Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:46 17.05.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Проектът NEXST  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано26.06.02 13:57



Националната лаборатория по аеронавтика на Япония обяви за началото на изпитанията на прототип на свръхзвуков пътнически самолет. В началото на следващия месец ще започнат изпитанията на модел в мащаб 1:10. Предполага се, че с помощта на ракетен ускорител моделът може да достигне скорост от 2,500 км/ч. Самолетът NEXST(National Experimental Supersonic Transport) е предвиден за транспорт на 300 пътници. При това той ще има значително по-голяма далечина на полета от Concorde. Предполага се, че новият самолет ще бъде пуснат в експлоатация не по-рано от 2012 г. Полетните тестове ще бъдат проведени над австралийска пустиня. Шумът от самолета няма да надвишава показателите на Boeing 747.

Много похвално дело, но тук започвам да си задавам някои въпроси - защо руснаци и американци се отказаха от проектите си за свръхзвукови лайнери /или ги ползват само за реклама /, а японците вадят машина превъзхождаща по всички показатели Concorde? Няма ли да стане като него самолет за елита, превозващ само най-богатите на безумно високи цени? Дали този проект не се появява в малко неподходящ момент, с оглед рецесията в авиопревозите? А също малко ме смути и това, че ще се ускорява с ракетен двигател. Можеби това е само за макета, но в такъв случай сигурно ще се ползва комбинирана ТРД-ПВРД силова установка. Очаквам вашите коментари!



Тема Експертиза поддръжка...нови [re: onufrii]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано26.06.02 21:05



Тук по Америката подобни проекти - колкото щеш! За поддръжка на еспертиза. Типично поддръжката е финансирана с правителствени пари. Вече. Защото за кой ли път се видя, че ако нещата бъдат оставени до свободно-пазаристите (както ги наричам аз) - експертизата ще бъде съкратена след първия успешен полет... Справка неспирните съкращения в личния състав около Совалката - и скорошните изпуквания! Аз днес се произнесох, че пукнатините, мерени с лигави мижитурски милиметри, са нищо в сравнение със "спестяванията" чрез съкратените кадри, от 1989 насам... И предложих следващия етап на "спестявания" да започне веднага, защото има още метал да се пука, че да избием 3-сигма през безопасност-коефициентите; значи всички да ни изпосъкратят! Ама нали си имам репутация на откачен (говорещ точно каквото мисля) - от мен такива хайдушки изявления минават... Не очаквай да ме четеш цитиран, нали!

За руснаците - и там "поддържат експертиза", нали и те цъфнаха с края на Студената Война! Брей, и тяхните миротворски зелки, и нашите, нали все мир искаха, и за "печалбата от мира" се слюнчеха - на ни го мира! Без вазелин! И те имаха разни свръх-звукови разработки (книжни, какви други!) за частни делови самолети... Хубави бяха, да! Но все тая; Сухойчетата си останаха на сухо, така да се каже.

Сега в Япония, чуваме, е една икономическа каша... Безработица. Все едно ние тук и руснаците другаде. Та и те са хукнали да "поддържат експертиза", изглежда. Нека построят самолета, да го пуснат в операция, пък да видим... До тогава ще се зверим на хубави цветни изчислителни симулаций, най-вече фотографски тип.



Тема Re: Проектът NEXSTнови [re: onufrii]  
Автор Resurrector (бивш МиГ)
Публикувано27.06.02 09:34



С тия ракетни ускорители...
Предвижда ли се тренировка на пътниците в центрофуги?
За съжаление научният подход към новите проекти е на път да умре (в "цивилизования" свят). Някой умник с художествени умения рисува нещо на PC-то и всички почват да се възхищават колко е красиво и каква велика машина ще стане от това.

Я вышел им наперерез!


Тема Re: Експертиза поддръжка...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано27.06.02 12:19



Вярно е, че и Япония в момента не е цъфнала и вързала, но поне те ще правят опити с макет. Аналогичните американски и руски разработки и до там не стигнаха, но от друга страна дръпнатите какъв опит имат с производството на такъв тип самолети, че да изпреварят двете сили в тази област? Последния самолет който направиха Mitsubishi FX-2/ си е копие на F-16, при това на 2-3 пъти по висока цена. И ако военните могат да си позволят да профукват държавни пари за родни разработки /е, тези средства пак се връщат в хазната под вид на данъци и икономически растеж/, но коя авиокомпания би наливала средства в един потенциално мъртвороден проект? Та тук малко се раздвояват нещата - хем са стигнали на определен етап, и има заложена база за доразвитието на проекта, хем ми намирисва на поредната грандиозна самореклама. Но тук пък ми е чудно защо - в такива каци без дъно сметка може да има Boeing, но мощното японско самолетостроене...?



