Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:37 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Астрология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Що е това астрологиянови  
Автор Бapбapeлa (pearl)
Публикувано06.04.06 18:06



и какъв е нейният смисъл и за какво аджаба тя трябва да се използва.

чета аз тук мнения от рода ' Аз пък все си мисля, че човек с проблеми не би трябвало да търси астролог за прогнози - какво ЩЕ му се случи... Такъв човек има нужда да се опознае по-добре, да разбере защо ги има тези проблеми, в какво се състоят, какъв е механизмът, който ни води до тях... а това с прогнози и гадателство няма да се разреши. - това е мнение на Niamh.. според нея не трябва да търся прогнози ,а да разбера откъде ми идват проблемите... съмнявам се че ако отида на астролог той може да ми даде отговор откъде са тръгнали проблемите на човек , а за бъдеще време явно излиза че не трябва да захапвам темата.... щото прогнозите не са приоритет на практикуващите астролози....и на астрологията като цяло в сегашно време.



чета и следното Астрологията ни помага дотолкова, доколкото да идентифицираме проблемите, но не и да ги решаваме/елиминираме... - това е мнение на Lillie ... с това съм склонна да се съглася....щото смесването на астология и психология/психоанализа за мен е крайно неподходящо. не може току така човек да бърка в нечие съзнание, след като не е наясно как това се прави и още повече не е наясно това как ще се отрази на човека. никой няма моралното право да прави психоаналитични профили на друг.


сега седя аз и се чудя , щот тия дни ме е хванал мързел .... и докато се чудя над мненията - що са противоречиви..... рекох да питам чичко google що е това астрология.... и той ми каза следното :
Астрологията изучава движението на Слънцето, Луната и небесни тела и синхронността между техните аспекти и събитията на Земята. Това е възможно вследствие на втория закон на Хермес, който гласи: “Това което е горе е подобно на това, което е долу и това, което е долу е подобно на това, което е горе”. Всяко събитие случило се на Земята (раждане, среща, любов, раздяла, война, смърт) е отражение на микрокосмически план на процесите, протичащи в Космоса.

та затова кажете ми... какво е астрологията всъщност.... каква е целта й и кой ще има полза от нея....

за минали събития - конкретен отговор трудно дава.
за бъдещи- еднопосочен билет за Халеевата комета
проблеми в живота на човек- те са за психоаналитиците и докторите.....


е..... ??????



Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Бapбapeлa]  
Автор ADH-Honda (УНИКАЛЕН !)
Публикувано06.04.06 18:59



Незнам доколко уместно се включвам, но прочети

- може и да Ни е от полза



Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Бapбapeлa]  
Автор Lillie (daemon chthonio)
Публикувано06.04.06 19:30



Е, няма да отговарям що е то Астрология. Защо ли? Защото сякаш повечето не сме съвсем наясно какви са пределните й възможности и докъде се простират те... Или може би някой ще каже, че всичко е въпрос на инструментариум и "правилния" избор на конкретна астрологическа школа? Не знам.

"съмнявам се, че ако отида на астролог, той може да ми даде отговор откъде са тръгнали проблемите на човек, а за бъдеще време явно излиза, че не трябва да захапвам темата.... щото прогнозите не са приоритет на практикуващите астролози....и на астрологията като цяло в сегашно време..."

- Нито ти, нито аз сме първият и последният човек, който ще се "осмели" да каже, че като че ли напоследък прогнозите наистина не са приоритет на астрологията и астролозите. Въпросът "защо" мисля, че вече неведнъж се е коментирал тук и не само тук.

