Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:47 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Получава ли се хороскоп, ако липсва час на раждане  
Автор suonamy (непознат)
Публикувано26.10.09 10:26



Здравейте!
До каква степен хороскопа за съвместимост на двойка би бил точен, ако не се знае часът на раждане на единия човек?!
И реално може ли изобщо да се изготви хороскоп, при липсата на единия час.
Най-вероятно въпросът ми е риторичен...
Налудничаво ли е да се правят изобщо някакви заключения само по дата и месторождение?

Предварително благодаря!



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: suonamy]  
Автор Valda (saro)
Публикувано26.10.09 10:49



Добър ден!


Без час на раждане се получава космограма, която може да бъде тълкувана, но няма да даде толкова пълна информация колкото един хороскоп



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: Valda]  
Автор suonamy (непознат)
Публикувано26.10.09 10:56



Благодаря за бързия отговор!
А костограмата каква информация дава...освен , че не е толкова пълна?!
Примерно може ли по нея да се види дълбочината на отношенията или иначе казано ще има ли почва тази връзка за в бъдеще?



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: suonamy]  
Автор galy ()
Публикувано26.10.09 11:20



Зависи каква информация искаш да извлечеш от хороскопа. Което сега пак ме навежда на мисълта колко е сбъркан подхода в западна астрология, след като се тръгва и залага основно на слънцето.

В астрологията има едно просто правило. Тъй като търсим индивидуалното, то с най-голям приоритет трябва да са факторите, които имат най-бърза променливост. А това са МС, АС и луна.

Залагайки на слънце, то всъщност в какво ще бъде разликата при двама души ордени в един и същ ден, при условие, че слънцето изминава средно 1° за едно денонощие?!

Така че това още повече накланя везните към индийската концепция и подход в астрологията. А той е, че между слънцето и луната, с по-голяма тежест при дефиниране на всичко касаещо конкретния човек, е луната. Защото за едно денонощие луната изминава средно 12°.

От горното следва, че подредбата по важност на астрологическите фактори, би трябвало да е следната:
- МС и АС
- луна
- слънце, венера, меркурий
- марс
- юпитер
- лунни възли
- сатурн
- уран, нептун, плутон

Следователно без час на раждане пропускаме много съществена част от хороскопа. Но ако се разгледат планетарните картини, които образува слънцето, това понякога е напълно достатъчно за получаване на обща информация. Така че, както вече писах в началото, зависи каква информация търсим в хороскопа.

По повод въпроса за съвместимост. Един от най-загадъчните и неразбирани факти в това отношение, е следния: хората се сбират и сближават, за да се учат един от друг. И в този смисъл, във времето могат да се реализират трудните синастрии. Лесните и хармонични такива, не са необходими на никого в даденото партньорство.

Затова много хора изпадат в шок и изумление как така една синастрия с голям хармоничен потенциал, просто минава и заминава. Дори не могат да се почувстват привлечени от човек, който уж би трябвало да е идеалната им половинка. Приказката за хубавите ябълки и прасетата, никак не е случайна и има много по-дълбоко значение, стига да си зададем въпроса "А защо е така наистина?"

При партньорство говорим за цялостност, за завършеност, за половинката. А на бялото коя е половинката в този наш дуален свят?!


А дали едни отношения имат някакво бъдеще? Това зависи от момента, в който се срещат хората - дали "влизат" с по-сериозни намерения (разбирай да ни дадат най-трудните уроци) или просто за забавление. Като втория начин обикновено преминава много бързо.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор suonamy (непознат)
Публикувано26.10.09 11:36



За пореден път се убеждавам, че в астрологията има доста психология...
Съгласна съм с написаното от теб, поне с частта, която се отнася за съвместимостта между хората, отношенията...защото е абсолютно логична.
Частта, в която говориш за луни, градуси и планети ми е далечна и неразбираема, затова не я коментирам.
И въпреки всичко това, аз вярвам, че ако планетите /образно казано/ на мен и любимия ми не са подредени по определен начин...между нас няма да се получи нищо трайно.
Може би се бъркам, не знам...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: suonamy]  
Автор galy ()
Публикувано26.10.09 11:42



И въпреки всичко това, аз вярвам, че ако планетите /образно казано/ на мен и любимия ми не са подредени по определен начин...между нас няма да се получи нищо трайно.

