Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Разликата  
Автор Valery 72 ()
Публикувано09.11.11 17:26



между индийски и западен хороскоп?
Въпросът ми е за личните наблюдения между двата типа хороскопи. Ако някой си е правил и двата типа/сам или при астролози/, как би коментирал разликите в тълкуването?
Чувала съм, че ведическата астрология е по-прецизна в предсказателната и част, което предизвиква в мен любопитството да си поръчам такъв хороскоп...
Съотв. можете ли да препоръчате добър астролог, който изготвя индийски хороскопи? Може и на лични.



Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор lvony333 (....)
Публикувано09.11.11 23:01



Знам за индийската каквото съм прочел тук-там в нета. Но тя е на дялове доколкото знам, не е една.
Като цяло ми се струва, че индийската е по-изчистена защото психологическата и част няма нищо общо със съвременната психология. Самата философска основа (целта) е различна в сравнение с съвременните разбирания в които живеем, и нещата не се оценяват и оцветяват като в съвремието баш. Разглеждат се но на различно ниво (различен пласт на едно и също нещо..), затова мисля, че се допълват със съвременната.
Иначе веднъж сравнявах (любителски) и доста неща ми се сториха по-точни, но по единия дял, но е дълго за обяснение, с някой неща не съм съгласен.... За астролог познавам Гали- която преди пишеше тук, но понеже никога астролог не ми е правил хороскоп, няма как аз да мога да сравнявам и оценявам, кой колко точен хороскоп прави.





Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор lvony333 (....)
Публикувано09.11.11 23:08



Ти наистина си се запалила бая по астрологията. Май ще ставаш астро-професионал ми се струва.





Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано09.11.11 23:27





Ако някога си поръчам професионален хороскоп - от нея ще е, и ще е индийски, да.

Лили, която пишеше тук също мисля, че е много добра, но просто нямам неин сайт или данни.

..rude & not ginger...


Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор rigel3 ()
Публикувано10.11.11 10:02



Разликата е голяма. Най-вече са базирани на различни зодиаци: западната на тропическия, индийската на сидералния. Накратко тропическия е неизменен с времето (освен ако не се случат някакви катастрофални събития със Слънцето или Земята), докато при сидералния не е така. При последния не са внасяни корекции от няколко хиляди години, което означава, че сегашната интерпретация меко казано е некоректна. Запазва се до известна степен само частта, базирана астрономически на движението на Слънцето, Земята и Луната. Обаче индийците не дават кои методи на кои астрономически факти са базирани, така че е много трудно да се определи кое ще работи и кое не. Индийската философия е забулена с много "термини". Главния извод дотук (поне за мен) е, че западната е много по-точна и астрономически издържана. Смесването на двете не е препоръчително. Има и други разлики, но засега толкова. Това обаче не означава, че не може да си поръчаш индийски хороскоп.

По-рано водихме дълги дискусии по темата, така че ако искаш виж и тях.

Един приятел си направи индийски хороскоп при един от най-известните индийски астролози и ми го показа. По-неточен е, по-малко информация дава в сравнение със западния (и по негови думи).



Тема Re: Разликатанови [re: lvony333]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано10.11.11 10:11



Мерсаж!





Тема Re: Разликатанови [re: lvony333]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано10.11.11 10:15



Многото скорпион явно ще ми разкаже играта....Паля се за всичко, което ме интригува, а тъй като не уважавам посредствеността/поне за себе си/, гледам да разбера сърцевината на нещата....В случая съм далече от нужното ниво все още... Абе луд умора няма...



Тема Re: Разликатанови [re: Doctor Who]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано10.11.11 10:16



Мерсаж и на теб! Станахте двама за Гали и най-вероятно ще е тя





Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано10.11.11 10:20



Благодаря и на теб!

Главния извод дотук (поне за мен) е, че западната е много по-точна и астрономически издържана

И на мен ми е интересно как се изключва/съотв. компенсира/ значението на транссатурновете планети, но не ми се иска да тръгвам с предубеждение....грешен съветник е...
Като опитам ще си имам и мое мнение



Редактирано от Valery 72 на 10.11.11 10:40.



Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано10.11.11 11:34



Иначе информация, ако търсиш, за да попрочетеш и сама:



За транссатурновите идеята е, че всичко, което показват те, може да бъде видяно и от други фактори в хороскопа. И ако те бъдат разчетени със съответните умения е излишно да се стига до едно "потвърждение" и чрез транссатурновите.
Интересно е, защото в индийската знак=дом и аспектите не са между градуси, а знаци, т.е. по-широки са. Същевременно обаче има навамши, хармоници, накшатри, специално внимание върху лунните възли, мидпойнтите, някои звезди и изобщо доста неща, които отсъстват в Западната астрология и които дават много точна и детайлна информация.
Това е книга с базисните неща:

Принципно дори от това, което аз разбирам, а то е доста малко, сидералния хороскоп ме описва май по-точно и нещата съвпадат.

Бих се радвала, ако след време пишеш за развитието.Защото аз още не се осмелявам да си направя такъв. Западната астрология е по-субективна, а и винаги мога да си кажа, че часът ми не е 100% ректифициран и да не се съглася с даден тип тълкуване.

..rude & not ginger...

Редактирано от Doctor Who на 10.11.11 11:36.



Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор won (cool)
Публикувано10.11.11 16:27



Ами във форума на astro.com си има специален раздел за интерпретации на карти по vedic/jyotish style, та значи се различават доста от западните методи.


Не знам много за източната астрология, ама много ми харевса как възприемат кармата. Разделят я на три типа - карма от минали животи; частта от кармата, която изплащаме в този живот; и тази, която трупаме сега с действията си. И всичките си ги има в натала.
Ммда...
В западната астрология за първите два типа карма, предполагам, отговарят Южен лунен и Северен Лунен възел. А Сатурн за третия.
А може и да бъркам...Сигурно и Хирон нещо показва, ама...(ще тябва да се чете още)
Със сигурност сме цялата си карта (натална), а не една или няколко планети - това едва ли го отричат и наизток- и това е само старта.
Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Редактирано от won на 10.11.11 18:27.



Тема Re:нови [re: Valery 72]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано10.11.11 18:24



Нямам много наблюдения за индийската астрология, но интересна подробност е, че според ректификация по западната съм с един час на раждане, а според ректификация по индийската - с 6 минути по-късно. Не знам има ли логично обяснение след като не може да съм се родила едновременно два пъти, но може просто да имат различен начин на изчисляване и изходни данни.
Иначе познавам един човек тук, който се занимава усилено с индийска астрология от много години, но не работи много с клиенти напоследък, защото няма време.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)


Тема Re: Сайтченови [re: Valery 72]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано11.11.11 01:20



Естествено сигурно всички сте минали през него, то е първото в гугъл на free vedic astrology

И все пак: разглежда главно асц, луна, рождена звезда. Хахаха има и малко за предикция като в тоя период аз съм 0% good things, ама си свиркам

Та... така и така няма за една нощ да стана мега специалист в нея, все пак този клуб е и за забавление, та как ви се струват описанията? Все пак си е различен подход. А и дава как изглежда хороскопът.
В коя даша и антердаша сте и чувствате ли се като в нея хахахахахахха?
Летс хев фън имам предвид.
А и Роуз, може да си изчислиш транзитите за тоя период. Мен ми е 0% доброто, но другия месец по това време някъде ще ми е 40%, та не се притеснявай, няма отрицателни стойности.

..rude & not ginger...


Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор rigel3 ()
Публикувано11.11.11 09:31



Транссатурновите планети са най-малкия проблем. Въобще интерпретацията на значенията на всички планети трябва да са различни точно защото са различни зодиаци. Така е например при китайската и западната астрология. Сега се наблюдава някакво много интересно смесване на значенията: много астролози вземат от едните и от другите и става каша.