Сегашната "модерна" астрология все повече се психологизира и дори се правят опити (доколко "сполучливи" обаче не мога да твърдя) астрологът да се изживява като психоаналитик, а понякога дори и като *онзи чичко горе, дето раздава правосъдие*.
А една "психологизирана" гледна точка за прогнозите и предсказанията, тяхната валидност и поле на приложение можеш да видиш тук:
http://astro.tondy.com/viewtopic.php?t=354

"...щото смесването на астология и психология/психоанализа за мен е крайно неподходящо. Не може току така човек да бърка в нечие съзнание, след като не е наясно как това се прави и още повече не е наясно това как ще се отрази на човека. Никой няма моралното право да прави психоаналитични профили на друг"

- Възможно е, но не и задължително астрологията да се психологизира. Нейната цел обаче не е психоанализа. За моралното право съм напълно съгласна - астрологът не е Господ и трябва да е наясно с това, освен ако той самият не се нуждае от психоанализа или психотерапия. Натрапчиви състояния има най-различни и всякакви, нали?


Доколкото съм информирана, още през ранното Средновековие (а дори може би и по-рано) основната и най-важна цел на науката Астрология е било "предсказване на предстоящи събития", защото по онези времена точната прогноза е била от решаващо и съдбовно значение както за владетеля/държавния глава, така и за целия му народ. Астрологични прогнози, ако правилно съм разбрала, не са били правени на хора от простолюдието.

В наши времена Астрологията има за цел да консултира и помага, а също и да дава конкретни насоки и да отбелязва тенденции. "Насока" и "тенденция" обаче са доста абстрактни понятия. А и в много по-голяма степен "освобождава" от отговорност. Да "предскажеш" конкретно събитие или поредица от събития обаче изисква не само много повече знания, умения и емпиричен опит, но също и доказателства/аргументи. И, пак ще повторя, всичко е въпрос на отговорност за това, доколко ще е точна и прецизна прогнозата - особено ако става въпрос за сериозен здравословен проблем, предстоящо майчинство, загуба на близък, а защо и не сключване на брак с "неподходящ" човек. И дали изобщо астрологът е този, който ще прецени кой е "подходящ" и кой е "неподходящ" за нас и да ни каже "този не е за теб, зарежи го!"?

Та така, всичко опира до степента на отговорност, която сме склонни да поемем за направената "прогноза". Но пък се предполага, че и клиентът е що-годе разумен, съзнателен човек и е в състояние да прецени доколко трябва да *разчита* на звездите. А къде остава тогава личната ни инициатива, свободната воля...?
И, както обича да казва една приятелка, "въпрос на избор, казал дяволът и легнал гол в копривата"


Редактирано от Lillie на 06.04.06 19:35.



Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Бapбapeлa]  
Автор Niamh (Ninhursag)
Публикувано06.04.06 21:53



Добре де, и как според теб ще ти помогнат точните и ясни прогнози? Представи си, че ти кажат недобри точни прогнози. И толкова. Изобщо, защо не поясниш ти какво искаш за себе си от астрологията, на мен честно не ми стана ясно. Едно откроено проявление на обменът Луна-Сатурн е постоянна неудовлетвореност, все търси някой виновен/отговорен...

Аз за себе си знам какво ми носи астрологията. Знам и какво искам от нея.

Относно астро-психологията, смея да твърдя, че в Б-я добри терапевти няма и скоро няма и да има. И смятам, че не може току така да се изказваме за някоя дисциплина, било то психология, астро-психология или друга, без да сме наясно на какви принципи заляга. И те уверявам, че ти не ги знаеш . Уверявам те, че примерно в една реномирана психологична школа с последователи на К.Г.Юнг, голяма част от студентите не завършват и прекъсват по собствено желание, защото се сблъскват с толкова проблеми в самите себе си, че просто се отказват. Това е и смисъла на психо-терапията, да знаеш през какво преминават клиентите, да минеш първо ти през терапия, а не като вездесъщ да си правиш експерименти с клиента... Освен това е важно първо да помогнеш на себе си, преди да решиш да помагаш на други хора. Важно е да не пренасяш проблемите си върху клиенти.