Точно това се опитвам да вметна. Подредени по определен начин както в основните хороскопи, така и в динамика.
И под "определен начин" въобще нямам предвид така нашироко обсъжданите и пробутвани от маса астролози хармонични аспекти. А по-скоро трудните - и в двата хороскопа.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор varadave ()
Публикувано26.10.09 12:10



Много добър на пръв поглед превод....но информацията е малко
объркана.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: suonamy]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано26.10.09 12:35



Здравей,
забелязала съм, че едно от най-важните неща в хороскопа, в това число и в синастриите, са точните аспекти.
Нерядко точните аспекти определят качеството на цялата бъдеща връзка. Като в точния аспект трябва да присъства поне една лична планета.
Така че без луната не е хубаво, но нерядко става и без нея.

Той погледна цветето и стана цвете край пътя


Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано26.10.09 15:50



Зависи каква информация искаш да извлечеш от хороскопа. Което сега пак ме навежда на мисълта колко е сбъркан подхода в западна астрология, след като се тръгва и залага основно на слънцето.

Подходът в западната астрология е изключително точен, за разлика от индийската. За тези, които не знаят, в нея се разглеждат освен Слънцето и Луната, Асцендента и МЦ и възлите. Тези 5 точки са с почти равностойно значение (в зависимост от предназначението). А за любителите на Луната има нещо, наречено Лунна астрология, раздел от западната астрология.

От горното следва, че подредбата по важност на астрологическите фактори, би трябвало да е следната:

Това е така от 1 гледна точка, ама от друга не е съвсем така.


Редактирано от rigel3 на 26.10.09 15:53.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: suonamy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано26.10.09 16:17



До каква степен хороскопа за съвместимост на двойка би бил точен, ако не се знае часът на раждане на единия човек?!

Този, който си знае часа, ще знае какво е отражението на другия върху него, за разлика от този, който не си знае часа.



И реално може ли изобщо да се изготви хороскоп, при липсата на единия час.
Ако става дума за комбиниран хороскоп, няма да може. За този, който не си знае часа, се прави космограма, както Валда писа.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано26.10.09 16:17



Слънцето и Луната, Асцендента и МЦ и възлите.
___________________________________________
ЧЕ и при ИНДИЙСКАТА АСТРОЛОГИЯ е така...





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор galy ()
Публикувано26.10.09 16:43



За тези, които не знаят, в нея се разглеждат освен Слънцето и Луната, Асцендента и МЦ и възлите.

Е благодаря, че ми казваш нещо, което вече съм написала. Странен начин на четене имаш, но ок.

И в такъв случай имам няколко въпроса. Писах за индивидуалното у човека и как се степенуват факторите по значимост, когато правим разлика между Гошо и Пешо, които са родени в един и същ ден.

Да предположим, че имаме една група хора от 12 човека, които са родени в един и същ ден. Можем ли да направим разлика между тях, ако разполагаме само с тази информация или не?
От тези 12, за 3-ма знаем, че са родени в рамките на 2 часа. Това дава ли ни нещо по-конкретно като информация?

И всъщност в кой от случаите можем да имаме по-индивидуална информация?
Защото ако разполагаме с градуса на луната, това озачава ли, че ще знаем в кой градус е слъцето? И обратното валидно ли е? И на практика кое от двете се оказва решаващия фактор, за да направим разликата между Гошо и Пешо?



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано26.10.09 16:45



За това не споря. Ама виж стана ми интересно: 2 източника на индийската астрология дават 2 различни неща за зодиака: според едните той се завърта за 1 денонощие, според другите за 1 година. И не разбрах как 1 и също нещо се върти едновременно за денонощие и година. Ако можеш да ме осветлиш по въпроса ще съм ти вечно задължен.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано26.10.09 17:36



2 източника на индийската астрология дават 2 различни неща за зодиака: според едните той се завърта за 1 денонощие, според другите за 1 година.
____________________________________________________________________
Питай източника ....