Тема Re: Разликатанови [re: Doctor Who]  
Автор rigel3 ()
Публикувано11.11.11 09:34



"Същевременно обаче има навамши, хармоници, накшатри, специално внимание върху лунните възли, мидпойнтите, някои звезди и изобщо доста неща, които отсъстват в Западната астрология и които дават много точна и детайлна информация."

Всичко това (или поне негово съответствие) го има и в западната и е предостатъчно задълбочено.



Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор rigel3 ()
Публикувано11.11.11 09:37



"Не знам много за източната астрология, ама много ми харевса как възприемат кармата. Разделят я на три типа - карма от минали животи; частта от кармата, която изплащаме в този живот; и тази, която трупаме сега с действията си. И всичките си ги има в натала.
Ммда...
В западната астрология за първите два типа карма, предполагам, отговарят Южен лунен и Северен Лунен възел. А Сатурн за третия."

В западната имат и хороскоп на духа и хороскоп на зародиша (или нещо подобно беше). Там подробно се разглеждат тези неща. Някои правят и кармически хороскопи.

Редактирано от rigel3 на 11.11.11 09:38.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор rigel3 ()
Публикувано11.11.11 09:43



То и по западната може да получиш различни часове.

Май няма 2 астролози, които да дадат един и същи час по еднакви данни. А като се добавят още събития пак се уточнява часа. А иначе наистина може да се дадат различни часове. Например да ректифицират различни събития и включване на хороскоп. Примерно едната домофикация се включва при първото вдишване, другата при отрязване на пъпната връв, третата при по-особени случаи и т.н.



Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано11.11.11 09:58



Разделят я на три типа - карма от минали животи; частта от кармата, която изплащаме в този живот; и тази, която трупаме сега с действията си. И всичките си ги има в натала.

Това с кармата, която трупаме сега с действията си, и съотв. я има в натала ми се струва малко страховито....Ако се приема за предначертано и каква карма ще натрупаш /още с раждането си/, свободният избор съвсем отиде на кино....



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано11.11.11 10:13



С ректификациите се получават наистина отклонения и при западната...
Иначе при нея хубавото е, че допустимата грешка от неверен часовник по време на раждане/отклонение минута, две/, рядко има толкова съществено значение........



Тема Re: Сайтченови [re: Doctor Who]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано11.11.11 10:17



Бавно интелектуално развитие и трудно следване с възможност за вечерно доучване.....Това бяха само малка част от отрицателните характеристики. Някакви проблеми с мързела, морала и финансите също се загатваха..
Ще го разгледам по-подробно.
Явно и тук подобно на автоматичните западни хороскопи са извадили всичко от всичко....тоест пълна каша.

Редактирано от Valery 72 на 11.11.11 10:18.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано11.11.11 10:21



Имам приятелка, която чертае два кръга- външен със съзведията и вътрешен с неподвижният зодиак- външният е с около 23 градуса назад. Доколкото знам има и немска школа, която го прави...Тълкуванията и са интересни.

Редактирано от Valery 72 на 11.11.11 10:39.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 12:58



В отговор на:


Обаче индийците не дават кои методи на кои астрономически факти са базирани, така че е много трудно да се определи кое ще работи и кое не. Индийската философия е забулена с много "термини". Главния извод дотук (поне за мен) е, че западната е много по-точна и астрономически издържана.




Извинявай, ако те разочаровам, но това изобщо не е вярно.
Индийската астрология се основава на много прецизни астрономически наблюдения и изчисления, имат си цял раздел, посветен на това - Gola (наблюдателна астрономия) и Ganita (астрономически и математически изчисления). Surya Siddhanta е един от най-забележителните трудове в тази насока. Потърси повече информация и се запознай с тяхната система преди да правиш такива заключения. Термините не са чак толкова трудни, ако знаеш какво означава съответната дума на санскрит (има електронни речници). В античната тропическа астрология също има доста термини, но това не ни пречи да я изучаваме.