А микроскопичните психологични коментари, които срещаш тук или другаде на подобно място, са просто едни чисто-или-недотам-сърдечни опити, удачни или нескопосани, но при всички случаи само трошички от възможностите на астро-психологията и Юнгианската психология, които наистина имат за цел да помогнат на ПОСТ-ПОСТ-МОДЕРНИЯ човек, който не е съвсем същия, какъвто се е срещал преди векове по тези или други георг. ширини... ако ти чувстваш, че в социално, идентично и емоционално отошение по нищо не се различаваш от баба си или прабаба си, тогава не ти е нужна психология да. Нужно ти е само да ти кажат кога ще се ожениш, кога ще ти се родят деца, кога ще забогатееш и кога ще умреш. Мда.

Life is too short to walk around blindfolded. Jan Spiller


Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Бapбapeлa]  
Автор r-н Oвeн (непознат )
Публикувано09.04.06 13:21



Aтрологията е блъф



Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Бapбapeлa]  
Автор Oзиpиc ()
Публикувано09.04.06 18:45



Доколкото аз знам, задачата на един астролог не е да ти каже откъде ти идват проблемите, а просто да ти помогне ти сама да намериш отговора. Въпросът е дали ти искаш да бъдеш манипулирана - някой "да ти бърка в съзнанието" или да ти предскаже "к`во ша стани" и ти със трепет да го очакваш, или напротив - искаш да вземеш живота си в свои ръце. Във втория случай обаче, ти така или иначе ще търсиш отговора на въпроса "откъде са ти тръгнали проблемите" и астрологът естествено се появява в ролята на помощник, а не на манипулатор. Прогнозите наистина не са приоритет на астрологията и слава Богу. Всъщност те никога не са били, ако прочетеш "Корпус Херметика", ще видиш че там няма нито дума за предсказания, единственото за което Хермес Трисмегист говори, е преобразяващата сила на астрологичното познание. Отдавна, та дори и в наши дни, има хора, които "предсказват", но те съществуват единствено защото има хора, които искат някой да им "предскаже" бъдещето и така да ги освободи от непосилната задача да бъдат създатели на своя живот.

По отношение на това: "щото смесването на астология и психология/психоанализа за мен е крайно неподходящо", може би трябва да ти обърна внимание на факта, че както психологията, така и психоанализата са наследници на древните духовни учения и практики - в това число и на астрологията (разбирана по този начин, по който я представя Хермес Трисмегист, а не както я представят разни бизнес-гадатели). Май ти просто се страхуваш, че някой ще ти "бърка в съзнанието без да е наясно как се прави". За мен това показва, че не си била нито при добър психолог (-аналитик), нито при добър астролог,защото и в двата случая няма нищо такова, като "бъркане в съзнанието".
А това, което си открила с Гугъл, е върха!



Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Oзиpиc]  
Автор *Eвa* (независима)
Публикувано09.04.06 19:31



Озирис, много ти благодаря за тълкуването на един мой сън, оказа се абсолютно прав! Страхотен си!

Редактирано от *Eвa* на 09.04.06 19:33.



Тема Re: Що е това астрологиянови [re: Oзиpиc]  
Автор galy ()
Публикувано10.04.06 01:11



В отговор на:

Прогнозите наистина не са приоритет на астрологията и слава Богу.




Напротив... най-първите приложения на астрология са били именно в прогнозирането...

Всъщност като чета мненията, оставам с впечатлението, че няма абсолютно никаква полза от астрологията






Тема Re: Що е това астрологиянови [re: galy]  
Автор Niamh (Ninhursag)
Публикувано10.04.06 09:05



А каква е според теб ползата от астрологията за индивида? Примерно за теб... в какво се изразява?

Life is too short to walk around blindfolded. Jan Spiller


Тема Re: Що е това астрологиянови [re: *Eвa*]  
Автор Oзиpиc ()
Публикувано10.04.06 19:42



За съжаление не се сещам за кой сън говориш, в Съновник много хора пишат анонимно, и може би за това. Интересно ми е, кой е този сън ... Ще ми го припомниш ли- тук или на бележка?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.