бях писала колега...да ти имам чуството за хумор.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор suonamy (непознат)
Публикувано27.10.09 00:23



Нищо не ви разбирам!





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: suonamy]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 01:05



не се наптрягай...да ме разбираш

...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор suonamy (непознат)
Публикувано27.10.09 08:47



И да искам, не мога.


Ще се радвам да обясниш на достъпен за мен език...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: suonamy]  
Автор Rose* (доказан феникс)
Публикувано27.10.09 11:37



каквото и да ти обясни - не познава

не се връзвай на лъжите й





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: Rose*]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 12:09



я ходи на преглед

...2013 ще видиш мъж след дъжд...
кат твойта астроложка колко мъже я видяла...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: Rose*]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 12:10



каквото и да ти обясни - не познава

не се връзвай на лъжите й

___________________________
фнимафай в картинката ,да не падне скоро рамката

...
психотанте



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: varadave]  
Автор Rose* (доказан феникс)
Публикувано27.10.09 12:14



на теб ти кръшнаха, зарязоха те и пак не ти дойде акъла да млъкнеш с лъжливите прогнози

даже на себе си не си позна, че ще те сменят

аман от лъжкини



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: varadave]  
Автор Rose* (доказан феникс)
Публикувано27.10.09 12:15



смешна и жалка дори и в заплахите

престани да лъжеш хората и да им объркваш животите





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: Rose*]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 12:56



жалка си ти ...защото малко хора те познават каква си в същност...
интрига,лъжкиня,и ....нямаш ли работа ...?
АЗ ИМАМ ЗА ТУЙ МЕ ИЗВЕНЯВАЙ ,но за психичните ти екскапади си има лекари и
психоаналитици

.ВОЯЖ...

Редактирано от varadave на 27.10.09 13:06.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: Rose*]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 12:59



и да им объркваш животите
_______________________
стой си на...и мий чиниите ...то е защото беше голям капацитет в журналистиката...ай...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: varadave]  
Автор Rose* (доказан феникс)
Публикувано27.10.09 13:09



напротив, варадаве, хората ме познават достатъчно добре,

а по начинът, по който ти излиза пяна на устата сега, си личи интригантката и лъжкинята коя е :)))

и внимавай, защото те държа под око и винаги ще го казвам на хората





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражнови [re: varadave]  
Автор Rose* (доказан феникс)
Публикувано27.10.09 13:10



нещо ти обърках сметките май, а



днес май черните никове от 1959 година ще са нещастни

ами като лъжат - така е

всеки получава каквото заслужава



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 13:35



Не е хумор, нито заяждане, от книги за индийска астрология е, ама нямат мейлове. Едната я има в книжарниците, ама при такива разминавания не виждам смисъл да я купувам. Какво е твоето мнение по въпроса?



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 14:03



"Зависи каква информация искаш да извлечеш от хороскопа. Което сега пак ме навежда на мисълта колко е сбъркан подхода в западна астрология, след като се тръгва и залага основно на слънцето."

Това написа в предишния пост, на което отговорих: За тези, които не знаят, в нея се разглеждат освен Слънцето и Луната, Асцендента и МЦ и възлите.
Трябваше да добавя и хороскопа като цяло. Смятам, че правилно съм се ориентирал в изреченията ти.



За да направим разлика между хора, родени в един и същи ден, най-много се променят домовете и Луната, то е ясно. Но според мен трябва да се разглеждат като част от общата картина, а не отделно.

"Защото ако разполагаме с градуса на луната, това озачава ли, че ще знаем в кой градус е слъцето?"
Да, ако знаем Асц и точката на щастието.

"И всъщност в кой от случаите можем да имаме по-индивидуална информация?"
Ако знаем часа, правим хороскоп - по-индивидуална информация; само по датата е космограма.

А сега може ли и ти да отговориш на един мой въпрос: в 2 източника на индийската астрология четох 2 различни неща за зодиака: според едните той се завъртал за 1 денонощие, според другите за 1 година. Кое от двете, според теб, е вярно?



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 14:15



ето хиляда пъти писах и обеснявах ...най-отдолу бите...






Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 14:30



Ще пиша подробно,като ми се припише...
Сидералния ЗОдиак сме го ДЬВКАЛИ много...
Кака Гяла като много ЗНАЕЩА...Ще я питам ЗАЩО дори древните
Астролози като Парасхара,Джамини и Вараха Михира не са а отричали
Sayana kala-chakra(Тропическия Зодиак)...
пак сьм гом писала в сейта ми...

Редактирано от varadave на 27.10.09 15:38.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 14:33



Ригел търси понятията ....
Nirayana Chart и Sayana Chart Chart или Nirayana и Sayana.



Редактирано от varadave на 27.10.09 14:49.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 14:45



И Ригел,
Защо ти се вижда абсурдно написаното от тебе,въпроса и отговора го дадох...
от гледна точка на слънце и луна....на слънцето е необходимо една година
за да завърши един цикъл на зодиака...той е в знак само за месец.
И в ИНДИЙСКАТА АСТРОЛОГИЯ СЕ ОТЧИТА СЬЩО И СЛЬНЦЕТО СПРЯМО НАКШАТРИТЕ...тъй ,че не я слушайте Галя...





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 15:15



За съжаление не знам немски, а на друг език не видях да има преведено. С автоматичния преводач чета:
"Индийските астрономи разделен на небето, която обгражда Земята в дванадесет части), така наречените Rashis (Zodiac съзвездия.
Основната база от знания, е смес от традиционните индийски и гръцки уроци, въз основа на единна система за астрологията."

Другаде в страницата не видях да пише по въпроса. Мен ме интересува индийския зодиак на коя координана система съответства: екваториална, еклиптични, галактическа или друга.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 15:19



"Сидералния ЗОдиак сме го ДЬВКАЛИ много..."
Явно съм го пропуснал и сега не го намирам.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор Valda (saro)
Публикувано27.10.09 15:28



Аз пък чух,че се завъртал за около 25 хиляди години





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 15:31



В индийската
астрология преди гръцкото влияние,се е ползвало маркирането на накшатрите
както от сълнцето така и от луната,но по-късно с въвеждането на гръцкия зодиак от 12 знаци,се е ползвало старата индийска система на накшатрите и маркирането
само на луната.Дори и схемата на хороскопа и накшатрите се е свързвало с луната.Това се прилага и днеска.Но анализата на всеки хороскоп се правят две
,които съм описала Нираяна и Саяна.

Редактирано от varadave на 27.10.09 15:33.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 15:32



Ригел писах...после пак подробно...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 15:38



http://www.jyotish.ws/wisdom/sayana_ayanamsha.html

"Отговорът се крие в отправна точка, използвана за това всички важни за изчисление. Западните Астрология разчита на това, което е известно като тропическа Zodiac (Sayana cakra), която използва пролетното равноденствие, като отправна точка. Индийските система - Jyotish - използва Звезден Zodiac (Nirayana cakra), която приема определен звезда като отправна точка."

Коя е тази звезда, която се приема за отправна точка?
И остава пак въпроса каква им е координатната система? Съдейки по текста излиза, че е някаква смесица между галактическа и еклиптична, ама каква точно?
И още въпроси възникват:
Защо знаците са с еднаква големина? Нали разстоянието между звездите е различно?
Защо са 12 на брой? (Няма да питам защо в 1 знак има 30 градуса, че ще взема да издребнявам).



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: Valda]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 15:47



Цялата дандания е да разбера каква астрономическа координатна система използват, която да съответства на индийския зодиак, ама нещо не се справям със задачката.



Аз пък чух,че се завъртал за около 25 хиляди години
Ако е така, е галактическа. Китайската астрология е базирана на нея. Ама индийската... Явно не е чиста еклиптична. И после става весело, като интерпретацията на планета и в двете системи е едно и също.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 15:49



А бе човек ще пиша ,


вий работа нямате ли ...пустата пред коледа се задава...
има да пиша...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано27.10.09 15:52



Добре, ще чакам. Дано не го изтърва и този път.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 16:04







Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 16:16



а бе приятел и колега ти искаш индийския ЗОДИАК не ма...
ВСИЧКО Е В Кюпа не ми даваш .мира...
Тьрси Surya Siddhanta....
_____________________
И...
Type of Year Determination of Day Length of Year in Modern Values
____________________________________________________________
Nakshatra- One Revolution of the Earth on its Axis= 359.017 Days
Savana-Sunrise to Sunrise=360 Days
Lunar-One Tithi(Лунарен ден)= 354.363 Days
Saura-One degree of the Sun`s Tropical Motion= 365.2422 Days

ай после пак...



