Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:39 26.06.24 
Технически науки
   >> Авиация
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема JSF = F-35:)  
Автор Red_Baron (непознат)
Публикувано17.12.01 14:26



I tozi konkurs svur6i. Pobediteljat e Lockheed Martin! Bih kazal ni6to 4udno:) Kakvo e ob6toto mnenie? Poreden konkurs, na koito krainija rezultat ne se opredelja ot ka4estvata na samoleta! Za6to? Bi3nes interesi. Lockheed se hranjat po4ti samo ot poru4ki na Pentagona. Ako se spre tova kran4e, kompanijata zagiva. Dokato za Boeing tova ne e vupros na jivot i smurt. Lider v zivilnoto samoletostroene, golemi proekti s NASA i t.n. Stoinosta na poru4kata se ozenjava na $ 200 Mlrd. Ili 3000 ma6ini za nujdite na USA, i o6te tolkova za export. No tezi 4isla realno podlejat na korekzii, i zifrata moje drasti4no da spadne.

Ina4e za ma6inata edno mi napravi vpe4atlenie, o6te predi mnogo vreme. 4e amerikanzite sa kupili (savsem legalno!!!) 4erteji, skizi, planove na sistemite za VTOL ot ... "Jakovlev"!!! Na praktika prinziput e su6tijat kato pri Jak-141, razbira se s modifikazii i moderni3azii!!!



Тема Виж "Мнения - Вашето Мнение"нови [re: Red_Baron]  
Автор Cв. Ckpoмни (член)
Публикувано18.12.01 19:29



Във форум "Мнения - Вашето Мнение", тема от Момчил, "Свети Скромни, май ударихте бонуса", има обсъждания на въпроса...

Щом нещо засяга големи интереси и голям брой хора и големи пари - пазарната икономика и обективността рупат шума. Спасяващата красота в това рупане на шума е надеждата конкуренцията да е повдигнала наличния избор и да го е оеднаквила - така че и най-юнашки-засуканото политизирано решение да избере добър продукт.

Но често пъти това не се получава... Справка ФБ-111... И Б-1 (който в много отношения, примерно в спасителната кабина) е наследник на ФБ-111... И разни други примери... И въобще да не вдигаме въпроса за разработките на космически совалки - че там нещата хептем мамата си джасат!

Във връзка с ФБ-111 - май австралийците единствени много си го обичат! Още си го ползват, и си го подновяват, и изобщо за тях машината е чудесна! Възможно е ФБ-111 да е чудесен с ДНЕШНАТА технология, защото за времето си е бил надскочил тогавашната - както твърдяха разни дядковци (вече пенсионирани), работили по ФБ-111. Но австралийците са изчакали (или от липса на пари е трябвало да изчакат) новата технология с ФБ-111, а САЩ не са имали търпението - и са имали парите да го заменят преди днешната технология да го направи хубав самолет...От друга страна, самолетна замисъл надскочила технологията куца както замисъл изостанала от технологията... Значи е неоптимална.



Тема мдаанови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор topgun (теле(ц))
Публикувано18.12.01 21:02



това явление го има навсякъде по света .. та така Скромни .. признавам фен съм ти таен е не толкова на есетата макар че ги знам май наизуст ами на .. човешката позиция .. тука е пълно с всякакви кандидат американци .. бивши американци .. настоящи такива .. малко са обаче реалните ... евала ( ако помниш малко турския де ) машшала ( ако го помниш по добре )

Прави каквото искаш и не пречи на другите да правят същото


Тема F-35нови [re: Red_Baron]  
Авторonufrii (Нерегистриран)
Публикувано19.12.01 11:29



Защо смяташ, че изборът на Локхийд е бил грешка? Те направиха доста по-авангардна машина от Бойнг - системата за вертикален старт /разработена от ОКБ Яковлев/, Локхийд имат голям опит в стелт-технологийте /разработката на F-117, F-22/, многобройните проблеми на Бойнг / особенно с въздухозаборника/. А и при тази поръчка едно от условията е загубилият да стане подизпълнител, т.е. Бойнг не са загубили всичко. Освен това при разработката на двата основни самолета в бъдещите американски ВВС /F-22 и F-35/ ще се постигне по-голяма степен унифицираност, и биха се намалили значително разходите / и без това в днешно време авиацията се командва навсякъде от счетоводните канцеларий ;)/



Тема Re: F-35нови [re: onufrii]  
Автор Red_Baron (непознат)
Публикувано21.12.01 17:19



6to da e gre6ka?!? Ka3val li sum podobno mnenie? I na men F-35 po mi harasesva6e, po na samolet prili4a:) Oba4e to4no Lockheed imaha dosta problemi v na4aloto i mnogo se 3abaviha s i3pitatelnata programa:) Ina4e smjatam, 4e VTOL sistemata im e mnogo po-"entelegentna" ot na Boeing. Toja podemen ventilator (nali taka be6e:) na X-32 sled izlitane e murtva masa. Oba4e interesnoto e, 4e pri harakteristikite dadeni ot firmite, tova ne se otrazjava. I dvata samoleta sa s priblizitelno ednakvi startovi masi i pole3en boen tovar:)
A F-22 e suvmestna razrabotka na Boeing i Lockhed:))))



Тема Re: Виж "Мнения - Вашето Мнение"нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано21.12.01 18:15



FB-111A никога не е бил доствян на Австралийските Кралски ВВС. Всички построени самолети постъпват на въоръжение в Стратегическото авиационно командване на САЩ (SAC). Австралия получава 24 самолета F-111C, които са създадени специално за RAAF (4 от тях впоследствие са доработени като разузнавателни - RF-111C). Действително F-111C е създаден на базата на FB-111A, но има значителни разлики.
През 1991 г. SAC е разформировано, а самолетите FB-111A са доработени до F-111G. Австралия закупува 15 машини от този тип. Страната има планове да остави самолета на въоръжение до 2020 година.



