Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: За Боганови [re: varadave]  
Автор Taнykи (празен)
Публикувано04.08.08 10:29



Удоволствие е да имаш работа с човек, който познава материята. А дали сме на едно мнение или не, е подробност, която не ме интересува твърде.

Единственото ми притеснение, е че разговора се случва в тема, която (в прав текст) разглежда зодиакалната и/или религиозна принадлежност на Твореца... Нейсе. По добре някъде, от колкото никъде.

Надявам се ти (лично) правиш разлика между Веданта и Индуизъм. Защото много от авторите (един, от които е този, който ми препоръчваш), охотно и в духа на традицията, дала успешен отпор на Будизма още преди векове, смесват фриволно двете традиции. За да съм по-ясен в тезата си – какво имам пред вид:

Йога, сангхя, карма, сансара и прочее (формулирани в този си вид много по-късно) техники и възгледи, не са част от Арийската, Ведантична традиция. Между тях спокойно можеш да сложиш и Джьотиш. Всичко това е част от Дравидската традиция, заварена от победителите на полуострова. Която с вековете успешно е претопила семплите, варварски практики на завоевателите, за да се въплъти в Будизъм, Джайнизъм и Индуизъм. Няма да настоявам, че Дравидската култура е дъщерна спрямо шумерската – историците са се поделили от двете страни на барикадата, а аз не се чувствам достатъчно компетентен, за да застана от която и да е страна.

От тази гледна точка да се обвързва Джьотиш с Веданта, ми изглежда твърде тенденциозно. А това, че повечето (включая интелигентните) апологети на Индуизма го правят, за мен не го легитимира. Не повече от колкото по отношение на останалите транс/мета/прото-религиозни техники, които споменах по-горе.

Искам да те помоля за в бъдеще да не се замерваме с имена на авторитети, а да заложим на лична позиция. Препратките са нещо чудесно... Проблема е, че в купищата интерпретации, може да се намери потвърждение за която и да е, включително и за напълно противоположни тези. Нека не си мерим цитатите.

От двайсет години не чета нищо друго, освен източници и историци. Не че между последните не се срещат фриволни интерпретатори... Но поне са достатъчно добросъвестни, за да цитират опонентите си. Нещо, което рядко се среща дори при най-добрите коментари на религиозната традиция.

Разбира се, добре беше този разговор да се оформи в нещо по-различно като тема. Не ми се ще допълнително да наливаме тюрлю в този тюрлюгювеч... Но може би така е по-добре. Защото подобни теми, освен че са диагноза на автора си, могат да задълбочат диагнозата и у някой друг. И е добре да се направи усилие това да се предотврати... В името на крехката и лабилна психика на Homo Virtualis Bulgaricus.

Когато човек е достатъчно интелигентен, признак на лош вкус е да му личи.

Редактирано от Taнykи на 04.08.08 10:51.



Тема Re: За Боганови [re: Kaлoмaин]  
Автор Taнykи (празен)
Публикувано04.08.08 10:32



В отговор на:

Всъщност това за продължаващото възникването на Вселената е много интересна идея. А аз от толкова време се опитвам да му обясня, че няма начин да се говори за Слънцето на Бог, че вече започвам да се питам дали нещо не бъркам - човека може да ме накара да се предам само заради упоритостта с която отказва да приеме нещо очевидно.




А не би трябвало...

Когато човек е достатъчно интелигентен, признак на лош вкус е да му личи.

Тема Re: За Боганови [re: Lillie]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано04.08.08 10:46



Всяка религия е път!



Тема Re: За Боганови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано04.08.08 11:01



Недей да ми бягаш по тъча


Въпросът бе дали Йога е религия. Кажи ти какво мислиш.
Ако йогата е "път", това превръща ли я в религия?



Тема Re: За Боганови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор varadave (nesnaesta nisto)
Публикувано04.08.08 11:37







Тема Re: За Боганови [re: Taнykи]  
Автор varadave (nesnaesta nisto)
Публикувано04.08.08 11:50



Е, много писано ....
Направо ме заболя главата от четене.

А за zитатите да ни си мериме,че това се практикува тука от край време.
Да давам ли примери....
Тьй че какво ползвам и какво не си е моя работа Тануки Ji,
Контактирам с индийzи всеки ден,ти какво мислиш,мисли
си.Прочети твойта Nava-Graha-Stuti,може да си под влияние на някоя
не добре поставена Граха.
Сега се сьбуждам,ще продьлжа.



Тема Re: За Боганови [re: varadave]  
Автор Taнykи (празен)
Публикувано04.08.08 12:13



Е, много писано ....
Направо ме заболя главата от четене.

------------------------------------

То си е до глава...



------------------------------------
А за zитатите да ни си мериме,че това се практикува тука от край време.
Да давам ли примери....

------------------------------------

Това, че нещо е масова практика, не го прави правилно. И със сигурност не ме задължава да се придържам към него. Интересува ме човекът, а не цитатите и прочее белези на ерудиция, зад които се крие.

------------------------------------
Тьй че какво ползвам и какво не си е моя работа Тануки Ji,
Контактирам с индийzи всеки ден,ти какво мислиш,мисли
си.

------------------------------------

Аз предпочитам да контактирам с интелигентни хора, независимо от етническата им принадлежност. И това е, което правя. А какво ще правиш ти, си е твоя работа...

------------------------------------
Прочети твойта Nava-Graha-Stuti,може да си под влияние на някоя
не добре поставена Граха.

------------------------------------

Съжалявам, но индийската астрология не е от нещата, които ще ми се случат този живот. Което не ми пречи да я уважавам изключително много. Особено като гледам каква работа върши на въоръжение при някои хора... Сред които ти - единствено с препратки, намеци за компетентност и цитати - няма как да се наредиш. Практика му е майката, а това - както вече уточнихме - не е за тук. Така че наблегни на чувството за хумор!

А за грахите ми - по дедукция - предполагам, че нямам ни една добре поставена... Ще се консултирам със специалист, за да потвърди или не предположението ми.

------------------------------------
Сега се сьбуждам,ще продьлжа.
------------------------------------

Надявам се... А най-паче се надявам събуденото ти състояние да е на по-качествено равнище от това на събуждане...

Когато човек е достатъчно интелигентен, признак на лош вкус е да му личи.

Тема Re: За Боганови [re: Taнykи]  
Автор varadave (nesnaesta nisto)
Публикувано04.08.08 12:38



Това, че нещо е масова практика, не го прави правилно.
_______________________________________________
Е за този абзатz ми трябва много интелигентни преводачи от различни етнически групировки .



Съжалявам, но индийската астрология не е от нещата, които ще ми се случат този живот.
___________________________________________________________________
E може да ти се случат в следващия.
или теб не те хваща хороскоп? И не си пердсказуем?
Може да си под влиянието на Апзарас.
Внимавай да не те отклонят от правия пьт,защото туй е им zелта.

Редактирано от varadave на 04.08.08 12:42.



Тема Re: За Боганови [re: Lillie]  
Автор varadave (nesnaesta nisto)
Публикувано04.08.08 12:54



Достатъчно е само "Shatkarma", Лили ji.





Тема Re: За Боганови [re: Lillie]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано04.08.08 13:05



Каква е разликата между религия и път?

Повишавай плътността на духа



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.