Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:17 05.07.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Здравейте отново!нови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (непознат )
Публикувано22.03.07 11:08



Бях малко по лекари, да си лекувам диабета и другите тежки болести, дето ми ги заби Anima.
dindrane пише: "...Но понеже виждам, че имаш огромна нужда от познание..." Не е така dindrane, не си ме разбрал. Като ви задавам незлобливи въпросчета, това не означава че се стремя към познание. Не се стремя. Все ми е едно. И "научната" книга "Прорчествата на Тутанкамон" няма да прочета. Знаеш ли, нямам време за такива книги. Което не е толкова лошо, трябва да има и такива хора.
Canopus съветва Valda да не си губи времето с мен. "Съмнявам се, че Ники ще разбере какво го питаш". Еми какво да правим, казах вече, че аз май съм малко тъповат.
А Valda ме уби с твърдението:

Да кажем така :
В ДНК:
Аденин- Водолей
Тимин - Телец
Гуанин - Лъв
Цитозин- Скорпион

В РНК
Урацил- Риби

Как може въобще да намесвате астрологията с постиженията на най-великата наука - микробиологията (заедно с астрофизиката)? Ами че това е върхът на човешкото интелектуално любопитсво, на мисията ни като хора на земята.
Все пак личи класа - Valda знае, че в РНК урацилът идва на мястото на тимина. А за тайнствената връзка на Гуанина с Гуан Ин - мълча.

Всъщност да оставим Френсис Крик и Дейвид Уотсън настрана. Аз ви зададох съвсем, ама съвсем прост въпрос. Отговорът му е крайъгълен камък за цялата астрология.

Защо е важен моментът на раждане? Какво се случва тогава?
Всички качества на новороденото са заложени в 23-те хромозоми и намиращете се там около милион гени. Къде е обяснено защо моментът на раждане е толкова важен? С какво е важен? С космическите сили? С някакви тайни лъчения? Дайте прост отговор.
В края на краищата ние тук се заяждаме и на практика си поддържаме разума жив. Не е лошо.



Тема Re: Казва ли ти някой:(!нови [re: Valda]  
Автор nick_22O2 (непознат )
Публикувано22.03.07 11:17



Току-що ти видях поста. Аз съм любител в биологочните науки. Предполагам, че питащ за излишното кодиране на аминокиселините. Ето какво мога да кажа.
Отначало учените помислили, че е възможно чрез комбинация от две азотни бази да се кодира всяка аминокиселина. Но комбинациите на четири бази в групи по две били само 4х4, т.е. 16 (грубо посочено с номера това са 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 4-1, 4-2, 4-3 и 4-4), а аминокиселините са 20. За четири аминокиселини нямало да остане кодова комбинация. Тогава се опитали да търсят групи от по три азотни бази. Комбинациите в този случай са 4х4х4, т.е. 64, (1-1-1, 1-1-2, 1-1-3, 1-1-4, 1-2-1, 1-2-2, 1-2-3, 1-2-4 и т.н.) - при 20 аминокиселини ще останат неизползвани цели 44 комбинации. Все пак подозрели, че е възможно някои аминокиселини да бъдат кодирани с по няколко комбинации, а не било изключено някои комбинации да се използват и за други цели. (Велико, нали, вижте само на какво е способен човекът, ако е качествен!)
Когато накрая учените проникнали в тайната на генетичния код, се оформила следната картина: комбинациите на азотните бази в РНК са А-аденин, У-урацил, Ц-цитозин и Г-гуанин. Отсъства характерният за ДНК тимин (Т), заместен е от урацил. 64-те възможни комбинации от по 3 бази кодират 20-те аминокиселини в молекулата на иРНК (информационната РНК, тази, която отива в цитоплазмата и по-точно в рибозомите, където става синтезът.
20-те аминокиселини са кодирани с излишък. Левцинът например може да се зададе с 6 комбинации – УУА, УУГ, ЦУУ, ЦУЦ, ЦУА и ЦУГ, докато глутаминът – само с две: ГАА и ГАГ. Има и три специални кода. УАА показва откъде трябва да почне синтезът на дадения белтък, а УАГ – къде да свърши. След УАА следва комбинацията АУГ (аминокиселината метионин, нещо като главна буква на поредицата). След края (УАГ) следва ново начало, нова главна буква, поредица от кодове, които завършват с нов край. И така нататък, хиляди и хиляди рецепти за производство на ензими (белтъци) в невероятно дългата поредица на РНК. Комбинацията от 3 измежду 4-те нуклеотида често се нарича триплет.



Тема Re: Здравейте отново!нови [re: nick_22O2]  
Автор Anima ( loveExpert)
Публикувано22.03.07 11:34



Защо е важен моментът на раждане? Какво се случва тогава?
Всички качества на новороденото са заложени в 23-те хромозоми и намиращете се там около милион гени. Къде е обяснено защо моментът на раждане е толкова важен? С какво е важен? С космическите сили? С някакви тайни лъчения? Дайте прост отговор.
В края на краищата ние тук се заяждаме и на практика си поддържаме разума жив. Не е лошо.