Тема Има мно-о-ого неща които не знам!нови [re: бopдeн]  
Автор Cв. Ckpoмни (член)
Публикувано21.12.01 20:25



Не съм ровил в подробностите как и кога и в точно какъв вариант австралийците получават ФБ-111. (Аз го наричам ФБ по оригиналната класация, изстребител-бомбардировач, и както ти отбелязваш - не по австралийската.)

Казано много опростено, ФБ-111 беше бомбардировач, способен да се бори с изстребители при нужда. Иначе беше първия (за САЩ) по-терен свръх-звуков пробивен бомбардировач. Бил е замислен за ядрена доставка (най-вече). Летателният режим предразполага към злополуки (както беше - и наскоро пак стана - с Б-1), и обективно казано началните проблеми на ФБ-111 бяха проблеми не специфично на самолета, а на авиониката и на двигателите. (Реактивните двигатели за свръх-звуков полет, даже днешните, не понасят много добре стръмни позиционни деривативи - каквито са редовна част от по-терен летене. (Под позиционни деривативи искам да кажа ускорение, "ритник" (дериватива на ускорението), и следващата дериватива. Представяш ли си роторната динамика?!)

Сега, австралийците явно не са получили ФБ-111 с ядрен капацитет. Ако не се лъжа, тяхните Ф-111 са с олекчена структура, и изобщо с еволюционни подобрения в самолета, вкл. авионика и двигатели. Чувал съм, че австралийските Ф-111 имат най-вече морска употреба, с потенциал за засичане на руски / китайски бомбардировачи на юг от Виетнам. И са също "ударната сила" на Австралия, в случай с проблеми по техния север. Но това е било едно време; за днес не знам.

Подробностите, които изреждаш по австралийските Ф-111, ми звучат правдиво. Май са от Джейн?

А за "изстребителните" способности на ФБ-111... Не съм чувал да е имал такива, отвъд пускане на ракети по изстребители... Хората, които са го замисляли и могат да отговорят за произхода на "Ф" във "ФБ" (може би самолетът започва от изстребителна платформа, нещо като Ф-18) - тези хора са пенсионирани и/или отминали. Но може някой да знае интересни просветления по въпроса...

Свърх-звуковото летене по-терен едно време означаваше, че екипажът не може да се изстреля при злополука. От там е дошла идеята за спасителна кабина; цялата кабина да се изстреля, с екипажа предпазен в нея, и тя да се спусне с парашут. Чувал съм, че разработката на кабината е глътнала почти половината от структурните анализи! Не знам дали кабината бива приложена по рекламираната разработка. Но по-късно подобна спасителна кабина бива приложена за Б-1 - в оригиналната замисъл на Б-1. А наскоро приключи бъзикане с приложение на спасителна кабина за Космическата Совалка... Цяла совалка да се построи - Д1.5 милиарда. (Не че действително може, защото по нареждане на НАСА, след като Локхийд получиха политическия контракт за Предприемаческата Звезда, демек новата совалка дето вече щеше да лети, строителните съоръжения за Совалката бяха демонтирани и разпертушинени.) Да се натъкми спасителна кабина - Д2 милиарда! За мащабна сверка, поддръжка на 10 самолетоносачни бойни групи (само поддръжка, с гориво, храна, почистване, личен състав, ремонти; не цена по строене на инвентара) струва... 1 милиард. (Един вид, когато САЩ изстрелват Совалката - все едно изстрелват годишната поддръжка на 10 самолетоносачни бойни групи, с годишните подаяния към Гърция и Турция за украса...) Мисълта ми е, че ФБ-111 и със спасителната кабина е бил надскочил технологията (а не само с авиониката и двигателите). Сега чувам имало разработки за бойни космически кораби, също със спасителна кабина...

Нещата се въртят в кръгче; само технологията и обкръжението се менят...



Тема Re: Има мно-о-ого неща които не знам!нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано21.12.01 21:56



Извинявай, че те питам така, но ти май не си българин. Или пък от доста време не си живял в България. Приятно ми е, че в нашия форум има хора и от чужбина.



Тема ЦЕНОДЕКАМнови [re: бopдeн]  
Автор Cв. Ckpoмни (член)
Публикувано22.12.01 00:51



Вече 23 години съм в САЩ...

Иначе съм ценодекам. Пиша се българин, а българите ми казват, че не съм - и ме пишат "Джордж". Точно обратното на македонец.

Всеки идиот с номера си. Обаче аз си бутам пълна количка! С радиална гума, по каталог.

Нищо лошо не си казвал! Няма страшно! Всеки е от някъде. Тия дето не знаят от къде са - те си мъкнат комплексите не с количка, а с камион. Барабар с двойно ремарке.

Весел Великден и Честита Нова Година!



Тема Re: ЦЕНОДЕКАМнови [re: Cв. Ckpoмни]  
Авторбopдeн (Нерегистриран)
Публикувано22.12.01 10:37



За съжаление много граждани на България не са достойни да носят да името българин. И аз си мисля, че са комплексари, но за съжаление май не е само това.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.