикувано27.06.02 03:45



може ли някой да ми каже каква е скоростта на звука на височина около
10 000 метра?

казах



Тема Re: въпрос за Мнови [re: Плaмeн]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано27.06.02 11:25



Около 295m/s. Скоростта на звука във въздуха зависи от температурата, не от височината.
А иначе - ето една кратка статия на НАСА


Вътре можеш да щракнеш на думичката "симулатор", която ще те препрати към друга страничка, където можеш да си поиграеш с различни височини.

Боян



Тема Re: въпрос за Мнови [re: Плaмeн]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано27.06.02 12:24



По принцип 1074км/ч, но варира.



Тема Re: въпрос за Мнови [re: bsb_2]  
Автор Resurrector (бивш МиГ)
Публикувано27.06.02 13:38



Скоростта на звука във въздуха зависи от температурата, не от височината.

Зависи от плътността и нищо друго.

Я вышел им наперерез!


Тема otgovor за Мнови [re: Resurrector]  
АвторKing_Rat (Нерегистриран)
Публикувано27.06.02 17:45



a2=kRT

a2 - skorost na zvuka na kvadrat
k- koeficient na adiabatata
R - gazova konstanta
T - temperatura v gradusi kelvin



Тема Re: въпрос за Мнови [re: Resurrector]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано27.06.02 20:06



Ако отидеш на линка, който съм дал, можеш след известно четене (не помня точния адрес) да стигнеш до извеждането на закона за скоростта на звука, даден по-горе от King_Rat.
Ключов момент в това извеждане е уравнението на състоянието, което, ако правилно си спомням, тук му викаме "закон на Бойл-Мариот" - според него температурата и плътността на идеален газ при постоянен обем и налягане са обратно пропроционални. Така че и ти си прав, но преполагам, че температура се мери по-лесно, затова така е прието.

Боян



Тема Re: въпрос за Мнови [re: onufrii]  
Автор Плaмeн (мързелив едиот)
Публикувано27.06.02 21:06



точно за това питам,
щото като летях, доста време самолета (май МД11) пердашеше с над 1100 (по едно време 1186) км/ч.
а все пак това не е свръхзвуков самолет и ми се стори доста странно.
доколкото знам даже доближаването на звукова скорост не е здравословно за самолет който не е проектиран за това.
единственото което се сещам е да е имало доста силен попътен ватър, защото това го даваха като скорост спрямо земята

казах



Тема Re: въпрос за Мнови [re: bsb_2]  
Автор Resurrector (бивш МиГ)
Публикувано28.06.02 12:07



Логиката ми е следната - плътност е разстоянието между молекулите. Значи колкото е по-голямо то, толкова повече време е нужно на 1 молекула да взаимодейства с друга.

Я вышел им наперерез!


Тема Малко за скороститенови [re: Плaмeн]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано28.06.02 12:22



Прав си, че авиолайнерите по принцип не би трябвало да развиват такива скорости, като нормалните са в порядъка М=0.85-0.9. Но има и един друг момент - в самолета се измерват две скорости - относителна и истинска. Първата е относителната скорост на самолета, спрямо околния въздушен поток /това се мери с тръбата на Пито/, и служи за управлението на машината. Другата скорост е относителна спрямо подстилащата повърхност и се ползва в навигацията. Двете скорости могат да достигнат доста драстични разлики, като се има предвид скоростта на околния въздушен поток /насрещен, попътен или страничен вятър/, посоката на полета /в смисъл отчитане на въртенето на Земята/ и др. В момента се сещам като пример за скоростите на Do 335 Pfiel - на 12 000м приборната скорост е 720км/ч, а истинската скорост към земята е била 940 км/ч. Има разлика, нали.



Тема Re: Малко за скороститенови [re: onufrii]  
Автор Плaмeн (мързелив едиот)
Публикувано28.06.02 17:39



хм да,
очаквах да има разлики, но никога не съм мислел, че може да са толкова големи

казах



Тема Re: въпрос за Мнови [re: Resurrector]  
АвторKing_Rat (Нерегистриран)
Публикувано28.06.02 21:51



Температурата е степен на нагрятост.