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 18:00



ми ти го писа бе,човек....
Surya siddhanta´s Sutra 7-10
________________________________
"In the midst of the zodiac are the two equinoxes,situated upon
the same diameter,and likewise the two Ayanas8solstices9,these four are well known."
14.7

"From the Sun`s Sankranti into Capricorn,six momths are his Uttara Ayana(northern progress); so likewise,from the beginning of Cancer,six months are his Dakshina Ayany(southern progress).
14.9



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор varadave ()
Публикувано27.10.09 18:07



Защо знаците са с еднаква големина? Нали разстоянието между звездите е различно?
Защо са 12 на брой? (Няма да питам защо в 1 знак има 30 градуса, че ще взема да издребнявам).


________________________________________________________________
Ein Zodiak Sternzeichen hat (30°).
Jede Nakshatra hat 13°20` und unterteilt sich noch auf 4 teile (Padas).
Jede Pada hat 3°20`
3°20`x 4 (Padas)= 13°20` x noch 2 ¼ = 30° x 12 (Sternzeichen) = 360°
________________________________

Да различно е ,мразя да повтарям едно и също нещо ...тогава пак беше ти ,Валда и...т.н май месец....



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор rigel3 ()
Публикувано28.10.09 10:27



Не знам аз ли лошо зададох въпросите или ти грешно ме разбра. Затова ще ги сложа на едно и пак да питам.
Коя е тази звезда, която се приема за отправна точка?
И остава пак въпроса каква им е астрономическата координатна система, на която е базирана? Съдейки по текста излиза, че е някаква смесица между галактическа и еклиптична, ама каква точно?

Защо знаците са с еднаква големина? Нали разстоянието между звездите е различно?
Защо са 12 на брой? (Няма да питам защо в 1 знак има 30 градуса, че ще взема да издребнявам).
Пишеш, всеки знак има 30 градуса, ама не и ЗАЩО са по 30гр. и ЗАЩО са с равна дължина. Може единия да е 25, другия 35 и накрая пак да станат 360гр. Това аксиома ли е в индийската (да са с равна големина и 12). Щото може да са 5 по 72 гр всеки, пак е 360гр.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор galy ()
Публикувано28.10.09 15:38



Е не знам защо държиш да повтаряш онова, което пиша и аз, завъртяно и увъртяно по твоя си начин

Ма както и да е.

А сега може ли и ти да отговориш на един мой въпрос: в 2 източника на индийската астрология четох 2 различни неща за зодиака: според едните той се завъртал за 1 денонощие, според другите за 1 година. Кое от двете, според теб, е вярно?

То няма кой знае колко сложно в това - зависи коя точка приемаме за референтна.
Ако е лагна - се завърта за 1 денонощие
Ако е слънце - за 1 година
Ако е точката на пролетното равноденствие - за ~26 хил. години

А по повод източниците, е добре когато се чете нещо, да се преминава към малко по-различно агрегатно състояние на мозъка Т.е. да се включи и лека доза съмнение. Вярно е, че има неща, които приемаме по дефолт, но за други може да се поспори леко - дори за спорта.
Защото ще ти дам един пълен български абсурд с широко рекламираната и пробутвана книга от БАА, която се предполага, че е редактирана и проверена от астролози. А именно великата "Астрология на древните", върху която БАА гордо са си поставили заглавието

Първо тази книга е преди всичко извадки от джйотиш и сутри от индийска астрология. Книгата е пълна с имена, концепции и правила от индийска астрология. И не на последно място съдържа следното уникално творение на българската астрологична мисъл:

500. Четирите траснептунови планети на индусите
501. Ямагхантака
502. Гулика
503. Мрития
504. Кала




То да се смее ли човек, да плаче ли. Чак изпаднах в умиление, когато прочетох съдържанието



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор galy ()
Публикувано28.10.09 15:46



http://www.jyotish.ws/wisdom/sayana_ayanamsha.html


Коя е тази звезда, която се приема за отправна точка?


