Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:05 19.06.24 
Автомобили
   >> Audi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема lambda sonda  
Авторdreek (Нерегистриран)
Публикувано31.08.05 22:37



bihte li mi otgovorili kakva funkcia izpalniava lambda sondata i kak se proveriava paboti ili ne? kolata e b4 1.6 101 ks.predvaritelno vi blagodaria!



Тема Re: lambda sondaнови [re: dreek]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано09.09.05 14:41



Тази сонда е всъщност кислороден сензор.
Мери концентрацията на кислород в изгорелите газове.
Монтира се на изпускателните колектори на автомобила.
Оказва се , че кислорода в изгорелите газове е мярка за това дали сместа е била нормална , бедна или богата.
В зависимост от показанието на този сензор , компютъра в твоя автомобил прави донастройка на зададените параметри , за да оптимизира работата на двигателя!
С други думи , ако ламбда сондата отчете че сместта е богата , компютъра намаля бензина , който навлиза в цилиндрите.
Ако сместа е бедна - увеличава се бензина.
Това въздействие върху входящия бензин се постига чрез управление на инжектора (инжекторите).
Е , има и карбураторни автомобили с ламбда сонда. Там бензина се регулира по друг начин , но принципа е същия!

Напоследък в зависимост от показанията на тази сонда освен количеството бензин , се извършва регулиране (промяна) и на аванса (ъгъла на предварение).
Това е така , защото различната по качество смес (съотношение гориво / въздух ) гори с различна скорост. На базата на това е целесъобразно да се променя и ъгъла на предварение (момента на подаване на искрата).

Не е лесно да определиш с подръчни методи дали сондата ти е в изправност , но не е и много трудно!

Първо трябва да знаеш каква е сондата ти (тяснолентова , или широколентова).

Тяснолентовата сонда генерира напрежения от 0.1 до 1 волт.
На базата на опити с различни смеси - можеш да определиш дали сондата реагира правилно.
По-коректно е , ако мериш това напрежение с осцилоскоп.
Там трябва да видиш редуващи се импулси , като да има ярко видима разлика м/ду паузата и същинския импулс.
Когато сондата се повреди , то осцилограмата започва да клони към почти постоянна накъдрена линия , с малки изменения. Т.е. няма ярко по стойност разграничени импулс , пауза , импулс .....
Но за най-сигурно потърси някой , който има опит в тази диагностика - за да е сигурна работата.

Ако пък сондата е широколентова , тогава диапазона на изменение на генерираното напрежение е по-голям.
Обикновено такива сонди са вързани директно към контролер и то контролера е имплантиран в нея , или непосредсвено до нея , даже може и в кабела който представлява масивен шнур.
Там пък изходния сигнал е в цифров вид и дава информация не само бедна ли е сместа или богата , а точно каква е сместа - т.е. колко е отношението на горивото спрямо въздуха.

Абе общо взето по добре е да потърсиш специализирана помощ , за да е сигурна диагнозата.



Тема Re: lambda sondaнови [re: elektromer]  
АвторHиkoлaй (Нерегистриран)
Публикувано24.10.05 22:32



Здр. "електромер". Прочетох отговора ти за ламбда сондата. Доста добре си обяснил нещата и затова реших и аз да те питам нещо свързано с моето Ауди 90. Ако ми отговориш ще ти бъда много благодарен. проблема при моята кола е , че сутрин като я запаля доакто загрее оборотите на бензин доста играят, Имам и газова уредба и като карам на газ също има играене в оборотите. Аз мисля ,че е нещо свързано с компютъра, че подава грешни сигнали. Колата е с механичен инжекцион. Имам и случаи акто карам на газ ако спря по-рязко колата да изгасва. И като не е загряла например трябва да натискам плавно педала на газта за да потегля. Ако го натисна по-рязко колата веднага ще ми изгсне. НЯкои казват че дюзите са ми запушени, други казват дръги неща. А дюзите съм ги чистил на ултразвук. Това ми е голям проблем ако ми дадеш съвет ще съм ти благодарен.



Тема Re: lambda sondaнови [re: Hиkoлaй]  
Авторi (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 16:03



За Николаи а замислял ли си се дали отговора не е дебитомер!!!



Тема Re: lambda sondaнови [re: Hиkoлaй]  
Автор buzzzi (непознат )
Публикувано08.11.05 20:34



obiasnenieto e perfekt,klateheto na oborotite na 90tkatae ili ot nereglamentirano postapvane na vazdux toest malak probiv na gumenia vazduxovod ili okolo kolektorite,ili stabilizatora na praznia xod,pregledai vnimatelno vsi4ki vakumi ili napukani marku4eta.Stabilizatopa se po4istva i promiva dobre S VD40,OBEZVAZDUSHI GLAVATA NA MEXANI4HIA INGEKZION KOLKOTO I TAPO DA ZVU4I .USPEX




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.