Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:59 21.09.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Мотивациятанови  
Автор edilie (seeme)
Публикувано27.02.14 11:10



Здравейте, всички! :)
Напоследък имам поводи да се чудя къде в хороскопа се гледа за мотивацията - каква е, колко е, какво я провокира, с какво е обвързана. Имам някакви наблюдения, че ако стигнеш до мотивацията на човек, можеш да си обясниш много други неща - защо разсъждава по определен начин, какво провокира действията и реакциите му.
И ми хрумва, че може би има връзка с асцендента, но ще ми бъде интересно да споделите какво сте чели по въпроса, какви са вашите наблюдения и изводи. :)
Мерси предварително! :)



Тема Re: Мотивацията [re: edilie]  
Автор Baldrian ()
Публикувано27.02.14 12:17



8ми дом- скритите ни мисли и желания- знак, съзвезвие, планетите вътре, аспектите...
2ри- ценностите ни...
Марс- начинът, по който действаме- съотв. и 1ви дом...
Асцендент, Слънце, Луна, Венера...Май всичко





Тема Re: Мотивациятанови [re: edilie]  
Автор 3aek (happy)
Публикувано27.02.14 14:18



Моята е по Марс. За жалост, в комбина с Нептун в Стрелец. Отначало силно се мотивирам, но често после се разсейвам.



Тема Re: Мотивациятанови [re: edilie]  
Автор won (cool)
Публикувано27.02.14 16:32



Интересен и сложен въпрос. С него се занимава точно методът на Хубер и психологическата астрология ( не че ми е ясно всичко).
Наистина май ще намесим всички: от светилата до Сатурн - т.е. Слънце, Луна, Меркурий, Венера, Марс, Юпитер, и Сатурн, защото мотивацията включва:
- Егото: Слънце-Луна-Сатурн
- Свободната воля: Слънце-Марс-Юпитер
-Интелект: Меркурий-Юпитер-Сатурн
- личното ни отношение "даване-взимане", което е представено от Венера в картата, което смятам, че е водещо и определящо за мотивацията

В моята карта мотивацията е представена от Венера в Дева (където е в падение) 9 дом, с 30-градусов аспект към Юпитер в Лъв( съвпад Слънце), и 150 градуса към Сатурн в Овен. Аспектът между Юпитер и Сатурн е 120 градуса.
Демек Венера-Юпитер-Сатурн участват в т.нар. фигура Search figure - образува се от един аспект 150/30/120.


Планетата в синьо-зеленият ъгъл показвала целта на търсенето.(В моята карта е Юпитер.)
Направо си е лесно да се открива мотивацията така, ако има такъв триъгълник някъде из картата.
В моя случай значи ме мотивират неща, които ценя, а това са нещата в 9 дом: познание, себепознание, опит, обучение, религии, справедливост. Възхищавам се и ценя красивите неща, макар аз самата да не съм сръчна. И съм за еко-инициативи и действия. Направо дай ми теория на мен и да си разсъждавам (философствам), докато се наслаждавам на красива природа и готини хора.
Сега това е психологическата мотивация, а мотивацията за действие си е друга работа. Там трябва да намесим и Марса, за да тръгнат нещата. И Сатурн- колко ще сме упорити в преследването на целта. Също Слънцето- за какво ще си заложим името и ...задника дори.
(Демек трябва да видим те пък в какви фигури участват.)

Ето малко и от професионалист-астролог и то работещ по Методът на Хубер:


No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 27.02.14 17:05.



Тема Re: Мотивациятанови [re: won]  
Автор won (cool)
Публикувано28.02.14 10:56



мотивацията за действие си е друга работа
Мотивацията за действие е представена в картата с аспектите 90 (квадратура) и 180 (опозиция) - червени линии и от каква фигура са част.
(Според Хубер и аспектите си имат планетни аналози със съответните и различаващи се: енергия, ефект, обсег, дълготрайност: 30-градуса-меркуриев аспект; 60-Венера; 90-Марс; 120-Юпитер; 150 и 180-Сатурн.)
Обаче пак си трябва Марс или Слънце, или Сатурн да има в квадратурата и опозицията, също така тяхната връзката с друга фигура (аспект) .
За Марс, Слънце и Сатурн също трябва да се проследи и да се прецени доколко са силни по дом и знак (достойнствата на планетата - господство/ заточение/ екзалтация/падение).
Понеже Сатурн не е лична планета трябва да се проследи имали аспект към една или повече лични планети, демек коя лична планета подкрепя, захранва. Сатурн е нещо като горивото за двигателя (сега какъв е двигателя и добре ли работи си е другата страна на нещата; а и дали горивото съответства на двигателя също е от значение).
Лунните възли в картата са си в опозиция (по дифолт), така че точните аспекти към тях също показват мотивация за действие.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 28.02.14 11:24.



