Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:16 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: voyageur]  
Автор galy ()
Публикувано17.12.09 11:11



4. А защо не?
Защото има и други планети в Слънчевата система. Би трябвало да има някакво правило кои планети да се използват и кои не (по този въпрос спорихме с един колега, привърженик на класическата (не индийската) астрология и не даде обяснение, да видим как е по индийската).

................

На мен лично ми изглежда парадоксално как планетата Сатурн,управлява 2 противоположни знака като козирог и водолей.Как по-точно се разграничава въздействието на Сатурн над козирога и над водолея?Успява ли индийската астрология да се справи без планетите след Сатурн?


Отговарям на теб, но всъщност е отговор на въпроса на Ригел.

Намерих едно блестящо по своята простота и смисленост обяснение при Фроули защо се използват планетите до сатурн.

Но се налага да започна малко по-отдалече, за да можете да разберете защо е блестящо по своята простота и уникалност.

Така се случи тия дни, че доста съм се позаровила из всичко що касае лунните възли. Какво са лунните възли от астрономическа гледна точка? Знаете, но все пак ще го напиша - точките, в които луната пресича еклиптиката веднъж на север и веднъж на юг. Така лунната орбита се разделя на две части - едната северната, позитивната в смисъл изразяваща се навън, и другата - южната, условно казано негативна, в смисъл на отдръпване навътре.
Логично от гледна точка на дуалния свят, в който живеем - всичко съществува благодарение на своята противоположност.

В индийска астрология управлението на знаците е дадено в съответствие с орбитите на планетите около слънцето. Реда със сигурност го знаете също, но ще сложа една картинка ей така за цвят :



Рак и лъв са орбитата на слънцето, защото слънце и луна представляват едно цяло - луната е женската страна на слънцето, благодарение на която може да се поддържа живота на земята. Като рак е негативната половина на въртенето на слънцето около оста му.Те живеят заедно и ако са разделени, животът на земята е обречен. Чисто астрономически, гледано от земята, слънцето и луната имат почти еднакъв размер. И ако се замислите, когато говорим за луннен цикъл, лунни фази, на практика говорим точно за взаимната връзка между слънце и луна. Просто не можем да ги отделим едно от друго.

Най-близката планета до слънцето е меркурий и съответно той управлява съседните знаци на рак и лъв - близнаци и дева. Като дева символизира негативната част от орбитата на меркурий, а близнаци - положителната.

После идват телец и везни - съответно за венера. Телец е негативната част, везни - позитивната.

Овен и скорпион - за марс. Овен - позитивната, скорпион - негативната.
Риби и стрелец за юпитер - риби негативната, стрелец - позитивната.
И остават козирог и водолей за сатурн - козирог негативната, водолей позитивната.

Следвайки този ред на мисли просто няма нужда от задсатурновите планети да участват в управлението на знаците. А както Лили е написала, тяхната функция прекрасно се покрива именно от раху и кету. И още нещо, което винаги съм твърдяла - че онова, което показват задсатурновите, зависи напълно от планетите до сатурн.

Вояджер попита за един транзит на плутон към луна. Като как ще го интерпретираме, зависи изцяло какви "вътрешни" други транзити има към момента - т.е. на планетите до сатурн.
Аз лично не отричам задсатурновите планети. И съм намерила своя начин кога и как да ги използвам. По-горе обясних защо в индийска астрология просто не са намерили за нужно да ги вмъкват.

Така устроена индийската система функционира безотказно вече хилядолетия.

В науката е разпространен един принцип, наречен "бръснач на Окам" - принципа на простотата (един от моите най-любими житейски принципи). Същността му е: ако имаме множество теории, които обясняват еднакво добре един и същ проблем, то за предпочитане е най-простата, т.е. тази, която използва най-малко предположения. Най-известната формулировка е - "бройката не трябва да се увеличава извън необходимото". Или ако преведем на по-прост език: ако видим паднало дърво, след силна буря, най-простото обяснение (което е и за предпочитане) е, че дървото е паднало поради бурята, а не защото са дошли извънземни. Тъй като втората хипотеза изисква да се правят много допълнителни предположения, чрез които нещата се усложняват до степен почти неразбираема и най-вече невъзможна за опровергаване



Тема Re:нови [re: rigel3]  
Автор galy ()
Публикувано17.12.09 11:46



3. Защото ако зодиака е базиран на Галактическата КС, би трябвало ГЛАВНО да са звездите (в предишния пост имах предвид ГЛАВНО (от първостепенно значение) са планетите, а не че не се използват звездите.

Те - звездите - също имат основно значение. Не мисля, че дори и в тропическа астрология са без значение. Точно звездите са тези, които маркират и придават смисъл на определените участъци, в които преминават планетите. В индийска астрология се говори за неодушевени и одушевени обекти. Звездите са тези, които дефинират, че даден участък е подходящ за отглеждане на плодни дръвчета, а друг - подходящ за отглеждане на кактуси. Но планетите са ябълковото дръвче и кактуса. Те са живите и действащи лица.

