Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:14 15.06.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: varadave]  
Автор varadave ()
Публикувано14.10.09 02:32



e]






Тема Re: Докато БТКнови [re: makeya]  
Автор galy ()
Публикувано14.10.09 03:37



Че да я удря балтията


На чистачката явно й е продънена кофата, та вместо да изчисти, прави още по-голяма мръсотията.



Тема Отговорносттанови [re: galy]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.10.09 08:42



Принципно съм съгласен, никой не може да извърви твоят път, нито да ти помогне, нито да те спре.



Това, което мога да ти кажа, че ти вече си тръгнала по пътя. Щеш или не щеш, даденост или не, фактите са си факти. И не можеш да избираш вече под каква форма и накъде този път ще те води.

Знанието няма лице, то не е собственост на никого и в този смисъл мен ме няма, ти си сама пред себе си. Дали ще продължиш да коленичиш пред васаните си за модератор и човек, който те е наранил по някакъв начин(не ми казвай не, от чисто психологическа гледна точка, реакцията ти е точно такава), няма никакво значение.

Ти нямаш избор, от момента в който си поела бремето да се намесваш в живота на хората, които искат съвет от теб и да им казваш какво да правят с живота си с всичките отговорности които произтичат от това, не можеш да избираш.

И да се разсърдиш за пореден път и да се фръцнеш от клуба, пак ще се върнеш. Защото над егото ти има нещо друго и то те води на подсъзнателно ниво.

Аз също не избирам, още както влязох в клуба знаех какво ще стане и че точно с теб ще си говорим това. Просто го знам и толкова.




Тема Бхагавадгитанови [re: galy]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.10.09 08:54



Понеже се цитира Гита, ми се иска да кажа две неща в контекста.

От една страна действията на Арджуна не са реални действия срещу хора и такива събития не са съществували, а път на усъвършенстване на ума. Кришна е висшата съзнателност в човека, Арджуна е ума, който убива роднините си - различните умствени деятелности, страсти, индриите и т.н.
В този смисъл, призванието на ума е да достигне до състоянието на висшата съзнателност, като не се поколебае да обезглави страстите.

От друга страна Гита акцентира на идеала на незаинтересованото действие(найшкармя-карман), за сметка на отричането от всякакво действие.

Така, че колеги като цитирате Гита, поне я вкарайте в някакъв контекст, защото това не е "правният кодекс" узаконяващ убийството, а нещо съвсем различно.






Тема Re: Разгеленови [re: varadave]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.10.09 09:05



Е да, виждам, че не е брахмана.



Агресията и злобата почиват на авидя(невежеството). И този смисъл най- голямото наказание за асурата е видя.




Тема Re:нови [re: Lillie]  
Автор rigel3 ()
Публикувано14.10.09 09:12



Както и в самата астрология няма ясна дефиниция за добро и зло

Злото е липса или недостатъчност на доброто. В астрологията има точни формули за определянето степента на добро и зло в човека.



Тема Re: Бхагавадгитанови [re: huanji]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.10.09 09:31



"Тълкуванието", което даваш, е доста едностранчиво. Не можем да знаем със сигурност имало ли е или е нямало такива хора и събития в действителност. Например исторически установено е, че е имало битка за Троя, няколкостотин години преди Омир да я опише в поетична форма. Дали може да са съществували герои с такива имена - защо не, 300-400 години не са чак толкова много, че да се изтрие напълно споменът за тях.

Кришна си ги казва нещата едно към едно в "Бхагавад Гита", така че се губи смисълът историята да е допълнително скрита в някаква "символичност". Не че не е възможно да съществува и такава, но в случая не "разгадаването на символа" е това, което трябва да правим, четейки "Бхагавад Гита".

Напротив, в този конкретно случай историята става още по-поучителна и полезна, възприемайки я по начина, по който ни е поднесена, вместо да търсим под вола теле да изчанчим някакъв фалшив "символизъм".

Има ситуации, в които дори убийството може да е адекватно, праведно действие, каквато е и ситуацията, описана в "Махабхарата".

Редактирано от бeзпътeн на 14.10.09 09:37.



Тема Re: Бхагавадгитанови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.10.09 09:40



Това тълкувание не е мое, поне преди мен много други хора са се сетили и са го написали. :)

То си е казано, че за хората, които не могат да се задълбочават и искат да четат буквално е написана самата Махабхарата, а Гита е за тези, който могат. По същият начин ако четеш буквално ще се стигне най- много до комична ситуация, защото смритите бъкат от алегории...

Дори гръцката философия не е нищо повече от психологически персонажи. Навремето Дрона беше се задълбочила в тези неща, но не се сещам в коя тема беше.




Тема Естествеността на реакциятнови [re: galy]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано14.10.09 09:48



Понеже тук вече се говори, че човек трябва да бъде естествен в рекцията си и че това е правилният път, мисля да кажем и няколко думи за нея.

Ясно е, че зад реакцията стоят васаните, но ако говорим за естествеността на чувствата и дали трябва да се съпротивляваме на тях или да ги оставим такива, каквито са, нещата изискват разяснение.

Поне в Йога чувствата произхождат от манас(чувственият ум). Чувственият ум също е като компютър и действа според това, което му е заложено. Ако е доминиран от егото, неговата реакция ще бъде да го защитава и това ще бъде една напълно естествена реакция.

И си задаваме въпроса, когато искаме да бъдем естествени дали трябва да сме естествени както този, който убива защото някой го обидил? Или трябва да внасяме осъзнаване в нашите безсъзнателни реакции.




Тема Re: Бхагавадгитанови [re: huanji]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.10.09 09:48



Някои историйки звучат прекалено фантастично и човек, който иска да види някакъв смисъл в тях, почва да търси символизъм. Аз също търся символизъм, но в случая никак не е невъзможно такава битка наистина да се е случила и такива герои да са съществували.

Ти самият не си способен да видиш поуката в буквалното възприемане на част от историята (примерно в това Арджуна да е бил воин, биещ се на страната на доброто и справедливостта, който трябва да изпълни мисията си и получава наставления от учителя си - Кришна - по йога). Иначе естествено, че това "тълкувание" не е твое, не съм си и помислил, че си способен да направиш някакво собствено тълкувание. Там е работата обаче, че тълкувания безброй, както и прочити на Гита - само ако почнем от санскрита, който е достатъчно сложен език и минем през безкрайните възможни тълкувания на евентуалните "символизми".

В случая си се омотал като пате в кълчища, възприемайки нечие "тълкувание", без самият ти да си кой знае колко компетентен по тези въпроси.




Страници по тази тема: << 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.