Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:51 29.05.24 
Технически науки
   >> Авиация
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Още един път за Асен Йорданов  
Автор varban (:о))
Публикувано11.03.02 23:07



На авиобазата се появи тема

за Асен Йорданов.

Аз, като повечето авиофенове в България, съм научил това, което знам за него в достатъчно безкритична възраст (някъде между чавдарче и пионерче;))
Като студент ми попадна статия от Кербер, в която Асен Йорданов се посочваше като главен конструктор на B-29.

През май 2000 година по молба на един приятел изрових каквото можах да намеря в инета за Асен Йорданов.

И сега реагирах на автомат... ама после ме загриза подозрението, че едва ли е възможно участието на един конструктор в разработката на ероплани в три!!! фирми...
Накъсо, след половин ден безрезултатно търсене по американските сайтове се заврях в дира и пуснах търсене в архивите на клуба по "Асен Йорданов".
Намерих две нишки: с и с ...
А нещо повече оттогава?

Данните за Йорданов в българския инет са като в , линк към която има на базата.

Дааа, още един мит си отиде (за мен де) ...



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
АвторCkипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 12:45



В "Забравена слава" (Ив. Бориславов, Издателство "Иван Недков," 1997) има точно и обективно резюме за живота му. В светлината (май не правилната дума, ама нейсе...) на някои родни глупости, писани за него, авторът даже е натиснал повечко от оправданата контра.

Йорданов нито е конструирал ДЦ-3, нито Б-29. На Леонид Кербер откъде са му дошли тези неща в главата не зная (може да е бил поставян под силно гроздово-сливово влияние...)

Йорданов е писал. Книгите му и днес се продават и са достатъчно актуални -- лесно и достъпно написани учебници по любителско летене. Илюстровани са и изобщо са изпипани блестящо. Конкуренцията е била жестока, с 20-30 заглавия по една и съща тема -- как се кара аеропланъ.

По-нататък Йорданов образува своя консултантско-издателска фирма. Работейки по договор с разни възложители, тя списва и публикува РЛЕ-та и други ръководства за разни самолети, включително Б-29. Виждал съм само факсимилета, които подсказват, че качеството и културата на изпълнение са били присъщи за всяка книга, с която той се е захващал. Явно на времето, както и днес, Technical Manual Writing & Production е било силно специфично поле, а и доста доходно.

С други думи, Йорданов е изобилствал с именно тези "меки умения," които в родината му са тъй слабо застъпени... Да му се приписват други заслуги е жалко комплексарство!



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
АвторCkипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 12:55



Прочетох статията... Доста пълен препис на писанията на един наш пишман патриотар-квази-авиатор... (И обвиняват "Криле," че било преписвало!) Пълна е с неволни и умишлени грешки, само една от които развеселява (че българското летище, дето кацнал първият съветски Ли-2 [фактически това е бил ДЦ-3] носело веселото название "Бокурище").

Да -- до известна степен въпросът дали писането на ръководства и инструктажи не е конструкторска работа е сходен на въпроса дали яйцето е първо, или кокошката.

Но историята на ДЦ-3 и Б-29 е тъй добре-известна и документирана, че да се приписват те на Асен Йорданов (и то сами замисъла нататък!) е като да се приписват Кремиковци и Пампорово на Махатма Ганди!



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
АвторBeни (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 13:18



Няма нужда да го пускаш да си ходи този мит, Върбане. Човек може да е легенда без задължително да е бил конструктор на В-29.
Асен Йорданов е конструирал и построил един от първите (не съм сигурен дали не е и първия) български самолети. Това той е направил през 1915 год., когато е бил на 18 години (род. 1897 год.).
Асен Йорданов, заедно с още двама българи, са единствените, които са се явили за участие в околосветски полет, обявен от някаква организация в САЩ през 1922 год. Те са подкрепени лично от Ал. Стамболийски. Това е и поводът да се окажат в САЩ.
Освен че са изпипани, неговите учебници по летене предлагат и най-добрата методика за обучение. Попадали са ми статии в американските специализирани издания именно по този проблем и единодушното признание на този факт е показателно. Ще си прегледам архива и ако ги открия, ще ги пусна сканирани (само ми съобщете къде точно).
Неговите фирми са работили и за Дъглас, и за Боинг. Е, не е бил главен конструктор, ама е участвал. Един от всички тях. И си е вършил много професионално работата.
Само че е бил много наивен, завалията. Женил се е три пъти, толкова се е и развеждал и все са го обирали до шушка (аман от американки и американско семейно право!). И почвайки от нула, пак е успявал.
Само това да беше, и то стига Асен Йорданов да е легенда, нали?



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
Автор varban (:о))
Публикувано12.03.02 13:40



Вени, Скипаджия, благодаря за информацията!