Обичам да давам следния пример - знакът или накшатрата, дефинирани от звездите, показват къщата: как е обзаведена, колко стаи има, дали е чиста, дали е голяма и т.н. Но планетата е тази, която вдъхва живот на тази къща. И от това дали къщата и планетата са в синхрон, можем да изведем някакви изводи.

Моята мисъл е, че това го има дори в тропическа астрология. Просто не мога да си представя как би могло да бъде по-различно.

Как са дадени характеристиките на знак овен например в тропическа астрология? Защо е наречен овен и откъде са му взели характеристиките, на каква база са му дали присъщите качества? Че дори Птолемей пише: звездите в главата на овен имат ефект, подобен на съединената сила на марс и сатурн. Тези в устата - подобен на силата на меркурий и умерено подобен на сатурновата. Звездите в задния крак имат ефект, подобен на марс, а онези в опашката - този на венера.

Защо Птолемей използва точно звездите, за да характеризира знак овен, като се има предвид, че тропически зодиак не би трябвало да е свързан със звездите?

"Защо зодиакалните знаци в индийската са с равна дължина, след като се базират на съзвездията, които очевадно не са равни?" си остава. Сетих се и за допълнение към въпроса: Защо са 12 на брой?

Защото първото нещо, което се е правело, е било да се маркират дневните престои на луната - накшатрите. Те и до днес си остават ключов инструмент в индийска астрология. След това, тъй като слънцето и луната не могат да "живеят" отделно (виж горния ми постинг), са обърнали внимание на факта какъв път изминава слънцето, докато луната направи един пълен оборот. Защото цикъла на луната не е нищо друго, а именно връзката между слънце и луна.



Тема Re:нови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано17.12.09 14:06



"... Точно звездите са тези, които маркират и придават смисъл на определените участъци, в които преминават планетите... "

Не казвам, че звездите не влияят, а че имат второстепенно значение. Но не те (с изключение на Слънцето) определят в тропическата астрология значението на зодиакалните знаци - последните се определят от Слънцето, а неговия път дефинира затворената област, в която са главните елементи. Ако звездите определяха значението на зодиакалните знаци, трябваше да е изпълнено поне едно от следните неща:
1. Да се отчита преместването на началната точка на зодиака (както е например в индийската) - не се отчита в тропическата.
2. Да се сменят значенията на зод. знаци с течение на времето - не се отчита в тропическата.
В противен случай троп. астрология не би трябвало да работи, а тя си работи!

"Как са дадени характеристиките на знак овен например в тропическа астрология?"

Според мен значенията на з. знаци са базирани на следните философски теории:
Tеорията за „Двойнствеността“ (теорията за Ин-Ян)
Tеорията за „Трите единствени“ (Трите сили)
Tеорията за „Четирите врати“

Подробното разглеждане на тези теории и как се прилагат на практика е много дълго и затова го оставям.

После се добавят управителите им: планетите, които най-съответстват на значенията на знаците, които добавят характеристики, непротиворечащи си със значенията на з. знаци, а не обратното - планетите да определят значенията.

Много е важно да разясним на коя координатна система е базиран индийския зодиак (съжалявам, че пак повдигам този въпрос, ама без него нищо нататък не може да определим) - той ни дава областта на затворената система, която се разглежда от астрологията. Всички космически тела, които са ВЪТРЕ в тази затворена система са от първостепенно значение, останалите (извън нея) са с второстепенно! Значението на зодиака трябва да се определя от центъра на тази затворена система, а не от елементите, които са в нея и още по-малко от елементите, които са извън нея! Ако първостепенни са планетите ==> еклиптична, ако са звездите ==> галактическа. При индийската има някаква смесица, хем планетите са основни (еклиптична), хем зодиака е базиран на звездите (не само Слънцето ==> галактическа). Та коя е затворената космическа система, която се използва от индийската астрология и определя индийския зодиак. Защото да се дават характеристики на обекти в отворена област или без да е известна областта и после да се търси какво ще е поведението на тези обекти е на практика невъзможно (математиците го доказват). Затова винаги се определя област на действие.

"Защото първото нещо, което се е правело, е било да се маркират дневните престои на луната - накшатрите. "

Накшатрите на кое приличат от тропическата - з. знаци, домовете или и двете?

Редактирано от rigel3 на 17.12.09 14:47.



Тема Re:нови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано17.12.09 14:20



Много добре казано.

"Рак и лъв са орбитата на слънцето, защото слънце и луна представляват едно цяло - луната е женската страна на слънцето, благодарение на която може да се поддържа живота на земята."

Какво имаш предвид с орбитата на Слънцето? Защо се започва от Рак и Лъв, а не например от друга двойка - примерно Овен и Телец?

Нататък начина на определяне на управлението е същия като в западната.

"Следвайки този ред на мисли просто няма нужда от задсатурновите планети да участват в управлението на знаците."

Моето скромно мнение е, че при добавянето на нови неща в живота на хората, водещи до коренна промяна в живота на човек, трябва да се включат и съответстващите им планети. Но в крайна сметка това зависи от съответната система, стига да намери начин да отразява това. Не разбрах каква е разликата в индийската с хороскоп на някой, роден примерно през 1000 г. и през 2000.