Тема Слаб, onufrii...нови [re: onufrii]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано28.06.02 22:22



Срамота е. Толкова глупости отде успя да измислиш?
Без много обяснения:
Приборна скорост - скорост, измервана на принципа на отчитане разликата в наляганията в камерите на пълно и статично налягане на приемниците на въздушни налягания (остаряло наименование - Тръба на Пито). Фактически приборната скорост се използва за характеризиране на скоростния напор на въздуха (а оттам и на всички аеродинамични сили и моменти, действащи на ЛА);
Индикаторна скорост - приборната скорост с грешките на измерване (неиделаност на приемниците на въздушни налягания, стоенето на ПВД във възмутен въздушен поток, инерционност на въздухопроводите, неиндивидуалност на градуировъчните формули на приборите и т.н.) - това е скоростта, която реално виждат членовете на екипажа (или се подава във вид на електрически сигнали към другите потребители). Обикновено обаче тя също се нарича приборна;
Истинска скорост - приборна скорост с въведени поправки за плътността и свиваемостта на въздуха - характеризира скоростта на придвижване на ЛА спрямо въздушната среда. Измерва се чрез внасяне на допълнителна корекция в измервателния механизъм, отчитаща статичното налягане и температурата на въздуха.
Земна скорост - скорост на свързаната координатна система на ЛА спрямо някоя от земните координатни системи. Измерва се чрез Доплеров измерител на скоростта и ъгъла на отнасяне (ДИСС) или чрез РСБН, РСДН, GPS.
Могат да се дефинират и други скорости. При съвременните ЛА обикновено те се измерват от Системи за въздушни сигнали (СВС), които преобразуват в електрически сигнали получените от датчиците параметри на околната среда (пълно и статично налягане, температура на заприщения въздушен поток), извършват необходимите преобразувания (изчисления) и ги подават на все по-многобройните консуматори на информация на борда (а от някои консуматори се излъчват и извън борда). Това обаче не променя принципите, изложени по-горе.
Така. Сега ако ми обясниш влиянието на въртенето на Земята за разликата в истинската и земната скорост ще си ударя гъза в тавана от кеф (не смятаме косвеното й влияние върху въздушните потоци). Въртенето на Земята влияе на много неща в навигацията, но не и в това.
А за разликата, която даваш в приборната и истинската скорост на Do 335 причината е само една - влиянието на плътността (и свиваемостта) на въздуха.



Тема точен отговорнови [re: Плaмeн]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано28.06.02 22:27



На височина 10000 метра при МСА (Международна стандартна атмосфера) скоростта на звука е 299,532 m/s.



Тема Re: Малко за скороститенови [re: Плaмeн]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано28.06.02 22:29



Тези разлики са от съвсем друго естество - прочети горния постинг.



Тема Re: въпрос за Мнови [re: Плaмeн]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано28.06.02 22:36



Щом става въпрос за земна скорост - всичко е нормално. На голяма висчоина има струйни течения, в които скоростта на въздуха е значителна - до 300 km/h (и повече).
А що се отнася до "нездравословното" доближаване на звуковата скорост - прав си. Явленията, свързани с проявата на вълнови кризис са твърде нежелателни. Между другото и при "чистите" свръхзвукови самолети стремежът е колкото се може по-кратък период от време те да летят в зоната на околозвукови скорости.



Тема Re: Слаб, onufrii...нови [re: бopдeн]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано30.06.02 15:05



ОК, може да ми куца терминологията, ама се опитах да обясня на човека за разликата. Колкото до въртенето на Земята - ми дееба, нали и тя се движи? Но щом казваш, че това няма влияние - ОК. Разбираш ги повече от мен .



Тема Re: Слаб, onufrii...нови [re: onufrii]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 15:54



Ами нали и атмосферата се върти заедно със Земята, бе. Ако не беше така знаеш ли какви ветрове щяха да духат?!



Тема Aбе борденнови [re: бopдeн]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 18:12



човека по собствените му думи е хипар, комунист и някои други работи. И от
от физика ли трябва да разбира ?



Тема Re: Aбе борденнови [re: Moss]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 18:19



Не е нужно уважаеми Moss.
Не е ли обаче очевидно, че атмосферата се върти заедно със Земята?



Тема .нови [re: бopдeн]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 20:47



Уважаеми господин инжинер, има неща очевидни за вас които са съвсем неразбираеми за другите ;-)



Тема Re: .нови [re: Moss]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано02.07.02 11:41



А така - кажи му го, щото на мен ми е омръзнало да повтарям, че съм прост .



Тема Re: Слаб, onufrii...нови [re: бopдeн]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано02.07.02 11:44



Тцъ-тцъ-тцъ, е ти вече ме нарави на две стотинки. Имай малко милост! Аз отивам да се срамувам в ъгъла .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.