Тема Re: Мотивациятанови [re: won]  
Автор edilie (seeme)
Публикувано28.02.14 12:53



Интересни неща си написала. :) Не съм чела нищо от Хубер, но сега вече ще му обърна внимание ;)
Права си, че може би първо трябва да се почне от дефиницията за мотивация. Подразбира се, че говорим за вътрешната мотивация, макар че според мен не бива да изключва и моментът с влиянието на външните фактори и доколко навътре ги допускаме, как ги преработваме.
На първо търсене ми излезе тази статия, видя ми се просто и ясно написана, а и по презумпция май вече всички знаем английски ;)


Ако приемем, че мотивацията включва изброените в статията компоненти, значи имаме активност (Марс), упоритост/постоянство (Сатурн), интензитет (тук кой знае защо, ми хрумва за Плутон...).
Това със search figure и примера със собствената си карта, който си дала, не го разбрах, май ще ми трябва Хубер, за да се включа адекватно. :)



Тема Re: Мотивациятанови [re: edilie]  
Автор won (cool)
Публикувано28.02.14 14:37



Това със search figure и примера със собствената си карта, който си дала, не го разбрах, май ще ми трябва Хубер, за да се включа адекватно. :)
А линка отвори ли? Професиолналния астролог там го е обяснил по-добре с картата на Том Ханкс.
Когато три планети са свързани помежду си с аспекти 30/120/150 тогава се получава този триъгълник, тази фигура: search figure. (в моята карта е между Венера/Юпитер/Сатурн). Коя лична планета участва? (в моята карта е Венера) Коя планета е на върха (ъгъла), образуван от аспекта 120/30? (при мен е Юпитер)
Това е фигура, която показва психологическа мотивация. Нещо което те кара (лична планета) да вкарваш данни, да проверяваш, тестваш, нагласяш, анализираш резултата, записваш информацията (ако е нужна) и пак така отново. Това е някаква вътрешна необходимост и мотивация, и дори бягство (за това пише Хоупуел в линка).
Това най-често е без някакъв добив и реален резултат в риалитито, ако не е свързана тази фигура с аспект с друга "работлива" планета.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 28.02.14 14:46.



Тема Re: Мотивациятанови [re: edilie]  
Автор won (cool)
Публикувано28.02.14 15:25



Интензитет е колко често си поставяш цели и се вкарваш в тоя цикъл, режим, процес на достигане на цел. Защото това освен дефиниране на цел, изисква енергия, ресурси, издръжливост, адаптивност, развитие. За това се иска комплекс от качества, благоприятни условия (може да се наложи да си ги създаваш сам), външна помощ (понякога), време, обучение и т.н.

Ето линк към обяснението за intrinsic-motivation


Аз го разбирам така: да правиш нещо, защото това е вътрешна потребност, на теб ти е гот - според мен астрологично това отговаря на Слънце, Луна, Венера, Меркурий, Марс и то участващи в аспекти 30, 60, 120, 150 градуса. Например в такава Search figure и други фигури, включващи някои от тезиа аспекти.

За другият тип мотивация Extrinsic motivation ( външна мотивация) - фактор е средата, другите: да се съобразиш с това какво е прието да се прави в дадена ситуация, роля, с очакванията на другите, с действията на другите. Т.е. тяхната реакцията, оценка е важна за теб по някакъв начин. Също да премериш сили и постижения, съревновавайки се.
Това астрологично са фигурите в карта с аспекти 90 и 180 градуса и личните планети, в които участват в тях.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 28.02.14 15:45.



Тема Re: Мотивациятанови [re: won]  
Автор edilie (seeme)
Публикувано04.03.14 17:28



Добре, интересно наистина. Но какво е при хората, които нямат такава фигура?
Намерих една статия, където разглеждат мотивацията според различни психологически теории. Видя ми се добро, че я обвързват с нуждите, потребностите, но къде да търсим най-дълбоките си потребности в хороскопа? Луната? А другата връзка, която правят, е с пирамидата на Маслоу и надграждането на потребностите.
Сега тук вече ми е малко относително, понеже на пръв поглед гладният няма да мисли дали му се ходи на театър, но от друга страна целенасочено гладуващият дали се интересува от храна? Голяма бъркотия стана :)
Иначе в по-общите статии, на които попаднах, търсят мотивацията по Слънце (потребности) и Марс (действия).



Тема Re: Мотивациятанови [re: won]  
Автор edilie (seeme)
Публикувано04.03.14 17:29



- статията




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.