И не става въпрос за никакво "смесване", но тази реплика най-често чувам от астролози, непознаващи системата. Просто в ума им не се побира как е възможно паралелно да се използват двете системи и да не пречат една на друга. При мен има почти 100% покритие по двете, т.е. не намирам противоречие в тълкуването. Индийските техники обаче "разбулват" моменти, които на пръв поглед не се виждат в западния хороскоп или за да се стигне до тях, е нужен много по-задълбочен прочит - минорни аспекти, парсове, тълкуване по градуси, антисии и т.н. Индийските техники, с които работя, ми позволяват да правя задълбочено тълкуване само по мажорни аспекти в западната карта и без да е нужно да включвам Хирон, Лилит, Селена, астероиди и прочие алтернативни точки.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 13:08



В отговор на:


Един приятел си направи индийски хороскоп при един от най-известните индийски астролози и ми го показа. По-неточен е, по-малко информация дава в сравнение със западния (и по негови думи).




Не се и учудвам, сред индийските астролози също се навъдиха доста печалбари, не само у нашенско.
Далеч не всички астролози подхождат задълбочено в интерпретациите си, няма да се учудя, ако и в техните програми има вградени текстови интерпретации, които се използват от астролога.

Посещавам различни сайтове по ведическа астрология и по мои наблюдения доста от тях е заляла комерсиална вълна - гледат да пробутат разни янтри, камъчета, амулети и пр. за изчистване на "негативни" влияния.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 13:23



Астрономията не ми е от най-силните страни, не мога да споря за това коя астрономическа система е по-точна, но ако ти е интересно на какви изчисления са базирани индийските хороскопи, можеш да изтеглиш файлчетата, които качих в докса (има и друга литература, но засега това успях да открия в моята база).









Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 13:33



Да, в западната за тази цел използват Драконичен хороскоп (поставят възлите на Асцендента и на тази база се пресмята целият хороскоп) и хороскопа на зачатието (Везните на Хермес), който според мен по-скоро е хипотетичен, тъй като не може да се знае със сигурност часът на оплождането на яйцеклетката (не е задължително той да съвпада със завършека на акта, т.е. с еякулацията

). Не се сещам точно, но мисля, че Щайнер и последователите на философската му система наричат този момент Епок, т.е. готовността на душата да се въплъти в материята.

А що се отнася до познатите ви "дуоди" в западната астрология, това не е нищо друго освен пренесена техника от Джйотиш - от т.нар. Двадашамша или 12-ти хармоник (раздробяване на всеки знак на по 2 гр. 30 мин.).

Редактирано от Lillie на 11.11.11 14:25.



Тема Re:нови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 13:34



Ъпцалютно ферно.





Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 13:55



Още една книжка ти качих току що ("Vedic Mathematics"), приятно четене.







Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 13:59



"Прецесия на равноденствията"





Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор won (cool)
Публикувано11.11.11 16:37



Неее! Натала ти дава само изходната позиция, а после планетите не остават стационарни!
Все едно си на първа страница на една книга и на нея има картинка (наталната ти карта) и после има само съдържание (движението на планетите ти през домовете) и...после празни страници.
Предлагат ти се условия, изпитания, опции и ти избираш - съобразно твоя опит, ресурси, емоционална зрялост и т.н. Или не избираш, или някой друг избира вместо теб...и така.
Картата си е един много добър календар, а за някои добри астролози, дори часовник.


Както казва Тери Пратчет ( в "Джони и бомбата"): "Останалата част от вселената твърдеше, че времето не е нещо веществено, а начин, който Природата използва, за да попречи на всичко да се случва вкупом и наведнъж."

Това му е сложното на живеенето - отговорността за собствената си карма. Едновременно трябва да чистим, а и по възможност да не цапаме.
В екологията (а и не само) на това му казват да се постигне "устойчиво развитие" на нещо си.



Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Редактирано от won на 11.11.11 17:52.



Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано11.11.11 17:22



тази, която трупаме сега с действията си. И всичките си ги има в натала.

Това ме озадачи, но може би не съм те разбрала правилно....

Натала ти дава само изходната позиция, а после планетите не остават стационарни!

Да, но изходната позиция е доста определяща за прогресии, транзити и т.н.
Факт е обаче, че те могат да бъдат преработени по различен начин...