Ти немаш ли навика да четеш нещо - книга, статия - до края?

Там си пише бе човек.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано29.10.09 10:19



Ма то верно си пишело. Тю, как не съм го видял.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано29.10.09 10:34



Писах: "в 2 източника на индийската астрология четох 2 различни неща за ЗОДИАКА: ..."
Не става дума за точка или част от зодиака, а за самия него. Имах предвид на базата на каква астрономическа координатна система е построен (за завъртането беше взет от книгата). От по-горния пост стана ясно. Но не е ясно защо някои използват едни и същи значения за астроточки (планети например) в индийската и тропическата, при условие, че са от различни координатни системи.

"Защото ще ти дам един пълен български абсурд с широко рекламираната и пробутвана книга от БАА, която се предполага, че е редактирана и проверена от астролози. А именно великата "Астрология на древните", върху която БАА гордо са си поставили заглавието

Първо тази книга е преди всичко извадки от джйотиш и сутри от индийска астрология. "


Явно и те са правили манджа от две различни системи.

Много ги харесвам такива - прочетат нещо от едната и после хоп - в другата. И после що не работи. Мерси за инфото да не си губя времето да я чета.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор Valda (saro)
Публикувано30.10.09 13:14



Следя съвсем бегло разговора защото почти нищо не разбирам от индийска астрология, но преди време четох някъде,че някога за начало на Зодиака са приемали изчезнала вече звезда, която се е намирала на около 27 и нещо градуса в съзвездие Риби


Та бих помолила тебе, Варадаве или Гали ако имате информация за това да споделите!



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: Valda]  
Автор varadave ()
Публикувано30.10.09 14:45



Че за какво да те информирам ,нали е ИЗЧЕЗНАЛА пустата и ЗВЕЗДА.


Да направим един хорар кьде се е дянала около Zeta Piscium.

Редактирано от varadave на 30.10.09 14:49.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: Valda]  
Автор rigel3 ()
Публикувано30.10.09 16:10



Аз пък съвсем нищо не разбирам от индийска, само съм любопотен каква е координатната им система, използвана за съставянето на зодиака. За звездата - от предишни предоставени материали разбрах, че е Спика, ама дали е изчезнала или не, в кое съзвездие е и дали използваните от индийците съзвездия са същите като познатите ни не знам.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: Valda]  
Автор lvony33 (....)
Публикувано30.10.09 22:14



А изчезването какво те учудва? Нали казваш изчезнала е в Риби, ами то там всичко се разтапя и изчезва. - Много гепат тея ей..


На Варадаве около 26-тия градус на Риби и откраднаха бележника в който си записваше изчезналите звезди, та и тя не може да ти каже.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: lvony33]  
Автор varadave ()
Публикувано30.10.09 22:17



няма ИЗЧЕЗНАЛА ЗВЕЗДА КОМШУ...
И Спика няма ниЩо обЩо...

ето сега доволен ли си...

Редактирано от varadave на 30.10.09 22:27.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор lvony33 (....)
Публикувано30.10.09 22:31



Шттттт, че ще чуят! И защо на мен го казваш? Аз знам, че няма. Винаги е така, то в природата нищо не се губи и изчезва, само си сменя стопанина.



А колегата ти rigel3 от година време се чуди за една координатна система, затова и предполагам защо Valda му казва, че е звездата е изчезнала - за не се мъчи повече и да спи спокойно.

Редактирано от lvony33 на 31.10.09 01:42.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор Valda (saro)
Публикувано01.11.09 00:17



Трябва да проверя какво точно беше, но доколкото става въпрос за индийска астрология едва ли ще разбера





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор Valda (saro)
Публикувано01.11.09 00:18



Бе не става въпрос за Дзета Риби. Друго е.....