Ще я преведа и ще я пусна в базата.
Но полза от темата има... поне за мен, а надявам се, и за вас.
В момента дърпам "Вашите криле", по всяка вероятност, руския превод.
Като свърша, ще я сложа на прилично място, а вероятно и ще опитам да я преведа в хтмл.
Щото лично аз за тази книга много съм слушал, виждал съм откъси от нея, ама нито на английски, нито на друг език съм я виждал:(

За мястото, на което да пуснеш скановете - varban@kz.orbitel.bg
Или за ФТП става дума?
Ако да, ще съобразим едно на технолинка:)

Ако/като посъбера материал, ще направя страничка на Асен Йорданов на авиобазата...



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
Автор varban (:о))
Публикувано12.03.02 15:43



Преводох трите отговора:

.

За хонорара се обадете, като имате път из Казанлък ... няма да е гюлова ракия, не бойте се



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
АвторMoss (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 17:23



Г-н Скромни беше писал доста по темата, но идиотите от дира нали трият постингите след третата страница....



Тема Яйце или кокошка - ама яйце на пингвин.нови [re: Ckипaджиятa]  
Автор Cв. Ckpoмни (член)
Публикувано12.03.02 17:44



Аз съм участвал в писането на Flight Planning and Cruise Control Manuals (знаеш какво са това) за разни самолети. Под писане имам пред вид технически данни плюс анализи плюс текст. И? Хич не ми е минавало на ум, че писането на глави от тези наръчници е далечно равнозначно на участие в самолетната замисъл!
Работил съм и със симулаторни инжинери по въпроси с пилотско обучение. Там пък съвсем не съм видял връзка с участие в самолетна замисъл. Въобще!

На мен ми изглежда, че Йорданов е писал пилотски наръчници за Американски Авиолиний. Повечето (да не кажа всичките) снимки на НАСЪЩНА ДЕЙСТВАЩА самолетна апаратура са от самолети на Американски Авиолиний. Как пък веднъж не се е бил врътнал покрай други самолети (и друг модел, освен ДЦ-3 - който е бил единствения по негово време в АА)!

Другите скици (точно това са, даже не са чертежи) на Б-29 и П-38 и прочие са мерудия за пубертетския пазар. Пилотите на тези самолети не знам даже да са чували за Йорданов, от истинските пилотски наръчници за самолетните модели. (Говорил съм с пилоти от тези самолети.)

Аз бях споменал в моето проучване (от архивите на Дъглас, много издълбоко - рових се в "античния" отдел по замисъла и производството на ДЦ-2 и ДЦ-3; също от архивите на Боинг, но електронизираните записи), че Йорданов не е имал ПАРИЧНИЯ СТИМУЛ да работи в самолетостроителна компания.

В случая на Йорданов, допълнителна пречка са били и неговият български произход и гражданство, точно в годините на анти-имигрантската истерия от след Първата Световна до края на тридесетте (имигантските квоти са израз на това; те влизат в действие 1924, ако не се лъжа).

В други обстоятелства, Йорданов може би е щял да направи кариера в американското самолетостроене... Ако съдя по неговия подчертан само-рекламиращ се подход в книгите му (чел съм само тези на английски; не знам за преводните издания), той явно е компенсирал недоулетвореност... Ти самият колко авиационни наръчници си чел, които САМ АВТОРЪТ да предвожда с три снимки от СЕБЕ СИ? Барем Йорданов да бе успял да навие някой колега да напише предвода, че някой друг да пусне снимките... Не е ли имал такъв колега приятел?! Може и да не е имал. Справка горния параграф. Да ти кажа честно, когато видях неговите снимки (и когато разбрах, че поне една от тях е пред музеен експонат) - стана ми жал за човека!

Иначе - надявам се моето ровене по архивите на Дъглас и Боинг да е било напълно заблудено и аз въобще да не съм прозрял същината на работата на Йорданов и изобщо да съм далече от истината! Такъв велик българин да има, такива бразди да е орал и то точно в моето професионално поле - дал Бог всичко за Йорданов да е вярно! Пустите архиви - ще ги обясним с пробирчиво анти-българско историчарство.



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: Moss]  
Автор varban (:о))
Публикувано12.03.02 19:35



Аз в първия постинг намерих две нишки в архива... още ли е имало?

Ау, давайте ги тогава, който ги пази.

За съжаление, не познавам енджина на клубовете достатъчно... то и не бих искал да го познавам, ама кво да правя... по-добре лош енджин и добра компания, отколкото обратното



Тема Re: Още един път за Асен Йордановнови [re: varban]  
Авторeлeмar (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 22:48



Между другото книгата "Вашите криле" както и още три книги от Асен Йорданов чиито заглавия не си спомням в момента ги има в авиационната библиотека.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.