Тема Има и други успоредни мнения...нови [re: onufrii]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано27.06.02 17:47



Има мнения, че обсъжданият проект е всъщност возило за РАЗВИВАНЕ на японска експертиза (а не за поддържане). Дали развиване или поддръжка зависи от как виждаме японското сътрудничество с американските и европейските самолето-производители, сиреч дали е основано на политически фактори (подаяние) или на икономически (пазарни наговорки) - или на японска експертиза. Доста наблюдатели виждат японското сътрудничество в първата и втората графа.

Че японците ще развият експертиза на самолетни производители - няма въпрос. До сега те не са произвеждали изцяло-японски самолет от края на Втората Световна. (Ти спомена копието на Ф-16; те май също имаха някакви разработки върху Л/Ц-130 и Ф-4.) Но това поставя въпроса: какво ще правят японците с експертизата? Виждат потенциал да се борят срещу Боинг и Аеробус? Боинг вече драпат (по разни причини) - и дали японците виждат Боинг като още падащ, с намаляващ дял от световния пазар - че японците да се вместят там? Интересни въпроси, породени от японския проект.

Преобладаващата печалба на Боинг от граждански самолети е от Б-747. Толкова години, и той все още поддържа (да не кажем субсидира) другите самолетни модели! Боинг не успяха да създадат заместител на Б-747, в печалбен аспект. Аеробус с А-380 ще разбият монопола на "дядото" (както някои тук наричат Б-747) - и какво ли ще става с Боинг след това?! Японците май се наместват в позиция...



Тема Re: Има и други успоредни мнения...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано28.06.02 11:32



Много ми е любопитно да разбера как японците ще изместят Boeing от пазара?!? Това надали ще стане само с проекти на свръхзвукови лайнери. Дори Airbus трудно се пребориха с Boeing /въпреки че в момента са лидери на пазара/, и то след години работа, и принципно нови разработки като моделна линия, и като идеология на семействата машини. Просто не вярвам да имат потенциал за това. Американският производител може да е великан с глинени крака, но все още великан. А на японците им липсват традициите, пазарните позиции и дори идеята за производство, чрез които да се вместят и те на пазара.



Тема Re: Проектът NEXSTнови [re: Resurrector]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 12:50



Вчера гледам някакво филмче и там показват нов прототип на Бойнг и не знам си кой университет. Е прототип .. не знам може ли да се нарече, по скоро идеен проект, направили моделче ... даже и полетя .... концепция летящо крило, до звуков лайнер с капацитет 1000 човека ..... не знам какво участие има байнг в този проект може би само финансира двама трима човека работещи в-у нещо идейно .... знам ли ... Св.Скримни трябва да се произнесе по въпроса .... идеята била да замести в бъдеще настоящите дозвукови лайнери, хвалят там различните предимства на концепцията, повече място, по голяма подемна сила и т.н. съчетани с модеран електроника за да полети иначе нелетящата тухла .... та се чудя как човек ще си повери живота на нещо такова .. дали на клиентите, ако изобщо това стигне да етап на производство или изпитания, ще им бъде обеснено че ако компютъра спре шевната машина на баба му ще лети по дълго и надеждано от това "чудо" на техниката ... иначе идеята е ясна, но едно е да правиш военен самолет, там може да поемеш определени рискове .. друго да караш цивилни да се возят в самолет с нулева управляемост без помоща на сложни и скъпи електронни системи... От друга страна не е толкова страшно като се има в предвид развитието на електрониката но риска винаги ще бъде по-голям ..... знам ли, лично аз бих се доверил на електрониката, но как ще реагира стандартният клиент ако знае че един отказ и той отива на дъното на океана без шанс за връщане .. или екипажа ще нарастне от 2 на 20 ... да има резерви за ръчно управление :):)



Тема Re: Проектът NEXSTнови [re: ToHu]  
Автор onufrii (отнесен)
Публикувано30.06.02 15:30



Този проект е интересен като идея. Но като идея! Наистина в летящото крило ще могат да се поберат 2 пъти повече пътници от В747 или А380, но това е принципно нова конструкция, което при евентуално производство ще доведе до огромни трудности, които пък от своя страна - разходи. За този самолет ще се появят редица инфраструктурни проблеми - схемета на летящото крило се нуждае от значителна по дължина ПИК, а геометричните размери /най-вече размаха на крилото/ ще доведат до трудности при наземното обслужване. Такива революционни разработки водят след себе си ред проблеми, а и това си е точно това - разработка. Този макет /аз като видях как го сглобяват на ръка ми заприлича на сбирка на кварталния моделистки клуб/ е наистина само една опитна платформа за изследване на схемата. И скоро надали ще се приложи!



Тема Re: Проектът NEXSTнови [re: onufrii]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано30.06.02 22:26



Да де и аз се учудих като полетя ... не знам дали изпробваха схемата ... по скоро управлението :), иначе схемата я има изпробвана и летяща .....



Тема Re: Експертиза поддръжка...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Щиpлиц (щaндapтeнфюpepSS) (непредсказуем)
Публикувано01.07.02 11:11



Май мирът наистина донесе повече беди от колкото Студената война в нейният разгар - говоря не само за разработките но и за научните ведомства занимаващи се по въпроса




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.