Това му е сложното на живеенето - отговорността за собствената си карма. Едновременно трябва да чистим, а и по възможност да не цапаме

Карма, избор или път.....Да, носим си отговорностите





Тема Re: Сайтченови [re: Doctor Who]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано11.11.11 21:23



не знам, излиза ми луна в дева, а тя ми е във везни, асцендент водолей, а сега ми е риби...

не знам...

In the name of the father...


Тема Re: Сайтченови [re: Rose.]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано11.11.11 22:00



Не е изчислено правилно.



Тема Re: Сайтченови [re: Lillie]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано11.11.11 23:15



пак ще опитам тогава, Лил

Your Moon sign is Virgo. Your Ascendant sign is Aquarius

Your Birth Star is Chitra.
You are currently running Jupiter Dasha and Moon Antardasha .

Уфф, ами все това излиза

Редактирано от Rose. на 11.11.11 23:43.



Тема Re: Сайтченови [re: Valery 72]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано11.11.11 23:17



а на мене подходящо време за брак и забременяване ?!?!?!


нов опит

In the name of the father...


Тема Re:нови [re: Rose.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано12.11.11 00:58



Е, аз съм в Лунна даша, но идея нямам какво значи това.

Знам само, че трае доста време. 10 години. И започна горе-долу по времето, когато стана ясно, че ще идвам насам.

Хаха, добреее, пуснах Гугъл и Уикито отговори - засега има доста познаваемост. Но явно трябва да се приготвям ментално за майчинство в следващите 5 години, ако се вярва на това влияние, за да не ме хване събитието по къси панталонки. И настинките зачестиха, ама и аз се обличам оптимистично ...

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Редактирано от Bиливap на 12.11.11 01:13.



Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано12.11.11 01:08



аз пък съм в такава по венера (според Лил), защото аз не разбирам нищо от Индийска астрология (щото пък от Тропическа много ми отбира тъпата тиква), но пак от нея знам, че 2013 ще свърши и тогава ще настане истински ромАнтичното време, та си чакам тихо и се надявам



In the name of the father...

Тема Re:нови [re: Rose.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано12.11.11 01:19



Ами то зависи в коя накшатра ти е била Луната като си се родила, от там започва да ти се брои времето, моята е Бхарани (ако ми е точно времето на раждане).
Я виж тука какви интересни работи има ...


Аз нямаше как да се омъжа по време на Венерината даша, защото това са ми първите 20 години в живота и ... мда, деца, сватби и т.н. не бяха актуални, но любов имаше много към мен (макар и несподелена от моя страна).
Разширих си кръгозора.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано12.11.11 01:33



гхххргх, тези неща като схема са ми долу-горе ясни, но никога не съм знаела къде или как мога да разбера къде е била луната ми при раждането според индийската

имам предвид нещо като астро.ком, където и да не знам нещо - ппреглеждам наново и така...

абеее, аз си чакам 2013та, ама до тогава трябваше да съм започнала да притоплям яденето, както се казва, но за сега на хоризонта ни дивеч, ни зеленчук...

добрата новина е, че има толкова интересни неща за четене, та до тогава може верно хич и да не ми пука сама ли съм със звездите или те със мен



In the name of the father...

Тема Re:нови [re: Rose.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано12.11.11 09:56



Ами можеш да разбереш като някой, който знае какво прави, ти построи съответните диаграми/карти/варги, извинявам се, че не знам точния термин. Ама то не е само да се построят, ами и да се изтълкуват. Аз като си имам моите, та какво, не мога да ги изтълкувам (е, знам общо взето за какво става дума покрай моя познат тук, който ми е обещал да ми изнесе няколко лекции като намери свободно време).
Всъщност знам, че накшатрата на Луната е много важна, но тези на Слънцето и асцендента например предполагам са също така важни, само дето не знам какво влияние оказват.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)


Тема Re: Сайтченови [re: Rose.]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано12.11.11 13:18



Единственото вярно е лунната ти накшатра - Читра. Тя заема част от сидерална Дева и сидерални Везни, но твоята мисля, че беше в първия градус на Везни с отчетена прецесия.
А щом АС е в края на Риби, би трябвало да остане в същия знак и по сидерал. Най-вероятно в сайта, който си използвала, не се отчита правилно корекцията за часова зона.