Тема Re:нови [re: galy]  
Автор voyageur (минаващ)
Публикувано17.12.09 15:42



На мнение съм ,че задсатурновите планети могат да бъдат много 'лични и действащи' ,така че да дадат много силно отражение на личноста,особено ако са в аспект със светилата. Толкова силни,че да забравиш къде ти се намират инъче така личните венера,марс и пр. Но пък за варианта,когато Уран,Нептун,Плутон не образуват кой знае какви аспекти със светилата,там нямам особени наблюдения до колко могат да бъдат почуствани като 'лични планети'.
galy, можеш ли да ми пратиш профила на водолея според индийската астрология с управител Сатурн?
Нова клавиатура-кеф



La Puerta Del Cielo

Тема Re:нови [re: Lillie]  
Автор voyageur (минаващ)
Публикувано17.12.09 16:07



Тъй де,ей ме на,с работеща клавиатура.
Транзитиращ Плутон през натална Луна.Ако това не е транзит със значение....При мен се случи в 11 дом . Като начало Плутон сложи край на приятелствата ми включително с хора ,с които съм израстнал.Второто значимо събитие беше край на връзката с жената в живота ми тогава( Луната ми управлява 7 дом) И като капак на всичко майка ми се разболя ( автоимунно заболяване) Не съм чувал за тази индийска астрология,която включва задсатурновите планети,но определено има случаи в които не са излишни

La Puerta Del Cielo


Тема Re:нови [re: rigel3]  
Автор lvony33 (....)
Публикувано17.12.09 17:07



Много е важно да разясним на коя координатна система е базиран индийския зодиак
Виж, изясняването на тези координатни системи са ти голям проблем май ?
Пък аз все си мисля, че такъв проблем няма.
Кординатната система и в Индийската и в съвременната е една и съща, и е такава, че и при двете Земята поставена в центъра. А всичко останало се разполага около този център с астрономическите си координати, както планетите така и звездите. Точно затова употребяваш израза „пътя на Слънцето” защото за център се приема Земята иначе Слънцето няма как да има път.
Никаква неяснота не виждам с координати и не разбирам какво те притеснява?
Единствената разлика, касаеща координати между двете астрологии е , че двете използват различна началната точка на зодиака си.
Образно нещо такова се получава:
Стоиш на си една улица и пред теб на различно разстояние има на две дървета Ако кажеш, че си на 10 метра от първото дърво а аз ти кажа, че си на 17 метра от второто, къде виждаш противоречие тук? И двете твърдения са верни, координатите им също. Но моята отправна точка за сравнение е второто а на теб първото дърво.
В крайна сметка какъв ти е проблема с координатите, аз поне не виждам нищо неразбираемо. Нали звездните карти са едни и същи и при двете.





Тема Re:нови [re: voyageur]  
Автор kotence777 (заек)
Публикувано17.12.09 17:18



Определено те подкрепям.И аз в момента му сърбам попарата на плутона....т.е. моята собствена.Аспектирал ми е меркурий и евентуално асцендента в опозиция. Няколко хора вече ми казаха с изумен поглед,че много съм се променила...... Иначе от други чувам,че не го бръснат за слива,което си е огромно подценяване според мен.Малък бил,далече бил и т.н....То и Давид е убил Голиат с едно малко камъче,ама го е нацелил точно където трябва......
П.П. Малко поздравче на всички





Тема Re: изгубените ключовенови [re: galy]  
Автор Valery 72 (търсеща)
Публикувано18.12.09 00:21



"Оста на Земята е наклонена на около 23 градуса,факг,който определя сезоните с техните различия.Така слънчевите лъчи огряват под различни ъгли земната повърхност през пролетта,лятото,есента,зимата.Това е в основата на Неподвижния Зодиак изграден от зодиакални знаци.Той винаги започва с пролетта на 22 март със знака на Овен-ъгълът на слънчевите лъчи винаги е един и същ и денят се идравнява с нощта.Същевременно обаче той е различен за северното и южното полушарие, тъй като настъпването на сезоните там е винаги противоположно един на друг."

Северно полукълбо
1. 22 март - пролет - знак на Овен
2. 22 юни - лято - знак на Рак
3. 22 септември - есен - знак на Везни
4. 22 декември - зима - знак на Козирог

Южно полукълбо
1. 22 март - есен - знак на Везни
2. 22 юни - зима - знак на Козирог
3. 22 септември - пролет - знак на Овен
4. 22 декември - лято - знак на Рак

Учебникът е издаден от трима немски астролози. До тук нещата ми звучат логично.



Тема Re:нови [re: Valery 72]  
Автор Bиливap (heartbreaker)
Публикувано18.12.09 01:46



Абе не знам, моите приятели от Австралия и Бразилия са си със зодиите на Северното полукълбо.
Имаш ли идея защо така?

Ap' exo koukla kai apo mesa panoukla!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.