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: Valda]  
Автор varadave ()
Публикувано01.11.09 03:08



и да е друго пак не става.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: lvony33]  
Автор rigel3 ()
Публикувано02.11.09 10:45



Вече не се чудя. Няма смисъл.





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор lvony33 (....)
Публикувано02.11.09 21:54



Мисля, че вече ти е ясно...





Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: rigel3]  
Автор galy ()
Публикувано03.11.09 13:58



Аз пък съвсем нищо не разбирам от индийска, само съм любопотен каква е координатната им система, използвана за съставянето на зодиака.

Добре де. Нещо не мога да схвана. Хем не се интересуваш, хем си любопитен, хем те мързи да щракнеш насам-натам из нета. Има толкова информация.

Накратко.
В тропическия зодиак се използва еклиптична координатна система, при която земята се поставя в центъра на слънчевата система. И това - поставянето на Земята в центъра - се случва по времето на Птолемей, когато под влияние на гръцката църква се е считало за ерес, ако някой си позволи да твърди, че не Земята се върти около Слънцето, а обратно. И защо? Защото е така на практика или има някакъв друг смисъл? Например някакви мегаломански схващания, че ние тук на Земята сме центъра на вселената.

Факт е, че слънцето е центъра на слънчевата система и всички планети се въртят около него. В галактическа координатна система, слънцето се поставя в центъра.
В индийска астрология, накшатра мула, има за превод "корен, център", защото обхваща участъка от 0°-13°20' в съзвездие стрелец, където на практика е центъра на Млечния път и центъра на галактическа координатна система. Странно ли е защо се нарича така тази накшатра?!

През нея се осъществява директна връзка, това е входа към галактическото слънце.
Бях чела, че 5° стрелец се нарича "портата на Бог".

Понеже някъде спомена нещо от сорта как така планетите имали едно и също значение и в тропическа, и в индийска астрология, да те питам нещо. Ти наистина ли мислиш, че първо е съществувала тропическа астрология? И въобще наистина ли смяташ, че първо е създаден тропическия зодиак (който носи същите наименования като съзвездията) или е било обратното - имената на зодиакалните знаци са дадени според съзвездията?

Да си срещал случайно някъде, че първо е бил Вавилон. И оттам тръгва разпространението на астрологията.
През 2007 г. излиза книгата на Robert Powell - История на зодиака. Вавилонския зодиак. Изследванията на този човек дефинират, че централната ос на вавилонския зодиак е била свързана с Антарес и Алдебаран. И е било така пренесено в Индия и Египет. Вече в Гърция по някакви причини, сидералния зодиак е бил заменен с тропическия. И тогава двата зодиака са съвпадали. Проблем не е имало. Но тогава.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор varadave ()
Публикувано03.11.09 15:04



"Orion, marking its upper portion. If one draws a line directly north from the three stars in the belt of Orion one comes to the star Calpella (Alpha Auriga), the star called the heart of Brahma (Brahma-hridaya) in Vedic thought (Surya Siddhanta VIII.20). This appears to be the main spiritual power point in the Vedic zodiac. "
_________________________________________________________________







иска ти се много да си в центъра,но всичко е само предположения и тези.


"In Vedic thought, the area of the Milky Way, and the surrounding signs of Taurus and Gemini, was regarded as the most auspicious portion of the zodiac, particularly the Nakshatras Rohini and Mrigashira. On the other hand, the opposite side of the Milky Way, and the surrounding signs of Scorpio and Sagittarius, was regarded as most inauspicious, particularly the Nakshatras Jyeshta and Mula."

"The 0 Gemini area is marked by the Nakshatra of Soma called Mrigashira or the antelope’s head (23 20 Taurus - 06 40 Gemini, with 0 Gemini as the central point). It is said to be the head of Prajapati or Brahma, the Creator, who also has the form of a deer or antelope. Mrigashira includes the same region as the constellation Orion, marking its upper portion. If one draws a line directly north from the three stars in the belt of Orion one comes to the star Calpella (Alpha Auriga), the star called the heart of Brahma (Brahma-hridaya) in Vedic thought (Surya Siddhanta VIII.20). This appears to be the main spiritual power point in the Vedic zodiac. "