Тема Re:Re: Сайтченови [re: Lillie]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано12.11.11 14:34



mersi, Lil, samo da spodelq, che neznajno kak predi mesets nqkade v neta otkrih stranitsa, v koqto pisheshe, ce za tazi venerina dasha, v koqto sme dvete v momenta trqbva da slojish v sabota jelezen prasten na sredniq prast na lqvata si raka. Az imam srebaren :) ne znam dali pomaga, ama nqma i da navredi :) naj-mnogo po-hubavi da stanem, ta 2013ta ne teparva da se gadjosvash, ami direktno da si priberem po nqkoj hubavets v kashtite

In the name of the father...


Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор lvony333 (....)
Публикувано12.11.11 14:54



Индийската астрология е развивана много по-дълго и последователно във времето от западната, и има много детайли и неща който липсват в западната, като например накшатрите - които са ориентирани според звездите, космоса.

На мен лично в индийската не ми харесва не отчитането на прецесията когато се разглеждат планетите и знаци от слънчевата система. - Поне на мен това не ми е логично. Мисля, че ако се смени картата със съвременна и се приложат индийските йоги и тълкувания (за знак и планета) смятам, че би се получило ....
- Но не съм достатъчно запознат, та мнението ми не се базира на познания ..



Тема Re: Разликатанови [re: lvony333]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано12.11.11 17:05



В китайската и арабската астрология също се използват лунни стоянки - наричат се "маназили" при арабите и "се" при китайците, но не са идентични с индийските накшатри. Техният произход е доста по-късен.

Твърди се, че Джйотиша шастра е на около 5 хиляди години. По-късно част от ведическата традиция се асимилира в Китай (имало е бежанци "брахмини", т.е. от жреческото съсловие, които пренасят това учение от Индия в Китай). Дори китайският Фън шуй има предшественик в Индия - Васту шастра. В елинистичната астрология също могат да се открият ведически корени, вероятно донесени от арабските астролози. В древността е имало културен обмен между Индия, Арабските страни и Гърция.



Тема Re:нови [re: Rose.]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано12.11.11 21:36



И за моята чета много красиви работи, които отговарят на истината, ама има и някои, които не се връзват точно ... Като например това, че обичам партита или че гледам да си купя най-новото и луксозното на пазара (роб на модата, какъвто не съм). Много практичен човек съм - обичам да съм заобиколена от хубави неща, но не гледам да е непременно луксозно или модерно.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор Rose. (доказан феникс)
Публикувано12.11.11 21:55



нито имам хубаво тяло, нито големи очи, нито съм толкова задълбочена,


но това за подредбата на звездите и отражението им едно в друго до постигане на хармония страшно ми изпълни душата

In the name of the father...


Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 09:43



Да, и на мен това малко ми приличаше на компютърна интерпретация.





Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 09:52



Мерси за файловете! В единия има за зодиака и че се дели на 12 равни части, обаче не намерих отговор на интересуващите ме въпроси: защо точно на 12; защо са с равна големина (все пак съзвездията са с различна големина); как са получени значенията им (чел съм интерпретации, които много приличат на западните) и др.



Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 09:57



Насочена ли е към астрологията или е просто математическа книга?



Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 10:00



Мерси! И те използват цикли на 60. Ще я разгледам по-подробно като остане време.





Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 10:10



Единия е хороскоп на Духа, другия на зачатието. Освен тези 2 основни има и други, но не знам как се процедира при тях. Примерно някои немски системи използват 8 хороскопа за основни. По-подробно е от Везните на Хермес. Кое от коя астрология е взето не е много ясно, защото някои от западните течения твърдят, че тяхното е най-старото (над 5000 г.пр.н.р.). После е минало в индийската и китайската астрология. Също че в източната въобще е нямало личен хороскоп, а се правели само на държавите.