Имам питане - от биологична гледна точка кой момент е важен? Съвсем сериозно питам. При раждането какво се случва "понаучному" освен, че за първи път детето вдишва въздух, проработват белите дрбове...притока на кислород какво значение има за рецептори, нервни окончания и други разни процеси ...

Въобще момента на вдишване, когато се ражда човек важен ли е или не е от научна гледна точка? Щото от астрологична, вечни си схванал, че е важен.



Тема Re: Здравейте отново! [re: Anima]  
Автор Valda (saro)
Публикувано22.03.07 12:07



Благодаря за мнението Анима!
Темата започна да става мнооого интересна. Не е случайност, вероятно ще каже ПЪТник.
Да с поемането на Окси-генът започва животът, горенето, нали кислородът го поддържа


То целият живот май е окисляване и някои предпочитат да са си *вкиснати* цял живот / никого не визирам, просто шега,че темата е много сериозна/.
2202, благодаря ти за предишния отговор-припомних си много неща. Но повече ти благодаря за новите въпроси независимо,че смятам,че корените на химията са в астрологията Един ден химиците могат да се изненадат защо точно Водородът е първи...
Питай, питай,пииииитай!



Тема Re: Здравейте отново! [re: nick_22O2]  
Автор Moonstone (далечна)
Публикувано22.03.07 12:51



Здравей 2202, предполагам, че си пропуснал
да прочетеш постинга ми от 21.03, а аз си
направих труда, да потърся в литературата,
разбираем текст, специално за теб



Чудесно е, че науката е разкрила "материалния' код, но
"науката" е насочена към изследване и доказване на
закономерностите в "материалния свят", не допукаш ли,
възможността, да има и " нематериален" код ...?



Тема Re: Здравейте отново! [re: Anima]  
Автор nick_22O2 (непознат )
Публикувано22.03.07 13:55



Ще изкажа моето мнение за първото вдишване, но преди това искам да обясня нещо. Въпросите за произхода и смисъла на живота са изключително трудни. И докато по първият има известен напредък в последните 50-70 години (началото е при Опарин, Холдейн и Пастьор), вторият - за смисъла на живота, е нерешим. Не само че няма отговор, но даже въпросът не може да се дефинира. Вие, астролозите, мислите, че сте хванали бика за рогата. Да, ама не.
Аз смятам, че не сте успели и защитавам своето мнение. Смятам, че животът е непонятен и безмислен. Това например в художествената литература най-добре изразява да речем Чехов, но не е само той. Това е лайтмотивът на цялата велика световна литература, страшничко е и безнадеждно! Но да не сменям темата.
Въпросът за смисъла на живота потиска всички, мен ме убива. Вие, астролозите, сте възторжени и наивни, това не е нито лошо, нито хубаво. Нищо не е нито лошо, нито хубаво. Няма смисъл в живота, но да вървим напред, самата смърт изглежда не е страшна, ако не умира друг. Виждали ли сте как дете умира от менингит? Аз съм виждал, след това вече нищо няма смисъл за мен.
Сега за кислорода. Какво, да приемем, че е най-важният елемент и първото вдишване е решаващо в много отношения за бъдещата съдба на човека? За краткото време докато е жив. Добре, нека астролозите да излязат ясно и кратко и да кажат - първото вдишване е най-важно, защото ... (точки, точки, точки).
А дали кислородът е най-важният елемент? Ами те са четири (въглерод, кислород, азот и водород) и на първо място е водородът. Той прави с останалите 3 основни елемента всички най-важни съединения на живота. Най-важните в началото са били три, 3-те най-важни съединения на живото - метан (с въглерода), амоняк (с азота) и водата (с кислорода) .
Освен посочените съединения в живота участват още около 30 органични молекули: 20-те аминокиселини, които образуват белтъците и всички ензими (и всички ферменти, разбира се), петте азотни бази (аденин, гуанин, цитозин, урацил и тимин), захарите рибоза (в РНК), дезоксирибоза (в ДНК), фосфатните групи (всички те участват в нуклеотидите, градивната част на нуклеиновите киселини), хлорофилът и глюкозата (главният продукт на фотосинтезата и източник на вътрешната енергия в живите организми). Разбира се, засега не е ясно дали ако на някоя друга планета, някъде в Космоса, ги има всичките и условията са сходни на земните, ще се появи живот. Никой не може със сигурност да твърди и че животът на Земята се е появил закономерно, въпреки че всичките необходими условия са били налице. По-скоро появата на живота е била напълно случайна и вероятността това да се случи и на друго място в Космоса е нищожна. Смятам, че животът се е появил напълно случайно и само на едно място, в една единствена точка, в една единствена молекула и в един единствен момент - някога преди около 3 милиарда и 500 милиона години, в едно топло блато. Никога повече няма да се случи, и ако по някаква причина животът бъде унищожен, при никакви обстоятелства не може да възникне отново. Теорията на вероятностите не позволява да се покрие такава малка вероятност не само на Земята, а и в цялата Вселена. Вселената не е достатъчно голяма да я покрие, ако не съм се изразил ясно.
А и основните жизнени процеси са два - фотосинтеза и дишане (окисление).
Живото е съставено от растения и животни (не намесвайте засега Бог). Фотосинтезата и дишането са обратими. Растенията взимат от въздуха въглероден двуокис, от почвата - вода и от Слънцето - няколкостотин калории топлина. С помощта на хлорофила разграждат водата на водород и кислород, изграждат една молекула глюкоза и отделят в атмосферата кислород. Тази формула е огледална на процеса дишане, извършван от животните. Там молекулата на глюкозата се разгражда с помощта на вдишания кислород, издишва се въглероден двуокис (храна за растенията), отделя се вода и организмът получава Х на брой калории енергия, за да изпълнява жизнените си функции. Така цикълът се затваря - поетата от Слънцето енергия растенията преобразуват в глюкоза, ния я ядем и разграждаме, получаваме енергия за жизнените си функции, а част от неоползвотворената освобождаваме в околната среда под формата на топлина.

