Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:30 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Изгорелият път...нови  
Автор *Eвa* (независима)
Публикувано23.06.08 23:02



Какво мислите за "изгорелия път"?
Има ли проявления той в наталната астрология или го ползвате само в хорарната?
Прочетох това мнение:
"Съжалявам ,но някой тук не е наясно за каква точно астрология се говори-за тропическа или сидерална. В Индия има много и различни школи в астрологията. Имат и блестящи математици и астролози,които работят със звездите.Наричат прецесията айнамша.Официално със закон е приета от 1.1.1950 год айнамшата на Лахири. За точка на отчитане приемат прекрасната Спика,която в тропическата астрология попада върху "изгорелия път" ,а в Сидералната -0 гр.0мин 0" -везни.С понятието "изгорял път" си служи Фирмикус Матернус. В тропическата астрология пътят обхваща от 13 гр.Везни до 13 гр. Скорпион. Счита се от средновековните и арабски астролози,че планетите губят част от своите достойнства,а лошите планети-Марс и Сатурн усилват силата си .Много астролози са на мнение,че щом попаднат върху този участък, планетите не дават достатъчно ясни отговори на зададения хорарен въпрос. Обяснението е ,че Слънцето в знака Везни е в падение,Марс е в заточение,а Сатурн в екзалтация.Преди повече от 2000 год.зловещата неподвижна звезда Антарес също е попадала върху "изгорелия път".Затова,че и благодатната Венера е в заточение в знака Скорпион -този факт също допринася за лошата слава."



Съобразявате ли се с "изгорелия път" при разглеждане на натал?

Редактирано от *Eвa* на 23.06.08 23:03.



Тема Re: Изгорелият път...нови [re: *Eвa*]  
Автор Moonstone (далечна)
Публикувано23.06.08 23:13



" Какво мислите за "изгорелия път"?
Има ли проявления той в наталната астрология
или го ползвате само в хорарната "
-----------------------------------------------------------
В хорарната астрология е задължително условие при
анализ за радикалност, но в наталната положението
е по-различно - например някоя бавна планета като
Плутон вземе че " заседне" там - доста дълго я кара
напред - назад





Тема Re: Изгорелият път...нови [re: Moonstone]  
Автор *Eвa* (независима)
Публикувано23.06.08 23:23



За транссатурновите ясно, ами за личните - как стои въпросът - Марс, Венера, Луна и пр.?



Тема Re: Изгорелият път... [re: *Eвa*]  
Автор zuli (любознаещ)
Публикувано24.06.08 02:17



Изгорелият път е най-слабото място за светилата. Там страда най-вече Луната.



Тема Re: Изгорелият път...нови [re: *Eвa*]  
Автор lullaby ()
Публикувано24.06.08 02:27



послено Луна в колко градуса на Везни се брои за на Via Combusta? Щото мойта е на 8, а на една приятелка 14-15 градуса... И аз бях чела, че е между Скорпион и Стрелец също вариант.... или че е разпръснат из целия зодиак този Изгорен Път...
та вие поне при хорар къде точно го гледате, между 13 на Везни и 13 на Скорпион ли?

къде е знакчето за градус на клавиатурата, бтв?







Тема Re: Изгорелият път...нови [re: *Eвa*]  
Автор varadave (Dipl Astrologin)
Публикувано24.06.08 05:38



АЗ живея с някой който е с "Via Combusta", и много е "Танк"....
<както каЗва Лили....


Права е....
а За хорара тук един астролог каЗва Че ако "Via Combusta"играел някаква
роля в вьпроса, много внимавал
аЗ сьм много мюде.



Тема Re: Изгорелият път...нови [re: *Eвa*]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано24.06.08 09:28



Толкова е писано за тази комбуста....
Съобразявам се формално само в хорарната астрология.



Тема Re: Изгорелият път...нови [re: *Eвa*]  
Автор Lillie (~passing by~)
Публикувано24.06.08 09:29



Според античната астрология Луната изгаря на този път... между Везни и Скорпион, не помня точните градуси.



Тема Re: Изгорелият път...нови [re: *Eвa*]  
Автор galy ()
Публикувано24.06.08 11:46



Това понятие съм го срещала само в класическа западна астрология. Де що книга съм изчела за джйотиш, никъде не съм видяла да пише и ред за изгорения път (не казвам, че не може да е писано някъде, но щом в основните сутри като БХПШ лиспва, вероятността е малка изобщо да е споменавано).

Освен това преди да бъде оформен зодиака, индийците специално са работили с накшатрите и не толкова с точни градусови позиции.
В този участък - стои напълно накшатра Вишака - между 20° везни и 3°20 скорпион. Това не е една от най-благоприятните накшатри. Има за ключова дума "фиксация".

Що се отнася до изгорения път, Доротей пише, че луната в този участък е "повредена" и неефективна. Той цитира вавилонски и египетски източници. Астрологията по онова време е била изцяло на база наблюдения на поведението на планетите в различните участъци.
На този принцип в индийска астрология са създадени накшатрите - една накшатра всъщност е усредненото разстояние, което луната изминава за един ден.

Всъщност в знак везни се намират щипките на скорпиона, а в знак скорпион - тялото му. Манилус е писал: "Когато щипките на есента започват да изгряват, благословен е този, който е роден под влиянието на Равновесието".
Първоначалното гръцко наименование на знак везни е било "щипките на скорпиона". Птоломей е използвал него и везни (кобилица, хомот). Ако обърнете внимание на знака, горната му част изобразява хомот (който е виждал хомот за магаре или кон, ще разбере). На гръцки везни и хомот са били синоними. И гръцките астролози са писали, че "изгряващият знак везни носи робство на човек по отношение на всички други хора", т.е. той е роб на хората.

Затова планетите, които са разположени в този участък са "убодени" от жилото на скорпион и това ги прави 'повредени'.

По принцип това правило за изгорения път и попадащи планети на него, се изпозлва основно в хорарна астрология. Въпреки че и в натална астрология има своето място, то е под една друга форма - накшатрите.



Тема Re: Изгорелият път...нови [re: galy]  
Автор *Eвa* (независима)
Публикувано24.06.08 20:47



Гали, благодаря ти много за подробния и изчерпателен отговор!


Много интересно ми се стори написаното, не бях чела преди това за "щипките на скорпиона".




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.