По-важното е, че и в едната и в другата има много сходни техники. Обаче кои от тях са по-подходящи за дадената система (откъдето вероятно ще може да разберем и кой е първоизточникът на техниката) може да го направим само ако на дадената техника определим на каква астрономическа основа е базирана. Ако искаш може да съпоставяме техники.



Тема Re:нови [re: Valery 72]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 10:16



Ааа, напротив. Аз няколко години си смятах Солара с грешно Слънце, като грешката беше от програмата, която използвах - 15-на секунди. После реших ръчно да го сметна с точни ефемериди и о, чудо - всичко си дойде на мястото.





Тема Re:нови [re: rigel3]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано14.11.11 11:23



Аз също винаги сравнявам ръчно с ефемеридите, като първите хороскопи, които правих на близкото обкръжение си ги чертах ръчно.....





Тема Re: Разликатанови [re: lvony333]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано14.11.11 11:41



Мисля, че ако се смени картата със съвременна и се приложат индийските йоги и тълкувания (за знак и планета) смятам, че би се получило
Те йогите май не приемат астрологията...Нали си се отказват от егото, а астропортрета бораво основно с индивидуалността....



Тази седмица ще опитам да се свържа с Гали и да си поръчам хороскоп. Определено ми стана интересно.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано14.11.11 12:17



Тези книжки и аз не съм ги чела, просто нямам толкова време, само трупам литература. Надявам се поне на теб да са ти полезни и да намериш отговор на някои въпроси.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано14.11.11 12:22



Наскоро в друг форум чух за т.нар. Монадичен хороскоп, но е голяма мистификация, нищо конкретно не беше споменато. Ти чувал ли си за такъв тип карта?

Може да пробваме да съпоставяме, макар че не твърдя, че вече познавам всички техники в индийската астрология, те са безбройни, ползвам само някои по-основни, които съм проверила и дават добри резултати на практика.



Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.11.11 13:38



Имаше още един тип, ама не помня монадичен ли беше или някакъв друг. Кажи на кратко как се построява и какво представлява. Общо взето можеш да имаш много типове. Например само основните видове домофикации с неравни домове са над 30. Като вземеш и планета за начало на домофикация, 2 типа са - още 22. А пък ако вземеш и хармониците - още 360.

А да, и като вземеш възлите, черна и бяла Луна (по тях също някои построяват хороскоп) - смятай и още няколко фази на Луната. Има и лунна астрология - използва 27 лунни стоянки. И т.н. И като капак не са навсякъде уеднаквени имената на хороскопите, камо ли за предсказателните методи. После в западната имало само радикс, да бе.

То и аз вероятно не знам всички от западната, ама колкото са ни известни, толкова. Примерно има ли нещо подобно на Солар в индийската?



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано14.11.11 14:28



Там е въпросът, че не знам как се построява, чух го само като термин в астрологията.

Да, в индийската ползват солар и прогресии, но 80% от информацията в прогнозите дават т.нар. даши - планетните периоди (техен аналог са фирдарите, но не се препокриват на 100% с дашите и системата за интерпретация е различна).

Разделя се на три основни школи - Парашара, Джаймини и Таджака. Парашара е най-разпространена, Джаймини се използва повече в Южна Индия, а Таджака се занимава предимно с прогресии. Има и една специфична система - Нади астрология, тя се практикува в Тамил наду.
Засега работя само с Парашара (класическата), с другите две не съм запозната.

Има и т.нар. КР астрология (Кришнамурти Пандхати), там наистина е голяма каша и никак не ми допада - използва се сферичен тип карта по Плацидус, но с отчетена прецесия, аспектите са от "западната" астрология, но се пренасят редица правила от индийската в тълкуването.

Солари, прогресии и дирекции използвам като техника в западната карта, по индийската гледам планетните периоди и производните карти (варги, т.е. хармоници). Със западни хармоници, вкл. т.нар. ейдж хармоници, не съм експериментирала.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано14.11.11 14:33



А в книжката "Vedic Mathematics" може и да няма астрономия/астрология... Добавих я, за да видиш, че индийците още от древността са можели да смятат. И астрологията им има сериозна астрономическа основа. Твърди се, че Surya Siddhantа, фундаминталният им труд по астрономия, е на възраст около 5000 години.



Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано15.11.11 09:47



Освен фирдарите се използват и планетните периоди в западната. Според мен са по-точни.



Тема Re: Разликатанови [re: rigel3]  
Автор Lillie (nonexistent)
Публикувано15.11.11 13:12



Ти си първият астролог, от който чувам, че използва тази техника в западната.
Нали нямаш предвид планетните цикли?

Намерих още информация за ведическата астрономия, качвам ги в докса:



(първото файлче е с много картинки, за такива като мен )





Редактирано от Lillie на 15.11.11 13:13.



Тема Re: Разликатанови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано15.11.11 13:24



Много благодаря!





Тема Re:нови [re: Valery 72]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано18.11.11 23:31



Сега вече имам база за сравнение. Имам доста наблюдения върху ведическия вариант на хороскопа ми и много ми харесва, че макар че планетите, домовете, знаците и дори час на раждане не съответстват като комбинации със западната, излезнаха много съвпадения в тълкуването. Любопитното е, че ведическото тълкуване "показа" разни неща, които честно казано изобщо не бях засичала с такава прецизност като описание в западната и които идват най-вече от съвпада на Раху със Слънцето.

С интерес прочетох за различни йоги, които се оказа че имам, и останах приятно изненадана от точните попадения.

За Венера и Луната знаех, че са силно поставени от западната астрология, но Меркурий съвсем го подцених, а във ведическата се оказа много добре разположен и общо взето може би най-силно поставената ми планета.
И Сатурн се оказа много добре разположен и формиращ една от йогите. Хем малефик, но всъщност има положителен краен ефект (и е много добре разположен за астрологически занимания). Мда, определено има какво интересно да науча като си разглеждам картата чрез ведическата.
Вимшотари също се оказа интересно поле за изследване, защото гледайки планетите и периодите ги навързвах със събитията по онова време. Е, за много основни неща има абсолютно съвпадение - например по време на слънчевия период станаха едни интересни работи, започващи горе-долу в самото начало на периода, в началото на лунния също станаха интересни неща, които имаха общо с Луната и нейното влияние в картата.
Колкото повече открих, по-жадна станах за още и мисля да се позанимавам с това.

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор won (cool)
Публикувано23.11.11 13:34



Ето още нещо по темата - не съм го чела, ама накрая има изброени литературните източници, та може да е полезна за някого



Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано23.11.11 14:45



Tk





Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор won (cool)
Публикувано27.11.11 12:23



Днес открих един много ценен речник на астрологическите термини. Тук са събрани и обяснени термини от ведическата и западната астрология!




П.П.Ако повечето клубари смятат, че върши работа, да се качи в една "закована" тема, в която да си направим колекция от полезни астрологични-сайтове с линкове към речници, Ефемериди и други полезни теми.

Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Редактирано от won на 27.11.11 12:27.



Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано28.11.11 11:03



Речникът наистина е много полезен. Аз съм ЗА заковаването





Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор won (cool)
Публикувано29.11.11 19:03



Сега да се намери и кой да закове една такава тема и да събира линковете, които сме решили (с консенсус) да се пуснат там.
Ето и един линк към Лунен календар


Всеки само тябва да си редктира локацията (местоположението) , за да му е точен.

Започвай всеки ден сякаш е умишлено

Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор Valery 72 ()
Публикувано30.11.11 13:03



Аз не съм много наясно как са нещата в клуба....



Тема Re: Разликатанови [re: won]  
Автор lvony333 (....)
Публикувано30.11.11 18:20



Календарчето е многодобро.
Иначе май никой няма представа дали сега клуба си има отделен модератор...



Тема Re: Разликатанови [re: Valery 72]  
Автор lvony333 (....)
Публикувано30.11.11 18:21



Демокрация е явно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.