"The opposite sign of Sagittarius is symbolized by a bow and arrow (called Dhanus or the bow in Vedic thought), which may also reflect this slaying of Prajapati. Its first Nakshatra Mula, though technically in the Sagittarius subdivision (00 – 13 20 Sagittarius), actually consists of the two stars at the tail of the Scorpion, the stinger that contains its poison. Mula is ruled by Nirriti, the goddess of destruction, who is listed in Vedic texts as a form of Rudra. In Vedic hymns it is also to Rudra, the bowman, to whom one prayers to avert calamity (Nirriti), as in the famous Rudram chant of the Yajur Veda. So one can easily see how the figure of Rudra with his arrow, which also occurs in the Ardra portion of Gemini, gets transferred to Sagittarius on the opposite side of the zodiac based upon the dualism inherent in the zodiac.

Редактирано от varadave на 03.11.09 20:34.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на раждане *DELETED*нови [re: varadave]  
Автор varadave ()
Публикувано03.11.09 15:16








Редактирано от varadave на 03.11.09 16:07.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: varadave]  
Автор varadave ()
Публикувано03.11.09 15:56



кой пак не си чете лекциите и учебниците...голям пропуск


Веданга Джотиша стр.17 "Orion Period (5000-3000 B.C).
"This period was named the Orion Period as the Vernal Equinox was in the constellation of Punarvasu ruled by Aditi,this period (8000-5000 B.C)was called Aditi or pre-Orion perod by Tilak.Tilak felt the Aditi Period was the Krita Yuga or the age of wandering of the Aryans...." и т.н



Редактирано от varadave на 03.11.09 16:08.



Тема Re: Получава ли се хороскоп, ако липсва час на ражданенови [re: galy]  
Автор rigel3 ()
Публикувано04.11.09 15:04



"Добре де. Нещо не мога да схвана. Хем не се интересуваш, хем си любопитен, хем те мързи да щракнеш насам-натам из нета. Има толкова информация."

Нямам време. На дневен ред е тропическата - научих нови неща и сега ги изследвам. После китайската - поне 4 системи трябва да разуча. После да си направя софтуер и т.н.

"В тропическия зодиак се използва еклиптична координатна система, при която земята се поставя в центъра на слънчевата система..."

Аз за еклиптичната координатна система ти говорех 2 дена преди време.

Събитията се случват на Земята, затова еклиптичната корд. с-ма трябва да е ориентирана спрямо Земята. Ако са на Слънцето - няма промяна. Ако са на Марс - същата се ориентира спрямо Марс и т.н. и аналогично се изследват значенията на планетите. Те ще са различни, макар че се използва 1 и съща координатна система.

"Факт е, че слънцето е центъра на слънчевата система и всички планети се въртят около него. В галактическа координатна система, слънцето се поставя в центъра."

Второто изречение, според мен, не е вярно. В чистата галактическа к.с. за център се взима галактическия център. В еклиптичната координатна система за център се взима Слънцето.

"Понеже някъде спомена нещо от сорта как така планетите имали едно и също значение и в тропическа, и в индийска астрология, да те питам нещо. Ти наистина ли мислиш, че първо е съществувала тропическа астрология? ..."

И пак не каза защо трябва да са еднакви значенията. И защо въобще се използват Слънцето и планетите до Сатурн в галактическа к.с., в нея това ли са най-важните точки, или звездите са по-важни? Например в китайската астрология се използва за базова на зодиака галактическа к.с. и естествено, звездите са основните елементи. Имат и значения за планетите, които обаче са различни от тези в тропическата. И така трябва да е. Не съм казал кой зодиак е първи и кой втори. Според мен е имало единна система, което се потвърждава от прогностичен метод в тропическата астрология, свързан с единна система.

И също защо съзвездията в зодиака са с еднаква големина, след като очевидно на небето не са?

"Да си срещал случайно някъде, че първо е бил Вавилон. ..."

Срещал съм. И за халдейците съм чувал. А ти да си чувала, че е имало повече от едно средище на културата? Едно от тях е било на Хималаите.
То и сега няма проблем. Поне не с тропическата астрология.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.