Второ - животът е възникнал в безкислородна атмосфера (ей, много дълга тема - 50 страници, май), т.е. ферментацията предхожда дишането. Ферментацията е процес, при който се получава ракия с помощта на едни гадинки, но без кислород.
Трето - кислородът е най-страшната отрова, той убива всичко. Това, че кислородът е станал толкова важен, е уникално за живота на Земята. Също много голяма тема. Ама аз нахвърлих много неща и се обърках, за какво писах, какво пропуснах. Малко почивка, да прочета какво съм написал.

Редактирано от nick_22O2 на 22.03.07 14:23.



Тема Re: Здравейте отново! [re: nick_22O2]  
Автор galy ()
Публикувано22.03.07 15:12



Хе, това ли ти бил проблема?

Че според теб живота няма смисъл. И искаш някой да го намери вместо теб.

Ами няма...погледнато през "очите" на едни 80 години средно. Умират деца от глад, от болести..други пък "незнайно" защо пращят от здраве и спокоен живот...Големи странности.

И ти считаш, че живота се е появил случайно. Аз пък считам, че няма случайни неща? Сигурно и човека се е появил случайно, а?

Никак не се изненадвам на увереността ти в безмислието на живота. Заринат си в разни науки...които не могат да обяснят човешките чувства например.
Когато намериш обяснение например защо и как се появяват човешките сълзи, може и да ти "светне" пък..знам ли.





Тема Re: Пожали бедния ми мозък,моля! [re: nick_22O2]  
Автор Valda (saro)
Публикувано22.03.07 15:26



Всъщност да оставим Френсис Крик и Дейвид Уотсън настрана

2202, бих искала да те запитам случайно ли събра нобелист по физиология и медицина с актьор от култовият сериал *Планетата на маймуните*? Или просто в бързината Джеймс се превърна в Дейвид?


Мисля си дали не ни пращаш кодирани послания с тази препратка към *Планетата на маймуните* , то нали човек е липсващото звено между Бога и маймуната...доколкото схванах ...не си дарвинист
Благодаря за изчерпателното изложение в последния ти постинг - на мен ми е полезно, замислям се за много неща



Тема Re: Пожали бедния ми мозък,моля! [re: Valda]  
Автор nick_22O2 (непознат )
Публикувано22.03.07 15:50



Хей, момиче, разбира се че стават грешки. Това е от бързината, с която искам да ти отговоря. А, казано честно, наистина мислех че Уотсън се казва Дейвид , не Джеймс. Забравил съм и пиша по памет. А книгата му за генетиката е пред мен - 1000 страници, повечето много трудни за мен. На лавицата ми е и една от любимите ми книги - "Двойната спирала" на Крик и Уотсън. Малцина в България притежават тази книга, а тя е написана когато Крик е бил на 26 години, а Уотсън - на 23 и се е появил в Стокхолм по къси гащи. Всички се втрещили. а аз да взема да сбъркам името му. Ей, спорим за важни неща. Паметта ми понякога изневерява, но ти трябва да спориш с мен заради идеите ми, а не заради паметта. Впрочем винаги си носех пищови





Тема Re: Здравейте отново! [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (непознат )
Публикувано22.03.07 17:35



Galy отива там, откъдето аз идвам. На вас ви се иска животът да е нещо възхитително и вълшебно, съществуването ни да има някакъв дълбок смисъл, животът да е извор на радост и щастие? Ама не е. Да чуем Тенисън:

Ние все още вярваме, че някак си доброто
е крайна цел на злото,
на болките на природата, на греховете на волята,
на дефектите на съмнението и на петната кръв.
Че нищо не се извършва безцелно;
че нито един живот няма да бъде похабен
или изхвърлен напразно, като смет...

Още по-безнадеждно са нещата в Библията, да погледнем в Стария завет:

За дървото има надежда, макар и отсечено,
да се върне отново към живот.
Колкото и стар да е коренът му,
а пънът му - зарит във пръстта,
щом усети вода, то пуска младочки и разлиства клонки.
А човекът! Умира, изтлява и де е той?
Изтича водата от езерото, ручеят пресеква и пресъхва...
Тъй ляга човек и заспива навеки.
До свършека на света не ще се събуди от своя сън...

(Книгата на Йов, 14: 7-12)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.